משרד הכלכלה בוחן: החלפת סימון מחירים במדבקות בסימון אלקטרוני

דיון מקדים בנושא נערך בלשכת מנכ"ל המשרד, עמית לנג ■ בעבר נידחו נסיונות לעבור לסימון אלקטרוני בנימוק שיפגעו בצרכנים ■ בנט: סומך על ארגוני הצרכנים המשתתפים בתהליך שיביאו המלצות שייטיבו עם הצרכן

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

שר הכלכלה, נפתלי בנט עומד מאחורי הנסיון לשנות את חוק חובת סימון מחירים, שנחשב לאחד החוקים הצרכנים החשובים במשק. החוק מחייב לסמן את מחיר המוצר במדבקה עליו. מאז שנחקק לפני כ-15 שנים ניסו קמעונאים ויצרנים גדולים לשנותו, בין השאר בטענה שיש להתקדם עם הטכנולוגיה, אולם נדחו כיוון שהתברר, שהצעותיהם יפגעו בצרכנים. הנסיון האחרון טורפד ב-2012, אולם ככל הידוע נעשו פניות לבנט בנושא כבר ב-2013.

עתה מקדם משרד הכלכלה ניסוי (פיילוט) עם אותן הצעות שנדחו בעבר. ההצעה המרכזית כוללת את ביטול הסימון במדבקות והחלפתו בסימון אלקטרוני על המדפים, לצד קורא ברקוד שיוצב לשימוש הצרכנים. עם זאת, מקורבים למגעים אמרו, שטרם הוחלט סופית על מבנה הפיילוט.

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי "בימים אלו, כחלק מתהליך הבחינה של השינויים בשוק, נוכח השפעות חוק המזון - אותו העביר השר במושב הכנסת הקודם - מקדם שר הכלכלה, יחד עם הרשות להגנת הצרכן, את תקנות שקיפות המחירים. במסגרת זו, הוחלט כי הרשות להגנת הצרכן, תוביל בחינה ראשונית של נושא סימון המחירים, בתיאום עם כלל ארגוני הצרכנים. הואיל ויש למהלך פוטנציאל השפעה על יוקר המחייה, מטבע הדברים, נדון הנושא בתחילה, אצל מנכ"ל משרד הכלכלה, זאת בשיתוף הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן. בנוסף השתתפו בישיבה גם נציגי המועצה הישראלית לצרכנות, נציגי ארגון אמון הציבור ונציגי הסוחרים. שר הכלכלה סומך ידו על ארגוני הצרכנים, שיידעו לבחון את הנושא ולהביא המלצות שרק ייטיבו עם הצרכן הישראלי".

מקורות שהשתתפו בדיונים אמרו כי במהלכם עלו טענות מוכרות, לפיהן יש לבחון את השיטה הטובה ביותר לאור ההתקדמות הטכנולוגית, כדי למנוע טעויות בחיוב בין המחיר בקופה למחיר על המוצר ולהקטין עלויות בסימון מוצרים, שמגולגלות לצרכנים. לדבריהם, כל הטיעונים הללו הועלו בעבר על ידי רשתות וספקים, שרצו לבטל את הסימון על המוצר ולהחליפו בצג אלקטרוני על המדף, שאינו מאפשר לצרכן להשוות מחירים בבית.

סופר מרקט בצפון

עוד ציינו, כי גם כיום מתקשים צרכנים למצוא התאמה בין המחיר על המדף למוצר הרלוונטי, שלא נמצא סמוך למחיר לכן, סביר להניח, שהחלפת סימון ידני באלקטרוני על המדף לא יועיל לצרכן, אלא בעיקר לרשתות, שיוכלו לשנות מחירים בלחיצת כפתור. עוד ציינו, כי בדרך כלל צרכנים מבצעים קניות במהירות, ואין להם זמן לאתר את המחיר על המדף של המוצר שרכשו, או להדביק תוית מחיר בעצמם. כמו כן לא יוכלו להמתין בתור ליד הברקודים, כדי להדביק את התויות.

איציק אלרוב, מייסד תנועת "הצרכנים" וממובילי המאבק ביוקר המחייה אמר כי "המהלך להורדת מדבקות מחירי המוצרים הוא אנטי צרכני ואנטי חברתי. אחת הדרכים המשמעותיות של הצרכן להשוות בביתו מחירים בין מוצרים דומים אשר נרכשו ברשתות שיווק שונות היא ע"י מדבקת המחיר שעל גבי המוצר. כך הצרכן יכול להחליט היכן לערוך את הקניות שלו בפעם הבאה.

"זה שנים שרשתות שיווק מסוימות מפעילות לובי מול הכנסת והממשלה בכדי לבטל את סימון המחירים המסורתי ובכך להפחית את השקיפות בפני הצרכן. על הרגולטור להעדיף באופן מוחלט את טובתו של הצרכן הקטן ולא להיכנע בפני תכתיביהם של תאגידי הענק.

"אנחנו בתנועת "הצרכנים" ממליצים להותיר את חובת הסימון במדבקות התמחור על כנה. רשת שיווק שמעוניינת בשקיפות יתר, תוכל להפעיל גם שילוט אלקטרוני בנוסף למדבקות המחירים ולא במקום".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו