פערי מחירים של עד מאות אחוזים במוצרי יסוד ברשתות השיווק

בדיקה שגרתית של המועצה לצרכנות גילתה כי פערי המחירים בין מוצרי יסוד עשויים להגיע ל-672% ■ לדוגמה: מחירי 1 ק"ג אורז נעים בין 4.02 שקל ל-21.65 שקל, פער של 439%

מתי בפעם האחרונה בדקתם מה ההפרש בין הפסטה הכי זולה על המדף לבין זו שהכי יקרה? סיירי סמ"ל של המועצה לצרכנות גילו בבדיקה שגרתית כי פערי המחירים עבור אותו מוצר יסוד עשויים להגיע עד ל-672% בסניפים שונים ברחבי הארץ.

לצורך הבדיקה, שנערכה בין התאריכים 3-2 בספטמבר, נבחרו 5 מוצרי בסיס: אורז פרסי; שמן קנולה; פסטה פוזילי; זיתים ירוקים ללא גלעין וקוטג' 5%.

הבדיקה בכ-160 סניפים מצאה שמחירי אריזת 1 ק"ג אורז יכולים לנוע בין 4.02 שקל ולזנק עד ל-21.65 שקל, פער של 439%.

כתבות נוספות באתר TheMarker:

האייפון S5 והאייפון 5C יושקו בישראל ב-1 בדצמבר

מועדון הביטחון // מאכילים את הפרה הקדושה מכולן

עגלת קניות במרכול

פערי המחירים בשמן קנולה יכולים להגיע ל-246%, כאשר המחיר המינימלי שנמצא היה 6.99 שקלים אך הוא גם הגיע גם ל-24.2 שקל.

אמנם הפערים יכולים לנבוע לעיתים רבות בעקבות תחרות מקומית, כך שבסניף אחד מחיר אותו המוצר יהיה נמוך כדי למשוך לקוחות ואילו בסניף אחר בו אין צורך במבצעים חותכים, מאחר שהלקוחות בלאו הכי מגיעים, המחיר יהיה יקר בהרבה.

סוגייה זו נפוצה במיוחד ברשתות השיווק בישראל ומאחר שהרשתות עדיין לא מחויבות לפרסם את מחיריהן, הן מנצלות זאת בכל פעם מחדש. עם זאת, במועצה לצרכנות מציינים כי ישנם פערי מחירים גדולים מאוד גם עבור אותו המותג בין נקודות מכירה שונות. לכן, מסקנת המועצה היא כי המחיר אכן נקבע לגבי כל מוצר בהתאם למאפיינים כמו מיקום ותחרות של כל סניף וסניף.

יתרה מכך, במועצה גם מציינים כי המותג הפרטי, שנתפס ככזה שאמור להיות בהכרח זול או לפחות מתומחר בצורה זהה בכל סניפי הרשת אותה הוא מייצג, לא תואם את טווח המחירים.

"כשצרכן רואה מוצר בסיס תחת מותג הבית של הרשת הוא מניח שמדובר במחיר הזול ביותר לצרכן ושמדובר במחיר אחיד באותה הרשת. בפועל ישנם פערי מחיר בין הסניפים השונים לגבי מותג הבית, דבר המחזק את טענתנו כי על הצרכן לבחור את הסניף המשתלם ביותר עבורו ולאו דווקא לבחור ברשת באופן כללי. כמו כן, מותג הבית אינו בהכרח המוצר הזול ביותר מסוגו בחנות".

מנכ"ל המועצה הישראלית לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אמר כי הפערים הגדולים במחירים מצביעים על רווחים אדירים על גבם ועל חשבונם של הצרכנים. "העובדה כי גם בהשוואה בין מוצרים של אותו המותג, הנמכרים בסניפים שונים של אותה רשת ובחנויות שונות, התגלו פערים גבוהים ביותר, מראה כי המחיר נקבע לא רק על-פי האיכות או הטעם, אלא בעיקר על-פי 'חוש הרווח' של המגזר העסקי, המשדר לו מהו הרווח המרבי שניתן לחלוב מן הצרכנים על אותו המוצר באותה נקודת מכירה.

"המענה הצרכני הראוי להתנהלות שכזו, היא השוואת מחירים עוד בטרם היציאה מהבית. כדי לבחור את החנות המשתלמת לקניית מזון וכן גם בחנות עצמה כדי לתגמל את העסקים לפי גובה המחירים שהם גובים. רק הפסקת נוהג 'הקנייה האוטומטית' מצד הצרכנים ותגובות פעילות שלהם בצורה של העדפת החנויות והמוצרים הפחות יקרים, תשלח מסר ברור לעסקים נגד יוקר המחיה, ותעניק לצרכנים כלי נוסף להוזלת הקניות שלהם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן