צ'יינה טאון בחיפה |

הכירו את הקניון סיני הראשון שייפתח בישראל

הקניון הסיני הישראלי, שמבוסס על מודלים שקיימים בכמה מקומות בעולם ונקראים "צ'יינה מולס", ייפתח בהשקעה של כ-35 מיליון שקל במבנה ששייך לחברה כלכלית חיפה וחברת גב-ים ■ הוא יכלול כ-60 חנויות שיציעו מוצרי אופנה והנעלה, טיפוח ויופי, פנאי וצעצועים, ריהוט וציוד לבית, מוצרי חשמל ודיגיטל

עידו אפרתי
עידו אפרתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עידו אפרתי
עידו אפרתי

בטיול שערכו אביבה כהן ובעלה אברהם בסין לפני כחמש שנים נפל להם האסימון: אם חלק גדול מהסחורות שנמכרות בישראל מיוצרות בסין מדוע לשלם לרשתות הגדולות ולבעלי המותגים עשרות אחוזים יותר? מדוע לא להביא את סין לישראל?

חלק גדול מהמוצרים שנמכרים כיום ברשתות הביגוד, ההנעלה, החשמל, הריהוט והצעצועים מיוצרים בסין. הרעיון היה להקים מוצב קדמי של היצרנים והיבואנים מסין בשוק הישראלי, לדלג בקפיצה אקרובטית מעל החניות והרשתות ולהציע לצרכן סחורה זהה במחירים הזולים ב-25%-30% בהשוואה לרשתות. בשנתיים האחרונות קרם הרעיון עור וגידים וביולי הקרוב ייפתח במרכז הקונגרסים שבחיפה ה"סיניון" – הקניון הסיני הראשון בישראל.

הדמיה של הקניון הסיניצילום: סיניון

מופע הקרקס הסיני שמתוכנן לאירוע הפתיחה החגיגי, אמור לחגוג לא רק את פתיחת הקניון יוצא הדופן בישראל. הוא יהווה גם את יריית הפתיחה לחזון עסקי גדול יותר: פתיחת חמישה "סיניונים" נוספים, גדולים יותר, בערים נתניה, ראשון לציון, ירושלים, באר שבע ואשדוד. נשמע תמוה או פנטזיונרי? עד שהקונספט השיוקי החדש יעמוד במבחן המציאות משקיעים בני הזוג את מרצם וממונם בהכנות לפתיחה ההולכת וקרבה. במבנה המיועד, בשטח 3,500 מ"ר, מתבצעות העבודות והפועלים עסוקים בהתקנת תשתיות והלחמה של מסגרות מתכת (שום דבר שמזכיר סינים), את העניינים מנהלת אביבה מחדרון קטן שמשמש לה משרד.

הקניון הסיני הישראלי, שמבוסס על מודלים שקיימים בכמה מקומות בעולם ונקראים "צ'יינה מולס", ייפתח בהשקעה של כ-35 מיליון שקל במבנה ששייך לחברה כלכלית חיפה וחברת גב-ים. הוא יכלול כ-60 חנויות פתוחות הבנויות כמעיין תאים פתוחים בשטחים של 25-160 מ"ר בעצוב אחיד ובזיקה מזרח-אסיאתית. ויציע למבקרים בו מוצרי אופנה והנעלה, טיפוח ויופי, פנאי וצעצועים, ריהוט וציוד לבית, מוצרי חשמל, דיגיטל, סוכנות רכב, מסעדות אסיאתיות, בית תה ועוד – כולם משווקים ישירות על ידי היבואנים הישר לצרכן הסופי. בנוסף, יהיה בקניון מתחם רפואה סינית, בית מרחקת סיני, בית ספר לשפות מזרח-אסיאתיות למופעים.

הדמיה של הקניון הסיניצילום: סיניון

במקרה או שלא, פתיחת הקניון המוזל מתאימה את עצמה בתזמון טוב לדרישות העדכניות של הצרכן הישראלי, שנמצא כבר תקופה ממושכת במגמת נדידה לרשתות הדיסקאונט. המגמה שהחלה בתחום רשתות המזון ומאז זולגת לתחומים נוספים ,כשברקע נשמעות טענות מטעם בעלי חנויות רשתות על דמי השכירות הגבוהים שגובים מהם בקניונים המובילים. המפלט היחיד והלא מספק של ציבור הצרכנים הם מתחמי העודפים שמציעים כיום סחורה מוזלת, אבל מאופיינים במחסור תמידי במידות ודגמים של מוצרים פופולאריים ובחוויית קנייה בסיסית וירודה. בהתאם לכך, אמור הסיניון, להפוך את הדיסקאונט לקונספט של פלטפורמה שיווקית, בניגוד לאסטרטגיה של רשת כזו או אחרת.

"מי שיושב במקום הזה זה יבואנים שמוכרים את הסחורה שלהם לצרכן הסופי. היתרונות מבחינתם הם שהם מקבלים את הכסף באופן מיידי או בטווח קצר - אם באמצעות תשלום במזומן או בכרטיס אשראי - ולא שוטף פלוס 60 או יותר כמו שמקובל. מבחינתם, זו פלטפורמה שיווקית ולמעט המוכר בחנות שנמצא מטעמו של היצרן או היבואן אנחנו דואגים לכל השאר – פרסום, שיווק, אחזקה וכו'. מבחינת הצרכן הוא קונה את אותו מוצר שהוא רואה בחנויות בקניונים במחיר של 25%-30% פחות" היא מסבירה.

אביבה כהן, עורכת דין ורואת חשבון במקצועה ובעלת משרד פרטי (וגם מאסטר ברייקי), שנים רבות שימשה כמנהלת כספים בתעשייה האווירית, קודם לכן עבדה בפדרציה היהודית בבוורלי הילס, בזמן שבעלה אברהם, מהנדס אלקטרוניקה בהכשרתו, הקים עסק לריהוט יוקרתי ופריטים מעוצבים למפונקים והעשירים של בוורלי הילס. כששבו ארצה עבד אברהם בתחום ההיי-טק. הם מתגוררים בתל-מונד ויש להם שלושה ילדים.

"טיילנו הרבה שנים בעולם ראיתי המון קניונים, בין היתר את הקניונים הסינים. אני מאד מחוברת לתחום של רפואה סינית ואז התבשל אצלי הרעיון של להקים משהו שקשור בזה. היה לי ברור שהעניין של רפואה סינית לבד לא יעבוד וצריך לשלב את זה עם מסחר", מספרת כהן. "הקונספט פה, להבדיל מצ'יינה מולס בעולם, ששם הראיה היא מסחר נטו. פה יהיה דגש חזק יותר על תרבות ורפואה סינית. בקניון הזה במקום להיכנס לסופר פארם ייכנסו ויקבלו טיפול אלטרנטיבי במחיר שהוא זול – רפואה סינית קהילתית, אם זה שיאצו דיקור או לבית המרקחת הסיני".

בישראל צמד המילים "מיוצר בסין" הוא ביטוי נרדף למוצר זול ולא איכותי. אתם לא חושבים שזו תהיה בעיה מבחינה מסחרית?

"'פוקס' זה כולו סין, כך גם 'תמנון' 'קסטרו' ועוד רבים. פעם חשבו ש'אם אני קונה מוצר גרמני אז זה טוב ואם אני קונה סיני אז זה זול ומתפרק אחרי יומיים'. אני חושבת שהיום אנשים מבינים שבסוף הכול מיוצר בסין - גם נייקי ואדידס, כולם מייצרים בסין. אם פעם בסין היו מייצרים רק דברים שהם באיכות נמוכה היום קשת האיכויות של המוצרים היא רחבה ונעה מהאיכות הכי נמוכה ועד לאיכות הגבוה ביותר. ואנשים היום כבר מבינים את זה ואני מאמינה שאחרי שיבקרו בפעם הראשונה בקניון התדמית תשתנה".

האם באמת מדובר באותו המוצר שנמכר ברשתות ובאותה איכות?

"זה אותו המוצר ובאותה איכות. למעשה זה מוצר שהוזמן על ידי החברה ומייצרים אותו מעבר לכמות המבוקשת. הנה דוגמה: יש עכשיו טרנד חדש של ישראלים שרוכשים בית נוסעים לסין בלווי האדריכל שלהם כדי לרכוש את תכולת הבית ולחסוך עשרות אחוזים לעומת רכישה בישראל. מכר שלי שעשה את זה לאחרונה פתח את המכולה וגילה שעל האריזה של האגרטל הגדול שרכש היה הסמל של ביתילי – הוא פשוט קנה אותו מאותו המפעל שמייצר לביתילי, שרכשה כמה שרכשה והיתר נמכר. על האגרטל הוא שילם 140 שקל. מתוך סקרנות נכנסתי לחנות של הרשת וראיתי שהמחיר היה 1,300 שקל".
יזמי הקניון נזהרים עם ציון המותגים כדי שהדבר לא יתפרש כהתנגחות עם הרשתות ואולם לטענם, מוצרים פופולאריים רבים שנמכרים בישראל – עם או ללא תווית החברה, ימצאו את דרכם לקניון ויוצעו בהנחה.

מה שכר הדירה שישלמו היבואנים בקניון?

"דמי השכירות ינועו סביב ה-200 שקל למ"ר או אחוז מהפדיון – הגבוה מבין השניים. מדובר בחנויות בשטחים קטנים ומעבר לכך, בניגוד לקניון דמי השכירות כוללים את הכל: חשמל, מיזוג אוויר, אחזקה, שיווק ופרסום, אירועים ביוזמת הקניון".

לפעמים למחירים מוזלים שמרוכזים במקום אחד יש נטייה להפוך את המקום עצמו לזול. אתם לא חוששים שהקניון הזה עלול לסיים את חייו כבזאר?

"אנחנו מצד אחד לא רוצים צ'יינה-טאון ומצד שני לא קניונים המסודרים ובמחירים היקרים ולכן השילוב פה הוא מצד אחד שוק מצד שני הוא מסודר. ברור לנו שאנחנו חייבים להצליח בפעם הראשונה ושאין כאן הזדמנות שנייה. התמהיל של החנויות חייב להיות מאד ברור ומדויק והכוונה היא שתהיה כאן פעילות שתתאים לכל המשפחה. גם במבחינה תפעולית הכל חייב להיות טיפ טופ כי ככל שהמודל יהיה מגובש כך יקל עלינו בפתיחת הקניונים הבאים".

מי שמלווה את כהן במיזם מהרגע הראשון ומשמש כיד ימינה של אביבה וכסמנכ"ל שיווק של הקניון הוא שמוליק בן חיים, מנכ"ל ובעליה של חברת פתרונות ניהול מניב, חברה שותפה של צ'מנסקי את שחר, שביצעה בדיקות רקע לקראת המיזם.

למה בחרתם לפתוח את הסיניון הראשון דווקא בחיפה ולא במרכז הארץ, שם כוח הקניה גדול יותר ויש יותר פתיחות לניסויים מהסוג הזה?

בן חיים: "ערכנו בדיקות מקדימות בהתחלה היתה התלבטות בחרנו בחיפה למרות שאין לה את התדמית של תל-אביב. היה כאן שיקול של זמינות ושכר דירה - רצינו לפתוח את הקניון מחר ולא עוד עשר שנים. עיריית חיפה מאד מעודדת את זה והמקום עצמו שייך לחברה הכלכלית חיה וחברת גב ים. את הקניון הבא אנחנו נפתח בנתניה ואחריו בראשון לציון – בשני המקומות האלה יש לו כבר לוקיישנים בשטח של 7,000 מ"ר – כפול מהקניון הזה".

האם שטחי החנויות מיועדים רק ליבואנים? אם תפנה אליכם רשת גדולה ותציעה סכום יפה לא תאפשרו לה להיכנס?

בן חיים: "סוג הלקוח ששוכר ממני את השטח הוא רק יבואנים ויצרנים מסין ועל זה מבוסס מהות העסק. אני רוצה לתת פתרון שהלקוח לא מקבל בקניון סטנדרטי בישראל. כשקסטרו נכנס לקניון הוא לא צריך ממני פרסום, קידום מכירות ואלף ואחד דברים אחרים. פה אני מביא לקוח שאין לא מספיק ידע או מכלול מוצרים גדול מספיק בשביל להקים רשת. וכאן הוא מקבל עסקת חבילה שפוטרת מלעסוק בעניינים של פרסום שיווק וניהול. אנחנו אומרים לו" 'אתה רק תעמוד כאן ותמכור את הסחורה שלך'. זה דבר שהרבה יותר נוח לו מקניון ולא רק בגלל דמי השכירות".

מה אתם יודעים על הקהל החיפאי ואת מי אתם מצפים לראות אצלכם?

"הקהל החיפאי הוא ברמת הכנסה ממוצעת למשפחה גבוהה יחסית, שקונה הרבה. החיפאים אולי לא יודעים לפרגן לעיר אבל כן יודעים להוציא כסף. מבחינה סוציו-אקונומית הבדיקות שלו העלו שהסיניון ידבר אל חלק רחב באוכלוסייה בעשירונים 2-8. מבחינת מיקום אנחנו נמצאים במתחם מת"מ שעובדים בו 20 אלף אנשי היי-טק שיגיעו לאכול כאן ולרוכש גדג'טים. חוץ מזה מרכז הקונגרסים הוא מקום מרכזי שיושב על כביש 2, כביש 4 וכביש המנהרות, ומתקיימים בו אירועים גדולים כמו תחרות מלכת היופי והפסטיגל"

האם אתם מתכוונים להכניס שותפים נוספים לבעלות בקניון?

"אנחנו נמצאים במגעים עם איש עסקים משנגחאי שקשור לקהילה הסינית בחיפה. הוא פעיל בתחום הקניונים והוא שמע מהסינים שהולך להיות מוקם צ'יינה מול בישראל. בשבילו זה עסק קטן מאד ומה שמעניין אותו זה בעיקר הרעיון של להקים מקום כזה בישראל. לסינים מאד חשובה התדמית ואיכשהו תמיד תפסו אותם מבחינה מסחרית כמשהו זול ונחות. בקרב הסינים בישראל הבינו שהמקום שלנו משלב תרבות ומסחר והם מבחינתם, מעודדים ומתגייסים - בין אם זה המשקיע, השגרירות הסינית, שגם עזרה לנו לאתר יבואנים המתאימים".

יש סינים בחיפה?
אביבה: "כן, יש קהילה סינית בחיפה וקהילה סינית בארץ. הם הגיעו לישראל מכל מיני סיבות. הם חיים כאן והם אזרחים ישראלים לכל דבר. לעיר חיפה יש זיקה מיוחדת לסין והיא עיר תאומה של שלוש ערים תאומות בסין".

עד כמה הצרכן הישראלי נצמד למותגים ולרשתות שהוא מכיר?

בן חיים: "הישראלים לא נצמדים למותגים ואנחנו רואים את זה בסקרים שלנו. היום תנועה היא לכיוון הדיסקאונט. הנטייה היא לצאת מהמותגים ולעבור לרשתות הזולות יותר. לך תראה מה קורה ברשתות אופנה כמו 'האנגר', 'זברה' או 'תמנון' - כולם היום עוברים לרשתות הדיסקאונט".

האם אתם חושבים שהקניונים יראו בכם איום?

אביבה: "כרגע אני לא חושבת שזה איום, כי זה סניף ראשון. אבל כשזה יהפוך לרשת זה יכול להיות איום, כמו שקרה ברשתות דיסקאונט קמעוניות. זה משהו שהם יצטרכו ללמוד לחיות אתו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו