ההורים שוברים את השוק: כך מצליחות קבוצות באינטרנט לנצח את הרשתות לתינוקות

ההוצאות הגבוהות הנדרשות מהורים יוצרות דפוסי קנייה חדשים ברשת ■ החל בפורומים עם עצות צרכניות, דרך קבוצות רכישה של מוצרי ילדים, וכלה בהחלפת מוצרים בין אמהות - הרשת מצמיחה יותר ויותר התארגנויות של הורים שלא מוכנים לשלם מחירים מופקעים

רונית הראל
רונית הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רונית הראל
רונית הראל

"כשהיינו 2,000 חברים, כל הזמן פנו אלינו ספקים ויבואנים ושאלו אותנו איך דבר כזה צמח מתחת לאפם והם לא היו שם. תתארי לעצמך מה קורה עכשיו!". מה שקורה עכשיו הוא ש–32 אלף החברים בקבוצת הפייסבוק שפתחה דניאל שטרן לפני פחות משנה, נהפכו לכוח צרכני שלא רק הספקים מתקשים להתעלם ממנו.

הרעיון שעומד מאחורי הקבוצה "אמהות קונות ביחד", שבחודשים האחרונים החלה לצרף לשורותיה גם אבות, הוא להתאגד כדי להוריד מחירים של מוצרים. איך זה עובד? חבר בקבוצה שמעוניין לרכוש ערכת לגו למשל, מפרסם פוסט שבו הוא מצהיר על רצונו, ובודק מי מעוניין להצטרף אליו. כשמתגבשת קבוצה גדולה מספיק הוא פונה ליבואן ומבקש הצעת מחיר. "אם ההצעה נשמעת אטרקטיבית, ואפשר לסמוך על חברי הקבוצה שיערכו השוואת מחירים", מסבירה שטרן, "הוא מפרסם פוסט נוסף עם המחיר המוצע - ומי שהתעניין קונה ישירות דרך הספק".

קצב הצמיחה המסחרר של הקבוצה מעיד על הצורך בה ובשכמותה בקרב קהילת ההורים, קהילה רחבה שיש לה תחומי עניין משותפים - ובעיקר הוצאות כספיות רבות - וזקוקה לתושייה צרכנית. וכך, בין אם מדובר בהתארגנויות לרכישה משותפת ובין אם מדובר בהמלצות על מוצרים, קבוצות הצרכנות של הורים הן קודם כל קבוצות תמיכה, ואחר כך כר פורה לעסקות צרכניות שעוקפות את החנויות המסורתיות.

כתבות נוספות באתר TheMarker

החברה הישראלית שעושה כסף מההתמכרות הסלולרית החדשה שלכם

משבר הדיור: אגף התקציבים באוצר נגד השר לפיד ומקורביו

בעמוד של "אמהות קונות ביחד", ובקבוצות אחרות עסוקים החברים בהוקעה של עסקים או מוצרים יקרים במיוחד, ובדרכים להוזיל את המחירים. כך למשל כותבת חברה בקבוצה אחרת, e-ma-bey, שעניינה רכישות אונליין בעיקר באתרים מחו"ל, לאחר שראתה ברשת גדולה לדברי ילדים ותינוקות פאוץ' לטיולון שרצתה לקנות: "התבאסתי לשלם עליו 110 שקל. רגע לפני שביקשתי מחברה שנסעה לאילת לקנות לי אותו, הוא צץ ב'אלי' ב–13 דולר! קיבלנו אותו היום, ואני משוכנעת ב–100% שהמוצר מקורי". כדי להסיר ספק, היא מצרפת צילום מסך מהאתר בישראל וצילום של המוצר כפי שהגיע אליה. אלי הוא כינוי החיבה של חברות הקבוצה לאתר הסיני העצום אלי אקספרס, שאפשר למצוא בו כמעט הכל - החל ממוצרי ביגוד והנעלה, דרך מוצרי תינוקות וילדים וכלה בפריטים לבית ולגן.

עגלות תינוק

גילת שבתאי, ממנהלי קבוצת e-ma-bey, פתחה את הקבוצה כשהיתה בחופשת לידה והרבתה לרכוש ברשת פריטים עבורה ועבור הרך הנולד. "רציתי שעוד אמהות יוכלו לשתף קניות, ולתת המלצות", היא אומרת. הקבוצה תפסה תאוצה, ומדי חודש מצטרפים אליה כ–1,000 חברים חדשים. כיום היא מונה כ–12 אלף חברים, לאחר פחות משנה של פעילות.

"הקבוצה משמשת זירה חברתית להתייעצויות בנושאי צרכנות ונותנת את מידע ומגוון אפשרויות רכישה", מסבירה שבתאי. "חלק ניכר מהעיסוק של הקבוצה הוא ב'אליאקספרס', כי אפשר למצוא שם מוצרים איכותיים לצד חיקויים זולים, ולכן צריך לבדוק היטב לפני שמזמינים. בשורה התחתונה מה שקובע זה המחיר: הרבה יותר זול לקנות בחו"ל, וגם עם עלויות המשלוח זה עדיין משתלם".

זה לא מייגע לחפש בקבוקים באתר אחד, צעצועים באתר אחר?

"יכול להיות, אבל זה לא כל כך מסובך כמו שזה עשוי להישמע. כל אחד עושה שיקול אם עדיף לו לקפוץ רגע לסופר־פארם, לבזבז דלק ולקנות מוצר יקר יותר - או להיכנס למחשב לכמה דקות ולקנות בזול. עכשיו למשל, הרבה אנשים מזמינים מראש מוצרים לקראת החזרה לבית הספר וזה חזק מאוד באתרים. צריך קצת יותר סבלנות בהמתנה למוצרים בדואר, אבל זה זמן מול כסף".

הורים צמאים 
למידע אמין

שיטוט בין ההודעות בקבוצות ההורים מצייר תמונה ברורה: הרוב המוחלט בהן הוא נשים. לפי סקר שמציגה אימי עירון, מנכ"לית סלונה, נשים מבצעות או משפיעות על החלטות קנייה ב–83% מהמקרים ‏(כולל רכישת מכוניות וביטוחים‏). 75% מגדירות עצמן כקונות העיקריות במשק ביתן ‏(לפי נתוני חברת המחקר AIM‏). הסקר מעיד על ההשפעה שיש גם לבלוגים הצרכניים על החלטות קנייה של נשים: 55% מהפעילות היומיות במדיה החברתית מעידות כי הן רוכשות מוצרים בעקבות המלצה או ביקורת אישית שקראו בבלוג.

שיר בהר, בלוגרית בסלונה, טוענת שהורים צמאים למידע אמין, ולאו דווקא לפרסום. "בסוף כל פוסט שלי העוסק במוצר כלשהו אני כותבת איפה אפשר להשיג אותו, למה כדאי לקנות אותו, כמה זמן פעילות הוא מספק וכמה הוא עולה", היא אומרת. "אני מחפשת קופונים או מבצעים שאפשר לקבל כדי ליהנות מהנחות, ומפרסמת גם אותם - כך ההורה יכול לעשות את החישוב אם זה משתלם לו. מבחינה צרכנית אפשר לעשות את המתמטיקה. זה עושה סוג של סדר, וההורים מחפשים דברים כאלה בשל ריבוי ההוצאות המוטל עליהם".

מבין הנשים, האמהות היא קבוצה מעורבת אף יותר, הנוטה להתייעץ בינה לבין עצמה. על פי נתוני אותו מחקר, 63% מהאימהות מחשיבות אמהות אחרות כמומחיות האמינות ביותר לשאלות צרכנות. קבוצת האמהות הנחשבת למשפיעה ביותר ברשת בישראל היא "מאמזון", שבה חברות כיום יותר מ–42 אלף אמהות. בקבוצה, שנועדה לתת ייעוץ ותמיכה לאמהות צעירות, מתפרסמים כ–400 פוסטים ביום.

"האמהות הן צרכניות מספר אחת, בכל התחומים", אומרת מיה שפילמן, המנהלת את הקבוצה שהוקמה ב–2010 לצד אור אלתרמן־ברנע. "זה מתחיל בהריון, כשהורים רבים נכנסים לשגעת קניות והכל מאוד יקר, וממשיך בחבילות הלידה ולאחר הולדת התינוק. עלות השנה הראשונה בחייו מגיעה לאלפי שקלים בחודש, אבל אורך חיי המדף של הרבה מהמוצרים קצר מאוד. קל מאוד להתבלבל מכל ההצעות, ופה נכנסת חוכמת ההמונים. לא פעם אמא כותבת בקבוצה שהיא ברגע זה בחנות והמוכרת ממליצה לה, למשל, לקנות משטח סיליקון לשידה, ואם זה בכלל נחוץ. היא מקבלת פידבק מהיר מאמהות אחרות, ויכולה לקבל החלטה צרכנית טובה יותר".

במאי השיקה מאמאזון, בשיתוף עם הסטארט־אפ אפקוין, את מאמאזון מרקט, אפליקציה שמספקת פלטפורמה למסחר ולהחלפה של פריטים ושירותים בין חברות הקבוצה הסגורה. חברת מאמאזון בפייסבוק יכולה להעלות למרקט מוצר, שירות או עסק. בתמורה היא מקבלת במקום כסף את המטבע המקומי של הקבוצה, לבבות, לפי יחס של לב שווה שקל. באמצעות הלבבות היא יכולה לצרוך שירותים או מוצרים אחרים הנמכרים במרקט. "המטרה היא לשנות את תרבות הצריכה בישראל", מתעקשת שפילמן. "הלבבות הם מטבע משלים שמתנהל כולו בין אמא לאמא. החלפת המוצרים והשירותים בתוך הקהילה מאפשרת לנו ליצור כלכלה משל עצמנו".

בקבוצות מסוג זה יש נוכחות נשית מובהקת, מעידה גם שטרן מקבוצת אמהות קונות ביחד. עם זאת לדבריה, "זה התחיל מנשים, כי הן פעילות מאוד בפייסבוק, אבל עכשיו יש פה גם גברים. אחרי שבקבוצה היו 20 אלף חברות עשיתי משאל, והן הסכימו לצרף גברים לקבוצה. בתחילת הדרך היה להן חשוב שהזירה הזו תישאר נשית. בחודש האחרון הצטרפו כ–5,000 אבות".

בתשובה הגברית למאמאזון, פאפאזון, קבוצת התמיכה של האבות שהקים בן זוגה של אור אלתרמן־ברנע ממאמאזון, עולים נושאים צרכניים - החל בהמלצות על מוצרים שנמכרים במבצע, דרך התייעצות על התשלום המקובל לנותני שירות, וכלה במכירות של חפצים אחד לשני".

ברנע הקים את פאפאזון כארבע חודשים לאחר שהוקמה מאמאזון. "אחרי שאשתי ייסדה את קבוצת האמהות, שהחלה לתפוס תאוצה, היא סיפקה לי הרבה מאוד השראה להקים אחת משלי. כיום אני מתרגש כשאני רואה את החברויות שנרקמות שם ואת העזרה שאבות מגישים אחד לשני", הוא מעיד. ברנע אומר כי העלה בפני האבות בקבוצה - המונה כיום כ–2,400 חברים - את הרעיון להפיק "מרקט" משלהם. "התגובות היו די חיוביות, אבל לא התקבלו מספיק תגובות כדי לרוץ עם זה. אני ממשיך לעסוק אתם בנושא, ומאמין שכשהמספר שלנו יגדל מעט נוכל גם אנחנו לצאת עם זה לדרך".

שלושה חודשים לאחר השקת המרקט בקבוצת מאמאזון, האפליקציה צברה כ–13 אלף משתמשות, ויותר מ–12 אלף פריטים מוצעים למכירה. 8,000 עסקות כבר נסגרו בין האמהות, ובכל יום נסגרות עוד 350 עסקות. "אמהות שמשתמשות בו מעידות כי המרקט שינה להן את החיים, בכך שהוא מאפשר להן לקנות פריטים שהן לא היו מרשות לעצמן לרכוש תמורת כסף", טוענת שפילמן. "אמא אחת כתבה שעמדה לקנות משאבה שעולה כמה מאות שקלים, ובעלה אמר לה 'חכי, אולי יש במרקט'. היא בדקה, וקנתה את המשאבה בכ–150 לבבות. אנחנו מאמינות כי מכאן תגיע הבשורה לכל ההורים בישראל, וזוהי למעשה תחילתה של מהפכה".

תחושת שליחות חברתית

האם חברות מסחריות צריכות להיות מודאגות? בכיר באחת הרשתות טוען כי אין שום פגיעה במכירות, וכי תחום התינוקות שרוי בתחרות עיקשת כבר כמה שנים. כך למשל, לטענתו, חיתולים ומזון תינוקות נמכרים במחירי הפסד. "רשתות הפארם והשיווק ממילא נלחמות על קהל ההורים ומשקיעות מאמצים רבים במבצעים כדי למשוך את אליהן את הקהל הזה", הוא אומר.

שפילמן, מנגד, סבורה שהחברות דווקא צריכות להיות מודאגות, "ואני חושבת שהן כבר", היא אומרת. "כשאלד את הילד הבא שלי לא ארוץ לחנות לקנות חבילת לידה, אלא קודם כל אבדוק במרקט. אני בטוחה שאת מה שאני צריכה יש לאמא אחרת שכבר לא צריכה יותר, וזה מייתר את הצורך במוצרים חדשים. לאנשים פשוט אין אפשרות להוציא 3,000 שקל על עגלה יותר. חוץ מזה, יותר ויותר הורים מרגישים שליחות בהעברה הלאה של מוצרים שבקושי השתמשו בהם. תמיד יהיו אמהות שירצו לקנות הכל חדש, אבל מספרן קטן והולך. המרקט בא בתקופה שבה יש בשלות לשינוי בתרבות הצריכה של אמהות".

שטרן סבורה שההשפעה על הרשתות כבר ברורה: "הקבוצה שלנו שוברת את השוק. פשוט כך", היא אומרת. "נכון שהיו יבואנים שהציעו אצלנו מוצרים והתקפלו בלחץ החנויות, אבל הרוב מבינים שזו דרך מעולה להגיע ישירות לקהל המתאים. דוגמה שאני מכירה מקרוב היא של המוצר 'קומפי', שעד לפני חצי שנה נמכר בכל החנויות ב–700 שקל. דרך הקבוצה אפשר לקנות אותו ב–400, ועכשיו גם החנויות מתחילות להוריד מחירים - כך כל ההורים יכולים ליהנות ממנו ולא רק חברי הקבוצה. דוגמה אחרת היא כיסא אוכל, שנמכר דרך הקבוצה ב–300 שקל, ובחנויות ב–650. יש הרבה דברים שווים, בכל פעם מפתיעה אותי מחדש רמת המחירים שאנחנו יכולים להשיג".

פעילות ברשת בנושאי צרכנות הורית

‏e-ma-bey‏

יזמים: גילת שבתאי, שחר נרדיה, אסף ברון
שנת הקמה: אוקטובר 2012
מספר חברים: 12 אלף

קבוצה שעוסקת בצרכנות אונליין, בעיקר דרך אתרים בחו"ל. בעמוד אפשר למצוא קובצי הדרכה, מדריכים לקונה וייעוץ ועזרה בחיפוש אחר מוצרים. בקבוצה מועלים קישורים למוצרים וקישורים לאתרי מכירה מחו"ל. אפשר להתייעץ אחד עם השני על רכישות.

דוגמאות לאתרי מכירה מחו"ל פעילים בקבוצה: www.aliexpress.com - אתר סיני המרכז מגוון מוצרים. חיסרון: לא ניתן לשלם באמצעות פייפאל. www.iherb.com - אתר המוכר בעיקר מוצרים טבעיים. משלוח בארבעה דולרים. חיסרון: משקל החבילה עד 1.8 ק"ג.

market.mamazone.co.il

יזמים: אור אלתרמן ברנע, מיה שפילמן והסטארט־אפ "אפקוין"

שנת הקמה: מאי 2013 ‏(מאמאזון הוקמה בנובמבר 2012‏) מספר חברים: 13 אלף במרקט, 42 אלף בקבוצה בפייסבוק

אפליקציה שמספקת פלטפורמה רחבה למסחר והחלפת פריטים ושירותים בין חברות מאמאזון. המטבע הסחיר הוא "לבבות" ‏(לב שווה שקל‏). אם שמעלה מוצר או פריט מקבלת בעבורם לבבות, שבאמצעותם היא יכולה לצרוך שירותים או מוצרים אחרים במרקט. בכל יום נסגרות כ–350 עסקות.

דוגמאות למוצרים שנמכרים במרקט: מיקסר קיצ'ן אייד חדש - 500 לבבות, כשהמחיר בחנויות הוא 1,700–4,000 שקל ■ עגלת תאומים מקלארן יד שנייה ב–100 לבבות, כשהמחיר בחנויות יד שנייה הוא 1,000 שקל ■ משאבת חלב חשמלית מיד שנייה ב–100 לבבות, כשמחיר יד שנייה בשוק הוא 300 שקל.

אמהות קונות ביחד

יזמים: דניאל שטרן ומורן צדקה גוטדנקר
שנת הקמה: 2012
מספר חברים: 32 אלף

קבוצה שנועדה לשבור את מחירי השוק ולצמצם עלויות של מוצרים. חבר בקבוצה שמעוניין לרכוש מוצר, מפרסם פוסט שבו הוא מצהיר על רצונו, ובודק מי עוד מצטרף. כשמתגבשת קבוצה הוא פונה ליבואן - וזה נותן הצעת מחיר. ההנחות המושגות עבור חברי הקבוצה: 30%–70%.

דוגמאות למוצרים שנמכרו דרך הקבוצה: קומפי ב–400 שקל במקום 700 שקל בחנויות ■ כיסא אוכל לתינוקות ב–300 שקל במקום ב–650 שקל ■ מיטות לילדים מתוצרת רשת מוכרת, ב–2,600 שקל במקום 3,300 שקל ■ מטבחי ילדים ב–400 שקל במקום 800 שקל.

בלוגריות של צרכנות

בלוגריות שפועלות במסגרת אתרים: אחד האתרים המוכרים הוא ‏www.saloona.co.il/askshir‏. שיר בהר, לדוגמה, מפעילה בלוג צרכנות באתר שמציע טיפים, המלצות, רעיונות, מתכונים, יצירה, אטרקציות ופעילויות עם ילדים. הבלוג הוקם באפריל 2012, ומציג תמונות ומידע על מחירים, זמני פעילויות, טלפונים, כתובת והגיל המתאים.

בלוגריות עצמאיות: לדוגמה, הבלוג (iMoM.co.il‏) iMoM‏ של רומי דיין, שעוסק בנושאי הורות, לייף־סטייל, אופנה, טיפוח ויופי. דיין מספרת על חוויותיה כאמא, מקבלת מחברות מוצרים להתנסות ומעלה את חוות הדעת האישית שלה מהתנסות במוצר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008

וילה רחוב קדמה הרצליה

הבנק סירב לקבל כסף מרוסיה - והרס את החלום על הווילה בהרצליה

ביידן לפיד הצהרת ירושלים

הדיל האמריקאי: מסלול ירוק להיי־טק הישראלי - תמורת הגבלת היצוא

קוסטה ריקה

"החופים פסיכיים, במחיר של מיליון וחצי קונים וילה קו שני לחוף - אבל אז המכות התחילו להגיע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

יוגה

"זה התחיל מכל מיני תל אביבים שחיפשו מפלט מהעיר, עכשיו יש כאן צונאמי״

רעות עייני ילדים מחוננים

"בקיץ היה לי כאן טירוף": כמה עולה לייצר ילד מחונן?