גילה: נבדוק תיאום מחירים בבתי קפה; בנט: פגיעה במאבק ביוקר המחיה

הממונה על הגבלים עסקיים בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל: "הדבר הראשון שגורם ליוקר המחיה הוא תיאום מחירים בין גורמים שהיו אמורים להתחרות ביניהם - מובן מאליו שנבדוק את זה"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

רשות ההגבלים העסקיים תבדוק את התנהלות רשתות בתי הקפה והאם תיאמו ביניהם מחירים. זאת בהמשך לחשיפת TheMarker מהבוקר אודות הקשרים בין בכירים ברשתות בתי קפה גדולות ושיחות שקוימו ביניהן לאחר השקת בית הקפה קופיקס וההחלטה לא להוריד מחירים בתגובה.

בתוכנית "מה בוער" בגלי צה"ל אמר הממונה על ההגבלים, דיוויד גילה כי "הדבר הראשון שגורם ליוקר המחיה הוא תיאום מחירים בין גורמים שהיו אמורים להתחרות ביניהם. אני רוצה להדגיש שכאשר מתחרים מדברים ביניהם זו ההפרה הבוטה ביותר של חוק ההגבלים העסקיים". גילה ציין כי מהפרסום ב-TheMarker עולה הפרה לכאורה של החוק ו"מובן מאליו שנבדוק את זה".

כתבות נוספות באתר TheMarker

קיצוץ של 100 מיליון שקל בתקציב ההשכלה הגבוהה

שלי יחימוביץ': "עד לפני 16 שנה עישנתי סמים קלים"

דיוויד גילה

בנט: לא ייתכן שבישראל, בה השוק קטן, לא נטפל בסוגיית תחרות הוגנת"

"פניתי מיד הבוקר לממונה על ההגבלים העסקיים, פרופ' דיוויד גילה, וביקשתי ממנו לחקור בדחיפות את היחסים בין רשתות בתי הקפה. אין לי סמכות לתת לו פקודות אבל אני בהחלט יכול לבקש ממנו לעשות זאת כי הנושא דחוף וחשוב", כך אמר נפתלי בנט, שר הכלכלה ויו"ר הקבינט ליוקר המחיה, ל-TheMarker בשיחת טלפון מהודו.

"קראתי הבוקר את תחקיר TheMarker על החשד לתיאום מחירים. קופיקס הוא משנה שוק פוטנציאלי שיכול להכניס רמה של נורמליות למחירים בענף ולהשפיע על הרגלי הצריכה, כך שהמחיר של כוס מיץ תפוזים או כוס קפה אולי לא יהיה 15 שקלים אך גם לא יעלו יותר מ-7-8 שקלים. לא ייתכן שבמדינת ישראל, בה השוק קטן, לא נטפל בסוגיית תחרות הוגנת וראויה וביקשתי מדיוויד גילה לעשות את הבדיקה כבר הבוקר", הוסיף בנט. כמו כן, ציין בנט כי תיערך היום פגישה בין בכירי משרדו למייסד קופיקס, אבי כץ, בכדי לשמוע ממנו האם הוא נתקל בבעיות בירוקרטיות ולהציע לו עזרה באם אפשר.

נפתלי בנט

במכתב ששלח הבוקר השר בנט לממונה על ההגבלים העסקיים כתב: "הבוקר הופתעתי לקרוא בתקשורת כי גורמים ברשתות בתי הקפה החליפו מסרים, לכאורה, על מנת לתאם מהלכים ולשמור על רמת מחירים גבוהה כפי שהיא היום. זאת על רקע כניסתו של מתחרה חדש לענף המציע מחיר אטרקטיבי לקפה ומוצרים נלווים המוגשים בבתי קפה.

"הדברים המתוארים לעיל, אם הם אכן נכונים, פוגעים במדיניותה המוצהרת של הממשלה בטיפול ביוקר המחיה, ואף ייתכן שעומדים בניגוד לחוק. נראה כי ראוי שהדבר ייבדק על ידך, כממונה על ההגבלים העסקיים, שבסמכותו ובאחריותו למנוע קרטלים ולקדם את התחרות".

"בסך הכל כולם חברים"

עדויות שנאספו בימים האחרונים ונחשפו היום ב-TheMarker מגלות כי בעלים ומנהלים ברשתות בתי הקפה הגדולות מדברים ביניהם על העסקים ומחליפים מידע וכי השיחות בעקבות השקת קופיקס הובילו לסטטוס קוו במחירים. בשיחות ביניהם הם דנו בהיערכות למצב החדש שנוצר, החליפו אחד עם השני את הערכותיהם לגבי הענף בו הם פועלים והגיעו למסקנה כי מחירי הקפה יישארו בעינם - אף אחד לא יעשה מבצע ואף אחד לא יוריד מחירים.

על מערכת היחסים העסקית הבעייתית בין בעלי רשתות הקפה המובילות בישראל, שכל אחת מהן בעלת עשרות רבות של סניפים, ניתן למשל ללמוד מדבריו של רונן נמני, בעליה של רשת קפה קפה, המפעילה יותר מ-120 סניפים. לדבריו, הוא לא מתכנן להוריד אפילו אגורה במחיר, שכן הוא ועמיתיו, בעלי הרשתות הגדולות האחרות, קיימו ביניהם שיחות בנושא, לאחר הפתיחה "הרעשנית" של קופיקס, וסיפרו מה כל אחד מהם מתכונן או לא מתכונן לעשות. כך התברר לכולם שאף אחד מהם לא מתכוון להוריד מחירים.

נמני סירב לחשוף בשיחה מי הם אותם בעלי רשתות בתי הקפה איתם שוחח על מחירי הקפה העתידיים. הוא הבהיר כי מדובר ברשתות הגדולות והמשמעותיות ביותר וכי "אף אחד לא מוריד" (מחירים).

בתשובה לשאלה מדוע הוא מאמין לדבריהם של אלה שכביכול אמורים להיות המתחרים שלו, ענה כי "אני חבר של כולם...אנחנו קולגות למקצוע, אני לא מתחרה ולא כלום. אנחנו און ליין בקו טלפון ואני מדבר איתם ואנחנו בקשר עם כולם ובסך הכל כולם חברים. זה כולנו ביחד. אני אומר לך, כל הרשתות הגדולות כולנו בקשר וכולנו מדברים ואף אחד לא הולך להוריד מחירים".

לדברי בעלים של רשת של בתי קפה נוספת, הוא קיבל טלפון מבכיר בקפה ג'ו ששאל אותו אם הוא הולך לעשות מבצע רשתי בגלל קופיקס: "הוא רצה לדעת בתור רשת אם אני עושה משהו ואמרתי לו שאני לא מתייחס, אז הוא אמר לי 'גם אני חשבתי לא להתייחס אבל רציתי לשמוע עוד דעה'".

"הזדמנות פז של הרשות להבהיר את תפקידה"

גלית אבישי, מנכ"לית אמון הציבור, מסרה בתגובה: "הקלות שבה הבעלים של רשת 'קפה קפה' מספר על התיאום האסור בינו לבין בעלים של רשתות קפה אחרות מדגימה לנו את חוסר ההבנה המהותי ביחס למה אסור ומה מותר. הרשות להגבלים עסקיים צריכה להבהיר בהקדם באופן פומבי ובצורה נחרצת שמדובר בעבירה פלילית, זו הזדמנות פז של הרשות להבהיר את תפקידה ומשמעות עבירות הגבליות על רווחת הצרכן. זאת לנוכח העובדה שבעל עסק בחר להתבטא פומבית ולהבהיר כי תיאם עם בעלי רשתות להשאיר מחירים כמו שהם. תיאום מחירים פירושו נסיון של חברות לקבע רמת מחירים גבוהה הנקבעת באופן אינטרסנטי ומלאכותי ולא על ידי היצע וביקוש היוצרים מחיר יעיל".

איציק אלרוב, מייסד תנועת "הצרכנים" הנאבקת ביוקר המחיה בישראל, אמר בתגובה לדברים כי "לאור הציטוטים החמורים המובאים בכתבה, לכאורה נראה כי בשוק הקפה מתבצעים תיאומי מחירים ויצירת קרטלים לאור יום ובניגוד לחוק על רשות ההגבלים העסקיים בראשות פרופ' דיויד גילה להיכנס בעובי הקורה".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי