בעקבות חשיפת TheMarker |

דרור שטרום: "קרטלים יש לשלוח לכלא"

שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים, טוען כי השיחות שהתקיימו בין מתחרים בענף בתי הקפה על תוכניותיהם העסקיות מעידות על היחלשותו של החוק בעיני מנהלים ■ כשמתאמים מהלכים עסקיים עם כניסת מתחרה חדש לשוק, אז הקרטל חמור במיוחד" ■ "במקום לגנוב מבית אחד - עברייני הגבלים עסקיים גונבים מכל הציבור"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

"גם אם בעלי ובכירי רשתות הקפה דיברו אחד עם השני בעל פה ובלי הסכם כתוב או 'על הדרך', מדובר בקרטל בדיוק כמו במקרה שבו אנשי עסקים מתחרים עושים הסכמים במחשכים. החוק לא מבחין בין המקרים - אלה קרטליסטים בדיוק כמו שאלה קרטליסטים" - כך אומר דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים העסקיים, בעקבות חשיפת TheMarker כי בכירי רשתות קפה גדולות תיאמו לכאורה מהלכים עסקיים והחליטו שלא להגיב להשקת המתחרה החדש קופיקס.

לדברי שטרום, אם דברי הבכירים ברשתות יתבררו כנכונים, התזמון שבו התנהלו התיאומים חמור במיוחד: "כשמתאמים מחירים ומהלכים עסקיים עם כניסת מתחרה חדש לשוק, אז הקרטל חמור במיוחד, כי אז בדיוק היתה סיבה שיכולה היתה לשנות את התחרות".

כתבות נוספות באתר TheMarker:

זליכה: הפיטורים בטבע הם עוד הוכחה לכך שהטבות המס לחברות הגדולות לא כדאיות למשק

סטנלי פישר: האמריקאים משחקים 'צ'יקן' - אבל אנשים עלולים למות מזה

דרור שטרום

כך למשל אמר ל-TheMarker רונן נמני, בעלי רשת קפה קפה: "אני חבר של כולם ‏(...‏) אנחנו קולגות, אני לא מתחרה ולא כלום. אנחנו און־ליין בקו טלפון ואני מדבר אתם ואנחנו בקשר עם כולם ובסך הכול חברים כולם ‏(...‏) זה כולנו ביחד". בעלים של רשת בתי קפה מוכרת אחרת אמר כי בכיר בדלק ישראל, מפעילת קפה ג'ו ומנטה, התקשר אליו ושאל אם הוא יוצא במבצע בעקבות השקת קופיקס: "אמרתי לו שאני לא מתייחס, אז הוא אמר לי 'גם אני חשבתי לא להתייחס אבל רציתי לשמוע עוד דעה'". מדלק ישראל מסרו אז בתגובה שאכן התקיימה שיחה, אך היא לא עסקה בנושאי מחירים.

לדברי שטרום, "מדובר בתעודה להיחלשות של החוק בעיני מנהלים. אם מנהלי ובעלי רשת לא מבינים שכשהם מדברים עם מתחרה ומתאמים מדיניות לעתיד זו עבירה קשה על החוק, אז ההכרה בחוק ההגבלים והחשיבות שלו לא חדרה לקודקוד של המנהל הישראלי הממוצע.

"תיאום שנראה לכאורה כל כך גלוי וחסר עכבות הוא קריאת השכמה לגבי מידת ההרתעה שמשדרת הענישה על עבירות קרטל. בעבר הפגין בית המשפט העליון קו נוקשה בעניין, וקבע את הכלל שתיאום בין מתחרים יוביל למאסר בפועל, אבל מאז השתנה הטון בהדרגה בעליון, וכיום גם על עבירות קרטל מקבלים המורשעים עונשים קלים הרבה יותר, עבודות שירות ולפעמים רק מאסר על תנאי. המסר הזה קטלני לכלכלה שלנו.

"אם לא יהיה ברור שמתאמי מחירים נכנסים לכלא בפועל לשנה לפחות ושזו עבירה שיש עמה קלון - אין טעם בכל המשאבים שמשקיעה המדינה ורשות ההגבלים במודיעין, בחקירה, בשימועים ובהעמדה לדין. הגיע הזמן שהמסר יופנם: עברייני הגבלים עסקיים הם גנבים, רק שלהבדיל מפריצה לבית השכן - הם גונבים מכל הציבור".

שטרום אף מוסיף כי גם אם בכיר בענף כלשהו שואל בכיר בחברה מתחרה מאותו ענף מה דעתו על כניסתה לשוק של מתחרה שלישית, זו עבירה על חוק ההגבלים, מכיוון שהתשובה מלמדת על צעדיו העתידיים של הנשאל. "אם אני אומר, 'עזוב, אני לא לוקח את זה ברצינות', למעשה אמרתי שאני לא הולך להוריד מחירים", אומר שטרום. "מספיק ששני מתחרים מנהלים את הפרקטיקה הזאת - והם עבריינים בפוטנציה".

מהו העונש הראוי על תיאום מחירים ומדיניות?

"העמדה העקרונית שלי היא שקרטלים יש לשלוח לכלא, וכך גם עשיתי. העונש בחוק הוא מאסר לתקופה של עד שלוש שנים, ובנסיבות מחמירות עד חמש שנים. עם זאת, העונשים בפועל הרבה יותר קלים, והגיעו לשנה וחצי לכל היותר, וגם זה במקרה של פרשת המרצפות, שבה דובר על קרטל שהתקיים 14 שנה עם חוזים ובלשים. כאן, כפי הנראה, זה לא המקרה. אני בטוח שדיבורים כאלה קיימים בעוד ענפים, ואולי המקרה הזה לפחות יעזור להרתעה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?

טיבינגן גרמניה

ברוכים הבאים לעיר שבה המהירות המקסימלית היא 7 קמ"ש

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

עבודה ניידת חוף הים

"אני לא קובעת פגישות בזמן השקיעה, גם אם זה אומר להפסיד עשרות אלפי שקלים בחודש"

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון