סוף עונה |

להתלבש לעבודה בחצי מחיר: זה הזמן להעשיר את המלתחה בלי לפשוט את הרגל

חליפות של מותגי יוקרה כמו ארמני, הוגו בוס או ראלף לורן, שבשיא העונה עולות אלפי שקלים, נמכרות כעת במבצעי סוף עונה בהנחות משמעותיות ■ בזארה, קסטרו, סליו ובמשביר לצרכן מחירי הפריטים המחויטים צונחים בחדות

מבצעי סוף העונה ברשתות האופנה יצאו לדרך בימים האחרונים. אמנם עדיין לא הגיע "הפיינל סייל", אבל בכמה מהרשתות כבר מציעים מבחר פריטים בהנחות משמעותיות, של יותר מ-50%. ואולם, להבדיל מהחנויות באירופה, שם בדרך כלל הסיילים מתחילים בתאריך קבוע שהצרכנים יכולים להתכונן אליו, בישראל מועד הפתיחה אינו ברור, ומשתנה בין הרשתות.

מכירות סוף עונה בחנות קסטרו בקניון רמת אביבצילום: דודו בכר

מיכל פולק, מבעלי רשת ונדום, המייבאת מותגי אופנה יוקרתיים, אומרת כי הרשת פותחת את מבצעי סוף עונת החורף ב-1 בינואר באופן קבוע, ולרוב לא משנה את מועד המבצעים.

"מיס לגוט היו הראשונים, כבר לפני שנים, שהחלו את מבצעי סוף העונה מוקדם מהרשתות האחרות", היא אומרת. "זה לא משהו חדש שחנויות שונות נוקטות אסטרטגיה כזו, וגם היצרניות נערכות לכך מראש. כתוצאה מכך, יש חנויות שאין להן ברירה, אלא להיכנע למגמה הזו. אנחנו בוחרים שלא להיגרר לכך, ובתקופה שלפני סוף העונה אנחנו מציעים ללקוחות פריטים מעונות קודמות במחירים נמוכים".

קסטרו

לדברי שגיב שקד, מנכ"לית רשת אופנת הגברים סליו, החברה עובדת לפי תוכנית עסקית ברורה, אך המציאות הישראלית מכתיבה סיטואציות שלא דומות לפעילות האירופית.

"אנחנו מתחילים את סוף העונה הרבה לפני שאר העולם, וכך יוצא שבמדינה חמה כמו שלנו מחצית הפריטים נמכרים במחירי סוף עונה לפני השיא שלה", אומרת שקד. "יש מדינות שבהן עובדים לפי חוק, ומתחילים את הסיילים בתאריך מוגדר, וזאת כדי להגן על הלקוח. לכן, רבים מבכירי הענף בישראל נמצאים בקשר מתמיד עם לשכת המסחר, בניסיון לפתור את הבעיה הזו בישראל ולמנוע מצב שבו רשתות מסוימות יפסידו לקוחות מכיוון שהן לא מציעות מבצעים בזמן שאחרים כן".

ונדוםצילום: ונדום

אחת הרשתות הראשונות שפותחות את מבצעי סוף העונה היא קסטרו, שמציעה ללקוחותיה הנחות סוף עונה כבר בתחילת דצמבר. לדברי נגה פלוטניק, מנהלת הפרסום בקסטרו, המבצעים ברשת התחילו כבר בערב חנוכה. "הרעיון בסייל המוקדם הוא שזו הזדמנות טובה ללקוחות ליהנות מפריטי חורף, כמו מעילי צמר, עור או ניילון, במחירים טובים, בזמן שהעונה רק בתחילתה ויש עוד כמה חודשים לנצל אותם", היא אומרת. לדבריה, בנוסף למבצעים שבהן ניתנות הנחות של יותר מ-50%, הרשת גם מכניסה בתקופה זו קולקציה חדשה שתספק מענה ללקוחות הטרנדיים, שמעוניינים בגזרות ובהדפסים החדשים ביותר לעונה זו.

הכחול והבורדו שולטים

מסימו דוטי

בסוף העונה נפתח בפני הצרכנים בין היתר חלון הזדמנויות לרכישת מותגי יוקרה במחירים נוחים יותר. ארמני, הוגו בוס, לקוסט, ראלף לורן ומותגים אחרים נהפכים נגישים יותר לקהל הרחב, כשהם נמכרים בהנחות של 50% או יותר. זו גם הזדמנות לרכוש פריטים יקרים במיוחד, כמו חליפת עסקים קלאסית שמחירה במהלך העונה יכול להגיע לאלפי שקלים.

גם ברשת קסטרו הבינו את הצורך בליין מחויט. "המעצבים של הרשת השיקו בשנה האחרונה את קולקציית Black המחויטת", אומרת פלוטניק. "למרות האקלים החם והמנטליות הישראלית שמתאימה יותר ללבוש קז'ואל, יש עדיין דרישה לפריטים המחויטים. לא כולם יכולים להגיע עם כפכפים למשרד, ויש ציפייה מהעובדים למראה ייצוגי יותר".

לימור רחנה, סטייליסטית ומרצה בשנקר ומכון אבני, אומרת כי כשבוחרים חליפה כדאי להביא בחשבון שלושה דברים: אישיות, תפקיד ונוחות. "יש כמה סוגים של מראה אלגנטי", היא מסבירה. "אצל נשים אפשר לראות, למשל, את הסגנון של הילארי קלינטון, מזכירת המדינה של ארה"ב, שהוא רשמי יותר, ולעומתה את רעיית נשיא ארה"ב, מישל אובמה, שמשלבת בין צבעים שהופכים את המראה שלה לנגיש יותר". רחנה ממליצה לבחור בבגדים כחולים. "הכחול על כל גווניו תמיד טוב, והוא משדר עסקיות וקומוניקטיביות בכל העונות", היא אומרת. היא מוסיפה כי גם צבע הבורדו אופנתי העונה, וכמובן לבן ושחור תמיד נמצאים באופנה. "ככל שיש ניגוד בין הצבעים, כך המראה הוא רשמי יותר".

מסימו דוטי

מכנסיים מחויטים במחיר של ג'ינס

סליו

מביקור שערכנו בימים האחרונים בקניון רמת אביב, התרשמנו כי החנויות של רשתות האופנה הפופולריות, כמו זארה וקסטרו, למשל, עמוסות במבקרים והתורים בקופות שלהן ארוכים יחסית, בעוד שבחנויות היוקרה לא מורגשת אווירת סוף עונה. ואולם, גם בחנויות האקסלוסיביות המחירים כעת אטרקטיביים ביחס לפריטים שמוצעים בהן למכירה.

כך למשל, ז'קטים מחויטים לגברים ולנשים בחנות מסימו דוטי - פריטים שבקלות אפשר לעשות בהם שימוש גם בעונה הבאה - עולים 655 שקל אחרי כמעט 30% הנחה. בחנות קרולינה הררה מציעים מכנסיים לגברים ולנשים ב-625 שקל, לאחר 50% הנחה - מחיר סביר לזוג מכנסיים מחויט ואיכותי במיוחד, אם מביאים בחשבון שגם מכנסי ג'ינס עשויים לעלות 800-1,000 שקל.

ברשתות קסטרו, זארה וסליו, המחירים בסוף העונה צונחים באופן חד עוד יותר, ושם באותם סכומים תוכלו לרכוש כמה פריטים שיגוונו את המלתחה העסקית שלכם. רשת המשביר לצרכן, שמוכרת בין היתר פריטים של מותגי יוקרה, כמו הוגו בוס, לקוסט וראלף לורן (ביבוא מקביל), מציעה גם במהלך העונה מחירים אטרקטיביים יחסית למותגים הנחשקים, ובסוף העונה המחירים ברשת נמוכים במיוחד.

קרולינה הררה

"יבוא מקביל הוא ממש תורה מדעית, שכן השוק רווי בחיקוים של נעליים, חולצות פולו ופריטים אחרים", מסביר דודי כהן, סמנכ"ל הסחר של המשביר לצרכן. "אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו להחזיק זיופים, ולכן אנחנו דוחים על הסף המון הצעות מספקים, ועובדים בדרך כלל עם שניים-שלושה ספקים, שמהם אנחנו דואגים לקבל ניירות שמאשרים את מקוריות הפריטים. אם בא סוחר ומציע למכור ללקוח חולצה של הוגו בוס ב-200 שקל, כשאנחנו יודעים שהיא אמורה להימכר ב-350 שקל במקום ב-500 שקל מהיבואן, אפשר להבין שזה לא הגיוני לחולצה מקורית".

היבואנים הרשמיים של מותגי היוקרה לא ממש מרוצים מהיבוא המקביל. "אנחנו משקיעים הרבה מאוד כסף ומאמץ בתמיכה ובפרסום למשווקים, ואז מישהו מביא סחורה ביבוא מקביל, שגורם לנו הפסד. השיטה היא כזו שמי שמוכר את הסחורה לא מרוויח עליה, אבל בעזרת היבוא המקביל הוא מושך את הקהל לחנות במחירים נמוכים, וגורם לו לרכוש דברים נוספים", אומרת פולק מרשת ונדום. "הדבר עלול להוביל לכך שמותגים שאינם מספיק חזקים בישראל ייפלו, ולכן החברות מחו"ל מנסות גם הן להילחם ביבוא המקביל, ומסייעות לנו בכל דרך אפשרית".

קרולינה הררה

מקור בענף האופנה טוען כי אף שהחברות העולמיות מתנגדות ליבוא המקביל, ידוע כי לא פעם זה משרת גם את האינטרס שלהן. "נהוג בעולם שהמותגים הגדולים משחררים מדי פעם באופן מודע מכולה ליבוא מקביל, כדי להפוך את המותג לנחשק יותר ולגרום לעוד אנשים להתעניין בו ולהתאמץ להשיג אותו", הוא אומר. "מספר הקונים של המותגים האלה קטן ממספר הלקוחות של רשתות כמו גאפ או H&M, ולכן כדאי ליצרנים שעוד לקוחות ייחשפו למותג, גם אם זה בעזרת יבוא מקביל".

מחירי החניה בתל אביב נוגסים בהנחות סוף העונה

המשביר לצרכן

לביקור בקניון מתלווה לא פעם גם הוצאה על חניה. אמנם במרבית הקניונים בישראל החניה היא חינם ואפשר לבקר בחנויות מבלי לדאוג לשלם מס של עשרות שקלים ביציאה, אבל בתל אביב חוקי המשחק שונים, וחניה של שלוש שעות יכולה להסתכם גם בתשלום של 50 שקל.

בדיזנגוף סנטר, למשל, הלקוחות נדרשים לשלם 17 שקל לשעתיים ראשונות של חניה. בקניון רמת אביב מחיר שעת חניה הוא 6 שקלים בלבד. ב-2009 נכנס לתוקף "חוק החניונים", שלפיו מפעיל חניון יוכל לגבות דמי חניה החל מהשעה השנייה רק לפי יחידות זמן של 15 דקות, ולא בחיוב לשעה שלמה כפי שהיה נהוג עד אז. בדיזנגוף סנטר, החישוב לפי רבע שעה נעשה רק מהשעה השלישית, ולכן גם אם הלקוח נכנס למקום לחצי שעה בלבד, הוא ייאלץ להיפרד מ-17 שקל. מדוע אחרי שהלקוח מוציא אלפי שקלים בקניות, הוא צריך לשלם גם עשרות שקלים על חניה?

מבדיקה שערכנו בכמה קניונים עבור שלוש שעות חניה, עולה כי בגן העיר בתל אביב תשלמו את המחיר הגבוה ביותר, 48 שקל. לא רחוק, בחניון סיטי ויצמן, במרכז ויצמן שסמוך לאיכילוב, תשלמו 47 שקל לשלוש שעות חניה, אך שם בקנייה מעל 100 שקל באמצע השבוע מקבלים שעת חניה בחינם. הבא בתור הוא קניון עזריאלי בתל אביב, שם עבור שלוש שעות תשלמו 38 שקל, אם כי החל מהשעה 17:00 ניתן לחנות עד למחרת בבוקר תמורת 10 שקלים בלבד. בדיזנגוף סנטר עלות החניה יורדת החל מהשעה השלישית, ושלוש שעות עולות 29 שקל. בקניונים גבעתיים ופתח תקוה, לעומת זאת, העלות של שלוש שעות חניה מגיעה ל-8-12 שקל.

ככל שהחניה יקרה יותר, משתלם פחות לקנות בקניון - גם במחירי סוף עונה. כך למשל, מי שירכוש חולצה מחויטת לגבר בקסטרו, שנמכרת ב-50% הנחה, ב-79.90 שקל במקום ב-189.90 שקל ויחנה בחניון גן העיר במשך שלוש שעות, יזכה להנחה של 32% בלבד, וישלם בסך הכל 127.90 שקל. בזארה בקניון עזריאלי נמכרת כעת חולצה מחויטת לנשים ב-33% הנחה, ב-199 שקל במקום 299 שקל, אך בחישוב החניה במקום ההנחה מצטמצמת ל-21% בלבד.

זארה

בקניונים מסוימים מצליחים לפתור חלק מהבעיה על ידי התניית סכום קנייה מינימלי, שעבורו מתקבלת הנחה לחניה. גם כמה מהחנויות של מותגי היוקרה, כמו מסימו דוטי, קרולינה הררה וונדום, בקניון רמת אביב, מציעות שעת חניה חינם בכל רכישה בחנות. ואולם, בביקור ברשתות קסטרו, זארה או סליו באותו קניון, הלקוח נדרש לשלם מחיר מלא עבור חניה.

ממרכז ויצמן סיטי נמסר: "חניון ויצמן סיטי מציע חניה מקורה וזמינה בכל עת, בלב תל אביב, והעלויות דומות לחניונים פרטיים באזור".

מדיזנגוף סנטר נמסר בתגובה: "מחירי החניה בחניון דיזנגוף סנטר, 17 שקל לשעתיים ראשונות, משקפים את עלות החניה במרכז תל אביב ואינם גבוהים בהשוואה לחניונים פרטיים בסביבה".

כמה עולה החניה

מקניון רמת אביב נמסר כי "מחירי החניה הם הזולים ביותר באזור תל אביב וגוש דן, וכפופים לתעריף העירוני. על מנת להטיב עם מבקרי הקניון, מוענקת הטבה של שעה ראשונה חינם למשך חודש ללקוחות שרוכשים במהלך החודש בסך של 950 שקל".

מקניון עזריאלי נמסר כי "בימי חול החל מ-17:00 מחיר החניה הוא אחיד, 12 שקל, עד 05:00 בבוקר שלמחרת. החל מ-6 בינואר תוענק הטבה ללקוחות עזריאלי - כל מי שירכוש בסכום של מעל 400 שקל יקבל חניה בחינם".

מקניון גן העיר נמסר כי "בחניון כ-1,000 מקומות חניה בתפוסה כמעט מלאה. מניסיון העבר, כל הפחתת מחיר גורמת לסתימת החניון, וכתוצאה מכך לנזק בלתי הפיך לחנויות. בשנים האחרונות, 80% מהלקוחות מגיעים מהאזור ברגל. בכל אופן, ללקוחות הקניון אנו מעניקים שעת חניה חינם לקונים באחת מ-90% מהחנויות.

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"