תחקיר "כלבוטק" נגד זוגלובק: "מוות איטי ומייסר"

התחקיר שישודר הערב בערוץ 10 צפוי לחשוף התעללות קשה בבעלי חיים במשחטה של מפעל מוצרי העוף זוגלובק ■ זוגלובק: "הדברים שנראו ב'כלבוטק' אינם משקפים את מדיניות החברה. אנחנו רואים את המקרה בחומרה רבה ולכן טיפלנו מיידית"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

תחקיר "כלבוטק" בערוץ 10 צפוי לחשוף הערב התעללות קשה בבעלי חיים במשחטה של מפעל מוצרי העוף זוגלובק. התחקיר צפוי להציג, בין היתר, פריקת כלובי תרנגולות לא תקינה במשחטה המובילה להתעללות בולטת בבעלי חיים וככל הנראה עבירות על חוק צער בעלי חיים.

בין התמונות הקשות שעולות בתחקיר ניתן לראות כיצד במהלך פריקת כלובים הדלתות לא תמיד נפתחות, מה שמוביל עובדים להשתמש בדחיפות מוט ברזל דרך כלובי התרנגולות בכדי לשחרר את פתיחתם. כמו כן, ניתן לראות כיצד ברגע היפוך הכלובים בעקבות תקיעת הכלובים הישנים, השבורים והעקומים - העופות נחבטים ודורסים אחד את השני.

לצפייה בסמארטפונים ובטאבלטים

במקרים בהם העופות משתחררים עולות תמונות קשות במיוחד של עובדים המנסים לתפוס אותם בעזרת חוטי ברזל. בתמונה אחת ניתן לראות כיצד רגלו של אחד העופות נתפסת בחוט ואילו העובד שמנסה לשחרר אותה לא עושה זאת בעדינות רבה. במקרה אחר ניתן להבחין כיצד עובד מנסה לשחרר ראש של תרנגול בעזרת ידיו מאחד הכלובים אך בעקבות נגיעותיו ככל הנראה העוף לא שורד.

רונן בר, כתב כלבוטק ופעיל אנונימוס, שערך את התחקיר ועבד במשחטה בחודשים האחרונים וחשף גם את מחדלי מפעל אדום אדום לפני כשנה, טוען שמהלך התקופה האחרונה צוות התוכנית תיעד את המשחטה מבחוץ ומבפנים ומצא עבירות קשות על חוק צער בעלי חיים ותקנות הובלת בעלי חיים.

"עיקר הבעיות נובעות מהתשתית של משחטת זוגלובק", הוא אומר. "יש מכונה שתפקידה הוא להטות כלובי תרנגולות מטה כדי לפרוק אותן - ממש כמו לפרוק חצץ. פריקה בצורה כזו מובילה למצב מזעזע בו המכונה מטה את הכלובים שוב ושוב ומטיחה את התרנגולות כשהן תקועות ולא נופלות". לדבריו, מי שנתקעות עם ראשן מוצאות את מותן האיטי והמייסר.

בר מספר כי ניכר שלעובדים במקום אין שום יחס והבנה על כך שמדובר בבעלי החיים. "הם עושים הכל כדי שהפס יעבור מהר ושתהיה כמה שיותר תפוקה". בעיה עיקרית עליה הוא מצביע נוגעת למחדלים בחוסר הטיפול במצב הקיים ובעובדה שהוא ככל הנראה נמשך זמן לא קצר במשחטת זוגלובק. "בסופו של דבר אם היה מגיע איש מקצוע ומסתכל 20 דקות ורואה איך זה עובד, הוא היה רואה בוודאות שמדובר במתקנים שלא עומדים בחוק. אין כאן היתממות, שחיטה היא לא דבר פשוט וחוק צער בעלי חיים מכיר בכך ולכן בא לעזור ולמזער עם הבדלים מאוד קטנים כאשר גם הדבר הזה לא נעשה במשחטה". הוא מוסיף כי "כל בר דעת שרואה כיצד המכונה מפמפמת את הכלוב ואחרי כל סבב נשארים בה עוד עופות כשהרבה מהם מרוטשים מבין שאין צורך במעקב של שבועות כדי להבין את המחדל".

משה כץ, עורך "כלבוטק", שהופיע הבוקר בתוכניתם של אורלי וגיא וסיפר על התחקיר שישודר, טען לאחר שתיאר גם כן את ההתעללות הקשה כי זוגלובק לקחו אחריות על הדברים והגיבו במהרה ברגע שהם התוודעו למצב וגם הסבירו שהממשק עומד להשתנות.

לטענת בר, מדובר על המשחטה היחידה של זוגלובק, המחזיקה בארבעה מפעלים ולכן במידה שהחברה לא ידעה, הדבר חמור מאוד. "ברור שהם ביקרו שם ולכן או שהם ידעו ושתקו שזו התנהלות לא סבירה או שהם לא ידעו וזה לא מתקבל בעליל, בטח שלא ברמת התשתית שפועלת במשחטה".

בר שחשף את ההתעללות במפעלי אדום אדום של תנובה, שהובילה אחריה בקשה לתביעה ייצוגית וכתבי אישום נגד העובדים כמו גם מבוכה רבה למפעל, אומר שמתוך עבודתו במפעלים ומשחטות דומים הוא שם לב שמה שבולט הוא הנתק המוחלט בו נמצאים העובדים. "גם האנשים שהיו באדום אדום וגם בזוגלובק עכשיו, לא קולטים שמדובר על יצורים חיים שנושמים ואפשר לטעות בקלות ולחשוב שזה מפעל לייצור קופסאות שימורים".

הוא מוסיף כי הדינמיקה היא כזו שלא מדברים על הזוועות שמתרחשות במקום ואם כן מדברים על הנושא, הדבר נעשה בהומור ובהתעלמות מוחלטת מהשאלה המוסרית הנוגעת לכך. "ההתנהלות היא כאילו זה חייב להיות ככה. יש פה פרדוקס, אף בנאדם שאכפת לו מבעלי חיים לא יוכל לעבוד שם ולכן מי שמלכתחילה נמצא שם הם אנשים מנותקים. שואלים אותי לא פעם אם הם סדיסטים אבל זה לא כך אלא אלו אנשים אדישים שמצליחים להרחיק את נושא צער בעלי החיים מהתודעה שלהם".

ממשרד החקלאות שאחראי על אכיפת חוק צער בעלי חיים טרם נמסרה תגובה בנושא.
מאנונימוס שעזרה בתחקיר נמסר כי "הזוועות המתרחשות במשחטת זוגלובק יחרידו כל אדם שיצפה בתחקיר החשוב הזה. זהו תחקיר ראשון על תעשיית בשר העוף, שגובה יותר מ-200 מיליון קורבנות בשנה, ועד כה התנהלה ללא כל ביקורת ציבורית. בתחקיר תועדו עבירות חמורות על חוק צער בעלי-חיים ועל תקנות הובלת עופות. יש לסגור את המשחטה הזאת מיידית. מדובר בהתעללות שיטתית, יומיומית, ולא סאדיזם של עובד זה או אחר. זוגלובק אינה יכולה להתנער מאחריות לנעשה במפעל הדגל שלה. אנו קוראים לצרכנים לא לתמוך בפגיעה בבעלי-חיים חסרי ישע, להחרים את זוגלובק, ולהוציא את ההתעללות מהצלחת".

פיני קמרי, מנכ"ל חברת זוגלובק, אמר בתגובה: "אנו מביעים צער ומתנצלים על הדברים שנראו ב'כלבוטק', אשר אינם משקפים את רוח חברת זוגלובק ומדיניותה. הארועים שהוצגו בתחקיר לא נעשו במזיד או מתוך כוונה רעה. אנחנו רואים את המקרה בחומרה רבה ולכן טיפלנו במיידית.

"מייד עם היוודע המקרה החלפנו במיידית את המתקן במשחטה. למרות שהמתקן במשחטה עמד בתקנים ובסטנדרטים בארץ ובעולם, החלטנו להפסיק מיידית את עבודתו ולהחליפו בתהליך בעל סטנדרטים מחמירים ביותר. אנו ננקוט בכל האמצעים על מנת שמקרה כזה לא יחזור בשנית. חשוב לנו להדגיש שהארוע אינו קשור לאיכות מוצרי החברה. המוצרים איכותיים ובטוחים כתמיד".

משרד החקלאות: בביקורת האחרונה לא נראו סימנים של פגיעה פיזית בעופות

ממשרד החקלאות ופיתוח הכפר נמסר: " אנו מקיימים פעילות ענפה ורציפה בכל המשחטות ולאורך השנה בכל הקשור לרווחת בעלי חיים, הן ברמת הפיקוח על עבירות צער בעלי חיים ואכיפתן, הן ברמת חקיקה ותקינה והן ברמת קידום רפורמות בענפי בעלי החיים מתוך מטרה לשפר רווחתם. זאת בנוסף לפיקוח על ידי רופאי ופקחי המשחטות עצמן המודרכים ומפוקחים על ידי המשרד. במשחטה המדוברת, נערכו בשנה האחרונה על ידי משרד החקלאות ופיתוח הכפר מספר ביקורות, על פי תוכנית סדורה וממוחשבת, המאפשרת בקרה במספר רמות על תיקון ליקויים הנמצאים מעת לעת.

"במהלך הביקורת האחרונה, שבוצעה לפני ימים אחדים, לא נראו סימנים של פגיעה פיזית בעופות או עבירות על חוק צער בעלי חיים, אך אובחנו מספר עופות שלא השתחררו בנקל מכלוב ההובלה, ועל כן נאספו ידנית על ידי העובדים, נמצא כי חלק מכלובי ההובלה שבורים ואינם ראויים לשימוש.המשרד הנחה את זוגלובק כיצד לתקן את הנאמר לעיל ולשפר את רווחת העופות בעת ההמתנה ובפריקה.

"ממצא נוסף שהתגלה בביקורת המשרד, הצביע על הורדת העופות תוך כדי הטיה יתרה של הכלובים, ורעש רב הנגרם בעת התהליך שעשוי לגרום עקה לעופות. חברת זוגלובק הודיעה למשרד כי תפסיק לאלתר להשתמש במתקן זה. כמו כן הודיעה כי יקוצר משך ההובלה ומשך המתנה של עופות עד שחיטה על ידי שינויים במערך ההובלה והעבודה.
חשוב לציין, כי איננו יכולים להתייחס לתחקיר שטרם שודר. במידה שיעלו בתחקיר ראיות המעידות על עבירה על חוק צער בעלי חיים, המשרד יטפל בהתאם. השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר קוראים לאזרחים לפנות למשרד עם כל חשד לעבירה על חוק צער בעלי חיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מייק בן ארי

"תמיד היתה לו תשובה הגיונית": כך הצליח איש אחד להונות 1,000 משקיעים

ליאור וייס. "אנשים לא יודעים עד כמה גדילה של עסק היא כואבת"

"אנשים אמרו לי - סיימת תואר בהצטיינות בטכניון וזה מה שאתה הולך לעשות?"

שירות נסיעה לפי קריאה של חברת ויה בניו יורק

חברות ההיי־טק שמפסידות מיליארדי דולרים מצאו דרך להישאר בחיים

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראל. ייתכן שזו הזדמנות עבורו לפעולות שיקררו את הביקושים לדירות

מחדל מחירי הדיור: כך התייקרה דירה ממוצעת ב-280 אלף שקל בשנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר

אלטשולר שחם חזר להוביל - ומי בתחתית? תשואות קרנות ההשתלמות לחודש יולי

סוחר בוול סטריט. יכול להיות שזעזוע האינפלציה הנוכחי הוא רק ראשון מני רבים

מציאות חדשה או תקלה היסטורית? אסטרטגיית השקעות בת 20 שנה בסכנה