זהירות, שביר: כך תעברו דירה בשלום

עוברים דירה? הדרך לבית החדש עוברת בחברת ההובלות ■ איך בוחרים מוביל אמין, כמה זה אמור לעלות, ומה צריך לעשות כדי להבטיח שהכל יעבור בשלום? בעזרת אתר מידרג מיפינו את הבעיות העיקריות הכרוכות בהתקשרות עם מובילים - ואת הפתרונות האפשריים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

א' ובת זוגו עברו דירה מתל אביב לרמת גן. הם סיכמו בעל פה עם מוביל שיעביר את תכולת דירתם תמורת 1,200 שקל. המחיר כלל עצירה נוספת בתל אביב כדי לקחת מכונת כביסה. כשהמובילים הגיעו, הם טענו בפני בני הזוג כי כעת מחיר ההובלה הוא 2,500 שקל - הרבה יותר מהמחיר שנקבע. בני הזוג ניסו להתווכח, אבל הבינו שאם לא יסכימו לא יהיה להם מוביל לאותו היום. מכיוון שהיו מחויבים לעזוב את הדירה. לכן הסכימו לשלם 2,000 שקל ועוד 400 שקל טיפ.

בתקופת הקיץ ישראלים רבים עוברים דירות. סיום הלימודים בגני הילדים ובבתי הספר מאפשר למשפחות לעבור דירה מבלי להעביר את הילדים מסגרת לימודית במהלך השנה. גם סטודנטים מנצלים את סיום שנת הלימודים למעבר דירה.

הדרך לדירה המיוחלת עוברת קודם כל בחברת ההובלה, שאמורה להעמיס ולפרוק בשלום את כל תכולת הבית. ואולם המשימה יכולה להסתיים לעתים בעוגמת נפש.

מניתוח של אלפי חוות דעת על חברות הובלה שהתקבלו באתר מידרג, המתמחה בדירוג בעלי מקצוע, עולה כי מחירי ההובלה, האיחורים והנזק לציוד הם הסעיפים העיקריים שעליהם מתלונן הצרכן הישראלי. בעיות אלה הופכות לרלוונטיות יותר מתמיד בחודשי הקיץ.

"מספר הפניות למובילים בחודשים יולי־אוגוסט גבוה ב–350% לעומת בחודשי החורף", אומרת רעות רידמן, מנהלת התוכן של האתר. "הביקוש הגדול והעומס הרב על המובילים מביאים לקפיצה במחירים, עיכובים בזמנים ומובילים עייפים עם פתיל קצר", היא מוסיפה.

הגידול העצום בפניות למובילים ביולי־אוגוסט מדי שנה גורר זינוק משמעותי במחירי ההובלות. אתר מידרג, שבאחרונה פיתח מחשבון הובלות, ערך ניתוח סטטיסטי של אלפי מחירים עליהם דיווחו לקוחות של שירותי הובלה שונים, וגילה כי הפער בין הובלה בינואר להובלה זהה באוגוסט יכול להגיע גם ל–35%. כך, למשל, הובלה של דירת שלושה חדרים ללא אריזה וללא הרכבות, שמחירה הממוצע בינואר היה כ–1,310 שקל כולל מע"מ, טיפסה באוגוסט 
לכ–1,770 שקל כולל מע"מ.

לא רק חודשי הקיץ מביאים עמם עליית מחירים. יש תאריכים מסוימים בחודש שעבורם תשלמו יותר, למשל בתחילת החודש או בסופו, אז מסתיימים בדרך כלל חוזי השכירות. בימים אלה יש ביקוש להובלות, ולכן המובילים מעלים את המחיר בהתאם.

על מה בעצם משלמים?

אז איך ניתן לדעת אם המחיר שדורש המוביל סביר או חסר היגיון? רוב חברות הובלה נוקבות בשיחת טלפון בסכום עמום שאמור לכסות את כל עלות ההובלה, אך לא טורחות לשלוח הצעת מחיר מפורטת שמסבירה מה כלול בשירות שהן מעניקות שמורכב מפרמטרים רבים המשפיעים על התמחור של ההובלה.

המחיר של כל הובלה נמדד בראש ובראשונה על פי כמות התכולה, כלומר מספר הארגזים או הפריטים שבדירה, ומרחק הנסיעה. ההבדל במחיר יכול להגיע לעשרות אחוזים. מנתוני מידרג עולה כי המחיר הממוצע להובלת דירת חדר, ללא תוספות מיוחדות בתוך כל עיר, הוא 820 שקל בממוצע. לעומת זאת, המחיר הממוצע של אותה הובלה בדיוק, למשל מתל אביב לחיפה מגיע ל–1,360 שקל.

לאחר החישוב של היקף התכולה והמרחק, מתווספים למחיר אלמנטים נוספים, כמו תוספת על אריזת החפצים, שיכולה לייקר את המחיר ב–60%–100%. מהנתונים של אתר מידרג עולה שעבור הובלה עם אריזה של דירת ארבעה חדרים למשל, שילמו לקוחות בממוצע 3,430 שקל, בעוד לקוחות שביצעו את אותה הובלה בדיוק, רק ללא שירותי אריזה, שילמו בממוצע 1,750 שקל.

משתנים נוספים שעשויים להעלות את מחיר ההובלה הם פירוק והרכבה של פריטים, שמוסיפים לעלות 200–550 שקל; שירותי מנוף להעברת חפצים דרך החלון; 
ותוספת תשלום עבור קומה גבוהה ללא מעלית.

עניין נוסף שמשפיע על המחיר הוא המיקום, ויש פער במחירי ההובלות בין גוש דן לשאר הארץ. באזור המרכז, בשל היצע מובילים גדול, המחירים נמוכים יותר ומחיר הובלה תעמוד על 5%–12% - פחות מהובלה בכל אזור אחר. באופן כללי, מחיר ממוצע של הובלת דירת שלושה חדרים בגוש דן הוא 1,770 שקל, לעומת 1,980 שקל להובלה של דירת שלושה חדרים בשאר האזורים.

איך מקצצים בהוצאות?

יש דרכים שבהן תוכלו לקצץ בעלויות הגבוהות של ההובלה. ראשית, כדאי להשוות מחירים. מידרג גילה שיש פער גדול בין המחירים ששילמו לקוחות על הובלה זהה. לדברי רידמן, הפער לא נובע בהכרח משירות טוב יותר ששווה מחיר גבוה יותר. "פעמים רבות ההבדל במחיר תלוי במידת העומס שיש לחברת ההובלה באותה תקופה", אומרת רידמן.

"רוב הסיכויים שחברת הובלה שיש לה משאיות ריקות בתאריך שבו אתם זקוקים להובלה, תיתן לכם הצעת מחיר נמוכה יותר מחברת הובלה שיודעת שרוב המשאיות שלה בתפוסה מלאה. לכן, עדיף לבדוק מחירים בשלוש חברות הובלה שונות לפחות", היא מוסיפה.

רידמן מציעה לארוז לבד: "רוב חברות ההובלה מספקות ארגזים מיד שנייה ללא עלות נוספת, ואם רוצים ארגזים חדשים, אפשר לרכוש אותם ב–4–12 שקל ליחידה מחברת ההובלה או מחברה חיצונית שמתמחה במוצרי אריזה", היא אומרת. מי שרוצה לחסוך כמה מאות שקלים, יכול כמובן לאסוף ארגזים ריקים מהמכולת או מהסופר השכונתיים.

מי שזקוקים להובלה קטנה של כמה פריטים בלבד, יכולים להצטרף להובלה קיימת, ולחסוך יותר מ–50% מעלות ההובלה. "באופן כללי, גמישות מצד הלקוחות יכולה לחסוך להם הרבה מאוד כסף", מסבירים איתמר פרץ ועידו פז, הבעלים של חברת ניו יורק מוברס. "במקום לשלוח משאית במיוחד, הלקוחות יכולים לבקש מהמובילים שיצרפו את הפריט, למשל ספה, להובלה אחרת, על הדרך. למוביל זה חוסך דלק, והלקוח ישלם במקום 250 שקל רק 150 שקל. הדבר היחיד שנדרש הוא להתאזר בסבלנות עד שתהיה הובלה באזורים שרוצים. בתקופת הקיץ, כשמשאיות ההובלה מסתובבות הלוך ושוב בכל רחבי המדינה, לא צריך לחכות יותר מיומיים".

כך בדקנו

הבדיקה התבצעה על ידי אתר מידרג, שניתח 8,982 חוות דעת על חברות ההובלה. האתר פעיל מ–2003 ומדרג בעלי מקצוע לפי חוות דעת של לקוחות מאומתים. בקהילת מידרג יותר מ–150 אלף איש, שסיפקו יותר מ–120 אלף המלצות על בעלי מקצוע בענפים שונים. מידע נוסף על הדירוג ניתן למצוא ב–midrag.co.il.

אורזים? כמה עצות לפני שתצאו לדרך

לפני שמסכמים על מחיר עם חברת ההובלה, חשוב לסכם עוד כמה פרטים שיבטיחו שתהיו מרוצים מהשירות גם לאחר שתפתחו את הארגזים.

■ הזמינו את ההובלה מספיק זמן מראש. היומנים של חברות ההובלה, ובעיקר חברות ההובלה הטובות, מתמלאים מהר, במיוחד ביולי־אוגוסט. אם תסגרו את תאריך ההובלה שלושה ואף ארבעה שבועות לפני המועד, תוכלו למצוא חברת הובלה טובה ולא תהיו נתונים ללחץ, שיגרור עמו מחיר מופקע.

■ קבעו את ההובלה לשעות הבוקר המוקדמות. אם אתם רוצים מובילים רעננים וחייכנים, קבעו את ההובלה לשעה הכי מוקדמת שניתן. יומם של המובילים מתחיל בדרך כלל עם הנץ החמה, כך שאחר הצהריים הם כבר עייפים והסבירות שייגרם נזק לרכוש שלכם עולה. אם תקבעו לשעה מוקדמת, תצמצמו גם את הסיכוי לאיחורים.

■ בקשו מהמובילים לראות את הדירה שלכם לפני ההובלה. אל תסתפקו בהצעת מחיר טלפונית ובהבטחה ש"יהיה בסדר", אחרת תגלו שהמחיר שקיבלתם בטלפון הוא התחלתי, ואינו כולל פירוק והרכבה, תוספת על קומה או תוספת עבור הזמן שלקח למובילים למצוא חנייה. לאחר שהמובילים יראו את הדירה הם יוכלו לספק לכם הצעת מחיר מדויקת, שתמנע הפתעות בהמשך. הצעת המחיר צריכה לכלול את כל הפרטים - מגדול ועד קטן, החל בהיקף התכולה, הקומה, המרחק ותנאי הגישה, וכלה בתוספות כמו אריזה, שימוש במנוף ועוד.

■ עדכנו את המוביל על קיומם של פריטים גדולים, כמו פסנתר. אם אתם זקוקים לפירוק והרכבה, ציינו גם את זה בפני המובילים, וודאו שיש להם את בעלי המקצוע הדרושים לביצוע עבודות אלה.

■ בקשו מסמך רשמי חתום, המציין את תאריך ההובלה והצעת מחיר מפורטת, כולל מע"מ. חלק מהמובילים יכניסו לחוזה גם סעיף של ביטוח וינפנפו בו ככדור הרגעה, למקרה של נזק לתכולה. ואולם, למעשה ביטוח הובלות הוא תרופת פלצבו. לפי עידו פז ואיתמר פרץ מחברת ההובלות ניו יורק מוברס, חברות הובלה כמעט אף פעם לא מפעילות את הביטוח, מכיוון שעלות ההשתתפות העצמית בו גבוהה מאוד, ועשויה להגיע ליותר מ-10,000 שקל. במקרה הטוב, רוב המובילים יעדיפו לשלוח בעל מקצוע שיתקן את הנזק; במקרה הרע, הם פשוט לא יפצו את הלקוח. את ביטוח התכולה יפעילו המובילים רק במקרה של גניבת המשאית עם כל התכולה שלכם. לכן, רצוי שיהיה סעיף כזה בחוזה, אך קחו אותו בעירבון מוגבל.

■ בקשו מהמובילים שיכניסו סעיף של פיצוי כספי או תיקון במקרה של נזק לרכוש. מומלץ להכניס לחוזה סעיף בנוגע לפיצוי במקרה של ביטול. בסעיף יהיה כתוב שאם אחד הצדדים, אתם או המובילים, מעוניין לבטל את ההובלה, עליהם להודיע על כך כ–72 שעות לפני מועד ההובלה. אם לא יעשה זאת, הצד המבטל יהיה חייב לפצות את הצד השני ב–15% מעלות ההובלה.

■ ודאו מול המובילים שהם אכן מגיעים. מומלץ לעשות זאת פעמיים - שבוע לפני ההובלה ויום לה. כבר קרו מצבים שבשל העומס של חודשי הקיץ, המובילים פשוט שכחו.

■ בקשו המלצות מחברים. בסופו של דבר, לא משנה איזה סעיף תכניסו לחוזה, אף מסמך לא יכול להבטיח הובלה טובה ואיכותית. לשם כך, חשוב לדעת שהמובילים מקצועיים, ושניתן לסמוך עליהם. כדאי לבקש המלצות מבני משפחה או חברים כדי לברר מי עומד מולכם. דרך נוספת לברר מה טיב המובילים היא בפורומים ובאתרים, כמו מידרג, שמרכזים אלפי המלצות של לקוחות.

■ הכינו את הבית לקראת ההובלה. אם רוצים שההובלה תעבור בשלום, כדאי לדאוג מראש שכל הארגזים יהיו סגורים ושתהיה חניה זמינה. באופן כללי, לא כדאי להשאיר את הכל בידי המובילים. אם ארזתם בעצמכם, דאגו לסמן על הקרטונים איפה תרצו שהמובילים יניחו אותם בדירה החדשה. דאגו לקחת אתכם במכונית רכוש יקר ללבכם או ציוד אלקטרוני, כמו מחשבים ניידים.

■ אל תשכחו לתת טיפ. לדברי מובילים, נהוג לתת 50–100 שקל לכל מוביל, תלוי בסדר הגודל של ההובלה. כדי לחסוך אי נעימויות, תוכלו לסכם על גובה הטיפ מראש. הבטיחו למובילים שאם כל החפצים יגיעו בשלום, כל מוביל יקבל טיפ של 100 שקל. כך תרוויחו כפליים: תמנעו ויכוחים ותגדילו את הסיכוי שהתכולה תגיע בשלום.

הסכם חתום יחסוך הפתעות

הדרך הטובה ביותר להתמודד עם עסקות ארעיות, שיש חשד כי לא יבוצעו לשביעות רצונם של שני הצדדים, היא באמצעות מניעה מוקדמת. עו"ד זאב פרידמן, היועץ המשפטי של המועצה לצרכנות, ממליץ להיכנס לאתר המועצה, שם ניתן למצוא הסכם שלד המתאים לשימוש בעסקות שונות, בהן הובלה.

"ברגע שיש הסכם חתום, כל הבעיות ניתנות לאכיפה ולכן הצרכן מוגן", מסביר פרידמן. לפני החתימה חשוב להוסיף להסכם את כל הסעיפים האישיים בעסקה, כמו השעה שהמוביל חייב להגיע בה, פריטים מיוחדים להובלה ‏(כמו פסנתר או ריהוט עתיק‏), מה קורה אם חפצים נשברים, וסעיף שאינו מאפשר לגבות יותר מהמחיר שסוכם. "חשוב לבחור בחברה שמוכנה לקבל ולאשר את כל התנאים המוקדמים", מדגיש פרידמן. לדבריו, אם כל ההכנות לא עזרו, קיימת אפשרות לפנות לבית המשפט.סיפורים של כמה הובלות שהסתבכו, יכולים לסייע ללמוד על הפתרונות האפשריים:

המקרר התקלקל בזמן ההובלה

א' ומשפחתה עברו דירה בשנה האחרונה. תהליך ההובלה התנהל כשורה, ואולם בדיעבד התברר כי ההובלה היתה בעייתית: רק לאחר שהמובילים עזבו גילתה א' שהמקרר נוזל. לאחר שהתלוננה בפני חברת המובילים על הנזילה, החברה סירבה לקבל אחריות בטענה שאין לה כל קשר לכך.

כיצד ניתן היה לפתור את הבעיה: אם חברת ההובלה שנבחרה היתה מבוטחת, ו–א' היתה דורשת לראות את הפוליסה ולקבל את שם חברת הביטוח עוד לפני ההעברה, לא היתה כל סיבה להתנערות מאחריות. לאחר גילוי התקלה במקרר, א' היתה יכולה להפעיל את הפוליסיה מבלי לפנות לחברה ההובלה ולדרוש את תיקון המקרר.

המחיר קפץ וכמה פריטים אבדו בדרך

מ', עולה חדש מצרפת, התקשר לחברת ההובלות שלושה שבועות לפני מעבר הדירה, כדי לברר את מחיר ההובלת מנתניה לערד. הוא תיאר למוביל בטלפון מה צריך להעביר, ונאמר לו כי מחיר ההובלה יהיה 2,550 שקל, כולל פירוק והרכבת מיטות. ביום ההובלה הגיע המוביל הראשי, וטען כי בדירה יש כמות פריטים כפולה ממה שסוכם בטלפון, מה שלדברי מ' לא היה נכון. בלית ברירה נכנע מ' ללחצי המוביל, והסכים לשלם 1,000 שקל נוספים כדי שייצא לדרך. לאחר שחברת ההובלה יצאה לכיוון ערד, התברר כי כמה חפצים קטנים נשארו מאחור. כשהמשאית הגיעה לערד, המוביל לא הסכים לפרוק את הסחורה עד שמ' יגיע וישלם לו. בסופו של דבר, התשלום הסופי הסתכם ב–2,500 שקל שעליהם סוכם מראש, 1,000 שקל תוספת לפריטים, 750 שקל קנס איחור ו–100 שקל טיפ. המוביל לא הסכים לתת למ' חשבונית, מה שהקשה עליו לתבוע את חברת ההובלות.

כיצד ניתן היה לפתור את הבעיה: אם מ' היה דורש מחברת ההובלה לראות מראש את הדירה ואת תכולתה, ולציין את כל הפריטים הגדולים בחוזה, ניתן היה למנוע את התוספת בעלות. באמצעות פוליסת ביטוח תקפה הניתן היה לקבל פיצוי על הפריטים שאבדו בדרך, ואם סיכום התשלום היה מצוין בחוזה, לא ניתן היה לדרוש עוד 750 שקל עבור איחור בתשלום.

המוביל לא הגיע

ד' יצר קשר עם חברת הובלות כדי להעביר פסנתר וארון. בשיחה קצרה סוכמו התנאים לעסקה ונקבע כי מחיר ההובלה יהיה 1,000 שקל. לאחר הסיכום קיבל ד' מייל מנציג חברת ההובלה, המאשר כי העסקה נקבעה, אך מחירה יהיה 1,000 שקל לא כולל מע"מ. ד' השיב שאלה לא התנאים שסוכמו, הנציג קיבל את עמדתו ושלח הצעה מתוקנת. לילה לפני ההובלה התקשר המוביל ובדק אם ד' יכול לשנות את שעת ההובלה. ד' נאלץ לסרב עקב תוכניות שקבע מראש. למחרת בשעה היעודה להובלה התקשר ד' כדי לוודא שהכל כשורה, ושהמוביל מגיע. נאמר לו כי הוא אכן בדרכו, וכי יגיע בעוד רבע שעה. לאחר שעה של המתנה וללא כל מענה נוסף בטלפון ד,' הבין שהמוביל לא יגיע.

כיצד ניתן היה לפתור את הבעיה: למרות ההתכתבות במייל, שמהווה אסמכתא לכך שהיה קשר בין דרור למוביל, לא נכתב מה קורה במקרה שאחד הצדדים לא עומד בהסכם. אם ד' היה דורש לציין שבמקרה שהמוביל לא מגיע או מאחר הוא חייב לפצות אותו - ייתכן שהמוביל היה מגיע, אף שלא אהב את פרטי העסקה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

באר שבע. תוספות הבנייה לא ענו על הציפיות להפוך אותה לעיר של מיליון תושבים

"אמירה הזויה של אנשים מנותקים": ההכרזה על הקמת עיר בדרום מעוררת סערה

אולם תצוגה למכירת מכוניות. בענף הרכב מודים כי היבואנים העלו את מחירן של חלק מהמכוניות החשמליות גם בלי קשר למס

הציבור מתנפל על המכוניות החשמליות, אך לא בטוח שהמס עליהן יועלה