אווירת חג מתונה: ירידה ברכישת מתנות ובגדים לקראת ראש השנה

לפי נתוני חברת ריס, הבודקת את הפדיונות בחנויות - רכישות המתנות, כלי הבית והספרים לקראת החג ירדו ביותר מ–12% ■ "השכר הריאלי של משקי הבית לא עלה בעוד שההוצאה על דיור ממשיכה לעלות, ומותירה בידי הצרכנים פחות כסף פנוי"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

ראש השנה הוא אחד משני החגים שבהם המגזר היהודי בישראל מרבה בדרך כלל בקניות. ואולם השנה הציבור הציבור לא ממהר לערוך קניות לקראת החג, וניכרת ירידה במכירות בקניונים ובמרכזים המסחריים לעומת התקופה שלפני ראש השנה שעבר. מנתוני חברת ריס, המתבססים על הפדיונות למ"ר של כ–2,000 חנויות, הפדיון למ"ר של החנויות בשבועיים האחרונים (7–20 בספטמבר) היה נמוך ביותר מ–6% לעומת השבועיים המקבילים לפני החג בשנה שעברה (18–31 באוגוסט 2013).

ראיות לכך שהצרכן הישראלי מצמצם בעיקר בקניית מתנות לחג אפשר למצוא בכך שאת הירידה הגדולה ביותר במכירות סופג התחום "שונות" במרכזים המסחריים, הכולל בין השאר את חנויות המתנות, כלי הבית, הספרים והתכשיטים, עם ירידה חדה של יותר מ–12% בפדיון למ"ר לעומת השנה שעברה. תחום האופנה וההנעלה הראה ירידה מתונה יותר אך לא מבוטלת של יותר מ–5% לעומת התקופה שלפני ראש השנה אשתקד.

צילום: זאב שטרן

לדברי שגיב שקד, מנכ"לית רשת אופנת הגברים סליו, "באופנת גברים לא רואים ירידה במכירות לקראת החג. מעבר לכך, השנה החג יושב על המחצית השנייה של ספטמבר וזה לטובתנו, כי אנחנו קרובים יותר לחורף מאשר בשנה שעברה ואנשים קונים מוצרים יותר חורפיים, שמחירם גבוה ב–10%–15% בממוצע מפריטים קיציים שנקנו בשנה שעברה".

מהנתונים עולה כי הצרכנים מעדיפים את מרכזי המסחר הפתוחים (פאוור סנטר) על פני הקניונים הגדולים, ככל הנראה בעקבות תפישתם כפחות יקרים מאשר הקניונים. המכירות בפאוור סנטרים ירדו בפחות מ–3%, לעומת ירידה של יותר מ–10% ב–30 הקניונים הגדולים בישראל.

"בראש ובראשונה, הירידה במכירות נובעת מכך שיש האטה וקיטון בצריכה של משקי בית בישראל", אומר תמיר בן שחר מחברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר. "השכר הריאלי של משקי הבית לא עלה, בעוד שההוצאה על דיור ממשיכה לעלות ומותירה בידי הצרכנים פחות כסף פנוי ל'בזבוזים'. במקביל, הירידה והקיטון בפדיון למ"ר נובעים מכך שכמות שטחי המסחר שנוספו למסחר הקמעוני גדולה מתוספת כוח הקנייה שנוצר במשק הישראלי בשנה האחרונה. כלומר, נפתחו יותר מרכזים מסחריים וחנויות משהצרכנים בישראל מסוגלים להכיל ולממן".

"אנשים פחות משתוללים"

מנהלי הקניונים, שלהם אין עדיין נתונים על המכירות, טוענים עם זאת כי ניכרת עלייה במספר המבקרים לעומת השנה שעברה. "אנחנו רואים עלייה של 15% במספר המבקרים לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אנחנו מרגישים את זה בחניון ובמסדרונות", אומר ניר ברקן, מנהל הקניון הגדול בפתח תקוה, מקבוצת קניוני עופר. "אני מאמין שהחג דווקא יסתיים בעלייה במכירות, מכיוון שלצרכנים יש יותר זמן להתארגן ולקנות. שנה שעברה החג הגיע ישר אחרי החופש הגדול והשנה אוגוסט היה לא קל בעקבות צוק איתן, ואנשים רוצים לפצות את עצמם".

השחקנים בתחום הספרים צריכים להתמודד השנה גם עם חוק הספרים, שנכנס לתוקף בפברואר ואוסר עליהם להציע מבצעים על ספרים חדשים. שתי רשתות הספרים המובילות מציעות כעת מבצעים דומים על ספרים ישנים — סטימצקי מציעה ספר שני ב–15 שקל וצומת ספרים מציעה ספר שני ב–80% הנחה.

"לדעתי אנשים פחות משתוללים השנה עם הקניות לקראת החג", אומר אבי שומר, מנכ"ל ומבעלי רשת צומת ספרים. "אין אווירת חג, והתחושה היא שאנשים מנסים לצמצם בהוצאות אז הם קונים מתנות יותר סמליות. במקרה שלנו זה דווקא עובד לטובה, כי ספר זאת מתנה במחיר סמלי".

לדבריו, ההשפעה של חוק הספר ניכרת בחנויות: "הספרים יותר יקרים, אז אנשים קונים רק ספר אחד ולא ארבעה ספרים כמו בעבר. זו הסיבה שאני לא חושב שנעלה בכמות הספרים שנמכור. המכירות לקראת החג התחילו רק ביום חמישי האחרון, ובינתיים נראה שהמכירות טובות. אבל צריך לזכור שעל כל יומיים חזקים במכירות יש יומיים שהחנויות סגורות עקב החג, אז בסוף זה מתאזן ואין עלייה".

לדברי בעלי אחת מההוצאות לאור הגדולות, "המכירות לקראת החג בתחום הספרים טובות, אבל זה ממש לא משנה את מצבו העגום של הענף ואת זה שעד כה השנה יש ירידה חדה במכירות בעקבות חוק הספרים והקשיים שהיו ברשת סטימצקי".

גם עופר שחטר, מנכ"ל חברת אריאל פרומול, המנהלת מרכזים מסחריים, טוען כי לא צריך לייחס למכירות בימי החג חשיבות יתרה. לדבריו, "מתחילת ספטמבר רואים עלייה במכירות ובתנועה בקניונים לעומת יולי־אוגוסט, שהיו מאוד קשים, אבל אז מה? גם אם לקראת החג במשך שלושה ימים יהיו מכירות כפולות ומכופלות, ספטמבר הוא בסופו של דבר חודש רע לשוכרים ולקניונים, כי מפסידים ימי עבודה. אנחנו מעדיפים להסתכל על הדברים ברמה השנתית. לדעתי, במקרה הטוב השנה תיגמר כמו שנה שעברה, שהיתה פחות טובה מזו שלפניה, ותמשיך את המגמה של ירידה במכירות שנמשכת כבר כמה שנים".

עם זאת, בחלק מרשתות השיווק סייגו את הנתונים, והזכירו כי ייתכן שהמכירות היו גבוהות יותר בשנה שעברה מכיוון שראש השנה חל בתחילת ספטמבר, כך שהקניות לראש השנה חלו בתקופת החופש הגדול ולקראת החזרה לבית הספר. לדברי בכיר ברשת אופנה גדולה, "עשרת הימים הראשונים של ספטמבר היו חלשים, אבל בעשרת הימים האחרונים אנחנו בהחלט רואים מכירות יפות. אם המכירות ימשיכו כך, נסיים את החג טוב יותר מבשנה שעברה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית