לאן נעלמו הרכיבים התזונתיים מהגבינה הלבנה ומהקוטג' של טרה?

המחלבה גרעה באחרונה את הסיבים התזונתיים והפחיתה בכ-5% את כמות החלבון בגבינה הלבנה, וכן הוציאה את חיידקי הביו מהקוטג' ■ טרה: "לא ביצענו כל שינוי בשיעור החלבון שבגבינות הלבנות. הסיבים, כמו גם הביו, הוצאו לאור בקשת הצרכנים"

עדי דברת מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת מזריץ

ביולי יצאה טרה בהשקה מושקעת של הגבינות הצהובות החדשות שלה, תחת המותג נעם, והתגאתה בכך שאינן מכילות חומרים משמרים. ההשקה לוותה בקמפיין שבו הוצגו הגבינות הצהובות של תנובה כשמעליהן זכוכית מגדלת שמגדילה את הרכיב "חומר משמר". השקת המותג העלתה את נתח השוק של טרה מאחוזים בודדים לכ–11% מקטגוריית הגבינות הצהובות. החברה, מסתבר, ביצעה במקביל מהלך נוסף, ול–TheMarker נודע כי בחודשים האחרונים המחלבה, שבבעלות החברה המרכזית למשקאות, גרעה רכיבים תזונתיים הן מהגבינה הלבנה הרכה והן מגבינת הקוטג' שהיא מייצרת - אך לא טרחה להבהיר זאת לצרכניה.

מגבינת הקוטג' נגרעו חיידקי הביו ומהגבינה הלבנה הסירה טרה את הסיבים התזונתיים. גם כמות החלבון בגבינה הלבנה ירדה בכ–5% מ–8.6 גרם ל–8.2 גרם ב–100 גרם. עם זאת, למרות השינויים, החברה לא כתבה על גבי האריזות כי זהו "מתכון חדש למוצר" והסתפקה בכך שהסירה את חיידקי הביו והסיבים התזונתיים מרשימת הרכיבים המופיעה בחלקן האחורי.

באתר הבית של טרה, תחת המוצר גבינה לבנה, הוסיפו רק אתמול, לאחר פניית TheMarker, את כמות החלבון המעודכנת, אך לא הסירו את רכיב הסיבים התזונתיים. כמו כן שונתה רק אתמול התמונה של אריזת הקוטג' בגרסתו הקודמת, הכוללת כיתוב BIO על האריזה.

על החשיבות שרואה החברה ברכיבים שהוסרו ניתן אולי ללמוד ממאמרים שמופיעים באתר שלה. במאמר החודש באתר, תחת הכותרת "פרוביוטיקה בחזית המחקר התזונתי", נכתב: "פרוביוטיקה היא כבר מזמן טרנד עולמי, לא רק על מדפי החלב במכולות, כי אם גם בחוד החנית של המחקר המדעי העוסק בתזונה". המאמר אף מתאר את היתרון הבריאותי בצריכת מזונות המכילים פרוביוטיקה. מאמר אחר המופיע באתר עוסק בחשיבות הסיבים התזונתיים לתזונה מאוזנת ובריאה.

גבינת 5% של טרה

מטרה נמסר בתגובה: "טרה אינה מבצעת ולא ביצעה כל שינוי בשיעור החלבון שבגבינות הלבנות. החברה עורכת מעת לעת בדיקות מול הצרכנים באשר לתוספים שבמוצריה, קרי: סידן, ויטמין D, סיבים תזונתיים וביו. לאור דרישות הצרכנים, טרה ממשיכה להעשיר ‏(בניגוד לחלק ממתחרותיה‏) את הגבינות בסידן ובוויטמין D.

"בהתאמה, גם הסיבים, כמו גם הביו, הוצאו בעבר הרחוק, זאת כאמור, לאור בקשת הצרכנים. פניית העיתון התבססה על מידע שהיה לא מעודכן באתר החברה ואנו מודים ל–TheMarker על הפניית תשומת לבנו לעדכון המידע".

מיכל סוקמן, דיאטנית קלינית ממכון סכרת ולב במכבי שירותי בריאות, מסבירה כי הסרת חיידקי הביו מגבינת הקוטג' היא "פגיעה באיכות התזונתית המובטחת של המוצר. עיכול תקין זקוק לחיידקים טובים. בנוסף, קיים ציבור של אנשים עם רגישות מסוימת ללקטוז שיכולים לצרוך קוטג' מאחר שהוא מכיל כמות מועטה של לקטוז. אם הם צורכים את הקוטג' באופן קבוע ויש בו חיידקי ביו, הם יכולים לתרום לשגשוג של מערכת העיכול של אותו ציבור". לדברי סוקמן, הסרת הסיבים התזונתיים ‏(גרם אחד בכל 100 גרם‏) והורדת כמות החלבון בכ–5% הן אינן פגיעה תזונתית מהותית.

"זו ללא ספק הטעיה"

קטגוריית הגבינות הלבנות מסתכמת בכחצי מיליארד שקל בשנה. טרה מחזיקה בנתח שוק של 12% מקטגוריה זו וכן ב–12% מקטגוריית גבינת הקוטג' המסתכמת בכחצי מיליארד שקל, לפי נתוני חברת סטורנקסט ל–2012.

בנוסף לסוגיית השקיפות עולה השאלה אם טרה היתה צריכה להוריד את מחיר הגבינה הלבנה עקב הירידה בכמות החלבון או את מחיר הקוטג' עקב הורדת חיידקי הביו. החוק אינו מחייב את החברה להוריד את המחיר, וסביר להניח כי גם כך היתה זו ירידה זעומה שלא בטוח שהיתה עוברת את רשתות השיווק ומגיעה לכיס הצרכנים.

לדברי הרפתן יוסי דובדבני ממושב בית חלקיה ובכירים בענף החלב, משום שחלבון הוא הרכיב היקר ביותר בחלב לכאורה, הורדת המינון שלו מפחיתה את עלות הייצור של הגבינה. טרה טוענת כי לא שינתה את תהליך הייצור של הגבינה הלבנה כך שהחלבון יירד בעקבותיו, והוא נשאר כשהיה.

לדברי בכיר בענף החלב, "טרה היתה צריכה לכתוב 'מתכון חדש' על המוצר כפי שנהוג לעשות, ואז צרכן יכול לברר מה השינוי המדויק שבוצע. כמות החלבון חשובה לצרכנים מאחר שחלבון חיוני לתהליכי בנייה, שימור וגדילה של הגוף".

מנכ"ל טרה, ארן אלסנר

לדברי בכיר נוסף בענף החלב, "לפי קביעה של משרד החקלאות, חלבון הוא הרכיב היקר ביותר בחלב שעליו משלמים לרפתנים 37.39 שקל לק"ג. על שומן משלמים 20.13 שקל לק"ג ועל הנוזל 27 אגורות לליטר. לכן, אם אני שם פחות חלבון במוצר אני שם עליו פחות כסף. כשכמות החלבון קטנה יותר בגבינה, אין ספק שייצורה עולה פחות כסף. חיסכון כזה בכמות החלבון יכול לחסוך אפילו עד מיליון שקל למחלבה בשנה".

לדברי הבכיר, לחברות החלב שליטה על כמות החלבון במוצרים והן מנתבות את כמות החלבון בהתאם למוצר הספציפי. בגבינה הלבנה של טרה לשוק המוסדי, הנמכרת בשקיות של קילו גבינה, למשל, מצוין 9.4 גרם חלבון ל–100 גרם לעומת 8.2 גרם בגבינה הנמכרת לצרכנים בנקודות המכירה. כאמור, טרה מוסרת כי לא שינתה את הליך הייצור של הגבינה ולא היתה לה שליטה עליו.

עו"ד זאב ש. פרידמן, היועץ המשפטי של המועצה הישראלית לצרכנות, טוען כי "שינוי הרכב של מוצר מזון מחייב יידוע של הצרכנים. ישנם לא מעט צרכנים שההרכב התזונתי של המוצר הוא קריטי בעבורם. זאת ועוד, בדרך כלל הצרכן בודק את רכיבי המוצר פעם אחת במשך חייו ואחר כך חושב שנשארה אותה התכולה ואותו ההרכב, ועל כן לא בודק את הרכיבים שוב ושוב, עם כל שימוש. זאת, על רקע העובדה שהיצרנים מדפיסים את ההרכב באותיות קטנטנות ובהתאם לכך, הצרכן מסתמך על סימון הרכיבים במזון".

לדבריו, "שינוי בפרט מהותי יכול להיות עד כדי הטעיה במחדל. עד שהצרכן מודע לכך - הוא מוטעה. על אחת כמה וכמה כאשר היצרן משאיר באתר שלו מידע שגוי. כשהרכיב במוצר אינו קיים במציאות - זו ללא ספק הטעיה".

זו אינה הפעם הראשונה שבה החברה המרכזית למשקאות, הבעלים של טרה, לוקה ביידוע הצרכנים: בנובמבר 2009 היא נקלעה לבעיה תדמיתית לאחר ש–TheMarker חשף שאספה בקבוקים באמצעות הסדרנים שלה ברשתות השיווק, מבלי לעדכן חלק מרשתות השיווק מה הסיבה לכך, ולעתים אף מבלי לעדכנן בדבר האיסוף.

בעקבות חשיפת הפרשה הודיעה קוקה קולה ישראל כי הבעיה נובעת מתקלה אצל יצרן הפחמן הדו־חמצני של החברה, חברת מכתשים אגן, וכי תוצאות הבדיקות שהתקבלו בחברה מראות כי חלק מהבקבוקים מכילים עקבות מזעריים של תרכובות בנזן וגופרית, שנובעות מהפחמן הדו־חמצני שסופק, אך אינן מהוות סכנה לבריאות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"