המועצה לצרכנות דורשת לבטל את מכרז דוכני הקפה ברכבת

בעקבות חשיפת TheMarker פנה יו"ר המועצה לצרכנות למנכ"ל הרכבת ■ "תנאי המכרז יוצרים תמריץ לזכיין לגבות מחירים גבוהים מן הצרכנים"

דניאל שמיל
דניאל שמיל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
דניאל שמיל
דניאל שמיל

המועצה לצרכנות פנתה לרכבת ישראל בדרישה לבטל את המכרז החדש לדוכני קפה בתחנות הרכבת, על המכרז החדש לדוכני קפה ברכבת. יו"ר המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, פנה למנכ"ל הרכבת בעז צפריר, במכתב בו טען כי "מתנאי המכרז עולה תמונה מדאיגה, מבחינה צרכנית".

כפי שנחשף ב-TheMarker, על פי כתב המכרז ייקבע זוכה אחד אשר יהיה זכאי להציב דוכני מכירה בכל תחנות הרכבת, והוא ייבחר לפי גובה דמי השכירות השנתיים שיציע לרכבת ישראל. דמי השכירות מורכבים מסכום קבוע, שעל פי הערכות שונות, יהיה גבוה מ-9 מיליון שקל, ובנוסף 12% ממחזור המכירות. "תנאים אלה יוצרים תמריץ לזכיין לגבות מחירים גבוהים מן הצרכנים, כתנאי לזכייתו במכרז", כתב פלג.

צפיפות בתחנת רכבת בתל אביבצילום: ניר כפרי

פלג מציין כי ציבור נוסעי הרכב הם בבחינת "לקוחות שבויים" ולא יכולים לבחור בין כמה חנויות. לכן, כותב פלג, "נראה כי תנאי המכרז יביאו לכך שהמחירים של המוצרים הנמכרים באמצעות דלפקי המזון של הזכיין יהיו גבוהים ולא סבירים בהשוואה אפילו למחירים הגבוהים הנגבים היום".

לדבריו "מצב זה מקומם במיוחד לנוכח העובדה כי רכבת ישראל הינה רשות ציבורית שאמורה לפעול לרווחתם של הצרכנים. לשם כך קיבלה משאבים ציבוריים, כמו פעילות בלעדית בתחום ושטחים ציבוריים".

פלג מסיים בכותבו כי "הרכבת הינה פיתרון תחבורתי עממי בה נוסעים מדי שנה עשרות מיליוני צרכנים מכל שכבות הציבור, יש מקום לתת משקל רב יותר לאינטרס הצרכני". הוא מבקש לדחות את ההחלטה על הזוכה במכרז, עד לקיום דיון בהשתתפות המועצה לצרכנות כנציגת ציבור נוסעי הרכבת.

מהרכבת נמסר בתגובה כי: "רכבת ישראל פועלת לקידום מכרז ארצי להפעלת רשת דוכני קפה ומאפה בכל התחנות בארץ באמצעות רשת אחת. זאת, במטרה לספק שירות ללקוחותינו גם בתחנות הקטנות והפריפריאליות, בהן (נכון להיום) אין דוכני קפה ומאפה, מחוסר כדאיות עבור הזכיינים השונים. על מנת למנוע מצב של גביית מחירים מופרזים בתחנות הרכבת, נקבע (לראשונה במכרזי הרכבת) כי המחיר בתחנות הרכבת לא יהיה גבוה ממחיר אותו מוצר בנקודה אחרת המופעלת על ידי אותו זכיין במקום אחר בארץ".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו