מחיר הנוחות |

לא נערכתם בזמן לטיול? בתחנות הדלק תשלמו כפול

בבדיקה שערכנו עם המועצה לצרכנות ב-16 חנויות נוחות של ארבע חברות התדלוק הגדולות - דלק, פז, דור אלון וסונול - עולה כי המחיר הממוצע של מוצר בחנויות הנוחות גבוה בעד 85% ממחיר מוצר זהה ברשתות המזון ■ אלונית היא הזולה מבין רשתות הנוחות

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

אתם מקפידים לקנות בחנויות המוזלות, להשוות מחירים ולהמתין בסבלנות למבצעים, אבל כל זה נעלם כשאתם עוצרים לתדלק ונכנסים לחנות הנוחות כדי לקנות מוצר או שניים - משהו דחוף שחסר בבית, קרטיב או במבה באמצע טיול משפחתי או קפה ומאפה בדרך הביתה אחרי יום עבודה.

יותר מ–850 חנויות נוחות פזורות ברחבי המדינה. הן ממוקמות בתחנות דלק, פועלות 24 שעות ביממה והחשבונית האופיינית של לקוחותיהן אינה גבוהה מ–25 שקל. המודל העסקי של חנויות הנוחות מבוסס על ההנחה שלזמינות ולנגישות יש מחיר, ואף שמדובר במחיר גבוה למדי - צרכנים רבים מוכנים לשלמו.

סקירה שביצעה חברת המחקר צ'מנסקי־בן שחר עבור TheMarker מעלה כי החנויות מכניסות יחדיו כ–190 מיליון שקל בחודש (2.2 מיליארד בשנה), ומהוות מנוע צמיחה עיקרי של תחנות הדלק בשנים האחרונות. "שיעור הרווח הגולמי של חנויות הנוחות הוא 30%–33% ומשקף רווחיות גבוהה מאוד", אומרת מירב איינשטיין־סיאנו, סמנכ"לית בצ'מנסקי־בן שחר וכותבת הסקירה. "לשם השוואה, בשוק הסופרמרקטים, הרשתות הגדולות מחוללות 25%–27% רווח גולמי והרשתות המוזלות - סביב ה–20%".

חנות נוחות של פז, yellow

מאז 2000 עלו המחירים בחנויות הנוחות בכ–54% בממוצע. מדובר בקצב שנתי ממוצע של כ–3%, בדומה לעלייה שנרשמה במדד מחירי המזון, אבל גבוה מההתייקרות הממוצעת של המחירים במשק - 32%.

סקרים שוטפים שעורכת צ'מנסקי־בן שחר מעלים כי הצרכנים מודעים למחירים הגבוהים בחנויות הנוחות, אבל מוכנים לשלמם משיקולי זמן ונוחיות - במיוחד בדרך לעבודה, בעצירת התדלוק, בלילה, בימי שבתון כשהסופרמרקטים סגורים, ובחודשי הקיץ המאופיינים בטיולים ובחופשות משפחתיות.

כ–7% מהצרכנים אף נוהגים לקנות באופן קבוע מוצרי השלמה בפיצוציות ובתחנות הדלק. אלה הם לקוחות שמגיעים במיוחד לחנויות הנוחות, ולא רק בזמן תדלוק. "הגידול המתמיד בהיצע ובפרישת החנויות קירב פיסית את הצרכן לחנויות, וכך גרם לשינוי בדפוסי הצריכה שלו". מסבירה איינשטיין־סיאנו. בשש השנים האחרונות נפתחו כ-500 חנויות נוחות בישראל.

מחיר הנוחות: תוספת של עד 85% בממוצע למוצר

נראה כי הגידול בנתח השוק של חנויות הנוחות מציב בפני הנהלות הרשתות שאלה מהותית: עד מתי הצרכן יהיה נכון לשלם פרמיה כה גבוהה עבור המוצרים שהן מוכרות - ובפרט בתקופה שבכל השווקים, וגם בסופרמרקטים, הצרכנים עוברים למותגים המוזלים?

מדיניות מחירים אחידה ומופקעת

בהשוואת מחירים שביצעה עבורנו המועצה לצרכנות נבדקו 11 מוצרים ב–16 חנויות נוחות של ארבע הרשתות הגדולות - מנטה (דלק), yellow (פז), אלונית (דור אלון) ושל סוגוד (סונול) - ונמצא כי המחיר הממוצע של מוצר בחנויות 
הנוחות גבוה ב–35%–85% ממחירו הממוצע של מוצר זהה ברשתות המזון. המוצרים נבדקו בארבעה סניפים שונים של כל רשת, בצירים מרכזיים ברחבי הארץ - מדרום (באר שבע) לצפון (ראש פינה).

סוגוד של סונולצילום: דודו בכר

השוואה פרטנית בין מחיר המוצר בכל רשת חנויות נוחות לבין מחירו ברשתות המזון מציגה, כמובן, פערים גבוהים בהרבה. כך, למשל, רשת yellow מוכרת שישיית בקבוקי מים ב–21 שקל - בדיוק פי 2 מהמחיר הממוצע למוצר זהה ברשתות המזון (10.5 שקל), סוגוד ומנטה דורשות 12 שקל לבקבוק ליטר וחצי של קוקה קולה – 94% יותר מהמחיר הממוצע ברשתות המזון (6.20 שקלים), ובאלונית תשלמו 6.80 שקלים עבור חטיף פסק זמן – 45% יותר ממה שתשלמו בסופרמרקטים (4.70 שקלים).

הרכישה בחנויות הנוחות היא מצומצמת והשוואת מחירים מקדימה מהבית אינה אפשרית ופעמים רבות אף אינה רלוונטית, שכן הרכישה מאופיינת באימפולסיביות והעדר תכנון מוקדם. הבחירה במקום העצירה נעשית "על הדרך", לפי מסלול הנסיעה.

למרות זאת, ואולי דווקא בגלל העדר התכנון, הצבנו לבדיקה המוצגת בכתבה שני יעדים. הראשון, הצבעה על פערי המחירים בין חנויות הנוחות לרשתות המזון - מה שצריך לעודד את הצרכנים להצטייד במוצרים, ככל הניתן, לפני היציאה לדרך. "היערכות מוקדמת, בפרט כשמדובר במשפחות עם כמה ילדים, יכולה לחסוך עשרות רבות של שקלים ולהקל על התקציב המשפחתי", אומרים במועצה לצרכנות.

היעד השני הוא מתן אינדיקציה לפערי המחירים בין רשתות חנויות הנוחות. "אינדיקציה כזו מתאפשרת לאור העובדה שבכל הנוגע לחנויות הנוחות, הרשתות מנהיגות, על פי רוב, מדיניות מחירים אחידה דווקא", מוסיפים במועצה לצרכנות.

לפי הממצאים, רשת אלונית תימחרה את מוצריה ברמת המחירים הנמוכה ביותר, ונמצאה כאלטרנטיבה הזולה גם כשנבדקה בסמוך לתחנות מתחרות. כך למשל, פער המחיר בין סל של 10 פריטים שנבדקו בסניפי אלונית ומנטה בצומת מגידו, היה 17%, לטובת אלונית; ופער בין סל דומה של פריטים בסניף אלונית בראש פינה ובסניף הקרוב ביותר של yellow בצומת גומה, הגיע ל–16% לטובת אלונית.

הצרכנים אינם מבדילים בין המותגים

אלונית של דור אלוןצילום: מוטי פישביין

הלקוחות של חנויות הנוחות קונים שניים־שלושה פריטים בממוצע ולרוב אינם מתמהמהים במקום יותר מדקה וחצי. מרביתם אינם מודעים למותגים השונים של חנויות הנוחות, כ–75% מהם כלל לא מתכננים מראש את מקום העצירה והוא תלוי בהצעה שתגיע, בזמן המתאים, "על הדרך". הרשתות עושות הכל על מנת להאריך את השהות בחנויות ולבדל עצמן, כדי ליצור מעגל לקוחות נאמן.

"עד היום פז (yellow) היתה 'פורצת הדרך' בשוק הנוחות", כותבים בצ'מנסקי־בן שחר. "באופן קבוע, הפדיון הממוצע למ"ר של פז היה גבוה מהפדיונות של המתחרות, והיתה לה אסטרטגיה שיווקית ברורה, מה שמתחרותיה עושות רק באחרונה. פז היתה הראשונה למתג את הקפה (לוואצה) ואף מכרה מכונה תואמת לבית הלקוח, והראשונה לגוון את סל השירותים הזמינים, כמו משיכת כספים ואיזי פארק. אלא שהפער בין פז לשאר רשתות הנוחות הצטמצם והחברות מנסות כל הזמן ליצור ערך ללקוח".

כחלק מהניסיונות הללו החלה באחרונה דור אלון לשלב אביזרים לאופניים בחנויות אלונית הממוקמות בנתיבים מוכרים של רוכבי אופניים. מהחודש שעבר היא מוכרת גם מוצרים לתינוקות של ד"ר בייבי בכ–40 סניפים.

בגזרה של דלק התבצעה הרחבה מאסיבית של נקודות הדואר בסניפי מנטה. מ–30 נקודות שירות לפריסה מלאה ב–200 סניפים. החברה אף החלה לעבוד עם חברת המשלוחים הבינלאומית DHL, שמאפשרת לאסוף חבילות מתחנות הנוחות. בסניפי מנטה נמכרים גם מוצרים של סודה־סטרים ובאחרונה אף משולבים בשמים בקו הקופות.

שיתוף הפעולה עם הדואר הוליד בחודש שעבר שירות נוסף - תשלום חשבונות, כולל דו"חות וקנסות של העירייה או המשטרה. הנוחות, כאמור, עולה כסף ובתמורה לחיסכון בתור בסניף הדואר, מנטה גובה עמלה של 6.50 שקלים עבור כל חשבון.

תחנת מנטה של דלקצילום: מוטי פישביין

אבל לא כל שיתופי הפעולה מתורגמים למכירות ורווחים. בכתבה דומה שעשינו על שוק הנוחות לפני כשלוש שנים, דובר על שיתוף פעולה אסטרטגי בין דלק ל–ACE, שכבר אינו קיים, ועל ניסיון להחדיר לשוק מוצר בר מים של קנדי שכבר ירד מהמדפים.

ילדים, חרדים וסמארטפונים

"מה שלא נמכר, ובכמויות סבירות - לא מחזיק מעמד", מדגיש בפנינו יורם איל, סמנכ"ל קמעונות ומסחר של חברת פז, לאחר שהעלינו ספקות לגבי נכונות הצרכנים לרכוש סמארטפונים בחנויות הנוחות בתחנות הדלק. בחצי השנה האחרונה פז מציעה מכשירי סלולר מתוצרת AKAI בסניפי yellow - ולפי איל, המכירות מצביעות אחרת.

לדברי איל, שיתוף פעולה מוצלח נוסף הוא בין רשת הנוחות למותג הדיסקאונט של פרטנר, 012 מובייל, שבמסגרתו yellow מוכרת כרטיסי סים של חברת הסלולר: "אנחנו נתח השוק הכי גדול שלהם, יותר מהמשלוחים באינטרנט". כמו כן, הרשת הצהובה מתעתדת לשלב, אחרי הפסח, את הדוכן הראשון של "פלאפל בריבוע".

האסטרטגיה של סונול מתמקדת בסגמנטים ייחודים באוכלוסייה, למשל ילדים. "אחת לרבעון אנחנו בונים פעילות שיווקית שהקליינטים העיקריים שלה הם ילדים", מסביר ירון כהן, מנהל השיווק של סונול. "הצענו כרטיסים לסרט 'דרדסים' ואנחנו מוכרים אסים מיוחדים לחוברות הסופרגול והמונדיאל. לפני חצי שנה היה לנו מבצע עם גוגו סים - הבנו שהילדים שולחים את ההורים לתחנות כדי להשלים את האוסף". למעשה, סונול מזוהה עם ילדים עוד מימי סדרת הפוגים, והפרסומת המיתולוגית עם הילד המתדלק ב–1994.

סגמנט נוסף שמפתחת סונול בחודשים האחרונים הוא המגזר החרדי - עד לאחרונה מגזר שנחשב לא רלוונטי בשל השימוש האינטנסיבי שהוא עושה בתחבורה ציבורית. אלא שמתברר כי החרדים נוסעים הרבה יותר בכלי רכב פרטיים בשנים האחרונות. סונול מיתגה 33 תחנות דלק שומרות שבת עם תמהיל מוצרים ברמת כשרות למהדרין ואף מתן עיתון חרדי בתדלוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה

יש ענפים שבהם עליית השכר מחווירה בהשוואה לביקוש

לזה אתם קוראים העלאת שכר? המעסיקים שימשיכו לרעוב לעובדים

יהונתן כהן

פי 150 צ'קים חוזרים: הנורות האדומות שלא נדלקו בגיבוי, ואיך איבד יהונתן כהן את רוב ההשקעה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נעה ברויאר. "שתיתי יין עם חברות, וחברה אחת הציעה לי להתמחות בלחם. כעבור חודשיים מצאתי עבודה במאפייה"

"אני חיה קצת כמו אזרח ותיק. ויתרתי על חופשות וכסף, אבל אני שמחה יותר"

פרייבט אקוויטי

התעשייה שמוצצת את לשד הכלכלה האמריקאית גדלה ללא מעצורים