הסיירת יוצאת לדרך: המועצה לצרכנות תשווה מחירים במקומכם

הסיירת תפרסם השוואה שבועית של 40 מוצרים מ-150 נקודות מכירה שונות ברחבי הארץ ■ שיטת הפעולה: הרכבת קבוצת "נאמני צרכנות" שתשווה מחירים ברחבי המדינה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

כחודש לאחר השקתו, החל ממחר (13.2) יעלה לאוויר פרויקט סמ"ל - סיירת המועצה לצרכנות - שנוצר כדי לזהות פגיעות צרכניות ברחבי הארץ ולפרסם נתונים חיובים ושליליים לגבי מכירה ופרסום של מוצרים שונים באתר האינטרנט של המועצה. כחלק מהשירות החדש, יוכל ציבור הצרכנים בארץ לקבל מידע חינמי על סל קניה של 40 מוצרים שונים בכ-150 נקודות מכירה בכל רחבי הארץ.

שיטת הפעילות של הפרויקט הינה הרכבת קבוצת "נאמני צרכנות" שמופעלת על ידי המועצה ועורכת בדיקות מקומיות ונקודתיות ברחבי המדינה, לצורך השוואת מחירים ובדיקת כיבוד זכויותיהם של צרכנים בבתי עסק. בין היתר, פרויקט זה נועד גם להגברת המודעות לקיומן של הזכויות הצרכניות ולמתן כלים השוואתיים לצרכן הישראלי לגבי מחיריהם של מוצרים שונים.

סופר מרקט. חוויית משתמש גרועהצילום: תומר אפלבאום

בשלב הראשון יעלה לאוויר כלי השוואת המחירים לצרכן, אשר יופיע באתר המועצה לצרכנות ויהיה נגיש לכל אזרח במדינת ישראל בחינם, כשירות לציבור. המאגר יורכב על ידי הנתונים שיאספו כ-50 סיירים מבתי עסק שונים ברחבי הארץ בשיטת הלקוח הסמוי, ויבדקו רשימת סל אחיד של 40 מוצרים. את הנתונים שידגמו יעבירו הסיירים כך שמדי שבוע יעלו לאתר מחיריהם של כ-150 נקודות מכירה ומדי שבועיים ייבדקו למעלה מ-300 נקודות מכירה שונות ברחבי הארץ. באתר יופיע ציון המחיר לכל מוצר, שם הסניף, המיקום והתאריך בו בוצעה התצפית.

בנוסף, המועצה לצרכנות תנתח את תוצאות הנתונים ובכל שבוע תפרסם סקירה בה יוזכרו הממצאים החשובים לטוב ולרע, בכדי להמליץ לצרכנים היכן ובאיזה מחיר כדי לערוך את קניותיהם. האתר גם יספק לצרכנים את האפשרות לבדוק מי הן הרשתות הזולות ביותר בסביבת מגוריהם וכן יאפשר לערוך השוואת מחירים ספציפית על מוצרים שונים בין הסניפים בקרבת מקום.

מלבד השוואת המחירים, הסיירים יבדקו גם האם העסקים עומדים בחובתם כלפי הצרכן ופועלים בהתאם לחוק בכל הנוגע להצגת מחירים, הצגת מוצרים בפיקוח, פרסומים ומבצעים. במידה וימצא כי בית עסק מסוים פועל בניגוד לחוק הגנת הצרכן, אותו לקוח סמוי יתעד את העבירה ויעביר זאת לטיפול המועצה לצרכנות. בהמשך תפנה המועצה לאותו בית העסק ותודיע לו על הממצאים וכן תבקש לפתור את הפגיעה בצרכנים. במידה והפנייה לא תיושם, המועצה תפנה לעזרת הגורמים הרלוונטיים, כמו משרד התמ"ת ובית משפט, מבלי לפסוח על פרסום שמו של בית העסק באתר על מנת להזהיר את הציבור.

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, מסביר כי פרויקט סמ"ל מצטרף לשורה של מהלכים שמבצעת המועצה לצרכנות במאבקה המתמיד על זכותם של הצרכנים להגינות ובמאבק נגד יוקר המחיה. "היכולת לנקוב במחירים גבוהים לצרכן נשענת במידה רבה על קשיים הניצבים בדרכו של הצרכן לבצע השוואות מחירים ולקבל החלטות רכישה מושכלות: היכן לצאת לבצע את קניותיו, אילו מוצרים עדיף לקנות בחנויות מסוימות וכן מאיזו חנות להדיר את רגליו. כעת יש לצרכן אמצעי זמין להיוודע קודם לכן לאפשרויות שלו באזור מגוריו והיכן הוא יוכל לבצע את הרכישה הכדאית מבחינתו. בהתאם לכך, הצרכן יוכל להחליט לאיזו חנות לצאת, ואילו מוצרים לרכוש בה".

אהוד פלג

פרויקט זה יוצא לאור בזמן שארגונים חברתיים רבים מנסים ללחוץ על רשתות המזון הגדולות בישראל לשקף את מחיריהן לצרכנים בכל רגע נתון ובכל הסניפים, בהתאם להמלצות ועדת קדמי, ולא לנצל את העובדה שהצרכן לא יכול לערוך השוואת מחירים בעת כניסתו לסופרמרקט. עד כה הדרישות לא נענות ונראה כי הרשתות ממתינות לחקיקה כדי לבצע מהלך זה, ולא מוכנות ליזום או לבצע זאת מעצמן.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

שר האוצר בצלאל סמוטריץ'

צעד בדרך למיסוי השכרת דירות והמס שבעלי מכוניות חשמליות חששו ממנו

ראש הממשלה בנימין נתניהו במסיבת העיתונאים, אתמול

הכל אפשרי בחסות עריצות הרוב - חוץ מדבר אחד. זה מה שמדיר שינה מעיני נתניהו