יום הבוחר הפך ליום הצרכן: "אנשים פשוט חיפשו לצאת ולבזבז"

הקניונים, בתי הקפה, בתי הקולנוע וחנויות האופנה והמזון דיווחו על עלייה של מאות אחוזים במספר המבקרים ■ המשטרה סגרה חניונים של קניונים עקב עומס ואנשים נאלצו להמתין זמן רב בתור לבית הקפה או לקופות

הקניונים והרשתות לא זוכרים מתי בפעם האחרונה היה להם יום חג שכזה. אפילו החגים שהכי ידועים בקניות, כמו פסח וראש השנה, לא התקרבו לנחילי האדם שפקדו היום (ג') את חנויות האופנה, בתי הקפה, הקניונים, הסופרמרקטים ובתי הקולנוע.

מדובר בשמחה גדולה בימים רגילים ובחגיגה כפולה ומכופלת כשמדובר בימים של האטה כלכלית וצרכנים שלא ממהרים לפתוח את הארנקים. באופן אירוני, דווקא ביום הבחירות נשכחה המחאה החברתית שהוציאו מאות אלפים לרחובות ושינתה את הרגלי הצריכה שלהם ושהפכה אותם לצרכנים מחושבים. אתמול אזרחי ישראל היו הרבה יותר נדיבים ובזבזנים, אולי בתקווה לעתיד טוב יותר.

צילום: בלומברג

"חבל שלא כל יום בחירות. כל המרכזים שלנו מפוצצים בצורה קיצונית שמזכירה את יום לפני חג הפסח, שכולם באים לערוך קניות. רק שהפעם לא רק החנויות מלאות עד אפס מקום אלא גם בתי הקפה ומתחמי האוכל. הצפי הוא שהיום יגמר עם מכירות של פי שלוש וארבע לעומת יום רגיל", אומר חי גאליס, סמנכ"ל של ביג מרכזי קניות.

"סגרתי חניונים ברחובות, בפתח תקוה ובקניון חיפה בהתאם להוראת המשטרה כיוון שהם גרמו לפקקי תנועה. זה מעולם לא קרה בחגים", מספר משה רוזנבלום, מנכ"ל קבוצת קניוני מליסרון. "אנשים לא התרחקו מהבית כדי להספיק לראות טלוויזיה והקניון הוא המתנ"ס העירוני, הרשתות נתנו מבצעים מדהימים ויצא יום טוב מבחינת מזג אוויר".

עופר שחטר, מנכ"ל אריאל פרומול המנהלת 35 מרכזי מסחר, נמצא בענף הקניונים כבר 25 שנה אבל הוא לא זוכר מתי ראה התנפלות כזאת על מרכזי הקניות. "המזג אוויר גרם לזה שכולם יצאו מהבתים, כל מוקדי הבילוי מפוצצים ומהשעה אחת עשרה בבוקר אין חניה בכל מגרשי החניה של המרכזים שלנו. במרכז שלנו בנתניה, 'רוגובין פדרמן', בנינו הר שלג משלג שהבאנו מהצפון ונוצר פקק תנועה כל-כך גדול מסביב למרכז שהמשטרה נאלצה לחסום את הגישה למרכז. במרכזים המפעילים בתי קולנוע אי אפשר היה להשיג כרטיסים במשך חלק מהיום ובבתי הקפה והמסעדות היו תורים ולא היה מקום לשבת. אנשים פשוט חיפשו לצאת ולבזבז כסף וזמן איפשהו".

שחטר מספר שהחנויות היו צריכות את היום הזה של גידול במכירות, לאחר תקופה ארוכה של שחיקה ברווחיות. "בחודשים האחרונים מכירות ענף האופנה היו טובות בגלל מזג האוויר, אבל סך השוק לא עולה במכירות שלו ובמקביל ההוצאות גדלו, מה שיצר מצב שהרווחיות ירדה. ינואר ופברואר הם תמיד החודשים הכי חלשים בשנה - אין חגים, הרווחיות נמוכה כי הפריטים נמכרים במחירי סוף עונה, אין עדין קולקציות חדשות, מזג האוויר בעייתי - כך שיום הבחירות היה חשוב לעסקים במיוחד עכשיו".

לדבריו, בניגוד לבחירות קודמות, החנויות והקניונים הבינו הפעם את הפוטנציאל הטמון ביום הזה ולכן נערכו במבצעים, פעילויות וקמפיינים פרסומיים ליום הבחירות. "הבחירות מגיעות אחרי תקופה פחות טובה אז נלחמים על הזמן החופשי של הלקוח וההתייחסות היא כמו ליום חג עם אותה פעילות שעושים לפסח, ראש השנה ויום העצמאות".

הנהנים המרכזיים בקניונים היו בתי הקפה וחנויות המזון המהיר. רונן נימני בעלי קבוצת קפה קפה צופה שעד סוף יום הבחירות יבקרו ברשת כ-140 אלף איש. "אווירת החופש בהחלט מורגשת ומזג האוויר מצוין, לכן אנשים יצאו לבלות. הסניפים עצמם היו מלאים ואנשים ישבו ואכלו עם משפחותיהם וניצלו את יום החופש באמצע השבוע", הוא סיפר.

הקניונים הם המרוויחים העיקריים, דיזנגוף סנטר

גם חנויות האופנה היו מלאות. ברשת האופנה סאקס, שיצאה במבצע של 60% הנחה על הפריט הראשון, נאלצו לסגור כל פעם ארבע מחנויות הרשת עד שהן יתרוקנו מאנשים וניתן יהיה להכניס אליהן מבקרים נוספים, זאת בדומה למה שאנחנו רגילים לראות ביום הפתיחה של חנויות של רשתות בינלאומיות.

פאר נדיר, מנכ"ל קבוצת קניוני עזריאלי סיפר ש"היום הזה מרגיש כמו ימי המכירות הגדולים שלנו, אנשים מגיעים לבלות בקניונים ואנחנו רואים זאת במיוחד באזורי האוכל ובחנויות האופנה". נדיר טוען כי נרשמו עד הצהריים מחזורים גבוהים ביותר במכירות פרטי האופנה עם 300 אלף מבקרים ב-13 קניוני עזריאלי וככל הנראה זה צפוי להישאר כך עד השעות 19:00-20:00, לאחר מכן הוא משער שאנשים יחזרו לביתם ויצפו בפרשנויות בטלוויזיה.

כמו יום העצמאות: קניית בשרים ופיתות החזירה את הקונים לחנויות המזון

חלק גדול מהציבור בחר לבלות את יום הבחירות בחיק הטבע, בפיקניקים ובמנגלים. רשתות המזון, שמוקדם יותר השבוע סיפרו ל-TheMarker על חודש ינואר קשה במכירות ועל לקוחות שכבר לא מתנפלים על מבצעים, סיפרו היום על עלייה של עשרות אחוזים במכירות, כשהמוצרים הנמכרים ביותר לדבריהם היו בשרים, פיתות, כלים חד פעמיים ועוד.

"בסך הכל ראינו עלייה של פי שניים במספר המבקרים. עיקר הקניות התבססו על בשרים, מוצרי פיקניק, יינות, בירה, שתייה קלה, פיתות וגחלים. זה מאוד מזכיר את יום העצמאות", אומר עדי כהן, מנכ"ל טיב טעם.

רמי לוי, בעלי רמי לוי שיווק השקמה, סיפר על עלייה של 20-25% במכירות לעומת יום רגיל. לדבריו, "אנשים ניצלו את היום חופש בכדי לערוך קניות לסוף שבוע וקנו דברים לטיולים ול'על האש'". ברשתות קו אופ שופ ורמי לוי שיוק השקמה סיפרו כי כבר ביום שני חל גידול של 10-15% במכירות, שכן צרכנים הגיעו כדי לצטייד במזון לפעילויות ולאירוח.

על שיעור המבלים בחוץ ניתן ללמוד גם מנתוני חברת דלק ישראל, המספרת על עלייה של כ-7% במכירות הדלקים.

טיולי הטבע והאתרים רשמו אחוזי השתתפות מרשימים. לפי עוזי ברזילי, מנהל חטיבת קהל וקהילה ברשות הטבע והגנים, 50 אלף איש ביקרו באתרים המוסדרים שבתשלום וככל הנראה גם מספר דומה ואף יותר באתרים שאינם מוסדרים. השבוע סיפר ברזילי ל-TheMarker כי ברשות מצפים בערך ל-40 אלף מבקרים אך להפתעתו הסטייה היתה כלפי מעלה.

"הופתענו ושמחנו לגלות שאנשים בחרו בטבע ויצאו החוצה. האתרים המובילים היו גן לאומי ירקון תל-אפק עם 8,000 מבקרים, גן לאומי אשקלון עם 4,000 איש, ובית גוברין ואתרי המים בצפון עם מספרים דומים של 3,000 איש בכל אחד מהם". לטענתו, מה שהשפיע על בחירת האתרים הפעם היה "קרבה לבית, חגיגת המים בצפון בעקבות מזג האוויר בחודש האחרון וכן אתרים בהם נערכו לפעילות מיוחדת ליום הבחירות".

ליעד קרימברג, מנהלת השיווק של יס פלאנט ורב חן, מדווחת כי התפוסה בבתי הקולנוע היתה מלאה כמעט לחלוטין כאשר כבר בשעות הצהריים 65 מבתי הקולנוע של יס פלאנט היו מלאים ומכירות הכרטיסים האינטרנטיות לאולמות רב חן שנפתחו רק בשעות אחה"צ היו גבוהות מהרגיל. "זה דיי מדהים לראות איך בניגוד לשנים קודמות הרבה יותר אנשים יוצאים ביום הבחירות והופכים את היום הזה לאירוע משפחתי. גם הדיווחים על עלייה באחוז הבוחרים ככל הנראה משפיעה כל כך כאשר אנשים כבר יוצאים בלאו הכי ולכן ממשיכים הלאה לבלות".

בוחרים באיקאה: מכירות של 3 מיליון שקל ביום

באיקאה סיפרו כי עד אחר הצהריים חל גידול של 312% במספר המבקרים לעומת יום רגיל והמכירות היו גבוהות ב-180% מיום רגיל. באיקאה מסרו כי יום הבחירות צפוי להסתיים עם מכירות בגובה של מעל 3 מיליון שקל בחנויות בראשון לציון ונתניה. בעיקר הגיעו לחנויות איקאה משפחות שהגיעו להשתתף בפעילויות ללא תשלום - בממלכת הילדים באיקאה חל גידול של 400% במספר הילדים והמסעדות הראו גידול של 600% במכירות מנות הילדים.

ומה לגבי אזורי הארץ השונים? מנכ"ל המשביר לצרכן, אסף בן דב, סיפר כי עיקר הפעילות מורגשת בצפון ומרכז הארץ ובמיוחד בסניפים הנמצאים בקניונים, כאשר המכירות באילת לא זינקו ונרשמו כיום רגיל, אולי סימן לכך שאנשים בחרו להישאר באזור מגוריהם כדי לצאת להצביע. בן דב הוסיף כי הקופות רשמו קצב שצפוי להביא את הרשת למכירות שיא. "עדיין לא ראינו דבר כזה, ביום הבחירות הקודם היתה תנועה יפה של לקוחות אבל אי אפשר להשוות את זה ליום הבחירות הזה - אנשים יצאו מהבית ואחרי ההצבעה הגיעו לחנויות".

עופר פיינשטיין, מנכ"ל קו אופ ישראל, מפעילת רשת קו אופ שופ, מסר כי אזור ירושלים הוביל בגידול במכירות עם 35% גידול מיום רגיל, בצפון הארץ הגידול היה מתון יותר ועמד על 20% ובדרום הארץ חל גידול של 15% במכירות.

נאלצנו לשלם 200% לעובדים

במקביל, היו גם כאלה שהתאכזבו ממהלך היום. "הפעילות המאסיבית בקניונים התחילה בעיקר רק בשעה 11-12 כי אנשים קמו מאוחר ואז הלכו להצביע כך שעד אז שילמת לעובדים 200% ויצאת בהפסד. לדעתי, עד הערב נגיע לפדיון של יום שישי טוב או יום גשום שגורם לאנשים להגיע לקניון ובמקביל שילמנו כפול לעובדים אז בשורה התחתונה הרווח ביום הבחירות יותר נמוך", אומר בכיר באחת מרשתות הקפה הגדולות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"