חוזרים לתמונה |

אלו אתרי אלבומים מציעים את העסקה המשתלמת ביותר?

אלבומי התמונות בהדפסה דיגיטלית צוברים תאוצה בשנים האחרונות ■ אם פעם נשמרו האלבומים רק לתיעוד אירועים מיוחדים, כמו ימי הולדת וחתונות - כיום הם משמשים גם כלוחות שנה, הגדות לפסח ושימור מתכונים ■ מה מציעים האתרים המובילים, איך תעשו זאת בעצמכם, כמה זה עולה ואילו אתרים הגולשים הכי אוהבים

חוה טרטנר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חוה טרטנר

בשנים הראשונות למהפכת הצילום הדיגיטלי, היה נראה כי תם גם עידן אלבומי התמונות - אלה שאפשר לאחוז ביד ולדפדף בהם - ורבים נאלצו להסתפק בזפזופ בין תיקיות התמונות שבמחשב. שירותי הדפסה וארגון של תמונות דיגיטליות החזירו בשנים האחרונות את התמונות לאלבומים - והפעם, בלי תמונות מתנתקות שיוצאות לטייל בין הדפים.

ברשת ניתן למצוא כמה אתרים ישראליים המציעים עיצוב אלבום דיגיטלי ושליחה של האלבום המודפס בדואר. האתרים מציעים מגוון מוצרים. אלבומי תמונות ולוחות שנה משפחתיים הם הפופולריים ביותר, אבל גם הגדות לפסח, ספרי מחזור, ספרי מתכונים ואלבומי מזכרת מטיולים יוצאים מהפייסבוק - ומוצאים דרכם לארון הספרים.

יש מי שמדפיס מדי שנה לוח שנה עם תמונות מעודכנות של הנכדים לסבא ולסבתא, ויש מי שמתעד באלבומים כל שנה בחייהם של הילדים. אחרים משתמשים בשירות לעריכה עצמית של אלבום תמונות מאירועים, כמו חתונות וימי הולדת.

האתרים המוכרים הם לופה ופיקאבוק הוותיקים. ביולי 2011 הצטרף אליהם גם וואלה שופס, שם מעריכים כי בשוק הישראלי מיוצרים מדי שנה 120–170 אלף אלבומי תמונות. יורם רוזנבאום, מנכ"ל משותף בלופה יחד עם אחיו עופר, מעריך כי מדובר ב–400 אלף אלבומים בשנה.

מה שבטוח זה ששוק אלבומי התמונות צובר תאוצה בשנים האחרונות. בלופה ובפיקאבוק מדווחים על גידול שנתי של כ–30% בפעילות, ומדי כמה חודשים מצטרף מתחרה חדש לשוק. בלופה אומרים כי יותר ממיליון לקוחות כבר התקינו את התוכנה שלהם במחשב. בשנה האחרונה צצו ברשת קופונים גם לאתרים של אלבומי התמונות - מה שמעלה את השאלה האם לגידול הזה בפעילות יש קשר לקופונים?

סיון ון דר פלאס, מנהלת שיווק ומכירות בפיקאבוק, חושבת שלא. "הקופונים אינם גורם משמעותי לעלייה בשימוש במוצרים שלנו. רוכשי הקופונים הם 'ציידי דילים' בעיקרם - ולא מפתחים נאמנות למותג ספציפי.

"הגורם העיקרי לעלייה בפופולריות של אלבומי התמונות הוא הגידול העצום בצילום הדיגיטלי. כל טלפון הוא גם מצלמה באיכות סבירה עד טובה, וכולנו נהפכנו לצלמים חובבים. כך הצטברו תמונות רבות בקבצים שלא ניתן לעשות בהם שימוש. בנוסף, גוברת המודעות לאפשרות להזמין אלבומים דיגיטליים ולשכלולים הטכנולוגיים, מה שהופך את השירות ליותר ויותר נגיש וידידותי למשתמש", מסבירה ון דר פלאס.

בוואלה שופס סבורים כי גם להתגברות התחרות בשוק יש חלק בפופולריות הגואה: "ריבוי התוכנות יצר שוק תחרותי של ספקי פתרונות לעיצוב אלבומים והדפסתם - ותחרות זו הביאה גם לירידה במחירי האלבומים. הכניסה של אתרי הקופונים יצרה הזדמנות שיווקית חדשה לספקי התוכנות, אבל לאורך זמן, כמו בתחומים אחרים, ספקי התוכנות יבינו שהם מחסלים את רווחיות הענף - וקידום המכירות דרך אתרי הקופונים ידעך".
מצלמים בסלולרי ומדפיסים באלבומים

דריה הניג־שקד, נשואה ואם לשניים, נוהגת להכין אלבומים מדי שנה. היא מספרת כי התמונות הרבות שהצטברו במחשב, לאחר החתונה ולידת ילדיה, הניעו אותה להקדיש להן אלבומים. "ריבוי האירועים המשמחים הביא אותי להחלטה שאני רוצה לזכור מה חווינו יחד בכל שנה - שנוכל בעתיד להתבונן בתמונות יחד עם הילדים.
"למעשה, מאז הדייט הראשון שלי עם בעלי לעתיד, ביולי 2008, ועד היום, אנחנו מצלמים בעיקר בסלולרי; אני מעבירה למחשב את התמונות אחת לחודש־חודשיים, כדי לא לשכוח פרטים - ובכל יולי מדפיסה ספר חדש.

"נכון שיש קצת התעסקות עם הורדת התמונות, בחירתן ועריכתן בספרים, אבל חצי שעת עבודה אחת לחודשיים ועוד שעה־שעתיים להכנת כל ספר - ויש תיעוד ראוי, נאה וקל לוגיסטית, שמגיע עד הבית", אומרת הניג־שקד. בשלוש השנים האחרונות, לדבריה, היא משתמשת בלופה, ומרוצה מהממשק - וגם מהתוצאות.

בדיון בנושא בקבוצת הפייסבוק מאמאזון, שבה חברות כ–30 אלף אמהות, נשמעו חוות דעת חיוביות גם על פיקאבוק - בזכות התוצאה האיכותית - ועל זומה, וואלה שופס וסיבוק - בעיקר בזכות המחיר הנמוך. "עשיתי כמעט בכולם אלבומים של מסיבות רווקות וכאלה. וואלה שופס הכי מומלצים בעיני", כתבה אחת הגולשות.

גולשת אחרת המליצה על לופה, למרות מחירי משלוח גבוהים, לטענתה, בגלל התוצאות הטובות. שלישית כתבה: "עשיתי קרוב ל–10 אלבומים בזומה. נכון, אין להם שירות לקוחות, אבל התוכנה הכי ידידותית ומקצועית, והתוצאה - סוף".

איך זה עובד

לצורך הבדיקה, בחרנו שישה אתרים מובילים שקראנו עליהם המלצות בפורומים. בכל אתר בדקנו את ממשק המשתמש, את המחירים של כמה סוגי אלבומים ומה מייחד אותו לעומת האתרים האחרים ברשת.

רוב האתרים מציעים כמה מוצרים דומים, כשלכל אתר גם מוצרים ייחודיים. הפורמטים החוזרים על עצמם בכל האתרים הם ספרים בגודל עמוד A4, לרוחב או לגובה, ואלבומים ריבועיים בגודל 30X30 ס"מ או 20X20 ס"מ (קיימים הבדלים קטנים בגדלים המדויקים בין האתרים). רוב האתרם מציעים גם פורמטים קטנים או גדולים יותר. הפופולרי ביותר - מספרים בפיקאבוק, לופה ובוואלה שופס - הוא A4, כשגם הספרים הריבועיים הגדולים צוברים תאוצה. מחירו של ספר A4 בן 32 עמודים הוא בין 97 שקל בסיבוק ל–171 שקל בלופה.

לפני עיצוב האלבום הגולשים מתבקשים לבחור את מספר העמודים, ואת אופן עיצוב הכריכה. בכמה מהאתרים, בהם פיקאבוק ולופה, מוצעת גלריה של אלבומי לקוחות במבחר תחומים - והגולשים מוזמנים לדפדף, להתרשם ולקבל השראה.

בכל האתרים, פרט לוואלה שופס, התהליך מתחיל בהורדת תוכנה למחשב. רובם מציעים אפשרות בחירה בין אלבום שעוצב מראש לבין עיצוב עצמי של האלבום. לאחר מכן, יש לשבץ את התמונות באלבום. רוב האתרים מציעים אשף תמונות, המשבץ אוטומטית את התמונות שהגולש בחר. אפשרות נוספת היא לשבץ את התמונות באופן ידני.

ניתן לבחור לכל דף תבנית, שקובעת את מיקום וגודל התמונות, תיבות הטקסט, סוגי הרקע, מסגרות לתמונות ואפקטים שיופעלו על התמונות, בדומה לאינסטגרם. אפשר גם להוסיף איורים שונים, בהתאם לעולם התוכן של האלבום - ילדים, חתונה, טיולים וכדומה. בכל עמוד ניתן ומומלץ להוסיף טקסט - היכן צולמו התמונות ובאיזה תאריך.

עם סיום העבודה על האלבום, התמונות נשלחות אל האתר דרך הרשת, והאלבום יוצא לדרך. התשלום בעת ההזמנה כולל את עלות ההדפסה והמשלוח, בדואר רשום או באמצעות שליח. רוב האתרים מאפשרים גם איסוף עצמי.

מחירים ועיצובים

בדיקה השוואתית של המחירים באתרי האלבומים מעלה כי המוצרים הזולים ביותר מוצעים באתר סיבוק, המציע הנחה של 40% שכיום לא מוצמד לה תאריך תפוגה. אחרי סיבוק, וואלה שופס הוא הזול ביותר.

כל אתר מנסה לייחד עצמו מהמתחרים גם באמצעים אחרים. כך, למשל, בוואלה שופס מתגאים בעובדה שהם מאפשרים לערוך את הספר ישירות באתר, בלא הורדת תוכנה. בסיבוק, פרט למחיר הנמוך, מציעים ספר שטוח - הנפתח בזווית של 180 מעלות בלא קפל באמצע. גם בלופה מציעים ספר שטוח, וכן ספרים המכילים עד 144 עמודים - כשמי שמעצב את הספר באמצעותם יכול לשלב בו דמויות מבית דיסני. בפיקאבוק יש מבחר גדול של כריכות מיוחדות והדפסת פוטו בשישה צבעים.

מוזמנים לדפדף

פיקאבוק - לשלב קודי QR

ממשק המשתמש: אחד האתרים הפופולריים ביותר בקרב הגולשים, שמספרים על תוצאות משובחות. התקנת התוכנה מסורבלת מעט - נשלחנו לשנות את הגדרות התצוגה שלוש פעמים, כשלאחר כל פעם יש לאתחל את המחשב. חלונית בולטת מסבירה מה יש לעשות בכל שלב בעבודה, אבל הממשק אינו אינטואיטיבי כל כך. יש גם סרטוני הדרכה בכל שלב, ואפשר לצפות בהם תוך כדי העבודה. מבחר התבניות המוכנות מראש אינו גדול.

ייחוד האתר: יש אפשרויות רבות לעיצוב הכריכה, וניתן גם לבחור בכריכה בעבודת יד, בתוספת מחיר. ניתן לשלב קודי QR באלבומים. מציעים אפשרות להדפסה בשישה צבעים באיכות פוטו. כל הזמנה מזכה את המשתמש בנקודות שבהן יוכל להשתמש ברכישה הבאה באתר. מאפשרים גם כן לשלוח עותק להגהה לקרובי משפחה או חברים, לפני הזמנת האלבום.

פיקאבוק

לופה - אלבום שטוח

ממשק המשתמש: אחד האתרים האהודים בקרב הגולשים, אבל במחשב הראשון שניסינו, לא הצלחנו להתקין את התוכנה. הממשק אמנם נוח וידידותי, אבל קופצות המון הודעות אזהרה שעשויות להיות מבלבלות ולהרתיע משתמשים פוטנציאליים. לפי משתמשים, ניתן להתעלם מחלק מהאזהרות ועדיין לקבל תוצאה איכותית. מבחר התבניות לא גדול אבל מציע, למשל, רקעי פו הדב ודמויות נוספות של דיסני. יש מבחר נאה של רקעים ותוספות לאלבום.

ייחוד האתר: מאפשר לשתף גולשים אחרים לצורך הגהה. לקוחות חוזרים מקבלים הנחה של 10%. יש אפשרות עיצוב בפורמט מחברות מתכונים. אלבומים שטוחים בפתיחה של 180 מעלות. מבטיחים מענה טלפוני אנושי 24 שעות ביממה, ומציעים ללקוחות להשתמש ברקעים ובדמויות של דיסני באלבומים ובשאר המוצרים.

לופה

וואלה שופס - מכל מחשב

ממשק המשתמש: עריכת האלבום מתבצעת ישירות דרך האתר, בלא צורך להוריד תוכנה. החיסרון: לוקח זמן רב להעלות את התמונות ‏(מה שבשאר האתרים מגיע רק בסוף, כאשר מעלים לאתר את האלבום הערוך‏). הממשק נוח וידידותי ביותר. מגוון תבניות נעימות לעין, כולל מיוחדות כמו ספיי פסטיגל. אופציית "מדבקות", כולל סמלים ואייקונים רבים, שניתן להוסיף לעמודים. מבחר המסגרות גדול.

ייחוד האתר: היחיד שמאפשר לערוך את האלבום ישירות באתר האינטרנט בצורה נוחה. המשמעות היא שאפשר לערוך את האלבום מכל מחשב ומכל מקום, ואין צורך להוריד תוכנה ועדכונים למחשב מסוים. כמובן, הדבר מאפשר גם ליותר ממשתמש אחד לעבוד על האלבום. כרגע מוצע עיצוב מוכן בשם "אלבום לכל יום" ב–50% הנחה. מציעים גם אלבומים קבוצתיים ‏(כמו ספרי מחזור‏) בהנחה.

וואלה שופס

זומה - אלבומי HD

ממשק המשתמש: באתר, מבית פוג'י ישראל, יש אפשרות להכין ספר בלי להוריד תוכנה, אבל בממשק באנגלית בלבד, שאינו ידידותי. אנחנו הורדנו את התוכנה, אלא שגם בה ברור שהממשק גויר מאנגלית, והדבר בולט - למשל, בכיווני החצים ובכפתורים, וכן בדפדוף. הרקעים, לטעמנו, פחות יפים ומגוונים משל המתחרים. פרט לכך, הממשק דווקא נוח ואינטואיטיבי, מקיף וכולל אפשרויות עריכה והגדרות רבות. כיאה לאתר מביתה של ענקית צילום, יש אפשרויות רבות לאפקטים שיופעלו על התמונות.

ייחוד האתר: אלבומי HD באיכות הדפסה גבוהה. כמו כן, מוצעים הרבה פורמטים מוכנים לספרים במגוון נושאים - תינוק חדש, בר מצווה וכו'. אלה לא נכללים בתוכנה ויש להורידם בנפרד. מציעים גם הם ספר שטוח, ומאפשרים לשני משתמשים או יותר לערוך את האלבום במקביל, ממחשבים שונים.

זומה

מיי אלבום - מהיר וממוחזר

ממשק המשתמש: לדעתנו, הממשק לוקה קצת בתחום הנוחות למשתמש, ומצריך למידה רבה כדי להבין את כל האפשרויות והכפתורים. האופציות לרקעים, מסגרות וכו' מופיעות בקטן וקשה להתרשם. גם מספר הפונטים בעברית לא מרשים. עם זאת, האתר מציע סרטוני הדרכה לשימוש בממשק המדגימים בפירוט כל שלב, וכדאי להקדיש זמן לצפייה בהם.

ייחוד האתר: החברה היא מחלקה בתוך בית דפוס ותיק, שפועל מאז 1976, מה שמאפשר לאתר להתחייב להדפסת האלבום בתוך שני ימי עסקים מסיום ההזמנה. מציעים אפשרות ייחודית של אלבום זיגזג - תמונות מודפסות בגודל מתאים לארנק; אלבום שטוח בפתיחה של 180 מעלות; ואלבום המודפס על נייר ממוחזר. משתפים פעולה לעתים קרובות עם אתר הקופונים Buy2 - במבצע האחרון הוצע אלבום קלאסי של 32 עמודים ב–49 שקל, כך שכדאי להתעדכן.

מיי אלבום

סיבוק - אותיות ותמונות

ממשק המשתמש: הממשק של סיבוק נראה זהה לזה שמוצע באתר של מיי אלבום - ככל הנראה שני האתרים רכשו אותה תוכנה מחו"ל. מבחר הרקעים גדול, אבל פחות מוצלח מהאפשרויות שמציעים באתרי האלבומים האחרים, לדעתנו. בסיבוק מציעים אלבומי דוגמה מוכנים מראש, שאמורים להקל על מי שלא התנסה בעריכת אלבום תמונות, אבל מספרם מוגבל. אם רוצים להשתמש באלבומי הדוגמה, יש להוריד אותם בנפרד מהאתר.

ייחוד האתר: ספרים שטוחים הנפתחים ב–180 מעלות, ספרים עם טקסטים מוכנים מראש ‏(כמו ספרי מחזור לבתי ספר וגני ילדים, או ספרים לילדים, כמו אותיות הא"ב‏) כשצריך רק להכניס אליהם את התמונות. מבטיחים הדפסה בתוך שני ימי עבודה. עד ל–2 בפברואר, מציעים אלבום קלאסי של 32 עמודים ב–55 שקל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

שיעור באוניברסיטה. באקדמיה מצופה מהסטודנטים להתמודד עם בעיות שלא ראו קודם

הסטודנטים באקדמיה נדרשים לראשונה לחשיבה מעמיקה - והתוצאות עגומות

דירה בהנחה

6,269 משקי בית זכו בהגרלה. אבל האם בכלל כדאי לקנות דירה בהנחה?

לחוסכים הסולידיים יש אלטרנטיבה

שעתו היפה של החוסך הסולידי: יש חלופה טובה יותר לפיקדון בבנק

טסלה, מודל S. המחיר למי שיזמין את המודל היום ייקבע בהמשך

אחרי כמעט שנתיים: הדגמים הגדולים של טסלה מגיעים לישראל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלעד כהן (מימין), ניצן רנגיני בוצר ודניאל בוצר

ממשכורת של 30 שקל בשעה – לווילה בת שלוש קומות במושב מבוסס בשרון

מסיבה בבריכה, אילוסטרציה

בעל הבית מרוויח 15 אלף שקל ללילה - החיים של השכנים נהפכו לסיוט