כך נולדה מחאת הקוטג': הנזק לציבור מהסרת הפיקוח - 760 מ' ש'

המועצה לצרכנות: להחזיר הפיקוח על הקוטג' ומוצרי חלב נוספים; מחיר הקוטג' התייקר ב-30%-40% בזמן שמוצרים שכן נשארו תחת פיקוח התייקרו רק ב-10% ■ ישראל יקרה לנו: "סל מוצרים מפוקח אינו הפתרון - הממשלה צריכה לספק פתרון כולל"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

מחר (ג') תתכנס לדיון הוועדה לביקורת המדינה בכנסת ותדון על הפיקוח במוצרי מזון, ביניהם גם מוצרי החלב. לקראת הדיון ביצעה המועצה לצרכנות בדיקה לגבי העלויות לצרכנים כתוצאה מהסרת הפיקוח על מחירי הקוטג'. לפי בדיקת המועצה, מחיר הקוטג' התייקר ב-30%-40% בזמן שמוצרים שכן נשארו תחת פיקוח התייקרו רק ב-10% בסך הכל. עליות המחירים לפי נתונים אלו הביאו לכך שבין השנים 2008-2011 שילם ציבור הצרכנים 760 מיליון שקל יותר כתוצאה מהסרת הפיקוח ועליית המחירים.

כעת יוצאת המועצה בקריאה להחזרת הפיקוח על הקוטג' ומוצרי חלב נוספים מהם הוסר. עוד מבקשת המועצה מהוועדה להרכיב סל מוצרי עוגן בפיקוח, שיוביל להוזלת מחיריהם של מגוון מוצרים בסיסיים. הרעיון בהרכבת סל שיכלול מוצרים מקטגוריות שונות, יוביל לכך שמלבד העובדה שצרכנים יוכלו לרכוש מוצרים במחירים הוגנים, תהיה גם הורדת מחירים במוצרים דומים, מאחר שלצרכנים תהיה האפשרות לבחור כיצד לפעול ולא להיכנע למחירי רשתות השיווק ויצרניות המזון.

המועצה לצרכנות מצרפת לקריאתה גם את דו"ח מבקר המדינה משנת 2012 הקובע כי "יחידת הפיקוח וועדת המחירים אינן מתחשבות בציבור הצרכנים. תלונות צרכנים על מחירים לא מוצדקים, לכאורה, של מוצרי מזון שאינם בפיקוח אינן מרוכזות או נרשמות במאגר מידע כלשהו ואינן מובאות בחשבון בהליך קבלת ההחלטות בנוגע להחלת פיקוח; ועדת המחירים אינה בוחנת מהן עמדותיו של ציבור הצרכנים, שהוא המושפע העיקרי מהפיקוח על מוצרי המזון, ואינה מביאה בחשבון את השפעת השינוי במחיר, ההחלה או ההסרה של הפיקוח על מחיר המוצר או השינוי ברמת הפיקוח עליו על רווחת הצרכנים בהליך קבלת ההחלטות".

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, טוען כי המועצה לצרכנות דורשת לבצע מיידית מספר צעדים שיורידו מחירים בטווח הקצר, לפחות עד למועד אשר הצעדים המתוכננים ארוכי הטווח יורגשו במבחן המדף. "החלטות אומללות שהתקבלו בהליכים בלתי תקינים, הן שגרמו לעליית מחירים דרמטית של המוצרים שהוסרו מפיקוח. אם לא ינקטו הצעדים המיידיים כדרישת המועצה לצרכנות ולא יאומץ דו"ח מבקר המדינה, ימשיך הציבור לשלם מכיסו מיליוני שקלים".

מ-2017, צפויים להרגיש את המחירים על המדף

תנועת "ישראל יקרה לנו" מסרה כי: "אנו מתנגדים לקידום סל מוצרים בפיקוח; כלי הפיקוח הוא אינו התשובה לבעיות הנכחיות בשוק המזון. פיקוח על מה שנקרא בטעות 'מוצרי מזון בסיסיים' אינו הפתרון וכלל מחירי המזון במדינת ישראל הם בעיה גוברת הפוגעת בשכבות רחבות של האוכלוסיה. בתנועה מאמינים כי הממשלה לא אמורה לומר לציבור אילו מוצרי מזון הוא אמור לצרוך בעזרת המוצרים בפיקוח, אלא שתפקידה הוא לדאוג להסדרה כוללת של כשל השוק המבני בתחום שווק המזון".

"דו"ח מבקר המדינה ודו"ח קדמי מצביעים על כשלים מבניים ביכולתה של המדינה לפקח על מחירי מזון מסוימים, אך גם הרחבת סל המוצרים בפיקוח לא יפתור בעיה מבנית זו. אנו מאמינים כי הגברת הפיקוח על המחירים הינו פתרון פופוליסטי שמהווה פתח למונופולים הגדולים לחשוב ולפתח שיטות עוקפות בעזרת תרגילים חשבונאיים נרחבים, כגון העמסת עלויות ממוצר אחד לאחר. פיקוח על מספר מוצרים מבוסס על ההנחה השגויה כי כלל השוק מתפקד ויש להבטיח מנגנון של מחירים מופחתים עבור אוכלוסיה חלשה בזמן שהמציאות בישראל היא שכל מחירי המזון עלו ללא כל צידוק, מה שממוטט לא רק את השכבות החלשות אלא גם את מעמד הביניים"

איל עופר ובני גרוברמן, ממייסדי תנועת "ישראל יקרה לנו" ציינו כי "קרטל יצור ושווק המזון פוגע כיום בכל השוק. "הצרכנים, שהם כלל האזרחים, החקלאים ויצרני המזון הקטנים - כולם סובלים מהריכוזיות וחוסר התחרות של שוק המזון הישראלי. שוק אשר נשלט בידי כ-9 חברות גדולות המחזיקות בידיהן את רוב שווק, יצור ויבוא המזון בישראל. כמעט בכל מדף בסופר הישראלי תמצא דואופול אשר שולט בכל הקטגוריה. הגיע הזמן לטפל בבעיה הכללית ולא לתת לנו עוד פלסטרים באמצעות 'פיקוח' או 'מבצעים' על רשימה מצומצמת של מוצרי מזון בודדים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

שכונת הדר בחיפה

"אפסיד 400 שקל בחודש למשך עשור, אבל זה יתאזן": המשקיעים החדשים בנדל"ן

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"