חגיגת מחירים? מבצעי 
החג ברשתות 
לא חסכו לכם הרבה

ויקטורי עדיין מציעה חלק ממבצעי החג ומגה מיהרה להעלות מחירים רגע אחרי פרסום סקרי המחירים, לפני ראש השנה ■ מתי הזמן הכי טוב לקניות? ניתוח TheMarker ואתר מייסופרמרקט למחירי 200 המוצרים הנמכרים ביותר

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

מהי התקופה הטובה ביותר לערוך קניות לפני החג? בכמה התייקרו המוצרים מאז? והאם רשתות השיווק באמת נערכות בצורה מגמתית לסקרי המחירים? מסד הנתונים של אתר מייסופרמרקט מזמן הצצה אל מחירי המזון ומבצעי החגים, מעבר לרשימת המוצרים הצרה שנסקרת על ידי התקשורת וארגוני הצרכנים, ומעלה כמה תובנות מעניינות.

מייסופרמקרט פועל כאתר השוואת מחירי מזון באינטרנט זה כשנתיים וחצי, הוא מציג ושומר את מחירי המזון של עשרות אלפי מוצרים המוצעים למשלוח ברשתות שופרסל, מגה, יינות ביתן, רמי לוי, ויקטורי, וכעת גם קוסט־365. האתר בחן עבור TheMarker את רמת המחירים של 200 המוצרים הנמכרים ביותר ומשותפים לכל הרשתות בתשעת השבועות מ-17 באוגוסט ועד 18 באוקטובר 2014, ובתקופה המקבילה אשתקד. בשבוע השישי של הבדיקה חל ערב ראש השנה.

צילום: תומר אפלבאום

מהבדיקה עולה כי המבצעים האגרסיביים ביותר לראש השנה חלו בשבועיים שקדמו לחג, ובשבוע החג המחירים החלו לטפס כלפי מעלה. כך, לקוחות שערכו את הקניות לחג ברגע האחרון שילמו יותר מאלה שהקדימו. גם בשנה שעברה נמצאה מגמה דומה. השוואה בין תקופת השפל במחירים בשנתיים האחרונות מצביעה כי המחירים בראש השנה האחרון היו נמוכים יותר לעומת שנים קודמות. הפער הממוצע מגיע עד 5%, אך הוא מיוחס בעיקר להוזלה הכללית שחלה באינטרנט.

ברמה הפרטנית, ניתן אולי ללמוד על המשמעות שמייחסות הרשתות להשוואות המחירים באינטרנט מתוך היקף ההוזלה שהעניקו ללקוחותיהם בהשוואה לחג הקודם. רמי לוי, שמתחילת הדרך הבין כי באינטרנט הוא חשוף להשוואה עם המתחרים - העניק מראש את המחיר הנמוך ביותר ללקוחותיו המקוונים, ולא חל כל שינוי בין מחיריו בראש השנה הנוכחי לבין ראש השנה אשתקד.

שופרסל, כחלק ממהלך אסטרטגי של השוואת מחירים, השוותה את מחירי האתר המקוון שלה לאלה של פורמט הדיסקאונט שלה - שופרסל דיל - ולכן אין זה פלא שהציגה השנה הוזלה של 6% בהשוואה לחג הקודם. מגה, שבחג הקודם נותרה שאננה עם מחירים גבוהים במיוחד, ביצעה השנה הפחתה אגרסיבית במחירי המוצרים - 11% בהשוואה למחירי החג שלה אשתקד.

סניף של רמי לוי בקניון איילוןצילום: דניאל בר און

מדיניות מחירים הוגנת בשופרסל

באופן מסורתי, רשת המזון של רמי לוי מתברגת בראש סקרי המחירים, עם מחיר הסל הנמוך ביותר, וכך גם בבדיקה הנוכחית. ואולם, הבדיקה הנוכחית, שכללה מאות מוצרים, מעניקה נקודת מבט רחבה יותר מהסל המצומצם שנסקר על ידי התקשורת לפני ראש השנה, ומאירה באור אחר את פערי המחירים בין הרשתות.

כך, למשל, ממצאים של בדיקת TheMarker עם המועצה לצרכנות וכן בדיקות של גופים אחרים שערכו סקרים באמצעות האינטרנט לקראת החג, והתבססו על סל של כ-45 מוצרים שכיחים, הציגו את שופרסל כאחת הרשתות המשתלמות לחג. ואולם, מהבדיקה הנוכחית עולה כי המחירים בשופרסל היו גבוהים מאלה של מגה, יינות ביתן ורשת ויקטורי. למעשה, שופרסל היתה הרשת היקרה בישראל בשבועיים שקדמו לחג.

ואולם, מי שבחר לערוך את הקניות לחג בשופרסל על פני מגה - לא צריך להצטער. נתוני מייסופרמקרט מוכיחים כי שופרסל הנהיגה מדיניות הוגנת יותר כלפי לקוחותיה - סל המוצרים שלה נותר במחיר דומה למדי במהלך החג ואחריו, ועד כה נצפתה עלייה מתונה של 2% בלבד במחירי הרשת, בהשוואה למבצעים האגרסיביים ביותר של החג.

במגה, לעומת זאת, מיהרו לבצע עדכון כלפי מעלה כבר בשבוע שקדם לחג, ומאז המבצעים הספיקה הרשת לייקר את מחיריה ב-8%.

כך, סל של 200 מוצרים במגה תומחר בשבוע שבו חל ערב החג במחיר ממוצע של 2,345 שקל - 5% יותר ממחירו רק שבועיים קודם לכן, בשעה שבה התבצעו סקרי המחירים. באותה תקופה, מחירי שופרסל לא השתנו כלל, ופעלו לטובת הלקוחות שערכו את הקניות לחג ברגע האחרון.

בשורה התחתונה, שלושה שבועות אחרי ערב ראש השנה, ובהשוואה לנקודת הזמן שבה המחירים היו הנמוכים ביותר, מחירי 200 המוצרים שנבדקו בחמש הרשתות עלו ב-4% בממוצע - כשמגה ורמי לוי מובילות את עליית המחירים. בראייה מצרפית, מדובר באותו שיעור הוזלה שהרשתות הציעו לצרכנים בחג.

גם בשקלול מאות מוצרים: הכי משתלם ברמי לוי

המוצרים שהוזלו - בהתאמה לסקרים

מעיון ברשימת המוצרים ותנודות המחירים שחלו בהם עולה כי יש התאמה בין המוצרים שהציגו את ההנחות הגדולות ביותר לבין המוצרים שמלווים את סקרי המחירים בתקשורת.

כך, למשל, צנצנת דבש של יד מרדכי במשקל 350 גרם נמכרה בחג בחמש הרשתות שנדגמו במחיר ממוצע של 12.50 שקל - 29% פחות ממחירה בימי חול (חמישה שבועות לפני החג). מארזי ירקות קפואים של סנפרוסט, בהם אפונת גינה, לקט אפונה וגזר, שעועית ירוקה ושעועית עדינה הוזלו בשיעור של 14%–26%. גם אורז פרסי קלאסי של סוגת, שמככב בכל הרשימות, נמכר ב–5.70 שקלים בממוצע לק"ג - 22% פחות מהמחיר לפני החג.

עוד מוצרים שהוזלו: מיונז היינץ (מחיר נמוך ב-16%), מיץ תפוזים סחוט פריגת (20% פחות), שמן כתית מעולה זיתא (16% פחות), ממרח נוטלה (15% פחות), קפה טייסטר'ס צ'ויס (11% פחות), פסטה ברילה מסוג פוזילי (11% פחות), קטשופ אסם (10% פחות) וטחינה בארכה (10% פחות).

ההתייקרויות נשמרו למוצרים נמכרים אך כמעט ואינם מסוקרים. כך למשל, דגני בוקר סיני מיניס של נסטלה (עלייה של 35% במחיר), האני נאט צ'יריוס של נסטלה (עלייה של 19%), מארז יוגורט ביו של דנונה (15%), ספריי ניקוי כללי סיליט באנג (14%), רסק עגבניות פריניר (12%), אצבעות שוקולד קינדר (11%) וחומץ טבעי עסיס (11%).

"הממצאים האלה עלו אף שהבדיקה ממילא נעשתה ל-200 המוצרים הנמכרים ביותר, מה שמראה בפירוש כי מדובר בהתכוננות לסקרי המחירים", אמר גלעד שמחוני, מנכ"ל
אתר מייסופרמרקט.

אין עלייה במחירים לעומת לפני החגים

אחת הטענות שעלו נגד סקרי החגים גרסה כי אחרי החג, הלקוחות נענשים פעמיים - תחילה מכיוון שהמבצעים הסתיימו, ופעם שנייה מכיוון שהמחירים מאמירים אל מעבר למחירים שלפני החג, כפיצוי על הפסדי הרשתות בתקופה שבה ניסו לשאת חן בעיני התקשורת.

הרשתות מתכוננת לסקרי מחירים?

ואולם, כשמשווים בין מחירי שבוע הבדיקה הראשון, שחל כחודש לפני ראש השנה, לשבוע האחרון של הבדיקה (שבוע 9) עולה כי רק עתה הגיעו המחירים לרמתם המקורית שלפני החגים.

במגה, בשופרסל וביינות ביתן המחירים כיום זהים למחירים שבחודש שקדם לחג, בויקטורי הם נמוכים ב-2% בהשוואה לתקופה שקדמה לחג, וברשת רמי לוי המחירים גבוהים ב-3.5%. ואולם עלייה זו אינה משנה את דירוגה של הרשת ביחס לרשתות המתחרות - והיא עדיין מציעה את הסל המשתלם ביותר.

מחיריהם של "מוצרי הסקרים" כבר החלו לעלות, אך לא כולם האמירו לרמתם המקורית שלפני החג. כך, למשל, מחיר דבש של יד מרדכי עדיין נמוך ב-13% ממחירו לפני ראש השנה; מחירו הממוצע של מיונז היינץ עדיין נמוך ב-11% לעומת מחירו לפני החג; מחיר מיץ תפוזים סחוט פריגת נותר נמוך ב-3%; מחיר טחינה בארכה נמוך ב-6%; קטשופ אסם ב-5%; וקפה טייסטרס צ'ויס ב-4%. מחיריהם של ממרח שוקלד נוטלה ושמן זית כתית מעולה זיתא חזרו למחיריהם המקוריים.

העובדה כי רמת המחירים של 200 מוצרים כבר שבה למצבה שלפני החגים, אך מחיריהם של המוצרים המופיעים בסקרים עדיין נמוכים יחסית, מחדדת את התחושה כי הרשתות מבינות שהן תחת מעקב.

מגה: "המבצעים התחלפו"

משופרסל נמסר בתגובה: ״כפי שהתחייבה בעבר, שופרסל יצאה במהלך ׳הורדת המחירים הגדולה׳, שבמסגרתו בוצעה הורדת מחירים עמוקה ונרחבת, בפרישה ארצית הכוללת את כל הפורמטים הקמעוניים, אותם היא מפעילה, כולל ערוץ האון־ליין, שמחיריו הם מחירי הדיסקאונט של שופרסל דיל.

"שופרסל אונליין מצויה בפרישה ארצית כוללת, להבדיל מאחרים, שמורידים מחיר בערוץ המקוון לצורכי תדמית ושיווק, אולם עושים זאת מנקודות בודדות, ולמעשה רק מיעוט מהציבור אכן נהנה ממחירים מוזלים אלה.

"כפי שהתחייבה, שופרסל נמנעה מהשתתפות ב׳משחקי הסקרים׳, שהנהוגים במחוזותינו, שבהם מחירים יורדים נקודתית לצורך תדמית במסגרת סקרי החג, תוך העלאתם מיד לאחר מכן. הורדת המחירים היא אמיתית, עמוקה וקבועה״.

ממגה נמסר בתגובה: "השינויים במחירים שנמצאו בבדיקתכם נובעים מכך שכשבוע לפני החג התחלפו המבצעים, ובמקומם התקיימו מבצעים אחרים במגוון מוצרים. בסיומם חזרו המחירים לרמתם הקודמת, כך שלא היתה עליית מחירים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מסך נתונים בבורסת וול סטריט מציג מרוץ עליות, בשבוע שעבר

רווחי החברות צומחים? מתברר שיש גורם שמנפח אותם

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי