המועצה לצרכנות: לקוחות לא יודעים לבחור את הבנק הטוב ביותר עבורם

בדיקה שערכה המועצה לצרכנות נערכה באמצעות לקוח סמוי שנשלח לסניפי הבנקים השונים בישראל, וניסה לברר את עלויות השירותים הבנקאיים הקשורים לחשבון העו"ש

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בדיקת לקוח סמוי שערכו במועצה לצרכנות, הוכיחה לטענתה כי צרכנים לא יכולים לבחור את הבנק הטוב ביותר מבחינתם.

הבדיקה נערכה באמצעות לקוח סמוי שנשלח לסניפי הבנקים השונים בישראל, וניסה לברר את עלויות השירותים הבנקאיים הקשורים לחשבון העו"ש. מבדיקה שנערכה לפני כחודש, עלה כי נציגי הבנקים שאמורים למסור את המידע ללקוחות לא עושים זאת באופן מלא ולא מספקים מידע מלא לגבי העלויות.

בסיפור הכיסוי, המועצה בחרה להרכיב פרופיל ללקוח הסמוי לפי מספר פרמטרים בכדי לבחון את ההצעות השונות. כחלק ממרכיבי הפרופיל, נאמר כי הכנסת הלקוח עומדת על 13 אלף שקל נטו בחודש, אוברדראפט ממוצע לחודש עומד על עשרת אלפים שקל ובנוסף כי יש ללקוח 50 אלף שקל בפיקדון שקלי לתקופה של שנה. כמו כן, נמסרו לבנק גם תלושי משכורת של הצרכן ופרופיל הצריכה המלא שלו הכולל משכורות, יתרות חובה וזכות, מספר פעולות בבנק ועוד.

המסקנות שעלו בבדיקה לפי המועצה לצרכנות היו כי "כמעט כל התשובות שניתנו ללקוח הסמוי היו חסרות, עמומות או מותנות בכל מיני תרחישים שהצרכן לא תמיד יכול לדעת אותם בזמן בקשת הצעת המחיר כמו למשל גודל מסגרת האשראי שהבנק החדש יקצה לו. לכן, במקרים אלה הצרכן לא יכול להשוות את עלויות ניהול חשבון העו"ש בין הבנקים השונים".

עוד עלה מניתוח המועצה, כי "מחירי השירותים הקשורים לחשבון העו"ש נקובים בערבוביה של עמלות בשקלים וריביות באחוזים. היעדר בסיס אחיד להשוואה הופך אותה למסובכת עד בלתי אפשרית לצרכן הסביר, ולכן הוא לא יכול לדעת מה הבנק הכדאי מבחינתו. המלצות ועדת זקן לעידוד התחרותיות בתחום הבנקאות חייבות לכלול את ביטול עמלות העו"ש, והעמדת מחיר שירות חשבון העו"ש על מרכיב של ריבית בלבד - כדי לפתוח לצרכנים יכולת השוואה וליצור את התנאים להתנעת תחרות במגזר משקי הבית".

עו"ד אהוד פלג, מנכ"ל המועצה לצרכנות, אמר כי "התחקיר מוכיח פעם נוספת כי בתחום הבנקאות מקפחים את הצרכן בזכותו הבסיסית לקבל מידע בר השוואה. מצב זה מונע מהצרכנים את האפשרות לשיקולי צרכנות נבונה והוא בלתי קביל. הגיע הזמן שרווחתם של הצרכנים תוסדר גם בענף הבנקאות ווועדת זקן צריכה לדאוג לכך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי

בית חולים רמב"ם

המחקר שחושף: אלה התחומים היוקרתיים ברפואה — ולמי יש סיכוי להתברג אליהם

ראשי המפלגות

לא רק הדר מוכתר: אילו ראשי מפלגות מסתירים את הדירות שבבעלותם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

טל גרנות־גולדשטיין. העבודה היברידית, ושעות העבודה משתנות

זכותה של גרנות־גולדשטיין לסמס לעובדים ב-6:00. זכותם לא לענות

סרט ביתי

לאחת דירה ברעננה, השנייה שוכרת בראשל"צ: המשפחות שחוסכות - ואלה שבמינוס