מדריך TheMarker |

כך תקנו סמארטפון זול ולא מזויף

מזויפים, מחודשים, מוברחים או גנובים - השוק הישראלי מוצף בסמארטפונים מפוקפקים, שעלולים לגרום ללקוחות מפח נפש לא קטן ■ אבל זה עדיין לא אומר שאת המכשיר הבא חייבים לקנות במחיר מופקע אצל המפעילות ■ כל הדרכים להימנע ממלכודות בשוק המכשירים

אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו
אמיתי זיו

יום אחד נכנסה לקוחה למעבדת הטלפונים iLab ברמת גן ושאלה את בעל המעבדה, יניב כהן, כמה יעלה לתקן את האייפון שרכשה לא מזמן והתחיל לגמגם. כהן לקח את המכשיר, בחן אותו מכל הכיוונים, ואז החזיר לה את הטלפון - "גברתי, זה לא אייפון", אמר ללקוחה המופתעת. כהן מספר שהיה המום מאיכות החיקוי: "אחד לאחד כמו אייפון, עם מערכת הפעלה והכל. אפילו ביקשתי לקנות אותו ממנה, בשביל הקטע, אבל היא לא הסכימה".

שוק הסמארטפונים פורח בישראל. חנויות טלפונים צצות מדי יום במרכזי הערים ובעיקר בשכונות חלשות. הערכה אחת מדברת על 1,000 חנויות כאלה ברחבי המדינה. ככה זה כשבישראל נמכרים כל שנה כל כך הרבה סלולרים.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

לפי נתונים של חברת המחקר IDC, ב–2012 נמכרו בישראל 1.6 מיליון סמארטפונים (החל ב–1,000 שקל למכשיר פשוט ועד 4,000 שקל לאייפון 5 או גלקסי 2 Note, א"ז) ועוד 800 אלף טלפונים רגילים. שוק המכשירים החדשים מוערך ב–5 מיליארד שקל בשנה - כ–60% ברכישות אצל מפעילות הסלולר ו–40% במה שנהוג לכנות "שוק חופשי", תלוי את מי שואלים.

וכמו שכבר הורגלנו, איפה שיש הרבה כסף יש גם הרבה קומבינות. צרכנים לא תמיד מקבלים את מה שהובטח להם והאכזבה רבה. זה לא אומר שחייבים לקנות אצל מפעילות הסלולר - ממש לא. הן גובות מחירים מופקעים על המוצרים. עדיף לקנות בשוק החופשי, אבל צריך להכיר את הטריקים וללמוד איך להימנע מהם.

"לשחוט את הערכה"

הטריק הכי נפוץ בשוק הוא מה שמכונה "לשחוט את הערכה". שי חקשור, יבואן מכשירי סלולר והבעלים של מעבדה מורשית ושל רשת חנויות הסלולר גו־מובייל, מסביר על התרגיל: "מה שעושים זה שלוקחים את הערכה המקורית, מוציאים את הסוללה המקורית ושמים במקומה זיוף סיני. לפעמים מוציאים גם את הדיבורית האישית ואת המטען, ומוכרים בלעדיהם או עם זיופים.

"אחר כך, הסוחר מוכר את המכשיר בזול, כשאת החלפים הוא מוכר בנפרד. סוללה מקורית נמכרת בשוק ב–200 שקל - זה יותר ממה שהוא מרוויח על המכשיר. דיבורית אישית נמכרת ב–70 שקל ומטען מקורי ביותר מ–100 שקל", מפרט חכשור. סוד ידוע בתעשייה הוא שחנויות הסלולר עושות את מרבית הרווח מהמוצרים הנלווים ‏(אקססוריז‏).

הנה מה שכתב גולש בזאפ על חנות סלולרים מוכרת בתל אביב: "חיפשתי, כמו רוב האנשים פה, את האייפון 5 במחיר הכי משתלם. בחרתי בחנות בגלל המחיר המפתה, אבל עדיין העדפתי לראות את המוצר לפני שאני קונה, אז הגעתי לחנות עצמה. כשביקשתי את האייפון 5, המוכר אמר שיש וצעק לחבר במחסן 'תביא את האייפון 5 וגם את המטען' - משהו כבר לא נשמע לי.

"כשהוא הביא את המכשיר, האריזה היתה פתוחה ‏(בלי ניילון, כמו מכשיר יד שנייה‏). כששאלתי אותו למה האריזה פתוחה, הוא תירץ את זה בכך ש'אנחנו עושים בדיקה כשאנחנו מקבלים את המכשיר מהיבואן', וכמובן שאחר כך חבר שלו מגיע עם המתאם למטען, שזה בעצם חיבור של מכשיר סמסונג גלקסי", משתף אותו הגולש בחוויית הקנייה המפקופקת שעבר.

כדי לגלות את הקומבינות לא צריך כישורי בלשות מיוחדים. כפי שראינו, מספיק להקליק בזאפ על דגם של סמארטפון פופולרי, להיכנס לחוות דעת ולקרוא מה כתבו על החנויות שמופיעות במקומות הראשונים.

"אספתי את המוצר מהחנות ורק בבית התברר לי שבערכה חסר מטען קיר", כותב לקוח שרכש טלפון במיני־רשת תל־אביבית. "נאלצתי לחזור למחרת לחנות ולרכוש מטען. נראה לי לא תקין שלא קיבלתי מטען יחד עם המכשיר. התחלתי לברר ובאמת הערכה, לפי אתר חברת סוני ומפרטים טכניים, כוללת מטען. בחנות טוענים שאליהם זה הגיע מספק בלא מטען בשל יבוא ממדינה עם תקנים שונים מהתקנים בישראל".

מחפשים ביטחון

סוחרים שוחטים את הערכה מעוד שתי סיבות. כדי להציג מחיר נמוך לטלפון - ולהופיע במקומות הראשונים באתר השוואת המחירים זאפ. שנית, לעתים היבואן מוציא את המטען מהקופסה, כי מכשיר שנמכר בלי מטען לא חייב לעבור בדיקות של מכון התקנים. בדיקות כאלה עולות כסף ומייקרות את המוצר הסופי.

משומש, כמו חדש

טריק שני, נפוץ מאוד, הוא למכור מכשיר משומש כאילו היה חדש. לעתים מפעילה בחו"ל מוכרת מכשיר והלקוח מחזיר אותו אחרי כמה ימים. המפעילה מוכרת את העודפים הללו לסוחרים בחו"ל, וחלק מהמכשירים עושים דרכם גם לישראל. מכשיר כזה יגיע לרוב עם לוגו של מפעילה זרה ‏(וודאפון, T-Mobile‏) או עם אפליקציות מפעילה המותקנות על המכשיר.

חקשור מסביר מדוע זה מסוכן: "יצרנית כמו HTC מוכרת בשתי דרכים: למפעילה או לשוק החופשי. אם מכשיר נמכר למפעילה, אין לו אחריות בינלאומית - חד וחלק. אם הוא נמכר מראש לשוק החופשי, יש לו אחריות בינלאומית ויש מי שיטפל בלקוח".

בשוליים של השוק נמכרים גם מכשירים מוברחים וגנובים. "השוק מוצף בציוד מוברח, גנוב ומחודש", אומר אודי מארצי, מנכ"ל רשת hMobile המשווקת מכשירים בהום סנטר. "הבעיה היא שמי שעובד ישר צריך להתמודד עם ה'רעים' - לקוח נכנס לזאפ ורואה שם מחיר שהוא נמוך יותר ממחיר העלות שלי, כי המבריח אינו משלם מס. זה משחק לא הוגן".

לדברי מארצי, יש לכך גם השלכות ברמה הלאומית: "מדובר ב–15% מס קנייה ו–17% מע"מ. כל מכשיר אייפון מוברח זה אובדן הכנסות ישיר למדינה של 1,000 שקל. משרד התקשורת צריך להפסיק את הסחר במכשירים גנובים - ויש לו היכולת לעשות את זה באמצעות ה–IMEI (מספר זיהוי ייחודי שיש לכל מכשיר, א"ז)".

דוידי פיאמנטה, מנכ"ל סאני, יבואנית מכשירי סמסונג לישראל, מתאר את הבעיה מהזווית שלו: "בגדול, השוק המקביל אינו פוגע בי. הוא מייצר תחרות בריאה, מחזק לי את המותג, מגדיל מכירות של אביזרים ומוסיף לי עבודה בשירות. הבעיה היא ש–30%–40% מהשוק המקביל זה ציוד מוברח.

"רוב הציוד מגיע מאירופה, ושם עובדים עם תדרים ‏(בעיקר 900 ו–2,100 מגה־הרץ‏) שלא מתאימים ל–80% מלקוחות הסלולר בישראל - ואז באים לקוחות ואומרים 'יש לי ניתוקים, הגלישה אטית'. רבים מתפתים לקנות במחיר נמוך מדי. אלפים מגיעים אלי מדי חודש, בוכים שהתצוגה לא טובה או שהטלפון נתקע. זה פוגע בלקוחות ופוגע במותג", מסביר פיאמנטה. אז מה עושים?

1. אל תתפתו לזול ביותר בזאפ

המכשיר הזול עשוי לעלות לכם ביוקר. מומלץ לקרוא הרבה ביקורות על החנויות ‏(עם זאת, חלק מהביקורות עשויות להיכתב על ידי בעלי עניין‏). "במחיר כזה, הרווח של המוכר הוא 70 שקל על מכשיר שעולה 3,000 שקל", אומר יבואן מורשה של אחד המותגים. "ברווח כזה הוא לא רוצה לראות אותך יותר - תשכח משירות".

כך תבצעו קנייה חכמה של סמארטפון

2.בדקו מי 
היבואן

זו אולי הנקודה החשובה ביותר בקניית סלולרי. מטבע הדברים, בשוק פועלים יבואנים רבים מכל הגוונים והסוגים, קטנים וגדולים, אמינים יותר ופחות. בעת הרכישה חובה לשאול מי היבואן, ולבקש לראות את מדבקת היבואן על קופסת המכשיר. למוצרים של כל חברה יש יבואן מורשה, שהוא הכתובת המקומית הכי בטוחה.

את מוצרי אפל מייבאת לישראל חברת iDigital; את מוצרי סמסונג מייבאת סאני; את מוצרי סוני מובייל מייבאת ברס־אלקטרה; את מוצרי HTC מייבאת טאץ'־גרופ, ואת מוצרי נוקיה מייבאת יורוקום. שתי יבואניות מהרשימה, ברס־אלקטרה וסאני, כחלק מהמאבק בשוק המקביל הפרוץ, הכריזו באחרונה כי מי שירכוש דרכן מכשירים יקבל אחריות לתקופה כפולה מהנהוג בשוק, כלומר ל–24 חודשים.

יש גם יבואנים מקבילים, שמציעים את אותם המכשירים שמשווקים היבואנים המורשים אבל במחירים נמוכים יותר. אחרי שיחות עם שחקנים רבים בשוק אפשר להצביע על לפחות ארבעה יבואנים מקבילים גדולים ואמינים. רמפל, שהיא חלק מ–RCS, שחקנית השוק המקביל הגדולה בעולם. שיא.קום שפועלת בתחום היבוא המקביל כבר זמן רב ובבעלות מלאה של ח.י. אלקטרוניקה.

רונלייט היא שחקנית די צעירה ביבוא המקביל בענף הסלולר, אבל מדובר בחברה ותיקה שיש לה גם זיכיון בישראל ליבוא הרשמי של מוצרי LG סלולר ו–Asus. אחרונה ברשימה היא חברה בשם אורפרק.

היבואניות הללו הן שחקניות אמינות בשוק הסלולר - עד כדי כך שלעתים מפעילות הסלולר רוכשות מהן ציוד, כשנוצר אצלן מחסור או כדי לשלם פחות. חשפנו כאן, למשל, שחברת פלאפון רכשה חלק ממלאי הגלקסי SII, לא דרך סאני.

הצרה היא שחוץ מרכישה בחנות פיסית, אין דרך לדעת מי היבואן של מכשיר הסלולר. החנויות האינטרנטיות אינן חושפות את היבואן שממנו רכשו את הטלפון.

גם באתר השוואת המחירים זאפ לא כתוב מי היבואן, ואפילו באתר סחר גדול כמו וואלה־שופס כתוב לעתים, "אחריות: שנה על ידי רונלייט", ובמקרים אחרים, "אחריות: שנה על ידי היבואן". מי היבואן? תגלו רק כשהמכשיר יגיע. אולי כאן יש מקום להתערבות רגולטורית.

3. שקלו לקנות באחת הרשתות

היבואניות הרשמיות של מכירי הסלולר סאני ו–iDigital מפעילות חנויות קמעוניות, אבל טלפונים נמכרים גם ברשתות חשמל ומחשבים. סמארטפונים נמכרים ברשתות מוכרות כמו באג, אייבורי, הום סנטר ורשת Mobuy ‏(בחנויות אייס, שקם אלקטריק, מחסני חשמל ועוד‏) ויש גם רשת יותר קטנה בשם Best Mobile.

שימו לב: גם אם רוכשים ברשת, עדיין כדאי לשאול מי היבואן כי לעתים הרשת עובדת עם כמה יבואנים. באייבורי, למשל, מצאנו הפרש של 100 שקל בין אייפון 5 שמגיע מ–iDigital לבין אותו המכשיר ביבוא רונלייט.

מחיר סמארטפון ברשת גדולה יהיה אמנם גבוה במעט לעומת חנות פרטית ולא מוכרת, אבל מדובר בקנייה בטוחה יותר שבדרך כלל מאפשרת גם פריסת תשלומים על פני תקופה ארוכה יותר. הבעיה היא שלכמה מהרשתות אין אתרי אינטרנט ראויים, שמאפשרים השוואת מחירים ורכישה.

4.ודאו שקופסת המכשיר סגורה

"הקופסה צריכה להיות סגורה עם הניילון, כשלקופסה היבואנית מצמידה פלומבה - מדבקה שכתוב עליה שאם היא קרועה, לא לקנות", אומר חכשור. לא להתפשר על זה. בתוך הקופסה צריך להיות עלון מידע בדבר קרינה בלתי מייננת.

"אפשר גם לבדוק את מספר ה–IMEI - מספר זיהוי ייחודי שיש לכל מכשיר ‏(בדרך כלל מתחת לסוללה או בחיוג #06#*‏). ה–IMEI על המכשיר חייב להיות זהה לזה שעל הקופסה, אחרת יש חשש כי המכשיר מוברח ‏(בדרך כלל מבריחים בלי הקופסה‏).

בכל מקרה, מסכם חכשור, הצרכן צריך ללמוד להסתמך גם על תחושות בטן - ולהרגיש מתי מוכרים בחנויות מנסים למרוח אותו עם כל מיני הסברים מפוקפקים ולא הגיוניים.

לאן נעלמה מדבקת האחריות

לקוחות רבים מתקשים לממש אחריות על מוצר אלקטרוני ולעיתים סוחרים מתחמקים ממתן שירות בתואנה כי יש להציג תעודת אחריות וחשבונית רכישה - מסמכים שלקוחות לא נוטים לשמור בצורה מסודרת. משרד התמ"ת הכיר בבעיה וביוני 2012 עברה רפורמה שמכונה "מדבקת אחריות".

הרפורמה קובעת כי כל מי שמוכר מוצר אלקטרוני שעלותו מעל 150 שקל חייב לספק מעבר לתעודת אחריות גם מדבקת אחריות שעליה כתוב שם הסוחר ותום תקופת האחריות. את המדבקה הזו לקוח יכול לשים על המוצר והסוחר יהיה חייב לתת לו שירות, גם אם אבדה תעודת האחריות והחשבונית. התקנה נכנסה לתוקף באוגוסט האחרון אבל כנראה שהאימוץ שלה רחוק מלהיות מלא

בכל אופן, תיקון זה לחוק הגנת הצרכן תקף גם למוצרי סלולר, בסייג אחד. כל מכשיר טלפון סלולרי מצוייד במספר מזהה חד ערכי המכונה IMEI. במידה והסוחר מאפשר לצרכן להיכנס לאתר שלו, להקיש IMEI ולראות את תאריך תום תקופת של המוצר - הוא פטור ממסירת המדבקה לצרכן. כך בלשון החוק: "טובין המזוהים במספר סידורי או מספר זיהוי ייחודי פטורים מחובת מסירת המדבקה אם מתקיימים התנאים הבאים: א. לא נדרש מן הצרכן להציג תעודת אחריות כתנאי למתן שירות. ב. הוא מאפשר לצרכן לבדוק את תום תקופת האחריות בכל את באתר האינטרנט, בטלפון בשיחת חינם ובאמצעות מסרון, באמצעות המספר הסידורי או מספר הזיהוי הייחודי". אלא שהרפורמה עוד לא חלחלה, והרבה מהחנויות הפרטיות (וגם בחלק מהרשתות), טרם אימצו את הרפורמה.

ממשרד התמ"ת, האמון על האכיפה בנושא, לא נמסרה תגובה.

עקבו אחרי TheMarker בטוויטר

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"