בדיקת TheMarker |

מוצרי החשמל הנמכרים באינטרנט זולים בעד 25% מברשתות הגדולות

מהי הקנייה המשתלמת ביותר עבור מי שצריך למלא את הדירה החדשה במוצרי חשמל? כמעט תמיד עדיף לקנות באינטרנט, ואם בכל זאת קונים ברשתות - שקם אלקטריק היא הזולה ביותר ■ ולא לשכוח: תמיד כדאי להתמקח על המחיר

אנחנו זוג צעיר שנכנס לדירה חדשה וצריך לרכוש מוצרי חשמל - זה הסיפור שהצגנו בכל אחת מארבע רשתות החשמל הגדולות, א.ל.מ, מחסני חשמל, טרקלין חשמל ושקם אלקטריק. עוד לפני כן, בחרנו דגמים מסוימים של מוצרים כמו מקרר, מכונת כביסה, תנור וטלוויזיה ועשינו סקר מחירים באינטרנט. בכניסה לכל אחת מהחנויות פנה אלינו מיד מוכר אחד (אם לא יותר) והציע עזרה. אמרנו שבדקנו מחירים של הדגמים שבחרנו באינטרנט ואנחנו מצפים לקבל את העסקה המשתלמת ביותר.

לאחר שהתיישבנו עם כל מוכר בתורו על קטלוג המחירים, שמנו לב שהמחיר שהוצע לנו, וחושב תמיד במחשבון ואף פעם לא נלקח ישירות מהמחשב, היה גבוה מהמחיר שמצאנו באינטרנט. שאלנו כיצד ייתכן שבאינטרנט מצאנו מחירים נמוכים בעשרות ואף במאות שקלים. התשובה שקיבלנו בכל הרשתות היתה דומה. לדברי המוכרים, ברשת נמכרים מוצרים ביבוא מקביל, עודפי ייצור, מוצרים מתצוגה, דגמים משנים קודמות ועוד שלל תירוצים.

כאשר ניסינו להבין את משמעות היבוא המקביל, טענו המוכרים כי בניגוד ליבואנים הרשמיים, שהם גם משווקים, יש יבואנים "חובבנים" שמביאים מלאי גדול של מוצר מסוים ומוכרים אותו. "נשמע טוב מאוד", אמרנו, "הרי למי אכפת מי מביא את המוצר כל עוד הוא מקורי וזול יותר?" אך אז עלתה הדילמה הבאה – האחריות.

המסר של המוכרים היה כי כל אחריות שאינה מגיעה מהיבואן הרשמי היא בעצם עוד פיסת נייר שברגע האמת לא תהיה שווה דבר.

חנות של שקם אלקטריקצילום: ניר קידר

לאחר שהסכמנו לשתף פעולה החל דיון על ההנחה, אופי התשלום ומחיר ההובלה. בכל אחת מהחנויות הבהירו לנו שהמחיר שהציעו הוא לאחר הנחה, אך גם אמרו שאם נבוא לסגור את העסקה נוכל להוריד עוד יותר את המחיר. אף אחת מהרשתות לא היתה מוכנה לנקוב במחיר שנקבל אם באמת נסגור עסקה.

בא.ל.מ הבטיח המוכר כי המחירים הם הנמוכים ביותר, ואמר שאם נמצא מחיר נמוך יותר שנחזור אליו והוא יתן מחיר נמוך עוד יותר. בפועל, הצעת המחיר שקיבלנו בא.ל.מ היתה היקרה ביותר.

במחסני חשמל אמר המוכר שהמחיר שאנחנו מקבלים הוא הסופי מאחר שברור לו שהוא הזול ביותר, ואם נמצא משהו זול יותר הוא ידאג להשוות את המחיר. בפועל קיבלנו מחירים ממוצעים בהשוואה לשאר החנויות שנבדקו, אך אי אפשר היה להזמין את כל המוצרים שבחרנו והמוכר טען כי אין אותם בקטלוג החברה. במקום זאת, הוא הציע לנו דגמים זולים יותר.

בטרקלין חשמל אמר המוכר כי המחירים שנתן לנו כדאיים, אך הבהיר שיהיה מוכן לדרוש עוד פחות כשנבוא לסגור את הקנייה, ללא קשר למתחרים. הוא הסביר שמאחר שאנחנו מעוניינים לרכוש הרבה מוצרים, הוא יוכל לתת הנחה נוספת לאחר שיחה ישירה עם המנהל והיבואן; הנחה, לדבריו, של עוד כמה מאות שקלים. בהשוואה לשאר הרשתות המחירים שהוצעו לנו לפני סגירת העסקה כבר היו מהנמוכים שנמצאו בבדיקה.

בשקם אלקטריק קיבלנו את המחירים הנמוכים ביותר, ושבעה מוצרים מתוך הרשימה של 11 המוצרים שביקשנו היו הזולים שמצאנו. המוכרת הסבירה שאלה הם מחירי סוף שנה ולכן אין אפשרויות תמרון עם המחיר, אך גרמה לנו להבין שנוכל לקבל הנחה נוספת של עד 300 שקל לכל העסקה.

אחרי שאספנו את הצעות המחיר של רשתות החשמל, השוונו אותם למחירים הנמוכים ביותר שמצאנו דרך אתר זאפ השוואות מחירים - ורק למוצרים בעלי אחריות של יבואן רשמי. התברר כי המחירים באינטרנט מנצחים באופן גורף את רשתות החשמל, ופערי המחירים הגיעו עד ל–25%.

רק בשני מקרים, טלוויזיית סמסונג ומייבש כביסה של ווירלפול, מחירי האינטרנט היו גבוהים יותר, מאחר שחיפשנו את תעודת האחריות של היבואן המקורי. בתעודת אחריות מיבואן מקביל יכולנו למצוא מחירים נמוכים יותר.

הקנייה ברשתות 
היא "סוג של שוק"

מנהל השיווק של טרקלין חשמל, נדב קריימר, אומר כי הוא לא מופתע מכך שנאלצנו להתמקח בכל החנויות. "ההתמסחרות מוכרת לישראלים ובולטת בענף החשמל", הוא אומר. "זה לא כמו בסופרמרקט, שם יש מחיר קבוע. מאז ומתמיד הענף הזה היה בנוי על הוזלות מיוחדות לוועדים וללקוחות ותיקים, ולכן הוא נהפך לסוג של שוק". לדבריו, למרות ההתמקחויות, ברוב המקרים המוצרים נמכרים סביב אותם המחירים בחנויות השונות.

המרוויח העיקרי מהסיטואציה שנוצרה בשוק הוא הלקוח, לדברי קריימר, מאחר שהתחרות הגבוהה מורידה את המחירים. עם זאת, בכיר בחברת יבוא גדולה בענף מסכים כי התחרות בהחלט מורגשת, אך מודה כי מדיניות הסוחרים לעתים קרובות היא לתת מראש מחירים גבוהים כדי שאפשר יהיה להורידם בתהליך המיקוח.

לשאלה מדוע המחירים באינטרנט נמוכים בהרבה, הסביר קריימר: "יש באינטרנט את עניין הסוחרים המורשים והלא מורשים, והרבה חנויות מפרסמות מחיר דמיוני כדי לתפוס את הלקוח ובהמשך מעלות את המחיר".

שקם אלקטריק. התחרות הגבוהה עוזרת לצרכניםצילום: ניר קידר

הוא מוסיף כי ביבוא המקביל לעתים אפשר לקבל את אותו המוצר מכמה יבואנים בהפרשים של מאות שקלים. לדבריו, "הצרכן יודע שהיבואן הרשמי הוא האבא והאמא של המוצר ושיש לו כתובת אם יקרה משהו למוצר - ולכן מעדיף אותו".

הבכיר שעמו שוחחנו הודה כי האינטרנט גרם להורדת מחירים כוללת. "ברור לנו שהלקוחות קודם כל בודקים את המחירים באינטרנט ואז מגיעים לחנויות. מה שהלקוחות לא מבינים זה את המשאבים שאנחנו משקיעים כדי לספק את הסחורות האיכותיות ביותר, בליווי שירות לקוחות. במקום זה מגיעים כל מיני שחקנים קטנים שמביאים מכולה של טלוויזיות, מוכרים אותן במחירי רצפה ומרוויחים סכומים גבוהים בלי להתמודד עם שכירות, עובדים ושירותים".

לשאלה מדוע הם אינם משלבים חנויות אינטרנטיות, השיב הבכיר כי ברשת לא שוללים זאת וזה יקרה בשלב זה או אחר, אך טען כי אלה עסקים שעובדים שנים על סוכני מכירות ושיטות שלטעמם עובדות. "אנחנו מעדיפים שהמוכרים יכירו את הצרכן ויסבירו לו על הסחורה. זה גם מה שהצרכן הישראלי מעדיף".

מנכ"לית וואלה שופס, סיגל כספי, ממש לא מסכימה עם האמירות האלה, ואומרת כי בשורה התחתונה המחירים באינטרנט נמוכים יותר. "אין אצלי מוצר שעולה לאוויר מבלי שהוא יהיה זול ב–10%–20% מהחנויות", אומרת כספי. לטענתה, היא מרגישה שהרשתות מאוימות מהאינטרנט מאחר שאלה פערים של מאות ואלפי שקלים.

"הרשתות לא מצליחות להתמודד עם זה כי ההוצאות שלהן גבוהות בהרבה. באינטרנט אנחנו מגלגלים את זה כהנחה לצרכן, ואם הן היו עושות אותו הדבר הן היו פושטות רגל. לכן הן נוקטות מסעות הפחדה, וברוב המקרים הטענות לא נכונות".

כספי לא מתכחשת לכך שיש לעתים בעיות ברכישה באינטרנט ומודה שיש אתרים קטנים ומפוקפקים. "האתרים האלה פוגעים בצרכן, אבל אם אתה מספיק זהיר - אין ממה לחשוש".

עם זאת, כספי מודה שהצרכן הישראלי עוד לא הפנים מספיק את יתרונות הקנייה האינטרנטית. "אותי זה מפתיע מאחר שתרבות הקנייה בחנויות החשמל לא נעימה. אף פעם אין מחיר, והוא נקבע רק על פי כישורי המשא ומתן של כל אדם. באינטרנט, לעומת זאת, יש מחיר וזהו".

בעיה נוספת בקנייה ברשתות החשמל נוצרת בעקבות הבעלויות המשותפות על הרשת של היבואנים והרשתות עצמן. כספי אומרת כי בשל כך, המוכרים ברשתות "רוצים למכור את מותגי הבית, ואז הצרכן צריך להיות מתוחכם מספיק ולשמור שלא מובילים אותו לרכישת מוצר שהוא לא רצה".

אלון רז, מנכ"ל zap השוואת מחירים מקבוצת zap, מתאר את ההתעקשות של הרשתות לא להיכנס לאינטרנט כ"ניסיון לשחות נגד צונאמי". לדבריו, הטענה שבאינטרנט אין הרבה מכירות ושיש פערים קטנים במחירים היא על גבול המגוחכת. "העולם כבר מזמן עבר לאונליין. בארה"ב בלבד שוק האונליין ייסגר השנה ב–260 מיליארד דולר. החיפוש של מוצרי חשמל באינטרנט ובמובייל הוא בחמישייה המובילה של החיפושים, וזה רק יתפתח, כי מכירת אונליין היא פשוטה יותר, זול יותר לתחזק אותה, ולכן ההיגיון אומר שהעלויות העקיפות נמוכות יותר, מה שמאפשר את ההוזלה לצרכן".

לדברי רז, ברשת, לשחקנים הקטנים יש יכולת להתחרות בגדולים. "נוצרה אווירה תחרותית שבה התנאים כמעט שווים לכולם, וזו זירה שמעבירה את הכוח לצרכן". הוא מוסיף כי מלבד החוויה הישנה של לעבור מחנות לחנות ולערוך מסע שכנועים להורדת המחיר, באינטרנט אפשר לערוך השוואה בין עשרות למאות ספקים מבלי לקום מהכיסא. היתרון, לטעמו, הוא בחוות הדעת ובדירוגים שגולשים אחרים מספרים. "באינטרנט אפשר למצוא הרבה יותר כלים שיעזרו בהחלטה ואין חסמי ידע".

את סוגיות האחריות שהטרידה אותנו לאורך הבדיקה רז פותר בקלות. לדבריו, לצרכנים יש צרכים שונים. "אחריות היא עוד תכונה של מוצר, וכל צרכן יכול לבחור מה שמתאים לו. באינטרנט אפשר בקלות לראות איזו אחריות מתלווה למוצר ועל ידי מי היא ניתנת. ברכישת מוצרי חשמל האחריות היא אחד הקריטריונים החשובים, אבל אין משהו שלא יודעים עליו, בין אם זה בחנות או באונליין".

בכיר באחד מאתרי המכירות אומר כי בעיית האחריות אינה קשורה כלל לאינטרנט, אלא ממחישה את התחרות הקשה שגוברת בשנים האחרונות בין השחקנים הגדולים בשוק החשמל לאלה המנסים לנגוס בו ביבוא המקביל.

"היבואנים הרשמיים יכולים לצאת במסעות פרסום ויש להם גם הרבה יותר מחויבות מול המדינה", הוא אומר. "היבוא המקביל מספק את המוצר במחיר נמוך יותר ורוכב על הפרסום של היבואנים הרשמיים. אנחנו כבר יודעים שגם האחריות שלו והמשך הטיפול לא בהכרח פחות טובים. בחיפוש פשוט בגוגל אפשר לראות כיצד צרכנים רבים מתלוננים על שירות לקוי שקיבלו מהיבואנים גדולים, ומנגד המלצות על שירות יעיל שקיבלו מיבואן מקביל שמנסה להיכנס לשוק".

מא.ל.מ נמסר בתגובה: "הרשת ידועה במחיריה הנמוכים. בדיקת המחירים נעשתה בתפר בין מבצעים שונים וטרום מבצע ענק שהחל ב–21 בדצמבר ויימשך עד לסוף השנה - 28% הנחה, כפל מבצעים, פריסת תשלומים ללא ריבית והנחה נוספת למועדוני לקוחות כמו חבר, טפחות ובנק הפועלים".

הישראלים עדיין קונים בחנויות

ענף מוצרי החשמל נשלט בידי שלוש קבוצות עיקריות העוסקות ביבוא, הפצה ומכירה. אלקטרה מוצרי צריכה נחשבת לשחקן הגדול בתחום קמעונות החשמל וחולשת על נתח שוק של כ–20% מהענף. החברה מייבאת מותגים כמו ווירלפול, פיליפס ואלקטרה, ומפעילה את הרשתות שקם אלקטריק עם יותר מ–40 סניפים, מחסני חשמל עם יותר מ–20 סניפים, ועוד כמה סניפים של סנסור.

הבאה בתור בגודל נתח השוק היא ניופאן, המייבאת בין היתר את מותגי דלונגי, האייר וסימנס, ומפעילה את רשת א.ל.מ שלה יותר מ–30 סניפים. ב–2011 רכשה ניופאן עם אלייד אחזקות את חברת מיני ליין, יבואנית מותגים כמו סמסונג ואלקטרולוקס. בנוסף, ניופאן מפעילה את אתר P1000 ומחזיקה ב–33% מרשת החשמל הסיטונאי.

אחרונה היא ברימאג דיגיטל, יבואנית מותגים כמו LG ובאקו. היא מפעילה את הרשת טרקלין חשמל שלה יותר מ–50 סניפים, ומחזיקה ב–50% מהון המניות של חברת ישפאר, יבואנית סוני.

לפי כלכלני דן אנד ברדסטריט, הפדיון בענף החשמל נותר יציב בשנים האחרונות ומוערך ב–5.5 מיליארד שקל בשנה. אלה מתחלקים בין הרשתות הקמעוניות, המחזיקות בכ–60% מהשוק, לחנויות פרטיות עם 25% מהשוק, רשתות מזון ועשה־זאת־בעצמך עם 10% מהשוק, ושיווק באינטרנט עם 10%.

"ערוץ המכירות הראשי הוא עדיין החנות", אומר צח ברקי, סמנכ"ל מידע, כלכלה ומחקר בדן אנד ברדסטריט. "בקניות גדולות צרכנים מעוניינים להרגיש את המוצר ולסמוך על איש המכירות. האינטרנט הוא בעיקר כלי שבאמצעותו הם יכולים לבוא לחנות ולהתמקח, אך בפועל השקיפות באינטרנט לא בהכרח מובילה לכך שהצרכן מקבל את העסקה הזולה ביותר כשהוא מגיע לחנות".

בידקו שקיבלתם תעודת אחריות נכונה

תקנות הגנת הצרכן מ–2006 בנושא אחריות ושירות לאחר מכירה חלות על מוצרי חשמל, אלקטרוניקה וגז, לרבות מנגנונים מכניים וחשמליים ברהיטים שמחירם גבוה מ–150 שקל.

האחראיות היא לשנה, ותחילת האחריות היא יום הרכישה או יום ההתקנה. במועצה לצרכנות מציינים כי היצרן או היבואן מחויבים לצרף למוצר תעודת אחריות בעברית (ואם ביקש הצרכן, גם בערבית). בתעודה יש לציין את שם המוצר, מספרו הסידורי, שם הדגם ושנת היצור, פרטי בית העסק, תאריך הרכישה, פרטיו המלאים של היצרן או היבואן, וכל פרט הנחוץ לצרכן לשם קבלת השירות.

במסגרת האחריות, היצרן או היבואן חייב לתקן כל קלקול ללא חיוב נוסף. במועצה לצרכנות מציינים כי גם אספקת חלקי חילוף או החלפת מוצר יהיו בחינם. לאחר התיקון על היצרן למסור לצרכן בכתב אישור המפרט את מהות התיקון ואם הוחלפו חלקים. תקנות האחריות מעגנות גם את זכויות הצרכנים לזמן שיעבור עד התיקון. כך למשל, אומרים במועצה, מקרר ומקפיא יש לתקן בתוך יום ממועד הקריאה, כיריים לבישול בתוך יומיים, ומכונת כביסה, מזגן ותנור הסקה דירתי יתוקנו בתוך שלושה ימים, וכולם בבית הצרכן. אם לא ניתן לתקן את המוצרים בבית הצרכן, ההובלה תסופק בחינם על ידי נותן השירות.

במקרים שבהם היבואן פשט רגל, האחריות מתגלגלת לבית העסק שביצע את העסקה. במועצה מציינים גם כי אם לאחר רכישת מוצר לא התקבלה כל תעודת אחריות, הצרכן צריך לשלוח לבית העסק והיבואן דרישה לכך בדואר רשום, ואם היא עדיין לא תתקבל - שמורה לו הזכות לתבוע פיצוי עונשי של עד 10,000 שקל.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן