משולש הזהב |

מי מנצחת במבחן הטעימות של הפיצה?

12 טועמים, 5 פיצריות בפריסה ארצית, ופיצה אחת קפואה ■ התוצאות בטעימה עיוורת: הרשתות השולטות בשוק, פיצה האט ודומינו'ס, דורגו אחרי הרשת הקטנה יותר דומינו

המאכל הלאומי של ישראל הוא עדיין פלאפל, אך בכל הנוגע למשלוחי מזון מהיר הביתה, מובילה הפיצה האיטלקית כבר שנים. צורת ההגשה, והרכיבים הפשוטים והמוכרים הופכים את הפיצה לאחד ממאכלי ה–Take Away המועדפים והזמינים ביותר בבתים רבים בישראל - ובימי החופש הגדול אף יותר.

לימור לבון, עורכת אתר המסעדות zap rest, אומרת כי מאז שהחל החופש הגדול לבתי הספר התיכונים נרשמה עלייה חדה של יותר מ–200% בהזמנת משלוחי מזון לבתים בטלפון או באינטרנט, בהשוואה ליוני ויולי 2012. לדבריה, הפיצה שולטת בקטגוריית המשלוחים, עם גידול של כ–20% מאמצע יוני.

"בשוק משלוחי המזון, שנאמד ביותר ממיליארד שקל בשנה, מככבת קטגוריית הפיצות עם כ–30% מסך כל המשלוחים", אומר גם לירן באני, מנהל פעילות zap rest משלוחים. "נתח השוק נחלק בין הרשתות הארציות - דומינו'ס פיצה ופיצה האט - שמכסות יחד כ–45% מהשוק, לבין הרשתות הבינוניות - פיצה פרגו, פיצה דומינו, פיצה עגבנייה, פיצה פצץ, פיצה כמעט חינם, אמריקן פיצה, ופיצה בוטיק - שתופסות יחד 25% מהשוק. שאר השוק כולל את הפיצריות השכונתיות".

כתבות נוספות באתר TheMarker

רשות המסים מתכננת: גוגל ופייסבוק ישלמו מס אמת על הרווח בישראל

סין, הודו, רוסיה וברזיל שוקעות: מי הכלכלות הבאות שיובילו את הצמיחה העולמית?

לפי נתוני zap, משלוח פיצה ממוצע כולל 1.8 מגשים במחיר של 55 שקל למגש, ללא בקבוקי שתייה, ורק 15% מכלל ההזמנות מתבצעות אונליין, באמצעות אתרי הזמנות המשלוחים.

כך בדקנו

מאיפה הכי כדאי להזמין פיצה? בחרנו חמש רשתות פיצה עם סניפים בפריסה ארצית, ופיצה אחת קפואה ‏(המשפחתית של מעדנות‏), כדי לאתגר את הטועמים ולבחון אם פיצה שנמכרת בכל סופרמרקט יכולה להתחרות בפיצריות המובילות.

מכל אחת מהפיצריות הזמנו פיצה משפחתית, ללא תוספות וללא ניצול מבצעים. רק בפיצה פצץ נאלצנו לבחור במבצע של פיצה ענקית ‏+ שתייה, מכיוון שנדרשנו לתשלום מינימלי של 65 שקל בעת הזמנת המשלוח.

12 חברי מערכת חובבי פיצות התבקשו לטעום מהפיצות, מבלי שידעו מאיזו רשת הגיע המשלוח, ולדרג אותן לפי מראה המנה, טעם הגבינה, טעם הבצק, טעם הרוטב ורושם כללי מהמנה. הציון לכל רשת נקבע לאחר שקלול של כל הפרמטרים.

מרבית המשתתפים ציינו כי אף שפיצה היא המאכל המושלם להזמנה במשלוח, איכותה יורדת ככל שממתינים לה יותר זמן, ופיצה שמגיעה במשלוח אינה דומה באיכותה לפיצה שמוגשת מיד לאחר שהיא יוצאת מהתנור. עם זאת, הטועמים הופתעו לטובה מכך שכל הפיצות הגיעו חמות, ואף אחת מהן לא התפרקה כשהגיעה לאחר המשלוח.

אף פיצה לא הגיעה קרה

המשתתפים ציינו כי מחיר של 55–60 שקל הוא מחיר סביר לפיצה משפחתית, ומחיר גבוה יותר לא מצדיק את התמורה. משלוחי הפיצות כולם היו בחינם - בניגוד למשלוחי מזון אחרים - כנראה בעקבות התחרות בין הפיצריות. גם זמני ההגעה היו יחסית טובים, לאור העובדה שהמשלוחים הוזמנו בשעת צהריים, שהיא בדרך כלל שעת עומס, ותוזמנו בסביבות 40–60 דקות מרגע ההזמנה.

האם יש עדיפות לפיצות עם בצק דק או עבה? התוצאות בשאלה זו לא היו חד משמעיות: בניסיון להבין אם אפשר לקבוע העדפה לפיצה עבה או דקה, התקבלו תוצאות שאינן חד־משמעותיות: חמישה טועמים אמרו שהם מעדיפים פיצה עבה, ארבעה ציינו כי הם מעדיפים פיצה דקה, והשאר לא ענו - אך ציינו שאין להם העדפה מסוימת והדבר תלוי בפיצה עצמה.

במבחן הטעם היו כמה תוצאות מפתיעות: למקום הראשון הגיעה פיצה דומינו, רשת מוכרת פחות מהרשתות המובילות, האט ודומינו'ס, שזכו במקום השני והשלישי בהתאמה. מי שהפתיעה במיוחד היתה הפיצה של מעדנות, שאמנם כמה מהטועמים חשדו לגבי מקורה, אך הצליחה בכל זאת לצבור נקודות, והגיעה למקום הרביעי מתוך שש הפיצות שנבדקו.

1. דומינו - פיצה פשוטה וטעימה

מה קיבלנו: פיצה משפחתית דקה וקערית רוטב שום בצד

מחיר: 59 שקל. מחיר המשלוח: חינם. מספר סניפים: 33. הסניף שנבדק: אבן גבירול, תל אביב. אופן ההזמנה: דרך האתר mishloha.co.il. זמן משלוח: 45 דקות. שירות: הזמנת הפיצה באתר היתה פשוטה ונוחה, ובסיום התהליך קיבלנו הודעת SMS שאישרה כי ההזמנה התקבלה וחזרה על הכתובת המדויקת, בנוסף למספר ההזמנה וטלפון לבירורים.

מבחן המראה: אריזת הפיצה שהגיעה נראתה סטנדרטית, מראה הפיצה מצא חן בעיני הטועמים. חלקם ציינו כי היא נראית עסיסית וצבעונית. אחד הטועמים אמר על הפיצה: "הרבה גבינה, הרבה רוטב - בדיוק מה שהופך פיצה למזמינה". עם זאת, היו גם כמה טועמים שציינו שהפיצה נראית סטנדרטית, ודומה "לכל שאר הפיצות הדקות".

מבחן הטעם: הכמות הגדולה של הגבינה וטעמה מצאו חן בעיני הטועמים, והיא קיבלה את הניקוד הגבוה ביותר בהשוואה לשאר הפיצות. שניים מהטועמים ציינו שהגבינה "נמתחת" בדיוק כמו שצריך. עם זאת, אחד מהם ציין כי היא מעט מתוקה, ובשילוב עם הרוטב, המתיקות מורגשת יתר על המידה. אוהבי הפיצה הדקה ציינו לטובה את הבצק ואמרו שהוא "דק כמו שצריך". טועמים אחרים ציינו שהבצק סטנדרטי, אך עדיין טוב יותר מפיצות אחרות. הרוטב המתקתק מצא חן במיוחד בעיני הטועמים, וגם הכמות הנדיבה שלו על הפיצה. תוספת רוטב השום שידרגה היטב את המנה, לטענת כמה מהטועמים.

שורה תחתונה: שילוב של פשטות וטעם ייחודי גרמו לפיצה להתבלט במיוחד. הטועמים ציינו שהיא מזכירה פיצה שכונתית מילדותם, וטעם הרוטב והגבינה זיכה את הפיצה במקום הראשון.

2. פיצה האט - טעימה, אך שמנונית מדי

מה קיבלנו: פיצה משפחתית עבה

מחיר: 69.90 שקל. מחיר המשלוח: חינם. מספר סניפים: 50. הסניף שנבדק: יד אליהו, תל אביב. אופן ההזמנה: דרך האתר pizzahut.co.il. זמן משלוח: 50 דקות. השירות: ההזמנה באתר היתה פשוטה, אך נראה שהוא מעט מיושן: ההגעה לתפריט המלא איננה אינטואיטיבית, וצריך לחפש אותו באתר. גם ההצעות ל"פסח 2013", שנמצאות לפני התפריט הראשי, מתייגות את האתר כפחות עדכני.

מבחן המראה: הפיצה זכתה בניקוד הגבוה ביותר מבחינת המראה, ובפער משמעותי בהשוואה לפיצות האחרות. נאמר שהיא מעוררת תיאבון ומרשימה בעוביה.

מבחן הטעם: הטועמים ציינו כי הגבינה נראית טוב, והכמות שלה נדיבה במיוחד - מה שזיכה אותה במירב הנקודות. הטעם, לעומת זאת, היה קצת פחות מלהיב: כמה מהטועמים ציינו שהגבינה "נחמדה", אך היו גם כאלה שאמרו שטעמה "לא מספיק מורגש". רוב הטועמים אהבו את טעם הבצק, וציינו שהוא אוורירי ועשוי במידה הנכונה, אך היו גם כמה טועמים שציינו שהוא "לא מספיק פריך", "עבה מדי", "משתלט על שאר הרכיבים" ו"מזכיר טעם של סופגניה". מבין כל המרכיבים, הרוטב היה זה שדווקא הוריד את הציון לפיצה, ומרבית הטועמים אמרו שהוא לא מאוד מורגש.

שורה תחתונה: הטועמים אהבו את הפיצה, אך ציינו שהיא שמנונית מאוד. עבור כמה מהם זה דווקא היה יתרון.

3. דומינו'ס - בצק אוורירי, טעם סטנדרטי

מה קיבלנו: פיצה משפחתית מחיר: 64.90 שקל

מחיר המשלוח: חינם. מספר סניפים: 42. הסניף שנבדק: קרליבך, תל אביב. אופן ההזמנה: דרך האתר dominos.co.il. זמן המשלוח: 40 דקות. השירות: ההזמנה באתר הבית של דומינו'ס היא הנוחה והיעילה ביותר. הניווט באתר פשוט, וגם לאחר ביצוע ההזמנה, ציר הזמן שהאתר מציג מהרגע שבו מתחילים לעבוד ועד ליציאתו של השליח לכתובת, הופך את ההמתנה לנסבלת יותר. ברגע שהשליח יוצא לדרך, מתקבל גם SMS המודיע על כך - ובכל רגע נתון אפשר לדעת מה קורה עם ההזמנה.

מבחן המראה: המראה לא זכה לאהדה מיוחדת בקרב הטועמים, שהגדירו אותו כ"רגיל".

מבחן הטעם: הנדיבות בגבינה הורגשה, והטועמים התרשמו מכך לטובה. ברוב המקרים ציינו הטועמים שהגבינה "נחמדה", אך לא מעבר לכך. הציונים הגבוהים ביותר לפיצה הגיעו מהבצק, והטועמים ציינו שהוא "אוורירי" ו"בעל טעם מעט יותר מתוחכם מפיצות אחרות". גם העובי, לטעמם של הבודקים, היה במידה הנכונה, כמו גם האפייה שהשאירה את עובי הבצק ברמה הרצויה. לגבי הרוטב ציינו הטועמים במרבית המקרים שיש לו "טעם סטנדרטי". חלקם ציינו גם שהוא "תעשייתי" ו"מתוק מדי".

פיצה דומינו'סצילום: עופר וקנין

שורה תחתונה: בציון הכולל כתבו הטועמים כי מדובר ב"פיצה סטנדרטית" עם "טעם רגיל", ש"לא מציעה משהו מיוחד".

4. פיצה איטליאנו - רוטב תעשייתי, מתיקות קלה

מה קיבלנו: שתי פיצות בינוניות קפואות לחימום עצמי

מחיר: 59.20 שקל

מחיר המשלוח: אין, הפיצה נקנתה באופן עצמאי

מבחן המראה: הניקוד הנמוך ביותר שהגיע לפיצה נבע מהמראה. מתוך 12 טועמים, רק חמישה ציינו שהפיצה נראית ככזו שחוממה בתנור או במיקרוגל, ואילו שאר הטועמים ציינו שהיא נראית "דקה מדי" ולא מאוד מזמינה.

מבחן הטעם: טעם הגבינה היה "תעשייתי" ולא מספיק מורגש, לטעמם של רוב הבודקים, והם גם ציינו שרצוי היה "להוסיף עוד גבינה לפיצה". עם זאת, המרקם דווקא מצא חן בעיני כמה מהטועמים. מבין הטעמים שהסגירו כי מדובר בפיצה שחוממה בתנור, היה זה הבצק שבלט במיוחד. הטועמים ציינו כי הקמח מורגש מאוד בטעם ובמרקם, וחלקם גם כתבו ש"ניתן להרגיש שמדובר בבצק שחומם". עובי הבצק דווקא מצא חן בעיני הבודקים, והם כתבו שהוא "עשוי במידה הנכונה, לא עבה ולא דק מדי". לגבי הרוטב ציינו חלק מהטועמים כי השילוב של מתיקות "נחמד" וגם הכמות סבירה, אך רובם ציינו כי הרוטב "תעשייתי" ו"לא מספיק מיוחד".

שורה תחתונה: התגובות הכלליות על הפיצה לא היו אוהדות במיוחד. היו טועמים שציינו שהפיצה "נחמדה, אך לא משאירה חותם להזמנה עתידית".

5. פרגו - יותר מדי גבינה - וטעם לוואי

מה קיבלנו: פיצה משפחתית גדולה מחיר: 55.90 שקל

מחיר המשלוח: חינם. מספר סניפים: 17. סניף שנבדק: דיזנגוף, תל אביב. אופן ההזמנה: דרך האתר prego.co.il. זמן משלוח: 55 דקות. השירות: תהליך ההזמנה מהאתר היה פשוט, אם כי חבל שלא מקבלים אישור על ההזמנה במייל או בטלפון. זמן המשלוח היה סביר, אך יחד עם הפיצה לא הגיעה חשבונית, וכדי לקבל אותה נאלצנו לפנות לסניף לא פחות מחמש פעמים.

מבחן המראה: רוב הטועמים ציינו שהפיצה נראית "רגילה וסבירה". כמה מהם גם אמרו שהיא "לא מאוד מזמינה", וטועם אחד כתב שהיא נראית כמו "פיצה קפואה שחוממה בתנור".

מבחן הטעם: דומיננטיות הגבינה הורגשה במיוחד, והטועמים ציינו שיש "יותר מדי גבינה" ושיש לה "טעם לוואי מוזר", שלא מזכיר את טעם הגבינות המוכרות בפיצות.
הטועמים ציינו שהבצק היה דק מדי, "רטוב" ו"לא קריספי". לגבי הרוטב ציינו שעדיף היה להוסיף רוטב ולהוריד מעט מהגבינה. עם זאת, שלושה טועמים ציינו שיש "תבלין מעניין ברוטב", וחבל שהוא לא בולט יותר.

שורה תחתונה: הטועמים לא אהבו את הפיצה, וטענו שיש לה טעם לוואי. כמה מהם ציינו שהטעם והמראה מזכירים להם את "הפיצות שנהגו למכור במרכזים מסחריים בישראל בשנות ה–80".

6. פיצה פצץ - הזמנה מסורבלת, טעם מאכזב

מה קיבלנו: פיצה ענקית עם בקבוק שתייה

מחיר: 73 שקל

מחיר המשלוח: חינם, אך נאלצנו לבחור בפיצה הענקית ולא בפיצה משפחתית, במחיר של 59 שקל, מכיוון שהזמנת המשלוח היא בסכום מינימלי של 65 שקל. מספר סניפים: 30. הסניף שנבדק: נחלת יצחק, תל אביב. אופן ההזמנה: התחלנו את ההזמנה באתר PIZA-PAZZAZ.CO.IL, אך התברר כי התפריט שמופיע שם הוא לא אינטראקטיבי, ולכן המשכנו את ההזמנה בטלפון. זמן משלוח: 40 דקות. השירות: אתר האינטרנט היה מאכזב, והעובדה שנאלצנו לבקר בו קודם ולאחר מכן להמשיך את ההזמנה בטלפון הפכה את כל התהליך למסורבל. גם התפריט היה מיושן, וזו היתה הפיצרייה היחידה שבה לא יכולנו להזמין פיצה בלבד, אלא רק עם תוספות שונות של שתייה או לחם שום.

מבחן המראה: הטועמים דירגו את הפיצה כ"סבירה", אך ציינו כי היא "מבריקה מכמות השמן".

מבחן הטעם: הבודקים ציינו כי טעם הגבינה "לא מספיק מורגש" ושהיא "עשויה יתר על המידה". ציוני הבצק היו הנמוכים ביותר בהשוואה לשאר הפיצות, והטועמים אמרו שהוא "צמיגי מדי" ו"לא פריך". גם עובי הפיצה לא זכה לשבחים, והבודקים כתבו שהוא "דק מדי". כמות הרוטב צוינה לטובה.

שורה תחתונה: הטועמים לא אהבו את הפיצה, ואמרו שהיא לא "היתה אפויה כראוי'. הבצק, שלא מצא חן בעיניהם במיוחד, האפיל על כל שאר הטעמים - והציונים היו נמוכים בהתאם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קציר חיטה בסוריה, יוני 2022. הקציר מגדיל את היצע החיטה, אבל החשש ממיתון מקטין את הביקוש

פתאום ההשקעות הכי חמות צונחות: נפט, סחורות, תשואות – למה זה קורה?

העיר לא זולה, אבל זה היה משתלם מכל בחינה אחרת

"הבית שלי בגד בי": תל אביבית שעוזבת אחרי שלושה עשורים מגלה מה שבר אותה

שי שרון. "הרגשתי שאני מתאמץ בעיקר בשביל שהבעלים של חברת האופנה ירוויחו יותר"

"חייתי במסיבה תמידית, אבל זה היה כלוב מזהב. עבודה חסרת משמעות"

נמל חיפה. הפקק בשנה וחצי האחרונות גרם למשק הישראלי נזק של עשרות מיליוני שקלים ביום, לפי משרד האוצר

פקק האוניות מול נמלי ישראל דועך והולך, ולא מהסיבות הנכונות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

"מבחוץ זה נראה סקסי ומגניב, אבל כשנכנסים פנימה מתברר שזאת עבודה קשה והיא חייבת להיות מדויקת"

"אפשר להרוויח 30-20 אלף שקל בחודש מעבר למשכורת": איזה עסק הכי רווחי - פלאפל, פיצה, סושי או שווארמה?

עורכי דין שפרשו מהמקצוע. ״הדור שלנו מחפש מהר, קצר, ענייני, ומבקש שיהיו לו דברים נוספים בחיים, לא רק עבודה"

"הדור הזה עובר בקלות בין עבודות - ומשאיר מאחור את משרדי עריכת הדין"