טכנולוגיה פורצת מגבלות |

19 אפליקציות מומלצות לילדים עם צרכים מיוחדים

ילדים רבים אוהבים לשחק באייפד, אבל עבור ילדים עם מוגבלויות שימוש באפיליקציות ייעודיות יכול לסייע בתקשורת ובארגון סדר יום, לעודד משחקי דמיון ולעזור ברכישת כישורים חברתיים

רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי
רותי לוי

מיכל בת ה–13 אינה יכולה לדבר, ומתמודדת עם קשיים קוגניטיביים. היא אינה יכולה לעשות דברים רבים, אך היא כן בוחרת בקביעות ובקפידה את צבע הציפורניים שלה. היא עושה זאת באמצעות משחק שהכינה קלינאית התקשורת שלה, נעמי קסטון, באפליקציה בשם "טייניטאפ" (Tiny Tap): "ייצרנו באפליקציה אלבום מניקור, עם תמונות נהדרות של ידיים וצבעים שלקחנו מאפליקציה אחרת", מספרת קסטון. "והוספנו מחשבות אפשריות שישמשו את מיכל בתהליך הבחירה: 'אני צריכה מניקור חדש', 'זה מוצא חן בעיני', 'אני שונאת את זה'".

טייניטאפ הישראלית היא אפליקציה חינמית לאייפד, המאפשרת להורים ולאנשי מקצוע ליצור משחקים חינוכיים לילדים, בצורה ידידותית ופשוטה. ההורים יכולים לייבא תמונות, להקליט שאלות ולסמן את המקום המתאים שעליו הילד ילחץ כדי להשיב נכונה. הם יכולים לחתוך תמונות לפאזלים, ולייצר לוחות תקשורת, כמו שעשתה קסטון עבור מיכל.

קסטון מספרת כי לכל מטופל שלה יש יומן אישי באייפד, שאותו הם יוצרים בעבודה משותפת על ידי פלטפורמות ידידותיות ליצירת סיפורים וקומיקס. את האפליקציות המאפשרות פרסונליזציה הם אוהבים במיוחד. כיוון שניתן לשלב בהן תכנים מעולם התוכן של הילד. לדברי קסטון: "הן משמשות ככלי תומך לתקשורת עם הילד - אך גם מעודדות תקשורת ועוזרות לתרגל מצבים חברתיים".

מטופלת אחרת של קסטון, רוני בת החמש, הצליחה בראש השנה לברך את כל משפחתה בקולה של אחותה התאומה, באמצעות לחיצה על תמונותיהם במשחק שהוכן במיוחד עבורה באפליקציה. "הכנסנו לטייניטאפ מבעוד מועד את תמונות הנוכחים במפגש המשפחתי, הקלטנו את הברכות בקולה של האחות ויצרנו לוח תקשורת שהשמיע ברכה אינדיווידואלית בלחיצה על כל מצולם. המשפחה רעשה משמחה ודמעות", היא אומרת.

האייפד שולב עמוק במערך הטיפולים לילדים של קלינאי התקשורת והעוסקים בתחוםצילום: ללא קרדיט

אפליקציות הפתוחות ליבוא תוכן אישי הפכו לכלי פופולרי בקרב אנשי מקצוע המטפלים בילדים עם מוגבלויות. ובמרכז לייעוץ טכנולוגי בבית איזי שפירא סבורים כי דווקא המחסור הוא זה שמשחק תפקיד. "מרבית האפליקציות המותאמות לבעלי צרכים מיוחדים שקיימות כיום בשוק מתרכזות בתחום התקשורת החליפית (לוחות מלים, למשל) ובתחום החינוך - כמו אפליקציות ללימוד צבעים, מספרים ומיון", אומרת יעל אלשטיין, מנהלת המרכז לייעוץ טכנולוגי בבית איזי שפירא. "בשוק, ובפרט בשוק האפליקציות בעברית, חסרות אפליקציות מונגשות שמיועדות למשחק ולכיף. האפליקציות הפתוחות הן כרגע הפתרון שמאפשר לנו להיות יצירתיים - ולנסות ליצור לבדנו תוכן נגיש".

ההורים לילדים עם מוגבלויות מרוצים יותר מהאייפד

אלשטיין וצוות המרכז ניסחו כללי "עשה ואל תעשה" למפתחים המעוניינים להנגיש את האפליקציות שלהם לילדים עם מוגבלויות. אפליקציות רבות, למשל, מהוות חסם מוטורי כשהן דורשות גרירה של דמויות במקום לחיצה עליהן, מבהירה אלשטיין. "לעתים הן מציעות רמת קושי אחידה, בעוד שבעבודה עם ילדים עם מוגבלויות נעדיף חלוקה למספר רמות קושי. גם מעבר אוטומטי בין שלבים ומסכים מקשה על הילדים שלנו. שליטה על המעבר, ללא הגבלה בזמן, באמצעות חצים - תועיל יותר".

האייפד הראשון הושק לפני ארבע שנים בלבד, ואף שהמחקר עוד בתחילת דרכו, המכשיר כבר שולב באופן עמוק במערך הטיפולים של קלינאי התקשורת והמרפאים בעיסוק. "יש התפוצצות של מידע בשנים האחרונות. הרבה מאוד דיווחים, סיפורים, אנקדוטות וניסיונות, אך מעט מאוד מחקר אמפירי", אומרת ד"ר דנה רוט, מנהלת מחלקת מחקר והערכה בבית איזי שפירא. "כאשר יש כזה, הוא מבוסס על מדגמים קטנים, של עד עשרה נבדקים, ומרביתו מתבצע בסביבה הבית ספרית ועוסק בזווית של אנשי המקצוע. דווקא קולם של ההורים, שמכניסים את האייפד לבתיהם ומצופים לשלב אותו בתקשורת עם הילד, אינו נשמע".

רוט, בשיתוף עם ד"ר שמעון נייקרוג מהחוג לעבודה סוציאלית באוניברסיטת אריאל, מנסים למלא את החלל הזה באמצעות מחקר שביצעו, שבחן את תפישותיהם של 69 הורים לגבי השימוש שמבצעים ילדיהם באייפד.

מחצית מההורים (47%) לילדים עם מוגבלויות שהשתתפו במחקר דיווחו כי הם מרוצים מהשימוש שביצע הילד באייפד. ההורים העידו על מידת שביעות רצון גבוהה ככל שהילד הראה התקדמות בהיבטים של השתתפות חברתית, וככל שהמטרות שלהם מהשימוש באייפד היו ספציפיות וברורות.

החוקרים מצאו כי יש הבדל ניכר בין דיווחי הורים לילדים עם מוגבלויות לעומת הורים לילדים עם התפתחות תקינה. הורים לילדים עם מוגבלויות מרוצים יותר ומעורבים יותר, מדווחים על היקף גדול יותר של מידע חדש שהילד לומד מהשימוש במכשיר, על מידת מעורבות גבוהה יותר שלהם בשימושים שילדם עושה במכשיר - וגם על מידת שביעות רצון גבוהה יותר מהשינויים בתקשורת עם בני המשפחה לאחר השימוש.

לצורך הכתבה הנוכחית קיבלנו עשרות המלצות על אפליקציות מקלינאי תקשורת ומרפאים בעיסוק, ובחרנו ב–19 השימושיות והמומלצות ביותר. כדי להקל על ההתמצאות, האפליקציות מוינו על פי המטרה המרכזית שעבורה הן משמשות.

תקשורת תומכת וחליפית

אפליקציות תקשורת תומכת וחליפית נועדו לשמש כקול למשתמשים המוגבלים בדיבור מסיבות פיזיולוגיות, או לאלה שאינם מצליחים להתבטא בצורה מילולית, בעקבות בעיה קוגניטיבית. העבודה המסורתית עם אוכלוסיות אלו כללה קלסרים מודפסים עם מלים ותמונות מנויילנות או תוכנות על מחשבים כבדים. המשתמשים היו מצביעים על מלים בכדי לבטא את תחושותיהם. מדובר בהליך מסורבל, מגביל, אטי - ובעיקר כבד, שכניסת האייפד עשתה בו מהפכה.

אחת הבשורות לשוק האפליקציות המקומי היא תרגום עברי לאפליקציית TouchChat הפופולרית שבוצע על ידי המרכז לטכנולוגיה חינוכית (מט"ח). האפליקציה מציגה לוחות תקשורת דינמיים שכוללים יותר מ–10,000 סמלים, עם אפשרויות מגוונות להתאמה אישית. כאשר המשתמש לוחץ על המשפט שהרכיב, הוא נקרא ברצף בקול סינתטי. אם יש לילד את היכולת להתנסח בשפה כתובה ואינו זקוק לתמונות - עומדת בפניו גם אפשרות זו באפליקציה.

"הרבה ילדים ובוגרים על הספקטרום שלא יכולים לדבר כן יכולים לקרוא ולאיית", מסבירה קסטון. "פעמים רבות אנחנו מגלים את זה בהפתעה רבה, כי גם אין להם את כישורי המוטוריקה העדינה כדי לכתוב ביד או להקליד על מקלדת רגילה, ופתאום כשהם מקבלים אייפד מתברר שיש להם הרבה מה לספר לנו".

אפליקציית Ola Mundoהישראלית מבקשת להרחיב את השיח של אלה המתקשים להתבטא בצורה מילולית, שהוגבל עד היום למפגש פנים מול פנים. האפליקציה מאפשרת תקשורת מרחוק באמצעות הודעות ויזואליות מהסלולרי ומהאייפד. לוח הסמלים יכול לשמש את הילד למעשה בשתי צורות המפגש, ובכך להקל על מעבר בין סמלים חדשים של תוכנות שונות. הורים ובני משפחה שלוקחים חלק בשיח הוויזואלי יכולים להקליד את תשובתם בכתב, והיא מתורגמת אוטומטית לסמלים לנוחיות הילד.

לתחום התקשורת התומכת נכנסות גם אפליקציות המאפשרות עבודה עם תוכן אישי. אפליקציות כאלו יעילות לשיתוף חוויות, והמוצלחת שבהן היא Tiny Tap, שאוזכרה בתחילת הכתבה. אפליקציה נוספת, פשוטה ומומלצת היא Family Touch, המציגה קלפים מצוירים שלחיצה עליהם מובילה לתצלום וסיפור קצר ברקע. הערך של אפליקציה זו הוא ביכולת של ההורים להחליף בקלות את כל התמונות לתמונות משפחתיות רלוונטיות, ולהקליט בקולם ובדרכם את הסיפור להנאת הילד.

תפקודי ידיים

אפליקציות תפקודי ידיים נועדו לתרגול ולשיפור מוטוריקה עדינה וקשר עין־יד. "כמעט כל ילד עם צרכים מיוחדים מראה קושי בתפקודי ידיים עדינים וגרפומוטוריקה (ציור, צביעה וכתיבה; ר"ל)", מסבירה נעה ניצן, רכזת תחום ריפוי בעיסוק וטכנולוגיה בבית הספר לחינוך מיוחד של בית איזי שפירא. "יש אפליקציות נהדרות לתרגול המיומנויות האלה. לפעמים אנחנו מתרגלים באייפד, ואחר כך עוברים לדף וטוש אמיתי ורואים העברה ולמידה של הילדים".

מבין עשרות האפליקציות המומלצות שקיבלנו עבור קטגוריה זו, בחרנו בשלוש. האפליקציה Dexteria Jr מאפשרת לילדים לתרגל שלוש משימות - ללחוץ ולמחוץ קישוא, לצבוט פלפל ולתרגל ציור ומחיקה של קו במסלול מוגדר. המשימה האחרונה אינה מערבת אותיות ומלים, אך היא מתאימה לילדים עם דיסגרפיה ומבקשת לשפר את קריאות כתב היד שלהם. כל המשימות נמדדות בזמן וניתנות לבקרה על ידי ההורים או בעלי המקצוע.

אפליקציית Bugs and Buttons היא חבילה של 18 משחקים חינוכיים, הכוללים, כפי שניתן לשער, חרקים וכפתורים. המראה של החרקים השונים - ובהם נמלים, דבורים, פרפרים, גחליליות ועכבישים - משכנע למדי, והילד מתבקש, על פי רוב, למחוץ אותם. לכן, יש לבחון את ההתאמה של האפליקציה להעדפות הילד. עבור מי שאינו נבהל או נגעל - המשחקים הם חוויה נהדרת, ועובדים על מיון, מבוכים, ספירה וחיבור נקודות. הצלחה במשימות מזכה את המשתמש במדבקות חרקים, שניתן לאסוף באלבום וירטואלי.

באפליקציה FingerFun יתבקשו הילדים לגעת בכמה נקודות על המסך, עם יד אחת או שתיים, אך באופן סימולטני. נגיעה נכונה מקבלת פידבק בהארה של הנקודות ובצליל. נגיעה מוצלחת על כל הנקודות באחת חושפת איור של חיה או צמח.

משחקי דמיון

אפליקציות משחקי דמיון באייפד הן אטרקציה לכל הילדים, ללא קשר למוגבלויות, אך הן חשובות במיוחד לילדים עם רמת משחק נמוכה. "יש ילדים שמבחינה מוטורית לא מסוגלים לשחק עם בובות, אך באייפד כן", אומרת נעה ניצן מבית איזי שפירא, "ויש ילדים שרמת היוזמה שלהם למשחק היא נמוכה, דבר שכיח אצל ילדים עם פיגור שכלי, ומצאנו את האייפד ככלי מוטיבציוני - שמעודד אותם לשחק יותר".

האפליקציה Pepi Doctor מדמה ביקור אצל רופא. הילדים בוחרים מבין שלוש דמויות הפציינטים באפליקציה, ומבצעים עליהן מגוון הליכים רפואיים, בהתאם למצבם - שפעת, דלקת אוזניים, כאבי שיניים, שבר ביד או שפשופים כתוצאה מנפילה. הם עוקרים שיניים, אך לא לפני שהם מצחצחים אותן, מנקים עששת ומרדימים את המקום. פעולה נכונה מזכה את הילדים בתודה מהדמות, פעולה לא נכונה אינה מקבלת פידבק, פעולה שחוטאת למטרה (למשל, ריסוס ספרי לאף בתוך העיניים) מלווה בהסתייגות של הדמות ("או או"), וסיום מוצלח של רצף פעולות מלווה במחיאות כפיים.

אפליקציית My PlayHome מאפשרת משחק בשבעה מרחבים בבית - בסלון, במטבח, בחדר האמבטיה, בארון, בחדר הילדים, בחדר ההורים ובחצר. כל פריט באפליקציה ניתן להזזה, פתיחה, הפעלה או משיכה - החל מנורות החשמל ומערכת הסטריאו ועד הגזר שצומח בגינה. בשונה מאפליקציות אחרות, פה אין נכון ולא נכון - והילד אינו מצופה לבצע רצף פעולות כזה או אחר. הוא יכול לזרוק את הבגדים על הרצפה, לקחת את האוכל למיטה בחדר השינה ולהכניס את מברשת השיניים לארון הבגדים, מה שהופך את המשחק לאינסופי כמעט, נטול יומרות וחווייתי במיוחד. מי שירכוש גם את אפליקציית PlayHomeStore יוכל להרחיב את הסיור גם בסופרמרקט, אצל הירקן, בגלידריה, ובחנות בגדים, ויופתע אולי לגלות כי החפצים השונים שהדמויות לקחו עמן באפליקציה אחת, עוברים לאפליקציה אחרת.

האפליקציה Toca Mini מזכירה את החוויה של משחק ההרכבה הפופולרי "מר תפוח אדמה", ומאפשרת יצירה חווייתית של דמויות תלת־ממדיות. היתרון של משחק וירטואלי שאינו מוגבל במקום מורגש בהחלט - כמות העזרים והאפשרויות תגרום לכך שהילדים לעולם לא ייצרו, כנראה, את אותה הדמות פעמיים. בסוף היצירה ניתן לצלם את היצירה - ולשמור באלבום התמונות.

התארגנות

אפליקציות התארגנות משמשות עזרים לילדים עם בעיות התארגנות או בעיות בזיכרון. טיימרים ידידותיים המוצעים בחנות האפליקציות עוזרים עם דחיית סיפוקים והתמדה במשימה - ומספקות לילדים חיזוקים חיוביים על עמידה ביעדים ומשימות. הדבר חשוב במיוחד לילדים בספקטרום האוטיסטי.

האפליקציה Kiddy Timer מאפשרת לבחור ולהגדיר את משך הזמן של ארבע משימות יומיות קבועות לילד, כמו שינה, קריאה, משחק וצחצוח שיניים. הממשק ידידותי ומציג את תמונת הילד לצד משימותיו בצורה ויזואלית. במעמד תחילת הפעולה מפעילים את שעון העצר - וכשהזמן נגמר הילד מקבל הודעה.

אפליקציית Kids Countdown אינה מוגדרת למשימות ספציפיות, אלא משמשת שעון עצר בלבד. בתחילת הספירה מוצגת דמות חיה מוסתרת או תמונה שמעלים מאלבום התמונות הפרטי, והיא נחשפת לילד ככל שמתקדם הזמן. קלינאית התקשורת נעמי קסטון מספרת כי גם טיימר פשוט ונטול דמויות צבעוניות, כמו זה שבאפליקציה VisTimer הוא יעיל במיוחד, דווקא משום שניתן לבחור בו את אופי הפידבק הקולי שיקבל הילד בסיום המטלה, מחיאות כפיים למשל. "הילדים מאוד מתרגשים מזה", אומרת קסטון.

האפליקציה "סדר יום" נועדה להציע תמיכה ויזואלית בסדר האירועים הצפוי לילדים עם צרכים מיוחדים במהלך היום. באפליקציה ניתן לבנות בצורה פשוטה ואינטואיטיבית את סדר היום של הילד, הכולל תמונה עבור כל פעילות ואף הקלטה של טיב הפעילות שתושמע בעת הלחיצה. מי שיבחר להוריד את האפליקציה, מוטב שיידע, שכדי להשתמש בה בראשונה יש ללחוץ לחיצה ארוכה על כפתור ההגדרות - אחרת לא ניתן להתחיל את השימוש.

מיומנויות וכישורים חברתיים

אפליקציות לפיתוח מיומנויות וכישורים חברתיים הן כאלו שמתרגלות סיטואציות יומיומיות וסדר אירועים נכון.

אפליקציית "תיבת כישורי חיים" פותחה במיוחד עבור צורך זה ומציעה רצף תמונות והסברים לפעילויות יום-יום שגרתיות (מקלחת, צחצוח שיניים ועוד), מן הילד מצופה ללחוץ ולסמן כל שלב שסיים עד להשלמת המטלה וקבלת הפידבק. האפליקציה עובדת גם על כישורים חברתיים באמצעות הצגת סיפורים עם בעיה ופתרונות אפשריים, הפתרון היעיל הוא כזה המתחשב בנקודת מבטו של האחר. כך למשל, אם 'משעמם לי לשחק לבד' אז אני יכולה להסתכל על יולי, הילדה בגן השעשועים, אך היא איננה מסתכלת עלי כרגע ולכן אני צריכה לבחון פתרון אחר – לפנות אליה. לבסוף האפליקציה מלמדת כישורי משחק לילדים עם רמת משחק נמוכה, ומציעה לילדים רעיונות שונים כיצד ניתן לשחק בצעצועים שלהם.

אפליקציית Pepi Bath היא כנראה הדרך המהנה ביותר באייפד ללמוד על ארבע פעולות ביתיות: התארגנות בבוקר, עשיית צרכים, רחצה וכביסה. רצף פעולות נכון הוא הכרחי - כך למשל, הלכלוך לא יירד במים אלא אם נשתמש בסבון, ומכונת הכביסה לא תופעל לפני שנכניס אליה את המכנסיים המלוכלכים. השלמת המשימה בהצלחה מזכה, כמובן, בפידבק משמח. אפליקציית HowDo מספרת למעלה מ–50 סיפורים. איך נוצר פרפר? איך מגיע מכתב ליעדו? איך נוצר כיסא? התשובות בסדרת תצלומים פשוטים ומדויקים, שכיף להסתכל בהם.

אפליקציית Strip Designer היא מסוג אפליקציות התוכן האישי שתוארו תחת תקשורת תומכת, אך היא מתאימה גם בהקשר של חשיבה חברתית. האפליקציה מאפשרת יצירת אלבום קומיקס מרשים על ידי יבוא תמונות פרטיות והוספת בועות מחשבה עליהן. ניתן לתרגל גם עם תמונות ברצף שצולמו בסיטואציה אמיתית בכיתה או בבית.

רוני בת החמש מתקשה מאוד לדבר, אך בראש השנה שעבר היא הצליחה לברך את כל משפחתה בקולה של אחותה התאומה, באמצעות לחיצה על תמונותיהם באפליקציית . "הכנסנו לאפליקציה בהיחבא, ומבעוד מועד, את תמונות הנוכחים במפגש המשפחתי, הקלטנו את הברכות בקולה של האחות ויצרנו לוח תקשורת שהשמיע ברכה אינדיווידואלית בלחיצה על כל מצולם", מספרת נעמי קסטון, קלינאית התקשורת שמטפלת ברוני. "רוני קיבלה קול חדש לצורך העניין, והמשפחה רעשה משמחה ודמעות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"

שיעור תכנות בבית ספר בנס ציונה. תפקידם של המורים נהפך לקשה מתמיד

עמדתי בשקט ליד הלוח וחיכיתי, ביקשתי שקט, ואז הרמתי את הקול. כך נראה הרגע בו הבנתי שאני צריך לקחת הפסקה מהוראה

אורית פנחס וטלי שילון. "אנחנו משלמות 16 אלף שקל, אבל זה שכר רעב"

"יש מיליון דירות שצריכות להיבנות ואין מי שיתכנן אותן - הצעירים רואים שבהיי-טק אפשר להתחיל עם משכורות של 30 אלף שקל בחודש ועוזבים"

ח"כ בנימין נתניהו. הסקרים נראים אופטימיים מתמיד מבחינת נתניהו

עדיין יש סיכוי טוב שנתניהו יגיע לאגף 10 בכלא מעשיהו - והוא יודע את זה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

משרדי גוגל במנהטן. מי שלא יסדיר את התשלום הזה עד 1 באוגוסט – חשבונו יושעה

"מאלצים אותנו לשלם אחרי שכבר התמכרנו": התכסיס של גוגל מכה שנית

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?