מי עומד מאחורי סקרי ההרזיה בטלפון ומה אפשר לעשות?

החברה המדוברת לא מפסיקה לככב בבתי משפט, אך נראה כי המכירות באמצעות מערכת הסקרים מכניסה יותר כסף מאשר עלות התביעות

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

"שאלה ראשונה: האם אתה מוכן להשתתף בסקר בנושא בריאות או השמנה? שאלה שנייה: לאיזה קופת חולים אתה שייך? שאלה שלישית: משרד הבריאות קובע שהשמנה היא מגפה לאומית, האם אתה סובל מבעיית השמנה ומעוניין לשמוע על דרכים לרזות?".

כך נפתח הסקר הטלפוני המוכר ביותר במדינה ושכנראה כל אזרח עם טלפון קווי נתקל בו. מי עומד מאחורי הסקר? לא קשה לברר זאת ומספר אזרחים טרחו ועשו כן. מדובר בחברה בשם "קליניק טבע", המשווקת את מותג Life Forte - ערכת כמוסות הרזיה. בדיקה של בעלות אתר האינטרנט מעלה כי היא נרשמה על ידי אדם בשם מאיר אלמשעלי ופועלת מרחוב שלמה (סלמה) בתל אביב. קליניק טבע ואלמשעלי עסקו בעבר גם ב"צינתוקים" (צלול ניתוק) עד שנתבעו ב-2009 ובית המשפט קבע כי הדבר אינו חוקי על פי רוחו של חוק הספאם.

גם מאז לא חדלה החברה לככב בבתי משפט. לא פחות מ-5 עמודי אינטרנט באתר תקדין מוקדשים לחברת קליניק טבע (בתור נתבעת במרבית המקרים). נסביר שחוק הספאם מיוני 2008 נשען על אכיפה אזרחית ברובו, ואכן, בשלוש השנים האחרונות אזרחים רבים תבעו את חברת טבע קליניק, לרוב בבתי משפט לתביעות קטנות, אך בנושאים צרכניים רבים ולא רק סביב מערכת החיוג האוטומטי שמפעילה החברה שלא על פי תקנות חוק הספאם.

מעיון בתיקים עולה כי בהרבה מהמקרים החברה כלל לא טרחה להגיע לבית המשפט ופסק הדין הוא קצר, כמו זה למשל: "התובעת הגישה נגד הנתבעת תביעה כספית על סך 1,000 שקל. הנתבעת קיבלה את ההזמנה לדיון. הנתבעת לא המציאה כתב הגנה. הנתבעת לא התייצבה לדיון. אשר על כן ניתן בזאת פסק דין המחייב את הנתבעת לשלם לתובעת סך של 1,000 שקל בצירוף הפרשי הצמדה וריבית מהיום ועד ליום התשלום בפועל", קבעה השופטת באחד מהתיקים המייצגים. חוק דואר הזבל קובע קנס של 1000 שקל על המפרסם - ללא הוכחת נזק מצד התובע.

הסוף להטרדות?צילום: דרימסטיים

ובכל זאת, הצלצול לא נפסק. כפי הנראה, מערכת החיוג האוטומטי מצדיקה את עצמה, גם בחישוב עלות התביעות. מחיר ערכת הרזייה ל-5 חודשים, על פי אתר החברה, היא 3,800 שקל. כנראה שהמכירות באמצעות מערכת הסקרים מכניסה יותר כסף מאשר עלות התביעות.

עוד עולה כי החברה עוסקת לא רק בהרזיה. אתר התרופה המדוברת מפנה לחשבון הטוויטר של החברה, שמקדם דווקא מוצר בשם רטלקס, "פורמלה צמחית המשמשת כתחליף לרטלין או במילים אחרות, רטלין טבעי". עוד מחזיקה החברה באתר קורליץ בו משווקת החברה את "ערכת קורליץ'" להפסקת עישון. באתר כתוב כי טבע קליניק נמצאת בסלמה 166, בשונה מהכתובת הרשומה באתר האינטרנט של Life Forte, סלמה 116, נראה כי הכתובת הראשונה היא הנכונה. עוד מפנה חשבון הטוויטר לאתר איזילוסט, אך מדובר באתר שאינו פעיל.

בחזרה לטבליות ההרזייה, כך נאמר בסרטון באתר החברה: "הרשו לנו להציע לכם את לייף-פורטה - נוסחת הדיאטה הייחודית שפותחה על ידי טובי ההומאופאתים - עכשיו גם בישראל... לייף-פורה מכילה צמחי מרפא הידועים בסגולתם ומשמשים במעבדות לרפואה טבעית ברחבי העולם".

אולם, מסתבר שהטבליות מיוצרות מעבר לקו הירוק, על ידי חברת "טבעון ביוטק בע"מ" הנמצאת באזור תעשייה אלעזר, גוש עציון והכמוסות מיוצרת בכלל עבור חברה בשם "חזרה לטבע בע"מ" שכתובה היא בית לחם הגלילית. האחרונה מסרה לנו כי היא רק מייצרת את חומרי הגלם עבור לייף-פורטה.

חוק "דואר הזבל" מ-2008 מטיל אחריות פלילית על מדוור דואר זבל, כולל ממערכות חיוג, על מי שמבצע שיווק כזה מבלי הסכמה מפורשת של הנמען. בפועל, משטרת ישראל אינה אוכפת את החוק, וגם לא משרד התקשורת, וגם לא משרד הכלכלה, הממונה על הגנת הצרכן.

במצב עניינים זה, האכיפה היא אזרחית ומי שנפגע מספאם יכול לתבוע את המפרסם ולקבל 1,000 שקל ללא הוכחת נזק. באתר איגוד האינטרנט ניתן למצוא פורמט פנייה למפרסם בדרישה להפסיק קבלת דיוור. מספר הפקס של חברת לייף-פורטה הוא 073-2546611/7, ולמי שאין לו פקס יכול להשתמש בשירות החינמי כאן. כמו כן, ניתן למצוא באתר איגוד האינטרנט קישור לכתב תביעה לדוגמה בבית משפט לתביעות קטנות כנגד משווק ספאם.

אזרח בשם יהושע כתב מכתב מפורט על הנושא למשרד התקשורת וטען: "כל כמה שבועות אני מקבל שיחות טלפון מוקלטות שהן, נדמה לי, עבירה על החוק נגד פרסומת בטלפון ובאינטרנט. לא ידעתי איך להפסיק את השיחות הללו. אני מניח שהם התחדשו שוב ושוב כי אולי, עד ה-'סקר' הבא, אשנה את דעתי וכן ארצה פרטים. לבסוף לחצתי על המספרים לפיהם ביקשתי אינפורמציה והיום אכן התקשרה אלי מישהו שהציגה את עצמה כנציגת חברה בשם Life Forte". בתגובה ענו לו בקצרה ממשרד התקשורת כי הוא מוזמן לתבוע את החברה וכי: "אין באפשרות משרדנו להתחקות אחר מקור ההודעות בפנייתך".

את תגובת החברה לא ניתן היה להשיג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?