בלי אולם וקייטרינג: כמה יעלה לכם אירוע משפחתי בסיור מודרך?

מתכננים אירוע מיוחד ונמאס לכם מעוד ארוחה במסעדה? ברחבי המדינה מוצעים סיורים חווייתיים המשלבים היסטוריה, תרבות וטעימות בשווקים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

יום הולדת מגיע פעם בשנה, אבל מדי פעם יש רצון לציין אותו בדרך ייחודית. כשמדובר בציון דרך, כמו יום הולדת עגול לאב או אם המשפחה, בת מצווה או בר מצווה, רבים רוצים שהאירוע ישאיר טעם מתוק בפה וזיכרונות מיוחדים בקרב בני המשפחה והחברים, ואז מתחילים להתלבט - מה עושים?

בשנים האחרונות יותר אנשים מוותרים על חגיגה סטנדרטית באולם אירועים או במסעדה, או מנסים לשלב באירוע מעט תוכן. אחת הדרכים לחגיגה ייחודית היא סיורים באזורים שונים בארץ, שמשלבים היסטוריה, ערך מוסף ותרבות.

לא קשה למצוא אנשים שישמחו להוביל סיור מכל סוג שהוא תמורת שכר ראוי, אבל לפני שבוחרים מדריך, יש לזכור שלא כל אחד יכול להיות מורה דרך. מדובר במקצוע שמצריך רישיון מטעם משרד התיירות, וככזה נדרש מורה הדרך לעבור הכשרה ומבחנים מתאימים.

"אפשר לבדוק אם האדם שבחרתם שידריך אתכם הוא מורה דרך מוסמך באתר אגודת מורי הדרך בישראל. רק הם יכולים לערוך הדרכות בישראל", אומר בני כפיר, יו"ר אגודת מורי הדרך. "כך אפשר ללמוד על היכולת שלו להוביל את הטיול ועל מתודיקת ההדרכה שלו".

גם אחרי שמוודאים שמדובר במורה דרך מוסמך, העבודה לא הסתיימה וכדאי להמשיך לחפש עליו מידע. "כדאי להיכנס לאתר האינטרנט של המדריך ולראות אם מתחברים לתוכן שמופיע שם ולחפש המלצות עדכניות לגבי הסיורים שלו", אומר יאיר זיידנר, מורה דרך ועורך באתר מפה.

סיור מומחז בתל אביבצילום: אסף עברון

"בשיחה טלפונית כבר אפשר להרגיש שאתם באמת באותו ראש. יש מדריכים שטובים יותר עם קהל מבוגר ופנסיונרים, ויש כאלה שמתאימים יותר לצעירים, וגם יש התמחויות של מדריכים - סיורים עירוניים או בטבע, או סיורים במקום מסוים בארץ. לכל מדריך יש את תחום ההתמחות שלו, או נושאשהוא מתמקד בו לאורך השנים".

לדברי צביקה (הג'ינג'י) בוכמן, מורה דרך מוסמך, "מומלץ לשאול את המדריך מה הוא מתכוון לעשות, איך הוא מתכוון לנהל את הטיול, אילו דברים נוספים הוא ייתן בסיור שקשורים לאירוע, ואם יש עלויות נוספות לדברים מיוחדים. יש לוודא את משך הסיור, אם הוא מתאים לילדים וכמובן הכי חשוב לקבל המלצות".

הסיורים אליהם יוצאות קבוצות קטנות ופרטיות לציון אירועים מיוחדים מתחלקים לשניים - ניתן להזמין את הסיור המובנה שמציעים מורי הדרך, אבל גם יש אפשרות להפוך אותו לאישי יותר ומותאם למשתתפים ולחתן או כלת השמחה באופן ספציפי. "היה לי זוג שחגג יום נישואים, והבעל ביקש ממני לעשות את הסיור הרגיל שלי, אבל לקחת אותנו למקומות שמתאימים לצילום, כי אשתו חובבת צילום", מספר בוכמן. "בנוסף, אני נוהג להתייחס לכל חוגג באופן אישי באמצעות שיר קצר שאני בונה בחרוזים. אני מקבל את המידע לשיר מהמשפחה - דברים מיוחדים שהוא או היא עושים, משפטים או התנהגויות שמתארות אותם ואנקדוטות בחיים שרק המשפחה הקרובה מכירים".

אפשר להפוך את הסיור לאישי עוד יותר. בוכמן מספר כי ערך באחרונה סיור לאשה שחגגה יום הולדת 70, ובתה ביקשה שהסיור יתוכנן לפי מסלול חייה של האמא בתל אביב - מתחנת המשטרה שבה עבד דודה, הבית שבו הסתתרה במלחמת העצמאות, גן הילדים ובית הספר שבהם למדה, דרך תנועת הנוער בה השתתפה ונקודות נוספות בחייה.

כדי שלא יהיו אי־הבנות, כדאי לערוך תיאום ציפיות מלא ככל האפשר. רצוי לבקש מהמדריך תוכנית כללית של הסיור, הכוללת מידע על האתרים והמקומות שבהם יעבור הסיור. "צריך שהדברים יהיו על השולחן, כדי שאף צד לא ייצא מקופח — אבל לא צריך לרדת לפרטי פרטים. מיותר להגיד בדיוק באיזה רחוב נעבור, ובמקרה של סיורי טעימות אין צורך לספר בדיוק מה נטעם, כי אז זה לא משאיר מקום להפתעות או יכולת תמרון בסיור", אומר זיידנר.

יש להביא בחשבון שהמדריך לא מכיר את המשתתפים. לכל קבוצה יש את האופי שלה ואת הדברים שמעניינים אותה יותר ופחות, וכדאי לא לשמור את זה בבטן ואחר כך להתאכזב אם הסיור לא מתנהל באופן שציפיתם. "הלקוח צריך לתאר מה מתאים לקבוצה. יש אנשים שלא אוהבים יותר מדי הסברים ורוצים שיהיה סיור קליל, ולעומת זאת יש כאלה שאומרים שהם עושים הרבה סיורים, ולכן צריך יותר עומק. התיאום מראש חשוב מאוד, וכך מכוונים את המדריך על מה לשים דגש ועל מה כדאי לוותר", אומר זיידנר.

חגיגה משפחתית בשוק

משתתפים: שלמה וברוריה מושיץ מקריית טבעון וארבע בנותיהן - איילת, מור, מאי ואורטל

מדריך: יאיר זיידנר, מורה דרך שמפעיל סיורים מטעם חברת יאללה בסטה

הסיור: סיור טעימות בשוק לוינסקי ולאחר מכן סיור בנוה צדק

האירוע: יום הולדת 60 של ברוריה, אם המשפחה

איך הגעתם לרעיון? יום הולדתה של ברוריה התקרב והבנות לא ידעו מה הן יכולות לעשות לאמא שלהן, שלא רצתה מסיבת הפתעה ולא רצתה חגיגה גדולה, וביקשה רק את המשפחה המצומצמת סביבה. לאחר שחודשים ספורים קודם, אב המשפחה שלמה חגג 60, והמשפחה אירגנה לו מסיבה גדולה בסגנון "חיים שכאלה", היה ברור שגם ברוריה תזכה למשהו מיוחד.

"היה לנו חשוב לעשות משהו כיפי וקליל, אבל שיהיה בזה גם משהו מעבר, קצת לימודי. לא עוד ספא ולא עוד ארוחת ערב במסעדה. חשבנו מה אנחנו יכולים לעשות לה מיוחד", אומרת בתה אורטל.

"החלטנו שאבא שלי ייקח אותה לסיור טעימות בתל אביב ושאנחנו, הבנות, נפתיע אותה באחת הנקודות ונצטרף אליהם. תיזמנו את זה כך שחיכינו להם בנקודה השנייה בסיור, חנות התבלינים, וכשאמא הגיעה היא הסתובבה וראתה אותנו", היא מספרת.

על החוויה: "אמא שלי היתה בהלם שאנחנו שם, כי זה יום עבודה לארבעתנו, וגם כשהיא ראתה אותנו היא לא הבינה שאנחנו ממשיכות אתם את הסיור - היא לא קלטה שזה הכל לכבודה. אנחנו משפחה מלוכדת מאוד, והסיור הזה היה בדיוק מה שאמא שלי רצתה - שנהיה כולנו ביחד, כמו פעם.

"עברנו יחד מתחנה לתחנה. היה ממש כיף, טעים ומעניין. אף שזה היה פשוט - בסך הכל סיור — זה היה משהו אחר, חוויה קולינרית מגניבה. אנחנו משפחה שאוהבת לאכול הכל ויודעת לאכול טוב. כולנו מבשלים, ועדיין היו שם המון דברים מיוחדים שטעמנו שריגשו אותנו, מעצם החוויה של לאכול דברים שאנחנו לא אוכלים, לצד סיפורים מעניינים.

"בסיור בשוק טעמנו פירות יבשים, אורז עם תבלינים מיוחדים, מעדניית גבינות, עלי גפן ממולאים, בורקסים מבצק פילו, משמש ממולא בגבינה, סיידר מיוחד, חומוס ועוד", היא מוסיפה.

משפחת מושיץ בשוק לוינסקיצילום: אורטל מושיץ ליבוביץ

לדבריה, "הרבה פעמים יצא לנו להסתובב בנוה צדק, אבל אף פעם לא שמענו את הסיפורים שמאחורי המבנים. זה הפתיע אותנו להגיע לתל אביב למקומות שאנחנו כל הזמן מגיעים אליהם כחלק מהיום יום, אבל הפעם החלטנו ללכת עם מדריך ולגלות דברים שלא ידענו".

מחיר: 230 שקל לאדם עבור ההדרכה בלוינסקי ובנוה צדק

בת מצווה באווירה דרוזית

משתתפים: בועז וסיון בלוך וארבעתם ילדיהם מחיפה, בני המשפחה המורחבת וחברים

מדריך: יהודה לוי, מורה דרך

אופי הסיור: טיול בעוספיה ובאזור הכנרת

האירוע: בת מצווה לבת הבכורה, יעל

איך הגעתם לרעיון? בת מצווה הוא לא אירוע של מה בכך, ובתקופה שבה אירועי בת המצווה מורכבים מהפקות גרנדיוזיות באולמות אירועים עם שלל אמנים, תלבושות ופירוטכניקה, ההורים של יעל חיפשו משהו רגוע יותר. "לא התאים לנו לעשות בת מצווה באולם. בעיקר כי יעל לא רצתה. המשפחה הקרובה שלנו היא קטנה יחסית, ולכן לא רצינו אירוע גדול. מצד שני, אנחנו אוהבים מאוד לטייל, אז שכרנו אוטובוס ומדריך, ויצאנו כ–35 בני משפחה וחברים וחברות של יעל לטייל ולהכיר מקומות חדשים בישראל", אומרת סיון.

על החוויה: הטיול התחיל בארוחת בוקר דרוזית אותנטית בעוספיה, באחד מבתי התושבים בכפר. הקבוצה סיירה בכפר, ביקרה בבית הכנסת הישן בעוספיה מתקופת המשנה והתלמוד, בבית הבד ומשם עברו לבית הישן של מוכתר הכפר שהסתיר את אנשי הפלמ"ח מפני הבריטים בשבת השחורה ב–1946.

בנוסף ביקרה הקבוצה במוזיאון האשה הדרוזית, שם מסופר סיפורה של אחת הנשים הדרוזיות בעוספיה, שגם מספרת על חייהן של הנשים הדרוזיות במהלך כל התקופות.

מעוספיה נסעה הקבוצה לחוות כנרת ומשם לאי השלום באתר נהריים, שם אירע פיגוע ירי ב–1997 שבו נהרגו שבע נערות. "הביקור בעוספיה והכרת המסורת הדרוזית היה מכוון. אמנם אנחנו חוגגים בת מצווה, אבל רצינו להכיר גם מסורת של דתות אחרות שאנחנו חיים אתן. גם הביקור באי השלום בנהריים היה כחלק מהרצון ללמוד על השכנים שלנו, שהשכנות עמם לא תמיד היתה פשוטה, אבל זאת המציאות וצריך להיות סובלניים", אומרת סיון.

בזמן הנסיעות באוטובוס יהודה המדריך הפעיל את הקבוצה במשחקי חידות על פתגמים עבריים וגם חידות של מראי מקום שקשורים לטיול.

משפחת בלוךצילום: יהודה לוי

"זאת היתה חוויה מדהימה שמשלבת זיקה לארץ ישראל וגם ערך נוסטלגי", מספר בועז. "במסגרת חגיגות בת המצווה, לקחנו את יעל לליטא, המדינה שממנה הורי ואני הגענו לישראל, שם היא זכתה להתחבר לסיפור של המשפחה מהצד שלי. בטיול המודרך עם החברים והמשפחה הקרובה סגרנו מעגל, ולקחנו אותה למקום שבו גדלה סיון, בכנרת, וכך היא זכתה להכיר את שני הצדדים".

מחיר: 1,000 שקל עבור ההדרכה לכל הקבוצה (לא כולל עלות הארוחות במסעדות), ועוד 1,500 שקל לאוטובוס.

יום הולדת תיאטרלי

משתתפים: פנינה צוק ממושב בית חנן ומשפחתה המורחבת

מדריך: ארז דיין, מורה דרך

הסיור: סיור תיאטרלי ביפו העתיקה

האירוע: יום הולדת 60 כפול - של פנינה, אם המשפחה, ושל אילן, גיסה

איך הגעתם לרעיון? חגיגת יום הולדת 60 היתה משותפת לפנינה ולאילן, והמשפחה חיפשה את הדרך המתאימה ביותר להיות יחד במאורע.

"רצינו לעשות משהו ייחודי ולא עוד ארוחת ערב, בכל זאת זה יום הולדת 60, אז רצינו להוסיף משהו", מספרת איריס, בתה של פנינה.

"עשיתי הרבה סיורים בחיים, אז חשבתי שזה יכול להיות נחמד לכל המשפחה ולכל הגילים. רציתי להכניס קצת תוכן לחגיגה ושזה לא יהיה מורכב רק מאוכל ושכולם יספרו כמה אני נחמדה", אומרת פנינה.

"חשבתי שסיור כזה יהיה משהו שיגבש את כולנו, כי כל היום מסתובבים ביחד בחוץ. אמנם זה לא נגמר רק בסיור, ואחר כך הלכנו למסעדה - אבל מבחינתי זה הוסיף המון", היא מוסיפה.

על החוויה: בתחילת הסיור העניק המדריך לשני חוגגי יום ההולדת זרים לראש, ובמשך הסיור הם הסתובבו עם הזרים החגיגיים לראשיהם.

"ביקשנו לצאת לסיור ביפו שידבר לכולם, והמדריך הסביר על ההיסטוריה של המקומות שבהם ביקרנו, והסביר באופן תיאטרלי בשילוב מוסיקה. כך יצא שאף שהקבוצה שלנו, שמנתה כ–30 איש, היתה בגילים שונים, כשהקטן ביותר בן 4 והמבוגרים בני 60 - כולם נהנו", אומרת איריס.

לדברי פנינה, "המדריך היה נהדר והתאים את עצמו גם לילדים הקטנים - לאורך כל הסיור הם לא השתעממו ולא קיטרו".

משפחת צוקצילום: משפחת צוק

כחלק מהרעיון של סיור תיאטרלי, מחליף ארז המדריך דמויות באמצעות תחפושות ומסכות, ובין היתר גם משלב את חברי הקבוצה המטיילת בהצגה ומאפשר גם למשתתפים להתחפש לרגע לדמות היסטורית. כך, הוא מתחפש לדמותו של אבו נבוט, מושל יפו ומספר על ניסיונו לחזור ליפו לאחר שעות החשיכה, ממחיז את סיפור אנדרומדה, קסיופאה ופרסאוס ואת סיפורו של פטרוס הקדוש.

לדברי פנינה, יפו היתה נעימה לטיול, אך הדרך שבה העביר המדריך את התוכן והסיור עשתה את ההבדל. "הוא שילב סיפורים היסטוריים, תוך שהוא מדגים את הדמויות ומשלב את המשפחה בסיפור. כל המשפחה לקחה חלק וזרמה בחוויה".

איריס מוסיפה כי "מעל הכל, זה היה המדריך שעשה את זה גם קליל ומצחיק. הוא הכניס חיים לתוך הסיור. כולם במשפחה פירגנו על הרעיון ועל הבחירה לחגוג באמצעות סיור - זאת היתה הצלחה".

איריס מצאה את המדריך בחיפוש רגיל בגוגל, באמצעות מלות החיפוש "סיור יום הולדת". "קראתי המלצות וקיוויתי לטוב, ובאמת היה מצוין", היא אומרת.

מחיר: 950 שקל עבור ההדרכה לכל הקבוצה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עדי שרעבני

"בוודאי שהייתה בועה": עדי שהרבני חזר להיי-טק אחרי הפסקה של שנתיים - זה מה שהוא גילה

רעות וקנין. "יש מוצרים שגם אם אני מוכנה לשלם ורוצה להביא אותם, אין מצב"

מדוע הפיצות בפסח לא יכולות להיות עגולות? האישה שיודעת למה כל כך יקר פה