המשטרה הסירה את התנגדותה - והצ'קים ייכנסו לעידן הדיגיטלי

בנק ישראל מגבש רפורמה שתפסיק את שינוע הצ'קים מבנק לבנק ואת אחסונם לשבע שנים ■ המשטרה התנגדה תחילה מחשש לזיוף צ'קים, אך חזרה בה מהתנגדותה לאחר שהבנקים הסכימו לפצות זה את זה במקרה של זיוף צ'ק ■ לפי הערכות, המהלך יחסוך לחמשת הבנקים הגדולים יותר מ-100 מיליון שקל בשנה

סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
סיון איזסקו - פרשנות
סיון איזסקו

בנק ישראל מנסח בימים אלה רפורמה שתהפוך את כל פעילות סליקת הצ'קים בישראל לדיגיטלית. כיום סליקת הצ'קים נעשית באמצעות העברת הצ'קים מבנק לבנק באופו פיזי (בכלי רכב) לפני שמזכים את חשבונו של הלקוח. מדובר ברפורמה שצפויה לאפשר חיסכון גדול בעלויות התפעול של הבנקים ולקצר את פרק הזמן שעובר מרגע הפקדת הצ'ק ועד לזיכוי הסופי בחשבון, שהוא כיום שלושה ימים. הרפורמה תאפשר גם להפקיד צ'קים מכל הבנקים באמצעות אפליקציות בסמארטפון.

בנק ישראל מנסה זה כשבע שנים להפוך את סליקת הצ'קים לדיגיטלית, אך הרפורמה היתה תקועה בשל התנגדות משטרת ישראל, שדרשה עד כה כי הבנקים ישמרו על הצ'ק המקורי במשך שבע שנים כדי שישמש ראיה אם יעלה חשש לזיוף. כך, אף שהצעת חוק בנידון הוגשה לכנסת כבר ב-2008, החקיקה ירדה מסדר היום לאור התנגדות המשטרה.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

מרואיינים משלמים עשרות אלפי שקלים כדי להשתתף ב"עושים שינוי" של ערוץ

10

פורשי רשות המסים 
עוברים לשרת את הצד השני

יוחנן דנינוצילום: אוליבייה פיטוסי

ואולם, באחרונה הודיע מפכ"ל המשטרה, יוחנן דנינו, לבנק ישראל כי הוא מוותר על הדרישה לשמירה על הצ'קים המקוריים, וכי הוא מסכים שמערכת הסליקה תתבצע על בסיס סריקת הצ'קים בלבד והשמדתם מיד לאחריה. בכך נפתחת הדרך לאחת הרפורמות הגדולות בישראל בתחום סליקת הצ'קים.

כיום מחייב הטיפול בצ'קים החזקת כוח אדם העוסק קבלתם בסניפים ובמכונות האוטומטיות, שינועם למרכז התפעול של הבנק, מיונם, שינועם לבנק שהנפיק את הצ'ק, וכן אחסון ואבטחה של הארכיונים שבהם מוחזקים כיום מאות מיליוני צ'קים שהופקדו במערכת הבנקאות בשבע השנים האחרונות.

במערכת הבנקאות מעריכים כי החיסכון מהפסקת השינוע של מאות אלפי הצ'קים המופקדים מדי יום ביומו, אחסונם והפעלת מכונות המיון צפוי להסתכם ביותר מ-100 מיליון שקל בשנה לחמשת הבנקים הגדולים. על פי הערכות, עם השלמת הרפורמה, כוח האדם שיטפל בצ'קים יצטמצם מאוד, ולמעשה יכלול רק עובדים העוסקים בזיהוי חתימות הלקוחות. מדובר בעובדים היושבים מול מסך המציג את חתימתו המקורית של הלקוח, השמורה במערכת הבנק, ולצדה החתימה שעל גבי הצ'ק. יש לציין כי בחלק מהבנקים מבצעים כבר כיום את הליך אימות החתימה באמצעות מערכות המחשוב, אך הם עדיין מחויבים לשנע ולאחסן את הצ'ק המקורי.

בעקבות הרפורמה, הלקוחות יוכלו להפקיד את הצ'קים באמצעות אפליקציות סמארטפון, בעמדות אוטומטיות בבנק או בדלפק בבנק, ומיד לאחר מכן ניתן יהיה להשמיד את הצ'ק. מאותו רגע כל פעולות הסליקה יתבצעו באופן דיגיטלי. המעבר להליך דיגיטלי יאפשר לקצר את הזמן מרגע הפקדת הצ'ק ועד שהזיכוי בחשבון יהיה סופי, שכאמור נמשך כיום שלושה ימים.

תור לעמדת שירות. מאות אלפי צ'קים ביום צילום: אליהו הרשקוביץצילום: אליהו הרשקוביץ

כיום הבנק היחיד שמאפשר ללקוחותיו לבצע הפקדת צ'ק באמצעות הסמארטפון הוא לאומי. עם זאת, לאור מגבלות החוק, זהו שירות מוגבל - לאומי מאפשר לבצע הפקדה רק של צ'קים "למוטב בלבד", שהונפקו על ידי לאומי עצמו ושהסכום בהם אינו גדול מ–6,000 שקל. רפורמת הסליקה הדיגיטלית תאפשר ללקוחות בנק לאומי, ובעתיד ללקוחות בנקים נוספים שישיקו את האפליקציה, להפקיד צ'קים שהונפקו על ידי כל אחד מהבנקים, וכן צ'קים בסכומים גבוהים.

גם בבנק הפועלים פיתחו אפליקציית סלולר שתאפשר הפקדת צ'קים באמצעות הסמארטפון, ולפי הערכות היא תושק לציבור הרחב בתוך שבועות ספורים. הפועלים יאפשר ללקוחותיו להפקיד צ'קים בסכום של עד 8,000 שקל. עם זאת, כמו לאומי, גם הפועלים יאפשר בשלב זה רק הפקדה של צ'קים שהונפקו בידי הבנק עצמו. אפשר להעריך כי בעתיד כל הבנקים יפתחו אפליקציות של הפקדת צ'קים בסמארטפון, שכן מלבד העובדה שהדבר משפר את השירות ללקוח - שלא נדרש לכתת את רגליו לסניף - הצעד גם מוזיל את עלויות התפעול לבנק ומפחית את העומס בסניפים.

התנגדות המשטרה הוסרה בין השאר בזכות הסכמה עם הבנקים לפצות זה את זה אם יעלה חשש כי הופקד צ'ק מזויף. הבנקים הסכימו לדרישה, שכן משתלם להם יותר לשאת בעלויות של פיצוי לקוח במקרה של הונאה מאשר לשאת בעלויות האדירות הכרוכות בתפעול מערך הצ'קים הקיים.

על פי הסיכום החדש עם משטרת ישראל, הבנקים יידרשו להחזיק פיזית רק צ'קים בסכום גבוה במיוחד. בעקבות הנחיות המשטרה החדשות, הבנקים יוכלו להשמיד את מרבית ארכיון הצ'קים הקיים ולממש את הנדל"ן היקר שבו הם מאוחסנים.

בבנק ישראל כבר ניסחו טיוטה להצעת חקיקה בנושא, אך ההערכה היא כי יהיה צורך בצעדים משלימים לפני שהרפורמה תצא לדרך. למשל יהיה צורך לתקן את החוק ההוצאה לפועל, משום שכדי לפתוח בהליך גבייה בהוצאה לפועל בגין צ'ק חוזר ללא כיסוי, החוק דורש להציג להוצאה לפועל את הצ'ק עצמו. מאחר שבעתיד הצ'ק יושמד מיד עם סריקתו ועוד לפני שהחשבון של המפקיד יזוכה, יש לתקן את החוק כך שניתן יהיה לפתוח בהליך גבייה גם על סמך אישור מהבנק כי הצ'ק חזר, וללא צורך להציג את הצ'ק עצמו.

במקביל, הבנקים יידרשו להיערך מבחינה טכנולוגית למערכת הסליקה הדיגיטלית, ובין השאר יידרשו להנפיק צ'קים במתכונת אחידה כדי שהמערכות הדיגיטליות יוכלו לקרוא אותם באופן אוטומטי. כיום כל בנק מנפיק צ'ק במתכונת מעט שונה. במערכת הבנקאות מציינים כי מדובר ברפורמה גדולה, המצריכה פתרון בעיות שונות שעלולות לצוף עם מהעבר לסליקה הדיגיטלית, אך ההערכה היא כי בתוך שנה יסתיימו הליכי החקיקה בכנסת, שאותם יוביל בנק ישראל, וכי מיד לאחר מכן ניתן יהיה להפעיל את המערכת החדשה.

ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "לאחר דיונים ארוכים הגיעה משטרת ישראל להסכמות עם נציגי בנק ישראל על שמירת צ'קים ונקבעו תבחינים לשמירה ארכיונית או שמירה במאגרי המחשב".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט

תופעות לוואי בעקבות שימוש בפרופסיה

"כל הגוף מרגיש מחושמל, הכל שורף וכואב": הם רצו לעצור את ההתקרחות. זה הרס להם את החיים