המנוי לא מספיק? כדי לא להשתעמם בחדר הכושר תצטרכו לשלם יותר

אופני הכושר והמשקולות כבר לא מספקים את המתאמנים, ובמכוני הכושר הבינו כי שיעורים נלווים מזניקים את הרווחים ■ TRX, Viprfit ו-Human Trainer הם רק דוגמאות לטרנד שמייקר את המנוי בעשרות אחוזים

רונית הראל
רונית הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית הראל
רונית הראל

המלמול העדין נהפך בתוך דקות למרמור של ממש: "אני לא מבינה למה צריך לשלם על זה", רטנה אחת המתאמנות במכון הכושר הצפון תל אביבי. "נכון", הסכימה אחרת, "אנחנו משלמים מספיק למנוי, אז לא מגיע לנו?"

מהר מאוד הגיעו המתאמנים למסקנה שחייבים לדבר עם הנהלת המכון על כך שהשיעור הנחשק TRX ייהפך לחלק מתוכנית האימונים במועדון, ללא תשלום נוסף, כפי שנדרשים המתאמנים. מכיוון שהדיון התנהל באמצע אימון מפרך, המדריכה היסתה במהירות את המתאמנים וחזרה למהלך השיעור. סביר להניח שההתארגנות הספונטנית לא תצליח לספק את התוצאות המקוות.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

כך תצילו את חיי הסוללה באייפון לאחר שדרוג ל-iOS7

בבילון נסוגה מההנפקה בנסדא"ק; "נתמקד במיזוג עם איירון סורס"

מתאמנים בקבוצות קטנותצילום: גו אקטיב

TRX הוא אימון המבוסס על רצועות כושר מיוחדות, המאפשרות לבצע תרגילים מורכבים ולעבוד על כל שרירי הגוף. השיעור ניתן בחדרי הכושר כאימון משלים, שאינו חלק מהתוכנית השוטפת המוצעת במנוי. כך למשל, רשת גו אקטיב, רשת מכוני הכושר השנייה בגודלה בישראל ‏(לפי נתוני BDI‏), מציעה שיעור TRX תמורת 75 שקל לשעת אימון בקבוצה, וב-150 שקל עבור אימון אישי.

לפני זמן לא רב מעטים בישראל הכירו את סוג האימון הזה, שחדר בהצלחה לחדרי הכושר בשנה האחרונה בזכות דחיפה וקידום מאסיבי של המכונים. אלה מבינים את הכוח הכלכלי הטמון בתחום המוצרים הנלווים בענף הכושר, המאופיין בשיעור נשירה גבוה יחסית - כ-45% מהלקוחות, לפי נתוני BDI, אינם מחדשים את המנוי עם סיומו.

גו אקטיב מציעה עוד כמה שיעורים נלווים, כמו Viprfit - אימון המשלב כוח, גמישות וקואורדינציה, שבבסיסו גליל פלסטיק מוארך עם שתי נקודות אחיזה לידיים, שעליו ניתן להתאים משקל שנע בין 4 ל-20 ק"ג. גליל הפלסטיק מאפשר מגוון רחב של תנועות הרמה, זריקה, נשיאה, גרירה וקפיצה - וכל תנועה עובדת על קבוצות מסוימות של שרירים. ההבטחות הגלומות באימון זה הן בניית שרירים, שריפת קלוריות ושיפור הגמישות והכוח. גם במקרה זה, אימון קבוצתי בגו אקטיב עולה 75 שקל ואימון אישי 150 שקל.

ברשת גרייט שייפ מציעים, למשל, אימוני KIK MMA, המשלבים קיקבוקס ותנועות מעולם האיגרוף התאילנדי, ו-Mixed Martial Arts‏ (MMA‏). בשיטת אימון זו, שקי האגרוף מוצבים על הרצפה ולכן התרגילים מבוצעים בכמה מישורים ובכמה גבהים. כמה מהם נעשים באוויר ובעמידה, וחלקם בישיבה על השק או בכריעה מולו. המחיר לאימון קבוצתי הוא 75 שקל ואימון אישי עולה 150 שקל.

הולמס פלייס, רשת חדרי הכושר הגדולה בישראל, מציעה אימון ברצועות הנקרא Human Trainer, שמשלב כדורים מסוג קאטלבלס או בוסו, במטרה לעבוד על שיווי משקל ואיזון. האימון מתבצע בדופק גבוה ומתאים לבעלי רמות כושר שונות. המחיר הוא 520 שקל לשמונה מפגשים, או 880 שקל עבור 16 מפגשים.

מתאמנים בחדר כושר

כמובן שאין חובה להצטרף לאחד השיעורים האלה, ואפשר להגיע לכושר גבוה ולתחזוקת אימונים שוטפת בלעדיהם, אבל מתאמנים מתמידים, ולא רק הם, טוענים שהם מתקשים לעמוד בפיתוי. "האימונים בחדר כושר יכולים להיות די מונוטוניים ומשעממים", מודה אלון, מתאמן ותיק. "כחלק מתוכנית האימונים, אני מוכן לשלם קצת יותר על שיעורים נוספים שלא נמצאים בתוכנית האימונים הרגילה".

השיעורים הנוספים, הוא מסביר, עוזרים לו קודם כל בצד הפרקטי: "כשעובדים על אותם השרירים עם אותם התרגילים, בסופו של דבר ‘משעממים’ את השרירים והאימונים נעשים פחות אפקטיביים". בנוסף, הוא טוען, "אימון משקולות רגיל גורם להתקצרות השרירים. שיעורים נוספים כמו TRX עוזרים למתוח ולהגמיש את השרירים שעליהם עבדתי באימוני המשקולות הרגילים".

לא פחות חשוב, לדברי אלון, משחק כאן תפקיד הצד הפסיכולוגי: "העבודה בחדר כושר יכולה להיות לפעמים קצת משעממת. מגיעים לחדר כושר, לוקחים משקולות ומתחילים לעבוד, וזה חוזר על עצמו. השיעורים הנוספים משנים קצת ומוסיפים צבע לעבודה הקשה הזאת". אלון מוציא כ-120-100 שקל בחודש על שיעורים נלווים, בנוסף לדמי המנוי בסך כ-280 שקל בחודש - כלומר תוספת שנתית של כ-1,500-1,200 שקל על עלות המנוי.

מכון הכושר כאיש מכירות

על פי נתוני BDI, ב-2012 היו בישראל כ-630 אלף מנויים למכוני הכושר. הענף מאופיין בעונתיות גבוהה, הבאה לידי ביטוי בפעילות רבה יותר בתקופות שאחרי החגים ‏(בחודש שאחרי חגי תשרי ובחודש שאחרי הפסח‏). בתקופות אלה המכירות בענף גדלות בכ-15% לעומת שאר חודשי השנה.

התחום, שנחלק בין מכוני כושר פרטיים ‏(70% מהשוק‏) לרשתות ‏(30%‏) כמו הולמס פלייס, גו אקטיב וגרייט שייפ, מתפרנס היטב מהשירותים הנלווים - חוגים, טיפולים, מכירת ביגוד וציוד נלווה, קפיטריה ועוד. ב-BDI מציינים כי עבור מכוני כושר שמקור הכנסותיהם העיקרי הוא מכירת מנויים ‏(בעיקר המכונים הפרטיים‏), שיעור הרווח התפעולי הממוצע נאמד ב-8%-12% ואילו עבור אלה המקדמים מכירת שירותים ומוצרים נלווים ‏(בעיקר רשתות‏), הרווח התפעולי הממוצע מזנק לכ-18%-22%.

אקווה דינמיק צילום: גו אקטיב

"החיפוש אחר מקורות הכנסה נוספים הביאו את חדרי הכושר ליהפך לנקודת מכירה לכל דבר", אומר שימי רביב, סמנכ”ל שיווק מותג הטיפוח המקצועי HL, שמוצריו נמכרים בהולמס פלייס ספא. "הקהל ברובו בעל מודעות גבוהה לטיפוח ואסתטיקה, כך שיותר ויותר חדרי כושר נהפכים בפועל לנקודות קצה למכירת מוצרים משלימים".

בחדרי הכושר אומרים שהכל שאלה של היצע וביקוש. "הבנו שמעבר למגוון החוגים המוצע יש ביקוש לסדנאות וחוגים אקסלוסיביים יותר ואישיים, עם הדרכה או ציוד ייחודי", אומר אלעד הספרי, סמנכ"ל שיווק הולמס פלייס. "החוגים האלה, שפתוחים לקהל הרחב, מוצעים לחברי מועדון שמעוניינים לגוון, בעלות מופחתת".

בגו אקטיב, אומר המנכ"ל גיא בלקשטיין, השינוי בלוח השעות נועד ללכת לקראת המתאמנים: "בעולם הצפוף שבו אנו חיים, חשובה פרישה רחבה של פעילויות, כדי לאפשר לכל אחד למצוא את השיעור המתאים לו ובזמן המתאים לו".

מה רץ בחדרי כושר

Human Trainer - אימון ברצועות

אימון ברצועות בשילוב קאטלבלס או כדור בוסו, במטרה לעבוד על שיווי משקל ואיזון דרך שרירי הליבה, זריזות וכוח מתפרץ. אימון פונקציונלי בדופק גבוה, שמתאים לבעלי רמות כושר שונות.

כמה עולה: 520 שקל לשמונה מפגשים, 880 שקל ל-16 מפגשים.
היכן נבדק: הולמס פלייס הרצליה

אימוני HIIT בקבוצות

שיטת אימון הפוגות בעצימות גבוהה - אסטרטגיית אימון המשלבת מחזורי אימון אנאירובי קצרים וביניהם הפסקות להתאוששות.

כמה עולה: אימון קבוצתי - 75 שקל לאדם; אימון אישי - 150 שקל.
היכן נבדק: גו אקטיב, כל הסניפים

רצועות TRX

אימון המבוסס על רצועות כושר תלויות שמאתגר את כל שרירי הגוף, תוך שימוש תמידי בשרירי הליבה.

כמה עולה: אימון קבוצתי - 75 שקל; אימון אישי - 150 שקל; לאורחים - חודש התנסות ב-520 שקל, כולל שימוש בכל מתקני המועדון ושני שיעורי TRX בשבוע ‏(סך הכל 8 מפגשים בחודש‏).
היכן נבדק: גו אקטיב, כל הסניפים

אימון אאוטדורצילום: מור רביד

פילאטיס בשילוב TRX

פילאטיס המשלב עבודה עם רצועות TRX. מיועד בעיקר למתרגלי פילאטיס ותיקים שמחפשים גיוון.

כמה עולה: למנויים - כרטיסייה של שבע כניסות ב-140 שקל; לאורחים - כרטיסייה של חמש כניסות ב-150 שקל.
היכן נבדק: גרייט שייפ קניון שבעת הכוכבים, הרצליה

אימוני Outdoor

אימוני חוץ הכוללים שימוש בעזרים הקיימים בפארקים ובחוף הים - כמו ספסלים, מעמדים לתלייה, משוכות בשילוב TRX. שילוב אימונים אירוביים עם אנארוביים.

כמה עולה: למנויים - כרטיסייה של שבע כניסות ב-140 שקל; לאורחים - כרטיסייה של חמש כניסות ב-150 שקל.
היכן נבדק: רשת גרייט שייפ

אימון פונקציונלי משולב

"מחנה אימונים" מקוצר של שעה, בשמונה מפגשים. עבודה עם אביזרים בתחנות כמו שקים של 20-10 ק"ג, חבלי TRX, קאטלבלס, מדרגות קפיצה, סולם רצפה וחבל התנגדות.

כמה עולה: למנויים - 520 שקל; לאורחים - 640 שקל.
היכן נבדק: הולמס פלייס, הקניון הגדול בפתח תקוה

אימון בעצימות נמוכהצילום: בלומברג

אקווה דינמיק

אימון אירובי משולב המורכב מהליכה, ריצה ותרגילי חיזוק במים. הפעילות מבוצעת ארבע פעמים בשבוע, 45 דקות בכל אימון, וכוללת 50-35 משתתפים המתאמנים לצלילי מוסיקה המותאמת למבנה השיעור.

כמה עולה: למנויים - בחינם; לאורחים - 50 שקל לכניסה
היכן נבדק: גו אקטיב ראשון לציון, נס ציונה ואשדוד

אימון Viprfit

אימון Total Body משולב כוח, גמישות גופנית וקואורדינציה. בבסיסו של האימון גליל פלסטיק מוארך עם שתי נקודות אחיזה לידיים, שעליו ניתן להתאים משקל של 20-4 ק"ג. בעזרת הגליל ניתן לבצע מגוון רחב של תנועות הרמה, זריקה, נשיאה, גרירה וקפיצה, וכל תנועה עובדת על קבוצות מסוימות של שרירים.

כמה עולה: אימון קבוצתי - 75 שקל; אימון אישי - 150 שקל.
היכן נבדק: גו אקטיב, כל הסניפים

אימוני KIK MMA

קיקבוקס ותנועות מעולם האגרוף התאילנדי וה-MMA. שקי האגרוף נמצאים על הרצפה, ולכן התרגילים מתבצעים בכמה מישורים ובכמה גבהים. חלקם נעשים באוויר בעמידה, וחלקם בישיבה על השק או בכריעה מולו.

כמה עולה: למנויים - כרטיסייה של שבע כניסות ב-140 שקל; לאורחים - כרטיסייה של חמש כניסות ב-150 שקל.
היכן נבדק: גרייט שייפ קניון שבעת הכוכבים, הרצליה

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008