רוצו לאינטרנט |

איך לבחור נעלי ספורט ולמה לא לקנות בישראל

מבחר נעלי הספורט על המדף בישראל עצום - אבל המחירים גבוהים מאוד ■ קנייה מאתרים בחו"ל תחסוך מאות שקלים לזוג נעליים, אך כיצד תבחרו בין מאות הדגמים?

נעלי ספורט הם אביזר הכרחי בפעילויות ספורט, ובעל חשיבות מרבית במניעת פציעות - אך המבחר העצום של דגמים ומותגים מקשה לא פעם על הבחירה בזוג הנעליים המתאים. החברות, מצדן, משקיעות את מרצן בהוצאת דגמים חדשים עם טכנולגיה מתקדמת, וגם לא שוכחות להוסיף עליהן את העמלה עבור מהלכי שיווק ומיתוג יוקרתי, שמתגלגלת בסופו של דבר למחיר של כל זוג נעליים.

לפי ד"ר אלון בורג, רופא בכיר בשירות לכף הרגל והקרסול בבית החולים בלינסון ואחראי על תחום הארטרוסקופיות של כף הרגל והקרסול, הפציעות המוכרות בספורט שמערב ריצה מתחילות משברי מאמץ, דרך מתיחת רצועות ונקעים ומגיעות עד פגיעה בגב. לכן לטענתו, עיקר המאמץ של יצרניות הנעליים הוא לפתח טכנולוגיה שתמנע פגיעה ותעזור לספורטאי להשיג את יעדיו.

"מתוך אמונה שלא כולנו נולדנו שווים, החברות ניסו לעשות חלוקה באוכלוסייה ולהתאים את הנעליים לשלוש קבוצות: כף הרגל הרגילה, שהיא בעלת קשת וגמישות תקינה, כף רגל שטוחה עם קריסה פנימה וכף רגל עם קשת גבוהה", הוא מסביר. לדבריו, לכפות הרגלים הרגילות מיועדות הנעליים עם הסטבילייזר, לשמירה על יציבות; ועבור הכפות השטוחות, כדי למנוע קריסה פנימה, מייצרים נעליים מוקשות. מהצד השני, לבעלי קשת גבוהה מנסים לייצר נעליים רכות עם הרבה ריפוד, בשל הטענה שכף הרגל בעלת הקשת הגבוהה, מאוד קשיחה לעומת השטוחה, שהיא לרוב גמישה".

רצות במרתון בוסטון. "אין לנו את היכולת לבדוק האם כל רץ הוא מי שהוא טוען שהוא", טוענים המארגניםצילום: Stewart Dawson

האם כל ההיצע הרחב באמת נחוץ? לפי בורג, לא בטוח שהתשובה חיובית. "יצרניות הנעליים עורכות מחקרים רבים, אבל אף פעם לא הצליחו להוכיח בוודאות ששיטת החלוקה הזאת בהכרח יעילה לעומת בחירת זוג פשוט וגנרי. אם כבר, מחקרים כיום מראים שזה בדיוק להפך".

לדבריו, בסוף שנות ה–90 החלו מחקרים שבדקו כמה הנעליים המעוצבות לפי סוגי כף הרגל השונים עדיפות על פני נעליים רגילות ומייצבות. "אחד המחקרים הבולטים נערך על מאות חיילי מארינס בצבא ארה"ב, שנמצאים בכושר מתמיד. במהלך המחקר חולקו החיילים לשתי קבוצות - לחלק נתנו נעליים רגילות ולאחרים נתנו נעליים ייעודיות, לפי התאמה מדויקת לשלושת סוגי כפות הרגליים. התוצאות הראו ששתי הקבוצות הגיעו לאותם שיעורי פציעה, וההתאמות לנעליים לא הצליחו להקטין את כמות הפציעות".

בורג מוסיף כי רוב העומס על חלקים שנפגעים, כמו גיד האכילס והברכיים, לא נוצר מנחיתה על העקב כפי שסבורים הרוב - אלא דווקא בזמן שכל הרגל על הרצפה, ונמצאת בשלב הדחיפה בתבנית ההליכה. "לכן, כל ריפוד הנחיתה שנמצא בנעליים כנראה גם כן מיותר", הוא אומר. על אף שהיצרניות מפרסמות מחקרים רבים בתחום, נראה שגישות המכירה והתנהגות הצרכנים, שנסמכים על מומחים בתחום, לא משתנות. לדברי בורג, קיים עיכוב בקבלת מחקרים אלה מבחינת החברות והמאמנים - ולכן כיום עדיין מסתכלים על סוג כף הרגל.

דניאל קרן, מייסד ומאמן ראשי במועדון רצי תל אביב ‏(מרת"א‏) ומחברו של "ספר הריצה השלם", לא מסכים עם בורג. "על כל מחקר כזה יש גם מחקר הפוך", הוא אומר. "עדיף שתהיה התאמה מאשר שלא תהיה, מאחר שאם היא לא תועיל - לפחות היא לא תזיק. אם למישהו יש קריסה חריפה של כף הרגל - נעל ספורט מתאימה כן תוכל להועיל לו. יש כמובן גם מקרים פתולוגיים של מבנה כף הרגל, שלא משנה מה יתאימו לה עדיין יצטרכו להוסיף לכך פיזיותרפיה, שינוי תנועה, הורדה במשקל וסדרה ארוכה של טיפולים".

קרן אומר שלטעמו, מלבד הצורך בהתאמת הנעל, צריך לשים דגש על האופן שבה היא נעשית. "התאמה נכונה צריכה להיעשות בזמן ריצה, שבה מאמן או אדם המנוסה בריצה יסתכל על צורת הדריכה של המתאמן. כמו כן, יש להסתכל על נעלי ההליכה היומיומית ולבדוק את מקומות השחיקה בהן. לכל זה יש להוסיף בשקלול גם את מבנה כף הרגל, משקל האדם, גילו ומשטחי הריצה שבהם הוא יבצע את הפעולה - ועל פיהם למצוא את הנעל הנכונה". הוא מוסיף כי בחנויות הספורט המקצועיות בודקים את ההתאמה על מסלול הליכה, ואף שהבדיקה אינה מושלמת - היא מספקת אינפורמציה חשובה.

בישראל הדגמים הישנים נשארים יקרים

"כמו לבחור בין 
משככי כאבים"

אז בכל זאת, איך בוחרים מתוך מאות הסוגים? לדברי בורג, אין הבדל אמיתי בין החברות - ורוב האנשים יסתדרו עם כל נעל שיבחרו לפי מה שנוח שלהם. "זה בדיוק כמו לבחור בין עשרה סוגי משככי כאבים שונים, לכל אחד מתאים משהו אחר. גם בנעליים יש הרבה ניסוי וטעייה, ולכן צריך למדוד כמה שיותר. רצוי לעשות זאת בשעות אחר הצהריים והערב, כי אז הרגל יותר נפוחה ואפשר להרגיש אם הנעל צרה מדי, ואז לבחור נעל שהיא לא צמודה מדי כדי למנוע עומס ולחץ על האצבעות".

לדברי קרן, ללא קשר לסוג כף הרגל, יש להביא בחשבון סוגים שונים של נעליים שמתאימות לפעילויות שונות. "אפשר למצוא בשוק נעליים לשטח, כביש, תחרות, מסלול באצטדיון וגם התאמות למזג אוויר שונה. כל אחד צריך להתאים לעצמו את הנעל שהוא משתמש בה בדרך כלל".

העצה הטובה ביותר, לטענתו, היא להחזיק בכל רגע נתון שלושה זוגות נעליים - ולגוון ביניהן. "הסיבה לכך היא שנניח ולאדם יש נטייה לקריסת הרגל פנימה והנעליים שלו דווקא מחריפות את הבעיה מבלי שיהיה מודע לכך - אבל אם הוא יחליף נעליים בין פעילויות, אז הגוף יפצה על הבעיה ויתקן אותה, וכך אם היא לא תשתפר לפחות היא לא תחריף".

באופן כללי אומר קרן כי כדאי לבחור בדרך כלל בנעלי ספורט לשטח, מאחר שהן מאסיביות יותר, מחזיקות את הרגל טוב יותר, ולרוב הן גם נשמרות לזמן ארוך יותר. לגבי המחיר, הוא טוען כי נעל ספורט צריכה להיות במחיר שווה לכל נפש - ועדיף לרכוש שני זוגות ולהחליף ביניהם מאשר לרכוש זוג יקר.

הפרשים של עד 170% לטובת יבוא אישי

כדי לבדוק איפה הכי כדאי לרכוש נעלי ספורט עברנו בין הרשתות המובילות בתחום בישראל. שמנו לב שמלבד מקרים שבהם יש מבצע ממוקד, מחירי דגמים זהים לרוב דומים - ובעיקר מאוד גבוהים. השלב הבא היה לבדוק את המחירים בהשוואה להזמנה מארה"ב, שם נמצא שהפערים גבוהים, ומגיעים לעד 265% לפני חישוב עלות המשלוח לישראל.

אייל ינאי, מנכ"ל BDI, אומר כי "על רקע הפערים העצומים במחירי נעלי הספורט ביבוא אישי לעומת מחיריהם בחנויות בישראל, קיימת מגמת עלייה בהזמנות מאתרים בחו"ל. הישראלים מודדים בחנות ולאחר מכן מבצעים הזמנה ברשת. ואולם, למרות מגמת העלייה - עדיין מדובר בתופעה שנמצאת בשוליים".

ירון בן אלי, מנכ"ל חברת השילוח BUY2USA, טוען כי הגידול היקף ההזמנות באינטרנט של נעלי ספורט הוא עצום ביחס להזמנות אחרות. לדבריו, רק בשנה האחרונה חל גידול של 900% בהזמנתן מארה"ב. "אני מזהה שמי שמתחיל לרוץ ורואה בזה כספורט קבוע קונה מוצרים מקצועיים, ושם יש פער מחיר גדול מאוד בהשוואה למחירים בישראל", הוא אומר.

מבדיקה שערכנו נמצא כי באף אחד מהמקרים לא היה משתלם לרכוש את הזוג שבדקנו בחנות ישראלית. הפער הגדול ביותר שנמצא היה בנעלי ניו בלאנס לנשים מדגם 870. המחיר הנמוך ביותר שמצאנו בישראל היה 760 שקל - ואילו בחיפוש מהיר באינטרנט גילינו שמחיר זה גבוה ב–265% מהמחיר ברשת, שם נמצא הזוג בעלות של 208 שקל בלבד.

חוסכים מאות אלפי שקלים בקנייה מחו"ל

אמנם למחיר זה יש להוסיף משלוח, אך באתר BUY2USA פותרים זאת בעזרת שירות המספק כתובת אמריקאית, שממנה ישלחו לכם את הנעליים לישראל. כבר כמה חודשים הם מציעים מבצע מיוחד למשלוח נעליים מכל אתר בארה"ב ב–20 דולר - כ–74 שקל. לכן, גם בחישוב המחיר הסופי, שמגיע ל–282 שקל, המחיר בישראל גבוה ב–169% ועדיין מאוד לא אטרקטיבי.

את הפער הנמוך ביותר מצאנו בנעלי נייקי, גם כן בדגם לנשים, אך גם מקרה זה הראה שהקנייה בישראל פשוט לא משתלמת. המחיר הנמוך שנמצא בחנות בישראל היה מחיר מבצע של 450 שקל, בזמן שאותו הדגם הוצע ברוב החנויות האחרות ב–600 שקל, אך הוא עדיין היה גבוה ב–12% מהמחיר שבו אפשר היה למצוא את הזוג בארה"ב, כולל עלות המשלוח.

מגמה נוספת שניתן היה לראות בהשוואה לארה"ב, היתה שיטת התמחור בין דגמים ישנים לחדשים. בארה"ב, כאשר חברה מוציאה דגם חדש לאותה הנעל המחיר של הדגם הקודם צונח - אך בישראל משאירים מחיר זהה לשני הדגמים. כך למשל, נעלי סאקוני מדגם 9 Powergrid Triumph נמכרות בישראל ב–850 שקל, אף שהדגם שיצא אחריהן, מספר 10 - נמכר במחיר זהה. בארה"ב, לעומת זאת, פער המחיר מגיע ל–50%. את הדגם החדש מצאנו ב–441 שקל ‏(הפרש של 65% לעומת המחיר בישראל לאחר המשלוח‏) ואילו את הדגם הישן מצאנו ב–259 שקל ‏(הפרש של 155% מהמחיר בישראל לאחר משלוח‏).

חשוב לציין כי הפרשי המחירים הגבוהים שנמצאו בין ישראל לארה"ב נשמרו לאורך כמה בדיקות ובכמה אתרים, מה שלא הותיר מקום לספק - המחירים בישראל פשוט לא משתלמים.

יבואנים: ההשוואה לארה"ב אינה נכונה

כשניסינו להבין מדוע קיימים פערי מחירים כה גדולים בין ישראל לארה"ב, טענו בכירים בענף כי ההשוואה לארה"ב אינה נכונה ואם היינו משווים מחירים לשוק האירופי היינו מוצאים מחירים יחסית דומים.

"בשנה האחרונה גם היתה הפחתה של 20% במחירי הנעליים בישראל", אומר מנכ"ל ויבואן סאקוני ישראל, יובל בראון. לדבריו, לגבי קנייה ברשת הדרך היחידה של החברות להתמודד מול ענקי האינטרנט היא באמצעות הנחות. "יש הרבה מאוד אנשים שמשתייכים לגופים שמקבלים הנחות במוצרי ספורט כמו המשטרה, כוחות הביטחון וועדים גדולים. יש גם הנחות לקבוצות ריצה - וגם מי שרץ לבד יכול למצוא הנחות אטרקטיביות של כ–30% במסגרת אירועי ריצה כמעט כל סוף שבוע, שם החברות השונות מוכרות נעליים למשתתפים".

בראון טוען שכמעט בכל מוצר ניתן למצוא כיום פערים גדולים בהשוואה למחירים בחו"ל, אך השוני לטעמו הוא ביחסים של הלקוח והמוכר בקניית נעלי ספורט. "בסאקוני אנחנו מפעילים שלוש חנויות מתמחות לריצה. האנשים שעובדים בחנות הם אנשי מקצוע שעובדים יותר מ–15 שנה בתחום, כך שאי אפשר להשוות את הידע שלהם לקנייה מרחוק. הם מבצעים עבור כל לקוח בדיקת התאמה על מסילה, שמנתחת את סגנון הריצה, ויודעים להתאים לכל לקוח את הנעל הטובה ביותר עבורו - בזמן שבאינטרנט ניתן לרכוש נעליים לא מתאימות או לא להיות מודעים לכך שפעמים רבות המידות משתנות מעונה לעונה".

לשאלה כיצד ייתכן שדגם ישן ודגם חדש נמכרים באותו המחיר אמר בראון כי זה לא אמור להיות כך. "המחיר צריך לרדת בעד 40% כאשר דגם חדש מגיע לשוק, ואנחנו גם ממליצים לבעלי חנויות לעשות את ההנחות האלה בתפר לפני כניסת עונה חדשה. אנחנו מעניקים הנחה משמעותית מתוך כוונה ורצון שזה יועבר ללקוחות, ואין סיבה שהמחירים לא יהיו שונים. עם זאת, יש לזכור כי גם כאן צריך לעשות הפרדה מול ארה"ב - מכיוון שהדגמים החדשים מגיעים לשם חודש וחצי עד חודשיים לפני שאנחנו ואירופה מקבלים אותם".

יבואן בכיר בענף מוסיף כי המחיר בישראל דומה למחיר האירופי, שבו נכללות יותר הוצאות על מיסוי ועלויות שילוח. "מלבד המסים הגבוהים, גם שערי המטבע משתנים, אך המספר נותר זהה. אם נעל עולה בדרך כלל 100–160 דולר בארה"ב, באירופה המחיר יהיה אותו הדבר אבל ביורו - ובהמרה לשקל רואים את ההפרש המשמעותי במחירים. אנחנו קונים במחירים של גרמניה - אבל מוכרים בשקלים".

לפי הבכיר, עיקר המאמץ של השוק הישראלי מושקע בתחומי איכות השירות והתחרות המקומית. "אני מאמין שאם לקוח עושה השוואות בתוך ישראל, הוא יכול למצוא קשת מחירים ומתוכה לבחור במחיר אטרקטיבי". לטעמו, כדי להפחית את העלויות ניתן לרכוש דגם ישן יותר.

כשדיווחנו לו כי זה לא המצב - וברוב המקומות הדגמים הישנים נמכרים באותם מחירים כמו החדשים, הוא טען שאין שום סיבה שמקרים כאלה ייקרו. "אנחנו כיבואנים מעודדים הורדת מחירים דרסטית, ולא רואים סיבה הגיונית למכור דגם ישן במחיר של דגם חדש. החנויות בישראל מוכרות בכך שאפשר לערוך מולן משא ומתן, במיוחד בחנויות המקצועיות, ולמצוא קשת מחירים רחבה לפי הצרכים המקצועיים וצורכי הכיס, גם בהשוואה למחיר בחו"ל. הקנייה המהירה באתרים לא בהכרח משתלמת יותר, כי היא לא מלווה בעזרה ולא פעם לקוחות פונים אלינו בניסיון להחליף נעליים מחו"ל, משום שהנעל שהם רכשו לחצה להם או היתה צרה מדי".

האתרים ששווה לקנות מהם בחו"ל

בניגוד לבגדי ספורט שלרוב שמורים לחנויות ואתרים מתמחים, נעלי ספורט ניתן למצוא כמעט בכל אתר מכירות נעליים. הנה כמה אתרים ששווה לבדוק בהם את המחירים של נעלי הספורט שאתם רוצים לרכוש:

אמזון.קום - האתר שמציע לרוב את המחירים הטובים ביותר הוא אתר הקמוענות הגדול בעולם, שמשתדל כמעט תמיד לתת את הפתרון הטוב ביותר במגוון רחב. החיפוש בו פשוט מאוד והתצוגה ברורה, אך החיסרון היחידי הוא שכמעט תמיד אין משלוח לישראל ואם יש - הוא עשוי לעלות כמו המוצר שמבקשים לרכוש.ההמלצה הטובה ביותר לרכישה דרכו היא בעזרת כתובת אמריקאית. אם מדובר בנעליים, אתר BUY2USA מציע מחיר קבוע למשלוח לכל עסקות הנעליים - 20 דולר.

6pm - אמנם באתר נמכרים גם תיקים ובגדים, אבל הסיבה האמיתית לבקר בו היא בעקבות מאות מותגי הנעליים שמוצעים בו בהנחה. בין אם מדובר בנעלי ספורט או בכל סוג נעליים אחר, סביר להניח שניתן יהיה למצוא אותם באתר עם הנחה של לפחות 20%, וברוב המקרים היא תהיה קרובה יותר ל–50%. גם כאן החיסרון העיקרי הוא שאין אפשרות שילוח לישראל, אך מאחר שהמשלוח בתוך ארה"ב הוא בחינם - השימוש בכתובת אמריקאית משתלם.

Eastbay - אתר המתמחה רק בציוד ספורט, כך שמלבד רכישת נעלי הריצה אפשר ומומלץ לחדש באמצעותו את כל הגרדרובה הספורטיבית. מלבד המכירות, האתר מפעיל גם בלוג ועמודי מידע על רוב סוגי הספורט - במטרה לספק את כל החדשות בתחום.
- Runningwarehouse האתר מציע מוצרים מכל מותגי הספורט הגדולים, תוך כדי פירוט נרחב על החומרים והשימושים בכל מוצר. ההמלצה באתר היא ללכת לקטגוריות ה–50%, שם ניתן למצוא נעלי ספורט מהמותגים המובילים גם בפחות מ–200 שקל.

Zappos - אתר מכירות נעליים וטקסטיל עם אלפי מוצרים, שמציע גם נעלי ספורט. יתרון נחמד באתר הוא שניתן לבחור תחום, ומשם לסמן מידה, מותג, צבע ומחיר והאתר כבר ידאג לספק את התוצאה המתאימה מתוך מגוון המוצרים. מעבר למבחר הרב ולמחירים נוחים, המבצעים באתר מתחלפים בתדירות גבוה - ולכן גם אם מחיר הנעליים שאתם רוצים לא מספיק אטרקטיבי, יכול מאוד להיות שבימים הקרובים תמצאו אותן במחיר טוב יותר.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית