תוכנית שטרום להורדת יוקר המחיה: מלחמה במונופולים ובוועדים

התוכנית שתשמש כבסיס לוועדת יוקר המחיה כוללת הפחתת הוצאות משקי הבית בכ-25% ■ בין היתר מציעה הוועדה להציב תחרות למינהל 
מקרקעי ישראל, להשוות את מחירי המזון לרמתם במערב ולהכניס מתחרים לתפעול הרציפים בנמלים

אורה קורן
אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורה קורן
אורה קורן

תוכנית להורדה של עד 25% ביוקר המחיה הוצגה לפני כמה שבועות לשר האוצר, יאיר לפיד, ולשר הכלכלה, נפתלי בנט. בימים אלה מגובשת התוכנית המלאה, על פי הנחיות בנט, וחלקים ממנה נכללים בטיוטת חוק ההסדרים, כמו הצעת ההחלטה לשינוי הקריטריונים להטלת היטלים על יבוא. מלשכת שר האוצר נמסר, כי התוכנית תיבחן בוועדת התחרות ויוקר המחיה בראשות בנט. מלשכת בנט נמסר, כי התוכנית תיבחן ותשמש בסיס להמלצות שייגבש.

התוכנית, שגובשה על ידי הממונה על ההגבלים לשעבר דרור שטרום, כוללת המלצות בתחום הדיור, שיישומן עשוי, להערכת שטרום, להוריד את יוקר המחיה ב–7%–9% בתוך שלוש שנים; המלצות להורדת יוקר מחיה בסל המזון בכ–10% בתוך שנתיים; הורדת יוקר המחיה ב–3%–5% בתחום האנרגיה בתוך חמש שנים והורדה דומה באמצעות הפחתת כוחם של הוועדים החזקים, באמצעות חקיקה שתאסור על השבתה של שירותים חיוניים במונופולי תשתית.

עיקרי ההצעות בתוכנית להפחתת יוקר המחיה

המלצות נוספות כוללות תיקון מסקנות ביצוע הפרדה מלאה של אחזקות ריאליות ופיננסיות במשק; הכנסת תחרות בשוק האשראי להוזלת ריביות ועמלות; והגברת יבוא.

בתחום הדיור מוצע תיקון להצעת חוק רשות מקרקעי ישראל, שיסמיך את שר השיכון לאכוף את יעדי הקצאת הקרקעות באמצעות מסירה לחברות חיצוניות שיווק קרקעות שמינהל מקרקעי ישראל לא שיווק והיה עליו לשווק. שיווק הקרקעות ייעשה במתכונת של הבטחת המחיר הזול למשתכן - ולא בשיטה של השאת ערך הקרקע.

בתחום המזון כוללת התוכנית הצעות משלימות לאלה של ועדת המזון, שנכללות בחוק ההסדרים. בין היתר מוצע לאסור מתן יעדי הנחות ברשתות השיווק לקבוצות המזון בכמה קטגוריות מוצרים במקביל, ומעבר ליעדים נפרדים בכל קטגוריית מוצרים. במקביל, מוצע להגביר את התחרות בתחום היבוא, באמצעות ביטול סעיפי בלעדיות ליבואנים או חלוקת שוק ביניהם. המלצה נוספת כוללת הרחבת הורדת מכס על מוצרי מזון מעובדים.

עוד מוצע לעגן בחוק עידוד השקעות הון מענקים להקמת מפעלים מתחרים בשחקנים הדומיננטיים במשק ‏(מונופולים ובעלי כוח משמעותי‏) וכן, להקמת רשת מקוונת זולה ‏(רשת דיסקאונט‏); לקבוע בחוק ההגבלים כי מחיר מוצרי מונופולים מוכרזים שיעלה ביותר מ–20% ממחירו לצרכן באירופה ובארה"ב ייחשב "מחיר בלתי הוגן".

שטרום מציע לטפל בהפחתת כוח ועדי המונופולים החזקים בתשתיות. ההצעות מתבססות על החדרת תחרות אפקטיבית לנמלי אשדוד וחיפה באמצעות הוצאת רציף אחד בכל נמל לתפעול בידי חברות פרטיות לתקופה ארוכה.

בתחום האנרגיה מוצע להגביר את השימוש בגז, שמחירו זול בהרבה מדלק רגיל ‏(פוסילי‏).

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?

הוצאת החשבון מהקפאה היא הליך שעשוי להימשך גם חודשים

אחד השותפים בחשבון הבנק מת? אתם עלולים להיחסם לחודשים