חמש שנים של דיונים: המדינה טרם החליטה כיצד לסייע לחולי הצליאק

במדינות אחרות נהנים החולים מסבסוד המוצרים, מהטבות במס או מהחזר הוצאות ■ בישראל - הנושא מוצף אחת לכמה שנים, אך נדחה בכל פעם מחדש משיקולי תקציב

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

ועדת הכלכלה של הכנסת, קיימה היום דיון מיוחד שעסק במחירי מוצרי המזון נטולי הגלוטן, המיועדים לחולי צליאק, לבקשת חברות הכנסת איילת שקד ומרב מיכאלי וח"כ מאיר שטרית. הדיון נועד כדי להבין את גודל הפער בין מחירי המוצרים הרגילים למחירי מוצרים ללא גלוטן, ממה הוא נובע וכיצד ניתן לצמצם אותו ולהוזיל את המוצרים.

הנושא הוצף מחדש בחודש האחרון בעקבות הדיון המתחדש ביוקר המחיה ופעילות מחאה אינטנסיבית של ציבור החולים, בראשות דן סולומון, אב לחולת צליאק, הפועל לעורר מודעות בנושא.

זו אינה הפעם הראשונה שהכנסת דנה בעלויות מזון ללא גלוטן – וגם הדיון הנוכחי לא נשא מסקנות חדשות. בשנים האחרונות הועלו כמה הצעות חוק שנועדו לסייע בצמצום העלויות לחולים. ההצעה הראשונה, שהגיש ח"כ מאיר שטרית ב–2009, כללה קביעת מחיר בפיקוח על לחם נטול גלוטן, החזר הוצאות בגין רכישת מוצרי מזון והטבות במיסוי ליצרני מזון נטול גלוטן. בעמותת הצליאק הציעו לעגן בחוק תמיכה כספית ישירה לחולים באמצעות הביטוח הלאומי – כך שהתמיכה תהיה פרוגרסיבית, בהתאם להכנסה של כל משפחה.

לפי הערכות של מרכז המחקר והמידע של הכנסת, תוספת העלות המושתת על משפחה עם חולה צליאק בגין רכישת מוצרים ללא גלוטן נעה בין 700-200 שקל בחודש, בהתאם למספר החולים במשפחה (לצליאק מרכיב תורשתי; ר"ל).

בדיון האחרון בהצעת החוק של שיטרית בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות, ביוני 2012, אמר נציג האוצר, כי "הטבות מס ליצרנים של מוצרים נטולי גלוטן אינה הדרך הנכונה. באופן כללי, הדרך הנכונה לתמוך בחולי צליאק היא בתמיכה ישירה ולא בתמיכה עקיפה, ובמסגרת המנגנונים הקיימים".

גם בדיון היום, קראו חברי הכנסת להכיר בכך שצליאק זו מחלה וצריך לתת לחולים בה קצבה בדומה לקצבת נכות. "ביום שהדבר הזה יעלה למדינה כסף, היא כבר תמצא את הדרך להוזיל עלויות כדי שתוכל לשלם פחות", אמר ח"כ יעקב אשר. שקד ציינה כי צריך לפעול לקידום הצעת החוק של ח"כ שטרית, ובמקביל לבחון אם אפשר להקל על הבדיקות שעוברים מוצרי היבוא והמוצרים המיוצרים בארץ ללא גלוטן – הנחשבים כמוצרים רגישים, וכן לאפשר להרחיב את היבוא המקביל. כמו כן ביקשו הח"כים לברר האם הרווח של רשתות השיווק על המוצרים ללא גלוטן גבוה יותר מהרווח על מוצרים אחרים.

פערים של מאות אחוזים

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, אמר כי המשרד בדק מחירים בחו"ל וגם שם מוצרים ללא גלוטן יקרים יותר. עם זאת הוא ציין כי שרת הבריאות הקימה וועדה בראשותו, בה חברים נציגי משרדי הכלכלה, האוצר, הרווחה והמוסד לביטוח לאומי, כדי למצוא דרכים להקל על החולים. הוא הוסיף כי בארה"ב הפיקוח מקל יותר מאשר בישראל ואמר כי הוועדה תבחן זאת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"למטפלים זוגיים יש הרבה הוצאות, זה לא מקצוע שמתעשרים ממנו"

"מצדי תפתחו את היחסים": הכסף הגדול מאחורי התפרקות מוסד הנישואים

אייקונקס בניה חדשה

היום שאחרי הבלוק: כך בונים בתים - פשוט יותר, חסכוני יותר ועמיד יותר