המועצה לצרכנות: ההסדר בנושא הכספים שגבתה כללית מניצולי השואה - בעייתי

קופת חולים כללית גבתה דמי השתתפות עצמית מניצולי שואה, על אף שקיבלה כספים מממשלת גרמניה לטיפול בניצולים ■ לפי המועצה, הסדר פשרה שקובע שיש להשיבה את כספי הניצולים אינו מבטיח שניצולי השואה אכן יזכו לקבל עוד בחייהם את ההחזרים וקוראים להשיב ללא דיחוי את הכספים שנגבו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

המועצה לצרכנות, באמצעות הקליניקה לתובענות ייצוגיות במרכז הבינתחומי הרצליה, טוענת כי הסדר הפשרה בנושא הכספים שגבתה קופת חולים כללית מניצולי שואה בעייתי, שכן הוא אינו מבטיח שניצולי השואה אכן יזכו לקבל עוד בחייהם את ההחזרים להם הם זכאים. כעת קוראים במועצה ובקליניקה לקופת החולים להשיב ללא דיחוי את הכספים שגבתה מניצולי השואה.

ראשית המקרה ב–2010, אז הגישה ניצולת השואה יהודית בויטלר, שמתה בינתיים, תביעה ייצוגית נגד הכללית. בויטלר טענה בתביעתה כי בהתאם לממצאי דו"ח ועדת דורנר מ–2008, קופת חולים כללית קיבלה לאורך השנים מאות מיליוני שקלים מממשלת גרמניה עבור טיפול בניצולי השואה במסגרת התחייבותה לממן לניצולים טיפולים רפואיים ותרופות ללא עלות לטיפול במחלות מוכרות. בויטלר גם טענה כי על אף שקופת החולים קיבלה את הכספים מממשלת גרמניה, בפועל הקופה גבתה מהניצולים את דמי ההשתתפות העצמית בניגוד להתחייבותה, ועל כן עליה להשיבם לניצולים. מהתביעה עולה כי בחלק מהמקרים מדובר גם בעשרות אלפי שקלים לכל מבוטח.

במהלך אוגוסט 2013 הגישו הצדדים בקשה לאישור הסדר פשרה, במסגרתו התחייבה הקופה להשיב את הכספים הנדונים למי מהניצולים שיפנה אליה. כעת מגישה המועצה לצרכנות באמצעות הקליניקה במרכז הבינתחומי התנגדות לאישור הסדר הפשרה בתובענה ייצוגית כנגד הכללית. במסגרת ההתנגדות טוענת המועצה - באמצעות פרופ' אלון קלמנט, עו"ד רוני אבישר־שדה ועו"ד דסי אנדרמן־שחר - כי הסדר הפשרה בעייתי, שכן הוא אינו מבטיח שניצולי השואה אכן יזכו לקבל עוד בחייהם את ההחזרים להם הם זכאים.

בהתנגדותה להסדר הפשרה מ–24 בנובמבר טענה המועצה כי לקופת החולים יש יכולת לאתר את הניצולים ולזכותם באופן אוטומטי. המועצה טוענת כי מדובר במאמץ סביר, מכיוון שבא כוחה של הכללית הודיע לבית המשפט כי לקופה יש רשימה של 7,000 ניצולי שואה הזכאים למימון מלא של תרופות וטיפולים. למרות זאת, ההסדר במתכונתו הנוכחית מתנה את ההחזר הכספי במילוי טפסים על ידי ניצולי שואה שחלקם אינם מודעים לזכויותיהם.

בנוסף, לדעת המועצה, פרסום ההסכם בעיתונות אינו מאפשר עדכון אמיתי של הזכויות לחולים, במיוחד מכיוון שמדובר בניצולי שואה מבוגרים. במועצה אומרים כי "הקופה מציעה מנגנון מורכב ומסורבל, ועל ידי כך מקשה על מימוש זכויותיהם של ניצולי השואה במקום להקל עליהם, ולכן שיעור ניצולי השואה שיבקשו לקבל את המגיע להם עלול להיות אפסי".

לפי בקשת המועצה לצרכנות, יש לתקן את ההסדר כך שקופת חולים כללית תתחייב להשיב את הכספים לניצולים שאותם היא יכולה לאתר כיום באופן מיידי, אוטומטי וללא צורך במילוי טפסים.

צילום: נעה יפה

במועצה מבקשים גם כי מנגנון הפרסום של ההסדר ישופר על ידי הוספת פרסום בסניפי הקופה ובאתר האינטרנט שלה, כך שלהסדר תהיה חשיפה תקשורתית מקיפה וכדי שניצולי השואה וקרוביהם יוכלו להיחשף לעובדה שיש להם את הזכות לקבל כספים אלו עבורם. עוד עולה מהבקשה כי את הכספים שיישארו ולא יידרשו על ידי ניצולי שואה וקרוביהם, תקדיש הכללית כתרומה לטובת מטרה כלשהי הקשורה בטיפול בניצולי השואה.

"לא בכל יום מזדמן לנו להתייצב בתובענה ייצוגית שעוסקת בנושא כל כך מהותי ועקרוני", אמר פרופ' אלון קלמנט, מהקליניקה לתובענות ייצוגיות. "מדובר באוכלוסייה שמתקשה להגיע לערכאות, בדיוק אותה אוכלוסייה שעבורה קיימת התובענה הייצוגית. הסדר הפשרה שהצדדים הציעו בעייתי בשל הקשיים שהוא מערים בפני ניצול הזכויות על ידי הניצולים. אני מקווה שהתיקונים שהצענו יתקבלו, ושניצולי השואה המבוטחים בכללית יזכו לקבל את ההחזרים המגיעים להם עוד בחייהם", הוסיף.

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות אמר כי "להבטחת זכויותיהם של ניצולי השואה יש צורך לעשות מאמץ נוסף, כדי שלא ייפגעו שנית: לא די בכך שהניצולים לא קיבלו מקופת חולים כללית את מלוא הזכויות המגיעות להם, כעת יש סכנה שההסדר המסתמן, שאינו מתכחש לזכויות אלה, לא יאפשר להם לממש את זכות ההשבה שהוא אמור להקנות להם. הצדק, במקרה זה, יגיע באיחור אמנם, אך יש לדאוג שלא יופיע עבור הניצולים מאוחר מדי".

מקופת חולים כללית נמסר: "הסדר הפשרה אשר הוגש לאישור בית המשפט, גובש במסגרת הליך גישור אותו ניהל מגשר חיצוני וסוכם על דעת ובהסכמת באי כוחם של התובעת. ההסדר מציע מנגנון פשוט בתכליתו כדי להבטיח מימוש זכאותם של ניצולי השואה בצורה פשוטה וללא שהות. על פי ההסדר, כללית תבצע דיוור ישיר ליידוע ניצולי השואה, ולא רק פרסום בעיתונות, וזאת על מנת לקבל את אישורם כי הינם זכאים לקבלת החזר כספים וכי הינם מאשרים לכללית לבצע בדיקה לבירור זכאותם. תגובה מלאה ליתר טענות המועצה תוגש לערכאה השיפוטית הדנה בנושא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס