"ב-2015 הקשיים של רשתות המזון רק יגברו - ולחלקן צפויה סכנה קיומית"

כניסתו לתוקף של חוק המזון והעלאת שכר המינימום מציבים בשנה הקרובה אתגר גדול לשחקנים בשוק המזון, לאחר השנה הגרועה שחוו ב-2014

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

2014 היתה השנה הקשה ביותר בענף המזון הישראלי בעשור האחרון. המכירות לא הפסיקו לרדת למרות הורדות מחירים - והרווחיות של רשתות שיווק רבות התרסקה.

המכירות בנובמבר היו הנמוכות ביותר בשנתיים האחרונות, עם ירידה של 5.4% לעומת נובמבר 2013. בסך הכל, המכירות בין ינואר לנובמבר היו נמוכות ב-1.7% מהתקופה המקבילה אשתקד, למרות הגידול הטבעי של כ-2% באוכלוסייה - כך לפי נתוני חברת סטורנקסט, המסתמכים על נתוני הקופות של רשתות המזון.

2015 צפויה להיות שנה מלאת אתגרים לפועלים בתחום המזון: העלאת שכר המינימום, כניסתו לתוקף של חוק המזון, חיוב פרסום המחירים באינטרנט, והמשך המצב הכלכלי הקשה, שמשאיר פחות הכנסה פנויה לקונים בחנויות - עם כל אלה ועוד יידרשו חברות המזון להתמודד. הנה כמה מהמגמות העיקריות בשוק המזון, שישפיעו על כולנו בשנה הקרובה.

צילום: תומר אפלבאום

1. שוק המזון 
לא יגדל

תהליך ההאטה בצריכה, שנמשך כבר מתחילת 2014, צפוי להימשך גם ב–2015 בשיעורים דומים. 2015 צפויה להיות השנה הראשונה בעשור האחרון שבה שוק הסופרמרקטים לא יגדל במונחים כספיים, למעט המיתון ב–2009 - כך לדברי חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. מדוע השוק לא יגדל? רשתות השיווק מפעילות יותר מדי סניפים ביותר מדי שטחי מסחר, ולצרכנים אין מספיק כסף - כך שהתחרות על לבו של הצרכן "העני" יותר תביא לקיזוז בתוספת כוח הקנייה שנגזרת מתוספת משקי הבית.

2. ההוזלה תימשך? הדעות חלוקות

כבר כמה חודשים שבכיר באחת מרשתות השיווק הגדולות חוזר ואומר ל-TheMarker שמחירי המזון צפויים לעלות, מכיוון שרשתות השיווק לא יוכלו לעמוד בהורדות המחירים לאורך זמן בלי לקרוס. בין אם מדובר במשאלת לב של הבכיר או באיתות לרשתות השיווק האחרות להעלות מחירים, לא בטוח שירידת המחירים הנמשכת מתחילת השנה תימשך גם ב–2015. ברשתות מוציאים לפועל זה זמן מה תוכניות התייעלות, הכוללת צמצום בשטחים ובמספר העובדים, אך כלל לא בטוח כי התוכניות מרחיקות לכת דיין כדי לאפשר להן להמשיך בהורדות המחירים.

בינואר עד נובמבר השנה המחירים ירדו ב–0.9%, לפי נתוני סטורנקסט. כעת הדעות בקרב בכירי ענף המזון חלוקות: ישנם הסבורים כי רשתות השיווק יעלו בשתיקה את המחירים כדי לשפר את תוצאותיהן הכספיות; ויש כאלה, שמספרם גדול יותר, המאמינים כי המשך ההאטה בצריכה, המשך פתיחת החנויות וגידול ביבוא ובמותג הפרטי יביאו להמשך ירידת המחירים. לדברי האנליסטית ליאת גלזר מאקסלנס ברוקראז', העלאת שכר המינימום עשויה לעצור את המגמה של שחיקת המחירים בשוק המזון. ואולם סימן השאלה העיקרי בשלב זה נוגע לצרכן: ירידות המחירים בשנה האחרונה הגיעו מחולשה צרכנית, ולא מטוב לבן של הרשתות או הספקים - מה שמעיד על כובד משקלו של הצרכן במציאת שיווי המשקל החדש.

רמי לוי

3. מצב הרשתות ימשיך להיות רע

"רשת שסיימה את 2014 בקשיים, צריכה להיערך לכך שהקשיים יגברו והרווח הגולמי ימשיך להיפגע. אי־אפשר לצפות כרגע לכך שהמחירים והמכירות יעלו. העלייה הצפויה בשכר המינימום רק תגביר את הקשיים של הרשתות", אומר בכיר ברשת שיווק בינונית.

שתי רשתות השיווק הגדולות בישראל - שופרסל ומגה - הציגו דו"חות גרועים לרבעון השלישי של השנה, וגם רשת רמי לוי הראתה שחיקה ברווחיות. בצ'מנסקי בן שחר אומרים כי ב–2010–2014 נוספו לשוק המזון והסופרמרקטים כ–87 אלף מ"ר בשנה בממוצע, במקביל לגידול ממוצע של כ–1.4 מיליארד שקל בשנה בלבד בגודל השוק; הפדיון החודשי הממוצע למ"ר ירד מכ–2,470 שקל למ"ר ב–2006 לכ–2,260 שקל למ"ר ב–2014.

"המשמעות היא שנוספו יותר מ"ר מיכולת השוק לספוג (תוספת הביקוש, עד"מ), והפדיון החודשי הממוצע למ"ר ירד. מאחר והחנויות החדשות הן בעיקר מפורמט המחיר והן פועלות במרווחים גולמיים נמוכים יותר ויותר, אנו עדים להמשך השחיקה ברווחיות של הרשתות. המשך מצב זה משמעותו סכנה קיומית לרשתות", אומרת מירב איינשטיין־סיאנו, סמנכ"לית בצ'מנסקי בן שחר. לדבריה, הרגלי צריכת המזון, המשך הפיתוח של היצע שטחים גדול והתחרות על המחיר, יביאו להמשך השחיקה ברווחיות הגולמית והתפעולית. "בתנאי השוק הנוכחיים, עוד רשת תקרוס", היא קובעת. "גם שופרסל נדרשת עתה להמציא את עצמה מחדש ולחולל גידול בהכנסות, ולא רק קיטון בהוצאות".

עם זאת, באקסלנס ברוקראז' מעריכים כי נראה השנה שיפור הדרגתי ברווחיות הגולמית של שופרסל, כתוצאה מעדכון הסכמים עם ספקים ועליית מכירות המותג הפרטי. להערכתם, תוצאות 2015 צפויות להציג שיפור ביחס ל–2014, אך הן עדיין צפויות להיות חלשות יחסית. תהליך השבתם של לקוחות העבר לסניפי הרשת לא יתרחש ביום אחד - והחולשה הצרכנית והרגולציה הקרבה ייתנו את אותותיהם בצד הרווחיות הגולמית.

4. הספקים הגדולים יאלצו להתפשר

ב–2014 (ינואר עד נובמבר), ירדו המכירות של 13 מתוך 20 ספקי המזון הגדולים בשוק. המכירות של תנובה ירדו ב-4.2%, של שטראוס — ב–3%, ושל אסם — ב–2.9%, לפי נתוני סטורנקסט.

ואולם בעוד רשתות השיווק הגדולות מדממות, הספקים הגדולים ממשיכים להציג דו"חות כספיים נאים יחסית, ולדברי הרשתות, לא תורמים מספיק את חלקם בהורדות המחירים. לדברי גלזר, "השפעת ההאטה בשוק המזון מגיעה בעיכוב קל יחסית לתוצאות הספקים, אך אנו מאמינים כי היא לא תוכל לפסוח עליהם. נוסף על כך, התחזקות הדולר, הקשיים הרגולטורים המצריכים למידה של כללי הפעילות החדשים, העלאת שכר המינימום והתייקרות חלק מחומרי הגלם, צפויים להעיב על תהליכי ההתייעלות שנוקטות החברות. אנו מעריכים כי בנוסף להתייקרות מוצרים מיובאים וחלק מחומרי הגלם בשל היחלשות השקל, הספקים ייטלו על עצמם חלק מהנטל של הורדות המחירים שחוות הרשתות - במיוחד לאור הפתיחה החלקית של השוק לתחרות המאפשרת יבוא עצמי ויבוא מקביל ומצמצמת את הקשר ספק־רשת. עם זאת, אנו מעריכים כי הפגיעה בספקים לא תהיה דרמטית כמו הפגיעה הנצפית ברשתות כיום".

סניף שופרסל בתל אביב. לקנות את המוצרים במדפים הבולטים פחות צילום: דודו בכרצילום: דודו בכר

5. קיטון בנתח השוק של שופרסל ומגה

נתחי השוק של שופרסל ומגה יורדים בהדרגה בשנים האחרונות ועוברים ברובם לרשתות הפרטיות המוזלות. מגמה זו צפויה להתגבר בשנה הקרובה. חוק המזון שייכנס לתוקף במחצית ינואר, יגביל בעיקר את שופרסל ומגה בפתיחת סניפים חדשים ביישובים שהוגדרו על ידי הממונה כריכוזיים. זאת, לצד המשך צמצום השטחים של שופרסל ומגה ופתיחת חנויות חדשות, בעיקר על ידי הרשתות הפרטיות המוזלות, שצפויות לפתוח גם יותר סניפים בתוך השכונות. במקביל, צפוי המשך ירידה בפדיונות.

לפי צ'מנסקי בן שחר, נתח השוק של שופרסל מכלל שוק הסופרמרקטים צפוי לקטון מ–18% ב–2014 לכדי 16.5% בלבד ב–2015, ואילו נתח השוק של מגה צפוי לקטון מ–9% ב–2014 לכ–6.5% בלבד ב–2015. במקביל, נתח השוק של הרשתות הפרטיות, כמו רמי לוי, ויקטורי, ינות ביתן, אושר עד ויוחננוף, יגדל מ–28% לכ–32%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שדות חקלאיים הוד השרון

"חשבתי שעשיתי את עסקת חיי. היום אני מבין שניצלו את התמימות ואת חוסר הידע שלי"

הווילה של משפחת סעדה ברמות מאיר

וילת ה-Airbnb של משפחת סעדה - ובריכת השחייה שמסעירה את המושב