רודוס, אנטליה או אילת: איפה תמצאו את החופשה הזולה ביותר?

אף שהממשלה אישרה את המלצות הוועדה המיוחדת שהוקמה כדי להוזיל את הנופש בישראל, בפועל לא נעשה כמעט דבר כדי להוריד את המחירים - וכך חופשה משפחתית בישראל במהלך סוכות שוב מתייקרת

רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רינה רוזנברג קנדל
רינה רוזנברג קנדל

רק לפני שבוע חזרו הילדים למסגרות החינוכיות, וההורים עוד לא הספיקו לחזור לשגרה - וכבר כולם יוצאים לחופשת ראש השנה, ומעט אחריה חופשת סוכות. למרות הקרבה של חגי תשרי לחופש הגדול, שבו נשברו שיאים של תנועות נוסעים בנתב"ג ‏(עדות לכך שהישראלים לא ויתרו על חופשת הקיץ שלהם‏), נראה כי ישראלים רבים לא יוותרו על חופשת סוכות בחו"ל.

"הביקושים לנופשונים בסוכות בחו"ל גבוהים ביותר, ועכשיו הכל תלוי אם תהיה התקפה של ארה"ב בסוריה או לא", אומר אייל קשדן, מנכ"ל השטיח המעופף. "חווינו בימים האחרונים עצירה קלה בביקושים, בגלל חוסר ודאות של לקוחות בשאלה מה יקרה עם סוריה, אבל לפני כן הביקושים היו מצוינים ובימים אלה הם חוזרים לסדרם. הקרבה של החגים לקיץ, כשמזג האוויר מושלם, בנוסף לעובדה שחלק מהאנשים דחו את החופשה לסוכות, מבטיחה חג טוב מאוד - ובתנאי שחוסר הוודאות יתפוגג".

דודו מחלב, משנה למנכ"ל ארקיע, מסכים כי יש רמה גבוהה של ביקושים לנופשונים בסוכות בחו"ל, "עד כדי כך שהוספנו ארבע טיסות לרודוס בחול המועד סוכות. מרבית הביקושים הם לטיסות מיום למחרת ערב החג, והשנה משפחות נוסעות לחמישה לילות בממוצע, לעומת השנה שעברה, שבה הממוצע היה שלושה לילות. הסיבה היא שהשנה חג הסוכות חל באמצע ספטמבר, ומזג האוויר טוב יותר מבשנה שעברה, שבה החג היה בתחילת אוקטובר. כתוצאה מכך, המחירים גם גבוהים בכמה אחוזים ממחירי החבילות של שנה שעברה".

כתבות נוספות באתר TheMarker

לפיד התקפל? // הקיצוץ בתקציב הישיבות נחתך בחצי - לכ-130 מיליון ש'

כלל השיקה "פנסיית מנהלים" - שאגף שוק ההון לא אישר לשווק

בנוגע לנופש בישראל, כרגע עדיין נותרו חדרים פנויים רבים בבתי מלון ברחבי המדינה ולא קשה למצוא חדרים משפחתיים, אבל בענף טוענים כי עם הזמן הביקושים רק יעלו. "זה תמיד ככה - רק כשאנחנו מתקרבים לסוכות, הישראלים נזכרים ומתחילים להזמין, במיוחד באילת", אומרת יעל תמיר, סמנכ"לית הסחר בגוליבר. "השנה זה בולט במיוחד, בגלל שהחגים קרובים לאוגוסט, והרבה אנשים עדיין לא עיכלו שהחגים כבר כאן. אני מאמינה שאחרי ראש השנה תתחיל ההתעוררות".

אנטליהצילום: משה גלעד

אמנם נראה כי בחופשת סוכות ישראלים רבים ינפשו ביוון, בבולגריה ובטורקיה, וגם באילת, בים המלח ובצפון, אבל למי שלא הזמין עדיין חופשה, כדאי לשים לב כי אין יתרון במחיר להזמנת נופש בישראל. בבדיקה שערכנו מצאנו מחירים דומים בישראל ובחו"ל - החל בכ–7,000 שקל ועד 11 אלף שקל לארבעה לילות, לזוג עם שני ילדים.

ארבעה לילות בכרתים ב-10,000 שקל

חבילת נופש באילת, הכוללת טיסה ולינה של ארבעה לילות על בסיס חצי פנסיון עולה למשפחה 8,800 שקל במלון לאונרדו פלאזה. בישרוטל ספורט באילת, על בסיס הכל כלול, המחיר מגיע ל–9,600 שקל; במלון הנסיכה, על בסיס חצי פנסיון, המחיר הוא 11,500 שקל; ובמלון קורל ביץ', על בסיס חצי פנסיון, המחיר דומה - 11,100 שקל למשפחה.

קפריסיןצילום: בלומברג

מי שמוכן לוותר על הטיסה, ישלם מחירים נמוכים יותר: ארבעה לילות במלון לאונרדו פלאזה, ללא טיסה, יעלו למשפחה 7,300 שקל; במלון הנסיכה - 9,400 שקל; ובישרוטל לגונה - 8,000 שקל, על בסיס הכל כלול. ואולם, על מחירים אלה יש להוסיף את עלויות הדלק עבור הנסיעה לאילת - שלפי מכון חשב־רכב, מסתכמות בממוצע ב–420 שקל, לנסיעה הלוך ושוב. עלות זו חושבה לרכב עם מנוע 1,600 סמ"ק, לפי מרחק של 344 ק"מ לכל כיוון.

בורגס יקרה יותר מרודוס ומאנטליה

אם חופשה באילת לא מושכת אתכם, ואתם מעדיפים לנסוע לחו"ל, תוכלו למצוא מחירים דומים עבור נופש בטן־גב באגן הים התיכון. כך, על ארבעה לילות בכרתים במלון חמישה כוכבים, כולל טיסה, ישלם זוג עם שני ילדים כ–10,000 שקל. נופש במלון Electra palace עולה 9,340 שקל, על בסיס הכל כלול, ואילו נופש במלון Rhodos palace על בסיס חצי פנסיון עולה 10,100 שקל לאותה תקופה.

אילת

מחירים דומים תוכלו למצוא גם ברודוס, וגם שם בבתי מלון בדרגת חמישה כוכבים. חופשה זולה יותר תוכלו להשיג באנטליה שבטורקיה, שם מחירי החבילות בבתי מלון ברמת חמישה כוכבים מתחילים בכ–8,000 שקל למשפחה לארבעה לילות, על בסיס הכל כלול.

בבורגס שבבולגריה המחירים לחבילה במלון באותה רמה גבוהים יותר: נופש לזוג עם שני ילדים במלון Sol Nessebar Palace עולה 10,100 שקל לארבעה לילות, הכל כלול; ובמלון Helena sands המחיר הוא 12,300 שקל.

בישראל תשלמו על אבטחה ועל כשרות

המחירים בבתי המלון בישראל גבוהים בתקופות של שיא הביקוש - חודשי הקיץ והחגים, בעיקר סוכות ופסח. המחירים כה גבוהים, שלפני שנתיים הודיע שר התיירות דאז, סטס מיסז'ניקוב, על הקמת ועדה לבדיקת אפשרויות הוזלת עלויות הנופש, גם עבור הישראלים וגם עבור התיירים.

לוועדה לקח שנה להגיש את המלצותיה, שהתייחסו בין היתר לגורמים שמגדילים את הוצאות בתי המלון ומובילים אותם, לטענתם, לעלות מחירים: עלויות אבטחה, משגיחי כשרות, שיעור ארנונה מהמחזור גבוה לעומת זה שמשלמים בתי המלון בחו"ל, חובת החזקת מדריך חדר כושר ומפעיל בריכת שחייה.

אף שההמלצות אושרו על ידי הממשלה, מעבר לביטול חובת קיומו של מדריך בחדר כושר פעיל, לא נעשה דבר - ומחירי המלונות עדיין גבוהים יחסית למחירי בתי מלון בעולם.
"בחופשת סוכות, המחירים של בתי המלון בישראל תמיד גבוהים מכרגיל. לאחר חג סוכות וגם לפניו, ניתן להשיג את אותם חדרים במחירים נמוכים יותר בכ–20%–30%", אומרת דנה לביא, סמנכ"לית שיווק בדקה ה–90.

לא רק מחירי החופשות בישראל מזנקים בחגים - גם המחירים באגן הים התיכון. יואב קרני, סמנכ"ל סיגנל טורס, מסביר כי "זה לא שמחיר הטיסה עולה לספקים בתקופת החגים - הם רוכשים סדרה של טיסות בעלויות קבועות מאפריל עד אוקטובר - אבל בתחילת האביב הם סופגים הפסדים, כי הביקושים לטיסות לא גבוהים, והדרך שלהם להחזיר את ההפסדים ולשמור על תקציב מאוזן היא על ידי המכירות של הקיץ במחירים הגבוהים".

"בתקופות שבהן הביקושים נמוכים יותר, כמו בתחילת האביב, ספקי החבילות מסבסדים את החבילות, ואילו בסוכות הם מרוויחים, ואני מבינה אותם", אומרת תמיר מחברת גוליבר.

תמיר מציינת סיבה נוספת למחירים הגבוהים לחופשות ביעדי הנופש הקרובים: "בסוכות הספקים מעלים טיסות מיוחדות, שאינן חלק מהסדרה הרגילה, כדי לעמוד בביקושים של הרכבת האווירית שתהיה לחו"ל. התוצאה היא 'אמפטי לג' - כלומר, טיסה ראשונה הלוך וטיסה אחרונה חזור, שיוצאות לא מלאות ומהוות הפסד כספי לספק".

ברודוס ובכרתים המחירים עלו - באנטליה לא

הרגע האחרון

לפני כל הזמנה של חופשה בישראל או בחו"ל, עולה השאלה אם כדאי לחכות עוד כמה ימים או שבועות כדי להשיג מחיר נמוך יותר. התשובה היא תמיד אחת: לכאן או לכאן, יש סיכון שנובע מביקוש והיצע.

אם בתי המלון בישראל וספקי החבילות לחו"ל ייראו כי אף שמתקרבים לסוכות הביקושים נמוכים, והם עדיין מחזיקים בחדרים ובמושבים לטיסה למכירה, הם יתחילו להוריד מחירים. מצד שני, אם הביקושים יהיו גבוהים והם לא יהיו בלחץ להיפטר מסחורה, המחירים רק יעלו - ומי שבחר לא להזמין מראש, ייאלץ לשלם יותר.

בדקנו את המחירים של חבילות נופש לסוכות, שהציעו סוכני הנסיעות והספקים לפני כשלושה חודשים, לעומת המחירים שהם מבקשים כיום - ומהבדיקה עולה כי לכרתים ולרודוס המחירים עלו, ואילו לאנטליה הם נותרו יחסית דומים. כך, חבילת נופש לכרתים למלון Annabelle village, על בסיס חצי פנסיון, עלתה ביוני 10,400 שקל לארבעה לילות לזוג עם שני ילדים - ואילו כיום מחירה 11,800 שקל; חדר דומה במלון Stella palace עלה לאותה תקופה 10,600 שקל, וכיום הוא עולה 12,430 שקל.

ברודוס המגמה דומה: נופש במלון Ixian grand עלה לפני כשלושה חודשים 8,670 שקל, לאותו סוג חופשה, ואילו כיום מחירו 9,650 שקל. במלון La marquise החופשה עלתה 10,190 שקל, וכיום היא עולה 11,500 שקל.

בדיקה דומה של מלונות באילת, לעומת זאת, לא הציגה מגמה ברורה. במלון דן פנורמה, חדר משפחתי לארבעה לילות, על בסיס חצי פנסיון, עלה 7,850 שקל - וכיום לא נותרו חדרים פנויים במלון. מלון מג'יק פלאס של רשת פתאל נותר באותו המחיר, ואילו המחיר של החופשה בקורל ביץ' של אותה רשת עלה בכ–1,000 שקל למשפחה.

בבתי המלון של רשת ישרוטל באילת הבחנו בירידת מחיר, כתוצאה ממבצע של לילה רביעי ב–50% הנחה בסוכות. כך, מלון ישרוטל ספורט קלאב, על בסיס הכל כלול, עולה עכשיו 8,460 שקל לזוג עם שני ילדים, לארבעה לילות הכוללים את ערב חג - ואילו בתחילת הקיץ המחיר היה 9,417 שקל. ירידה משמעותית יותר רואים במלון הנסיכה באילת, על בסיס חצי פנסיון, שעלה לאותה התקופה 11,180 שקל ביוני - ואילו כיום מוצע תמורת 9,100 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?