חברת השוק הסיטוני מציעה שיטה מקוונת למחירון פירות וירקות

השיטה הנוכחית מתבססת על מדגם אקראי של עסקות שדוגם סוקר

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

חברת השוק הסיטוני גיבשה הצעה לקביעת מחירים של ירקות ופירות על בסיס נתונים שיוזרמו בזמן אמת לחדר בקרה ממוחשב מקופות רושמות, שיכללו את משקל המוצרים ומחיריהם. כיום נקבעים המחירים הסיטונים על בסיס סקר אקראי של סוקר המבוסס על הצהרות סוחרים לגבי מחירי העסקות שביצעו, ללא קשר להיקף המכירה. המחירון החדש יפורסם בתום המסחר הקמעוני, בשש בבוקר מידי יום וישמש צרכנים וסוחרים וכן את החקלאים והסיטונים ביום למחרת.

על פי ההצעה, מערכות המסחר הסיטונאי העצמאיות של כל מתחם סיטוני ייצרו נתונים מהעסקאות שבוצעו בפועל, שיועברו ישירות בזמן אמת לחדר בקרה.

המידע יגיע מכל סיטונאי שמנהל מערכות מידע של שקילה אלקטרונית, ניהול מחסן ומלאי וקישור ללקוחות של הסיטונאי ולהנהלת חשבונות. הנתונים יכללו תאריך עסקה, פריט העסקה לפי סוגים ואיכויות, משקל ומחיר.

הנתונים יזרמו ישירות וללא תלות למרכז הבקרה של הנהלת השוק ושם, יעברו תהליכי בחינה, עיבוד וגזירה לרבדים נדרשים וכל זאת על פי אמות מידה סטטיסטיות מקובלות.
רענן כהן, יו"ר חברת שוק סיטוני לישראל אמר, כי "פערי המחירים בירקות ופירות בישראל הם שערורייתיים ויכולים להגיע עד כדי מאות אחוזים לא רק בין רשתות אלא גם בתוך הרשתות עצמן. חברת השוק הסיטוני רואה בסוגיית קביעת המחיר חלק חשוב ומכריע באופיו של השוק הסיטוני שעתיד לקום ובמהפך הצפוי בענף הפירות והירקות בעקבות הקמת השוק החדש".

לדבריו, השיטה הקיימת היום בישראל מעוותת את המציאות עבור הצרכן ומביאה אותו לשלם מחיר מופקע מבלי שיש לו היכולת לדעת על כך. המחיר נקבע היום באופן ידני, לא מפוקח ונטול כל שקיפות.

"השיטה עליה ממליצה חברת השוק לא רק תשים סוף לריכוזיות של רשתות השיווק אך גם תסייע בהורדת המחירים בצורה משמעותית ותוביל לחיסכון שנתי ל כ-2.5 מיליארד שקלים בשנה. הרעיון הוא ליצור מעין מערכת בורסאית שכל בוקר תדווח באמצעים שונים ונגישים לאזרח את המחיר האמיתי של כל מוצר בתוספת 20% עמלה של הסיטוני".
החלופה תוגש לקבלת אישור לוועדת המכרזים ומשרדי האוצר והחקלאות.

מקורבים לחברת השוק אמרו, כי מחירי פירות וירקות נקבעים כיום על ידי שלושה מחירונים, ואין בהם אחידות. מועצת הצמחים מפרסמת באתר המועצה את המחירון, המכונה "התקליט" מהימים בהם היה מתפרסם כהקלטה. המחירון נקבע על ידי סוקר שמסתובב בשוק הסיטוני לפנות בוקר ושואל סינטנאים על מחירי המכירה שלהם. הסוקר קובע כמה סיטונאים ישאל ואינו משקלל את משקל הסחורה שנמכרה. כך, לא ניתן לדעת אם מחיר נמוך יותר משקף עסקה גדולה יותר (הנחת כמות).

משרד החקלאות מפרסם מחירון מקביל שנתוניו נאספו בדרך דומה על ידי סוקר. חברת ירקום משקללת נתונים מקוונים שמגיעים מהקופות הרושמות של לקוחותיה בשוק, אולם אלה נתונים חלקיים שאינם משקפים את כלל העסקות.

המקורות הוסיפו, כי שיטת המחירון בעייתית. לדבריהם, רוב העסקות נעשות באשראי, והמחיר המפורסם נקבע על בסיס העסקות במזומן בלבד, כאשר עסקות האשראי מתבצעות לפי המחירון. "נוצר מצב, בו במקום שהעסקות יקבעו את המחירון, המחירון קובע את רוב העסקות באשראי", אמרו המקורות. לדבריהם, בעיה נוספת היא, שלא ניתן לדעת, אם הסיטונאים מדווחים נתוני אמת לסוקרים.

השוק הסיטוני לפירות וירקות צפוי לקום בצומת מסובים. באחרונה מונה אלכס ויסמן למנכ"ל חברת השוק הסיטוני ישראל, אף שיו"ר החברה, כהן סבר, שאין צורך במנכ"ל בשלב זה. ויסמן אמר, כי בכוונתו להתחיל בעבודות הקמת השוק החדש ב-2014.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בריכות סחף מבטון אקולוגי של חברת אקונקריט הישראלית בניו-יורק

"שיטפון של יזמים": דור חדש מנסה להיכנס לתחום הכי בוער בהיי־טק

מכוניות של טסלה במפעל החברה. מייצרת את המנועים וחלק ניכר מהאלקטרוניקה של המכוניות שלה

המכונית הפרטית עוברת מהפכה שסוחפת את כל התעשייה

קניון ממילא בירושלים. "גידול במכירות של מותגי אופנה מוזלים"

"חיים את הרגע": אוכלים במסעדות, יוצאים לבלות — וטסים לחו"ל

שיעור העובדים שמרגישים שהם בעלי השפעה, ושמקום העבודה שלהם מניע אותם לתרום ולהגיע
להישגים, ירד באופן משמעותי השנה

"הבטיחו לקדם אותי ואז הביאו מישהו מבחוץ. אם זה יקרה שוב – אתפטר"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

נתי סיידוף, בעל השליטה בשיכון ובינוי. רכש את החברה בהנחה של 13% על מחיר הבורסה של המניה

נטישת מנהלים, חוב תופח — ותשואת חסר עמוקה: מה קורה בשיכון ובינוי?

צעירים בטיילת בתל אביב. בקשה מהעובדים להגיע למשרד נהפכת להתקפה פרסונלית עליהם

"הפסקתי להעסיק צעירים. הם מפונקים ולא ראו אותי, אלא רק רצו לקחת ממני"