במקום בית קפה: משרד, אינטרנט ומכונת 
אספרסו - ב-50 שקל לשעה

יזמים בתחילת דרכם, בעלי מקצועות חופשיים או בעלי עסקים קטנים מבינים שהם לא חייבים לשכור משרד קבוע כדי ליהנות מחלל 
מרווח, חדרי ישיבות מאובזרים ושירותי מזכירות ■ שכירת משרדים לפי שעה או על בסיס יומי מאפשרת להם לנהל את העסק -
ולהפחית בהוצאות ■ איפה אפשר לשכור משרדים לפי שעה, אילו שירותים נלווים לכך וכמה זה עולה?

נתן שבע
נתן שבע

סמדר סגל־אדר, פסיכולוגית ארגונית העוסקת באימון אישי ובהדרכה למחפשי עבודה, שוכרת משרד על בסיס שעתי בפתח תקוה. במשרד היא פוגשת כמעט מדי יום לקוחות למשך כחמש שעות ומשלמת שכירות רק על הזמן שהיא נמצאת בפועל במשרד.

"העדפתי שיהיו לי כתובת ומקום שבהם אפשר להיפגש עם לקוחות באווירה מקצועית. בית קפה, למשל, הוא לא מקום נוח, שקט, או מקצועי מספיק", אומרת סגל־אדר.

"זה פתרון זול משמעותית מלשכור משרד רגיל, מכיוון שאני לא משלמת על המשרד כשהוא ריק. אם הייתי צריכה להעסיק גם מזכירה, אז הייתי צריכה לשלם את משכורתה. כאן אני מקבלת גם שירותי מזכירות. בנוסף, יש לי נגישות נוחה לאזור וחניה בשפע, ואני נהנית מהחברה של האנשים שנמצאים סביבי במשרדים אחרים".

מרכז ריג'סצילום: עוזי פורת

שכירת משרדים לתקופות קצובות של שעות, ימים או אפילו חודשים היא פתרון נוח לבעלי עסקים קטנים או בעלי מקצועות חופשיים, כמו עורכי דין, יזמים, יועצים ורופאים, שמוותרים על משרד קבוע. חלקם נמצאים בראשית דרכם ועובדים מהבית או בבתי קפה עם מחשב נייד. את המפגשים עם הלקוחות או המשקיעים הם עורכים במשרדים או בחדרי ישיבות ששכרו על בסיס שעתי או יומי. אם מדובר בפגישה מרובת משתתפים אשפר לשכור חדר ישיבות מאובזר.

ומה עם שירותי מזכירות? רוב המשרדים מעניקים גם שירותי מזכירות וירטואליים, כמו כתובת עסקית ומענה טלפוני לקביעת פגישות וקבלת הודעות. בנוסף, התשלום כולל את כל שירותי המשרד - כמו ארנונה, ניהול, ניקיון ואחזקה - בחשבון אחד, בלי הרבה כאבי ראש. והמחיר? תלוי בעיקר איפה ממוקם המשרד ועד כמה הרושם חשוב לשוכרים. המחירים נעים בין 50 שקל לשעה למשרד ברמה בסיסית - לבין 175 שקל לשעה למגדלים במרכז תל אביב.

"תחום המשרדים להשכרה לפי שעה קיים יותר מעשור. התחום נחשב אמנם צעיר יחסית, אך הוא הולך ותופס תאוצה", אומר ג'קי מוקמל, מנכ"ל מאן נכסים, העוסקת בייעוץ ותיווך נדל"ן מסחרי. "בעבר, אנשי עסקים או חברות צעירות שרצו לבצע פגישות עסקיות היו עושים זאת בסוויטות בבתי מלון. מכיוון שהמחירים בבתי המלון היו כבר גבוהים, התפתח תחום של משרדים להשכרה לפי שעה".

"ממזערים את 
הסיכון העסקי"

משרד ברחוב הלל, ירושליםצילום: רמי סולומון

אחת הסיבות המרכזיות לכך שחלק מהעסקים הקטנים ובעלי המקצועות החופשיים מעדיפים את שיטת שכירת המשרדים לפי שעה, היא הסיכון להתחייב לתקופת שכירות, כשלא ברור אם העסק יצליח בתחילת הדרך.

"שכירת משרד לתקופה קצובה וקצרה ממזערת את הסיכון העסקי. הבעלים לא מתחייב להוצאה גדולה מדי לתקופה ארוכה", אומרת נורית פרנקו, מנכ"לית הסניף הישראלי של ריג'ס, חברה בינלאומית המספקת שטחי משרדים ומגוון שירותים משרדיים לפרקי זמן משתנים - משעות, ימים ועד שנים.

ריג'ס שולטת כיום במרבית שוק ההשכרה למשרדים על בסיס פרקי זמן קצרים. החברה מנהלת כ–13 אלף מ"ר להשכרה, ושטחי המשרדים שלה נעים מ–10 מ"ר ועד 200 מ"ר. המשרדים ממוקמים בשישה אתרים: במגדל אלקטרה ובמגדל המוזיאון בתל אביב, במגדל איילון ברמת גן, בשני אתרים בהרצליה פיתוח ואחד בחיפה. החברה מתכננת להיכנס למקומות נוספים בתל אביב, בבאר שבע, בירושלים ובחיפה.

לדברי פרנקו, הביקוש מגיע מכל התחומים - החל בחברות גדולות ועד לעסקים קטנים ובעלי מקצועות חופשיים, בהם עורכי דין, סוכני ביטוח, יועצים, מרצים מהאקדמיה ואף חברי כנסת, שנוח להם יותר לקיים פגישות באזור תל אביב. "גם חברות סטארט־אפ, שבדרך כלל מסתמכות בתחילת דרכן על עובדי פיתוח בודדים, מעדיפות את המודל הזה. חברות אלה בדרך כלל שוכרות משרדים במחירים נמוכים עם מעט שירותי משרד. גט טקסי, למשל, התחילו אצלנו", מתגאה פרנקו.

מה שעוד מאפשר לשוק הזה להתפתח בעולם, אבל גם בישראל, הוא השינוי בתפישה. "פעם הגישה היתה ש'ביתי או מקום עבודתי הם מבצרי'. תפישה זו השתנתה", אומרת פרנקו. "בעבר הישראלים העדיפו שיהיה להם משרד קבוע עם שלט גדול בכניסה כדי להתגאות ולומר: 'הנה זה המשרד שלי'. כיום, אנשים מתגאים בכך שהם מנהלים את העסק בכל מיני מקומות, תוך כדי תנועה ובעלות מינימלית".

משרד להשכיר

ריג'ס משכירה את משרדיה גם לחברות גדולות: "חברות בינלאומיות שנכנסו לישראל לא מכבר היו זקוקות למשרדים עד שהן התרחבו. גוגל, למשל, התמקמה במשרדים שלנו כשנה עד שסיימה לגייס עובדים ועברה למשרדי קבע", אומרת פרנקו. "החברות יכולות לשכור שטחים באופן מדורג ככל שמספר העובדים עולה, במקום לשלם על כל השטח מראש".

חלק מהחברות הפעילות בשוק, כמו ריג'ס, מעניקות גם שירותי משרד וירטואלי ללקוחות, תוך שימוש בשירותי מזכירות מלאים המזדהים בשם העסק - כולל קבלת טלפונים, פקס, דואר ומשלוחים וגם קביעת פגישות. לבקשת הלקוח, השירותים האלה יכולים לכלול גם פתיחת מעטפות דואר, סריקה של מכתבים ושליחתם אליו במייל. שוכר המעוניין בכך יכול לקבל שלט מחוץ למשרד או בקומת הכניסה שיעיד על נוכחותו בבניין, גם בהיעדרו.

בריג'ס יש מגוון מסלולים לשכירות בחדר יחיד או חדר משותף. המחירים במשרדים בהרצליה הם החל ב-88 שקל לשעה לחדר ליחיד, אך אפשר לשכור חדר משותף במחיר נמוך יותר.

פרט לריג'ס, פעילות בשוק כמה חברות קטנות שמשכירות משרדים לתקופות קצרות, בין היתר בפתח תקוה, ברמת גן ובירושלים. אחת מהן היא ג'רוזלם ביזנס סנטר, המשכירה משרדים וחדרי ישיבות ללקוחות שונים ברחוב הלל שבמרכז ירושלים. דמי ההשכרה הם כ–100 שקל לשעה, אך יש הנחות על בסיס מספר השעות המבוקשות לחודש. "חלק מהלקוחות לא מעוניינים בשני משרדים בשני מקומות שונים, והמשרד בירושלים הוא מעין משרד חלקי שנוח להם לקיים בו חלק מהפגישות. יש חברות מחו"ל שמגיעות לישראל לשבוע בשנה, ומקיימות את כל הפגישות שלהן במשרדים שלנו", אומר שמואל פיליפס, מבעלי החברה.

המטבחון המשותף במשרדים שמשכירה חברת ריג'ס בתל אביב צילום: עוזי פורת

בפתח תקוה משכירה קבוצת EMY קומפלקס חדרי משרדים ברחוב גרניט, בסמיכות לתחנת הרכבת ולבתי המשפט בעיר, ועורכי דין רבים משתמשים בשירותי המשרד לפגישות. "לעתים יש שיתוף פעולה פורה בין העסקים", אומרת רויטל יוריסט־אייל, מבעלי EMY. מחיר השכירות נע בין 80 שקל לשעה לבין 2,000–3,500 שקל לחודש. מי שמחפש משרדים בסטנדרט בסיסי ללא שירותים וירטואליים, יכול למצוא ברחוב ז'בוטינסקי ברמת גן משרד בעלות של 50 שקל לשעה.

"לא לכל החברות יש חדר ישיבות מאובזר"

מרבית המתחמים מאפשרים לשכור גם חדרי ישיבות מאובזרים, עם מקרנים או מסכים גדולים, לפגישות מרובות משתתפים. חדרי הישיבות האלה משמשים גם חברות גדולות, שמקיימות ישיבות הנהלה או ישיבות דירקטוריונים מחוץ למשר, אולי בניסיון לעורר את הדמיון של המשתתפים.

"לא בכל החברות יש חדר ישיבות גדול ומאובזר שיכול לאכלס 20–30 אנשים", אומר מור גלברט מהקומה ה–38, המשכירה שני חדרי ישיבות במגדלי עזריאלי. "חברות שרוצות לקיים יום של סיעור מוחות מעדיפות לעשות זאת לעתים מחוץ למשרד. אם חלק מחברי דירקטוריון של מפעל מתגוררים באזור המרכז, אך המפעל עצמו מרוחק, נוח לחברה לנהל את הישיבה באזור המרכז".

מי שמתעניין בחלל לפגישות קטנות יותר יכול לשכור בקומה ה–38 במגדלי עזריאלי חדר ישיבות קטן המיועד לעד שמונה אנשים, בעלות של 130 שקל לשעה - ואולי להרשים כך את המשתתפים בזכות המיקום הנחשב והנוף הנשקף מהחלונות.

האופציה הקולינרית: ישיבה בתוך מסעדה

הטרנד של פגישות עסקיות מחוץ למשרד לא פסח גם על המסעדות. כמה מהן הקימו חדרים פרטיים בתוך חלל המסעדה, בהם אפשר לנהל ישיבה בשילוב ארוחה, שתייה וכיבוד.

בשדרות רוטשילד בתל אביב, מעוז ותיק של אנשי שוק ההון ואנשי עסקים, נפתח חדר פרטי במסעדת שולחן שהקים לפני כשנתיים השף עומר מילר. החדר יכול לארח עד 30 איש, ומשמש לישיבות עסקיות, ישיבות הנהלה ואירועים פרטיים. המקום מאובזר באמצעי עזר לפרזנטציה ובאזור הסבה קטן לאורחים, שמעוצב כסלון. העלות: החל ב–150 שקל לאדם, כולל ארוחה.

גם מסעדת מסה ברחוב הארבעה בתל אביב מארחת אירועים פרטיים לחברות בהיקף של 10–16 מוזמנים. החדר, שנמצא בקצה המסעדה, מאובזר במקרן, ואפשר לקיים בו מפגשים של ההנהלה הבכירה או הדרכות לעובדים. המחיר: 200–300 שקל לאדם, כולל ארוחה.

איך בוחרים משרד

בררו מה הצרכים של העסק: עסק חדש לעתים צריך רק שולחן, כיסא ואינטרנט אלחוטי. לכן, בשלב ההתחלתי, כדאי לבחור במשרד קטן ולוותר על שירותי המשרד הווירטואלי. נוף לים בקומה 30 הוא נהדר ומשרד גדול ומרווח משדר יוקרה וסטנדרט גבוה, שיכולים למשוך לקוחות, ואולם, דמי השכירות במשרדים כאלה גבוהים מממשרד קטן וסטנדרטי.

קיימות מעין חממות טכנולוגיות קטנות בחיפה (היי־סנטר) ובתל אביב (The Hub ו–The Junction), מאפשרות ליזמים צעירים בתחום ההיי־טק לקבל מתחם קטן, שכולל שולחן, כסאות וחיבור לאינטרנט בחלל פתוח (אופן־ספייס), תמורת כמה מאות שקלים בחודש. אם בכל זאת מחליטים לבחור בסטנדרט גבוה, כדאי להמתין עד שהעסק מתייצב ולהגדיל את החלל ביחד עם העסק. אם יש צורך בעובד נוסף, תמיד ניתן לשכור שטח נוסף בסמוך.

חשבו מראש לכמה שעות אתם זקוקים למשרד: חברות רבות מציעות כיום מגוון מסלולים לשכירת המשרד. ברוב המקרים, אפשר לקבל הנחת כמות לפי מספר השעות החודשיות שהוזמנו. אם יש צורך במשרד רק לשם כמה פגישות חודשיות, כדאי לבחור את המסלול הקצר ביותר. כמו בכל מקום, כדאי לנסות להתמקח על המחיר, במיוחד אם שוכרים ימים רבים בחודש.

בחרו אזור עם נגישות גבוהה וחניה, בקרבה למוקדי הפעילות של העסק: עדיף לעורך דין לחפש מקום הקרוב לבתי המשפט, במטרה לחסוך חלק מהנסיעות. גם קרבה לצירים מרכזיים או חניה נגישה יכולה לעזור לצאת מהמשרד ולחזור אליו אם מתקיימות כמה פגישות באותו יום. מאידך, אם המיקום לא ממש רלוונטי עבור העסק, השכירות במתחמים מחוץ לתל אביב נמוכה יותר.

בררו מי השכנים: כלל זה אינו הכרחי, אך בכל זאת כדאי לאמץ אותו. אם השכנים שלכם למשרד עוסקים בתחומים דומים, הם יכולים להתייעץ אחד עם השני, במיוחד אם אתם מקימים עסק חדש. עבודת צוות מובילה להפריה הדדית במגוון תחומים.

"השוכר ירגיש כאילו הוא עובד בגוגל" // אורן מג'ר

יזמי היי־טק ופרילנסרים מתלוננים פעמים רבות כי הם חשים בדידות במשרד שלהם, בעוד שחבריהם השכירים נהנים מסביבת עבודה דינמית, או לפחות מאפשרות לשיחה קלה עם פנים ידידותיות ליד מכונת הקפה. מתחם מיינדספייס ברחוב רוטשילד בתל אביב, שייפתח בחודש הבא, עשוי לספק מענה לתחושת הבדידות.

המתחם, המתפרש על שטח של 900 מ"ר, מיועד לאכלס כ–160 עובדים ומאפשר לשכור משרד פרטי בגדלים שונים - משני עובדים ועד משרד לצוות של שמונה עובדים. זאת, לצד עמדות עבודה פתוחות במודל אופן־ספייס קבוע או על בסיס מקום פנוי.

לדברי היזם, דן זכאי, הייחודיות של מיינדספייס, אותה גילה כשביקר במשרדים משותפים בערים כמו לונדון, סן פרנסיסקו ושיקגו, היא לא רק בעיצוב, אלא ביצירת סביבה מעורבת של בעלי מקצוע, שיפרו זה את זו, ואף ייצרו הזדמנויות עסקיות. לצורך כך, מונתה מנהלת קהילה שתהיה אחראית על התמהיל האנושי. "התפקיד שלה יהיה לחבר עסקית בין שותפים פוטנציאליים למשרד וגם לארגן טורנירי פוקר או פינג פונג כדי לקרב בין השוכרים. ניצור קהילה מגוונת של בעלי מקצוע מתחומים שונים, כמו סטארט־אפים, מעצבים, עורכי דין, מתכנתים, אנשי שיווק באינטרנט ועוד".

העלות הבסיסית היא 1,000 שקל בחודש, הכוללים תשלום עבור חשמל, מים וארנונה, שימוש בשטחים הציבוריים ומטבח חופשי, וקיימת גם אפשרות ללקוחות מזדמנים לשכור חדר ישיבות על בסיס תעריף שעתי. אין צורך להתחייב לתקופה ארוכה מראש, וניתן לשכור שטח עבודה על בסיס חודשי. לעומת זאת, לשוכרים לתקופה ארוכה ניתנת הנחה.
"לעסקים בתחילת דרכם אין אופק ידוע. סטארט־אפ לא יודע איפה הוא יהיה בעוד שמונה חודשים. אנחנו מציעים להם להתחיל בחדר של שני אנשים, בהתאם לצורך לעבור לחדר של ארבעה אנשים, ואם צריך אז גם לחזור לחדר קטן יותר".

החלל אמנם נמצא עדיין בהקמה, ואולם ההדמיה שלו מציגה עיצוב מעודכן והיי־טקי, עם שטחי פנאי נרחבים. "התפישה שלנו היא שהשוכר ירגיש כאילו הוא עובד בחברה גדולה כמו גוגל, עם כל הנוחות המשתמעת מכך".

הדמיה של מתחם מיינדספייס בתל אביב; הדמיה: BENYO

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?