מכת פסח |

שופרסל גובה בפריפריה עשרות אחוזים יותר על מוצרים לחג

בדיקת TheMarker מעלה כי לקראת פסח המחירים בפריפריה גבוהים משמעותית לעומת המרכז - בניגוד להבטחות ■ מרלו סלקטד עולה 26 שקל בשדרות לעומת 16 שקל ברמת גן ■ פער של 30% במחירי הדגים בין רמת גן לקרית גת

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

כשנתיים לאחר שהצהירה בקול תרועה גדול כי היא מבטיחה להשוות את מחיריה בסניפים ביישובי הדרום לאלה שבמרכז - שופרסל הפרה את הבטחתה. בדיקת TheMarker שלשום בסניפי שופרסל דיל בקרית גת ובשדרות, מגלה בסניפים אלה מחירים גבוהים הרבה יותר מאלה שמציעה הרשת בסניף במתחם איילון (גבול רמת גן־בני ברק).

מבין 32 מוצרים שנבדקו, 25 מוצרים היו יקרים יותר בשדרות ובקרית גת מבסניף של שופרסל דיל במתחם איילון, ורק בשני מוצרים המחיר היה נמוך יותר, אך גם זאת לא בצורה גורפת - כלומר היה נמוך רק מהמחיר באחת מהערים בפריפריה אך גבוה מבאחרת. בשופרסל סירבו להגיב לכתבה זו.

סניף שופרסל דיל בשדרות. המחירים במגה היו דומיםצילום: אליהו הרשקוביץ

פער של 100% במחירי העגבניות

בחישוב כולל, מחירי הסל שנבחר בקרית גת ובשדרות היו גבוהים ב–19% ובכ–24% מבמתחם איילון, בהתאמה. בחלק מהמוצרים פערי המחירים אף היו גבוהים יותר - מחיר קפה נמס טייסטרס צ'ויס 200 גרם היה גבוה בכ–36% בשדרות ובקרית גת מאשר במתחם איילון (29.9 שקל לעומת 21.9 שקל); מחיר גזר סנפרוסט היה גבוה בכ–38% בשדרות ובקרית גת מאשר באיילון (17.8 שקל לעומת 12.9 שקל).

פערים התגלו גם בפירות והירקות, עם פער של יותר מ–100% במחיר ק"ג עגבניות - יותר מפי שניים בסניפים בשדרות ובקרית גת לעומת איילון; פער של 81% במחירי הפלפל האדום; של כ–20% במחירי החציל; של כ–17% במחיר הקישואים; ושל יותר מ–14% במחירי הבננות. רק בשני מקרים - סלק וכרעי עוף - המחיר בשדרות היה נמוך מבמתחם איילון אך יקר יותר בקרית גת. תושבי קרית גת ושדרות גם משלמים 26.5% יותר בשופרסל על מיונז תלמה וקטשופ אסם.

פער מטריד נתגלה גם במחירי החיתולים. בעוד שמחיר חבילת חיתולי האגיס בסניף שופרסל דיל במתחם איילון היה 45 שקל (לפי מחיר של 90 שקל לשתי חבילות) - בסניפים שופרסל דיל בקרית גת ובשדרות עולה חבילת חיתולי האגיס 52.5 שקל (לפי מחיר של 105 שקל למארז של שתי חבילות).

איומי הוועדים 
לא הועילו

סיור בסניפי שופרסל הראה כי התושבים דווקא מאמינים ברשת שופרסל. הסניפים בקרית גת ובשדרות היו מלאים,זאת לעומת סניפי המתחרה מגה בול, שכמעט שלא היו בהם קונים. קונה בשדרות אף סיפרה ל–TheMarker כי "ידוע ששופרסל הכי זולים בשדרות. פעם הם היו יקרים יותר מסניפים שלהם בתל אביב ובמרכז, אבל מאז דיברו אתם והם השתנו".

שער TheMarker מ-2011. בניגוד להבטחות - המחירים בפריפריה נותרו גבוהים

הלקוחה מתכוונת להצהרה של הנהלת שופרסל, מספטמבר 2011 - אז הצהירה הנהלת החברה כי תוריד את מחיריה בסניפים בדרום ותשווה אותם לסניפיה במרכז. שופרסל הורידה את מחיריה בפריפריה אחרי סדרת תחקירים ב–TheMarker, שהראו בין היתר כי שופרסל דיל בשדרות יקר ב–30% מסניף הרשת בירושלים במוצרים שנבדקו. כמו כן, מחירי מוצרים שנבדקו בשופרסל דיל בדימונה היו גבוהים ב–30% מבסניף במתחם איילון.

אחרי פרסום התחקירים פנה אל שופרסל אבנר בן סניור, יו"ר פורום ועדי העובדים של רמת חובב, הכולל כ–20 מפעלים שבהם מועסקים כ–4,000 עובדים בחברות כמו תרכובות ברום, טבע טק, מכתשים אגן וכימאגיס, ואיים להחרים את החברה אלמלא תוריד מחירים. בין הצדדים התקיימה פגישה ברמת חובב, שבה ראשי הוועדים איימו על שופרסל כי יפסיקו לקנות ממנה תווי קנייה מסוג "תו הזהב", וציינו כי עבור עובדי כיל לבדם נקנים תלושים בשווי כ–7 מיליון שקל בשנה.

שופרסל אמרה אחרי הפגישה כי "אין חברה בישראל שהפריפריה חשובה לה יותר משופרסל. המחירים בפריפריה דומים למחירים במרכז ואין שום אפליה ברמת המחירונים. היו כמה מוצרים במבצעי חג מקומיים במרכז, וכמחווה של רצון טוב הרחבנו את המבצעים המקומיים לכל סניפי שופרסל דיל ברחבי המדינה".

עוד סוכם בין הצדדים כי המחירים בסניפי שופרסל דיל בשדרות, באופקים ובדימונה יהיו הנמוכים ביותר של שופרסל דיל. מנכ"ל שופרסל הנוכחי, איציק אברכהן, אף אמר לפני כשנתיים, לאחר מינויו לתפקיד מנכ"ל החברה, כי כיוצא פריפריה הוא לקח על עצמו אישית לטפל בנושא המחירים בפריפריה ודאג להורידם, גם במחיר של פגיעה ברווחיות החברה.

יצוין כי גם מגה בול היתה בזמנו יקרה יותר בסניפיה שנבדקו באזור הדרום, והבטיחה כי תשווה את מחיריה לאלה שבמרכז - אך בבדיקת TheMarker הנוכחית היו המחירים דומים ולא נתגלה פער משמעותי במחיר.

בשדרות שלושה סניפי רשתות - ברמת גן 21

גם הפעם, בדומה לבדיקה הקודמת, ניתן להניח כי לא הגיאוגרפיה היא שמכריעה את פערי המחירים - אלא התחרות בעיר. ככל שיש יותר רשתות בעיר מסוימת, כך המחירים יורדים. במקומות שאין תחרות רבה וקיימים סופרמרקטים בודדים בלבד, הרשתות גורפות רווחים גדולים יותר - כך עולה מנתוני חברת הייעוץ צ'מנסקי בן שחר.

לפי נתוני החברה, בעוד שברמת גן פועלים 21 סופרמרקטים של הרשתות – כמו מגה בול, רמי לוי, אושר עד ומחסני השוק – בקרית גת פועלים רק חמישה סופרמרקטים ובשדרות רק שלושה סופרמרקטים. בשני היישובים אין לשופרסל מתחרים מקרב הרשתות מלבד ויקטורי ומגה בול, ולא ניתן למצוא שם רשתות פרטיות - הידועות כמחוללות תחרות, כמו רמי לוי שיווק השקמה או אושר עד.

המצב הוא לרעת תושבי שדרות וקרית גת, שסובלים גם כך ממצב סוציו־אקונומי גרוע יותר משל תושבי רמת גן. בעוד שרמת גן נמצאת בעשירון הכלכלי–חברתי השמיני, עם שכר ממוצע 11,230 שקל, קרית גת נמצאת בעשירון הרביעי, עם שכר ממוצע של 6,829 שקל, ושדרות בעשירון החמישי, עם שכר ממוצע של 7,189 שקל בלבד (לפי נתוני הביטוח הלאומי ל–2011).

גרים בקרית גת? תשלמו יותר

תושבי קרית גת ושדרות צפויים לשלם הרבה יותר על הארוחה בליל הסדר. בדיקת 14 מוצרים הנמצאים כמעט על כל שולחן בליל הסדר מגלה פערים גבוהים במיוחד במחירים של שופרסל דיל בסניפים שנבדקו בפריפריה לעומת הסניפים במרכז. בממוצע, תושבי קרית גת ישלמו כ–30% יותר ממתושבי רמת גן, ותושבי שדרות ישלמו בממוצע כ–20% יותר מהם.

סקר המחירים של TheMarker שפורסם בשבוע שעבר העלה כי רשתות שיווק מציעות לפסח סל זול יותר מבשנה שעברה. המחירים של שופרסל דיל בסניף שנבדק במרכז (פתח תקוה) היו נמוכים בכ–15% מהמחירים שהציעה שופרסל לקראת הפסח בשנה קודמת בסניף אחר במרכז. לא מן הנמנע כי תושבי הפריפריה משלמים על תחרות המחירים במרכז, ועל הרצון להיות הרשת הזולה ביותר בסקרי המחירים שמבצעים התקשורת והמועצה לצרכנות.

אחד המוצרים החשובים ביותר לשולחן הסדר הם העופות והדגים, שנחשבים גם למוצרים יקרים. בעוד שבשופרסל דיל ברמת גן מוכרים ק"ג פילה אמנון ב–35 שקל, בשופרסל דיל בקרית גת ובשדרות מחירו 45 שקל לק"ג - 28.5% יותר. פער שנע סביב 30% נמצא גם במחירי השניצל עוף והחזה עוף. רק במקרה של כרעיים עוף, המחיר היה נמוך במעט בשדרות מאשר ברמת גן. פערי מחירים של 25%–30% נמצאו גם במחירי המצות.

גם במקרה של שתייה לחג משלמים תושבי שדרות וקרית גת יותר, עם פער של 60% במחיר יין מרלו סלקטד (16.2 שקל ברמת גן לעומת 25.9 שקל בשדרות) ושל 6% במחיר בקבוק קוקה קולה 1.5 ליטר.

בשופרסל סירבו להגיב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים