בעקבות "רווחיות חריגה": מחירי גבינה לבנה 5% ושמנת 38% של תנובה יוכנסו לפיקוח

משרד החקלאות: "שוק הקוטג' ריכוזי גם כן, אך כבר אינו ברווחיות בלתי סבירה"; בשוק הגבינות הלבנות, נתח השוק של תנובה הינו כמחצית

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר החליטה להכניס שני מוצרים של תנובה לפיקוח מחירים, "מצאנו לגביהם רווחיות חריגה ונוריד את מחיריהם", ציינו במשרד החקלאות.

המפקח על המחירים במשרד החקלאות ופיתוח הכפר, אורי צוק-בר, ממליץ להכניס לפיקוח מחירים גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38% ולהפחית את מחירם בשיעור ניכר. מוצרים אלו אינם נמצאים כיום בפיקוח מחירים. ההמלצות גובשו לאחר ביצוע בדיקת רווחיות של תשלובת החלב של תנובה שערך משרד החקלאות באמצעות רואה חשבון חיצוני ולאחר קבלת נתונים נוספים מהמחלבות. ההחלטה כפופה לשימוע ציבורי במסגרתו מוזמן כלל הציבור להעביר עמדות וטענות בעניין המלצות אלה.

בבדיקת הרווחיות נמצא כי בגבינה לבנה ובשמנת מתוקה מדובר בשוק ריכוזי ביותר - בשוק הגבינות הלבנות, נתח השוק של תנובה הינו כמחצית, ונתח השוק של שלושת המחלבות הגדולות הינו כ-90%. בשוק השמנת המתוקה, נתח השוק של חברת תנובה הינו כ-70%. עוד נמצא כי במוצרים גבינה לבנה 5% ושמנת מתוקה 38% קיימת רווחיות חריגה.

כתבות נוספות ב-TheMarker

גם הילדים שלכם שם? רשימת בתי הספר הגרועים בישראל נחשפת

נשים, שימו לב: סורק תלת מימד חדש חושף את הסכנות שבעקבים גבוהים

מוצרי חלב של טרה

על סמך בדיקות אלה התכנסה ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר וקבעה כי יש לשקול להכניס מוצרים אלו תחת פיקוח מחירים מלא ולהפחית מחירם בשיעור ניכר. בבדיקת הרווחיות נמצא גם כי שוק הקוטג' ריכוזי גם כן, אך כבר אינו ברווחיות בלתי סבירה, כפי שהיה בעבר. משרדי החקלאות והאוצר ממשיכים לעקוב באופן צמוד אחריו, ואין מן הנמנע כי בעתיד יוחזר גם הוא לפיקוח מחיר אם רווחיותו תהא בלתי סבירה.

צוק-בר אמר כי "כאשר השוק מתנהג ברמת רווחיות סבירה, הממשלה לא מתערבת. חשוב להדגיש, כי לא מן הנמנע כי נתערב במוצרים נוספים, במידת הצורך. גם בגבינות קשות פרוסות ארוזות נמצאו רמות רווחיות גבוהות, אך בשלב זה הן לא מוחזרות לפיקוח לאור העובדה כי המוצר העיקרי, גבינה צהובה במשקל, שמהווה מוצר עוגן, כן מפוקח. כאמור, במידת הצורך נחזיר גם זאת לפיקוח מחיר. הקוטג' הינו דוגמה למוצר בו המחלבות נקטו יוזמה עצמית והפעילו על עצמם למעשה פיקוח עצמי בלחץ הצרכנים, על כן איננו מתערבים בו בשלב זה".

בנוסף, בעקבות שימוע ציבורי שערך משרד החקלאות לפני מספר חודשים, שוקלת ועדת המחירים ללפקח על מוצרי תנובה נוספים, בהם על אשל 4.5% בגביע 200 מ"ל, גיל 3% בגביע 200 מ"ל, גבינה חצי קשה עמק ושמנת מתוקה, במסגרת צו ייחודי לתנובה.

עוד החליטה ועדת המחירים של משרדי החקלאות והאוצר, כי הרווחיות של מוצרים המצויים כיום תחת פיקוח מחירים אינה חריגה. ולאור שינויים שחלו בעלויות הייצור של חלב ומוצריו, הוועדה מציעה לעדכן את מחירי מוצרי החלב שבפיקוח ב - 0.4%.

שר החקלאות ופיתוח הכפר, יאיר שמיר, אמר כי "משק תחרותי הוא משק בריא ומשרד החקלאות פועל להבטחת זמינות מזון טרי ובמחיר סביר, לצד סטנדרטי תברואה גבוהים ביותר. לצד חיזוק התיישבות, משרד החקלאות ימשיך לפעול להפחתת יוקר המחייה במשק באמצעות הגברת התחרות. בכל מוצר משמעותי בו אין תחרות מספקת, המשרד יפעל על מנת להבטיח רמת מחירים הגיונית לציבור הרחב".

בתנובה סרבו להגיב לידיעה.

איציק אלרוב ממובילי המאבק ביוקר המחיה ומייסד תנועת הצרכנים אמר בתגובה כי "עד היום, הפיקוח על המחירים לא הוכיח את עצמו במניעת עושק הצרכנים. אל למשרד החקלאות להיות שאנן ולחשוב שתאגידי המזון הגדולים לא יחפשו (וימצאו) דרכים שונות ומשונות בכדי להגדיל את רווחיהם על חשבון ארנקי הצרכנים, תוך ניצול ברגל גסה את חוסר התחרות בשוק זה. עידוד יצרנים קטנים ופתיחת השוק לתחרות אמיתית הם המנגנונים האמיתיים והיחידים שיורידו את המחירים לטווח הארוך. בינתיים, עד שהרפורמה האמיצה וההכרחית שהציבור מצפה לה, תצא אל הפועל, אין ברירה אלא להכניס מוצרים לפיקוח בכדי להקל במעט את המעמסה הכלכלית המוטלת על כתפיו של הצרכן הישראלי".

אייל עופר, דובר תנועת ישראל יקרה לנו, אמר כי "בעיית מחירי המזון במדינה לא תמצא פתרון על ידי הכנסת עוד שני מוצרים לפיקוח. רמת כלל מחירי המזון במדינה גבוהה בעשרות אחוזים מממדינות שאנו רוצים להדמות אליהם. כל ישראלי החוזר מחו"ל עם חשבונית מסופרמרקט במערב אירופה יודע שניתן לקנות סל מזון מלא בחצי המחיר מאשר בישראל. פיקוח לבדו אינו התשובה לבעייה המבנית של מונופולים ושוק בלתי תחרותי בעליל. רק פיצולם של המונופולים בתחומי יצור ושווק המזון יביא פתרון לבעיה. במקום מיקוד במוצר זה או אחר - עדיף היה שאת מאמצי הפיקוח היתה המדינה מפנה למוצרי תשתית כמים, חשמל וגז טבעי".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"