כמה יעלה לכם להתחמם בחורף?

מה עדיף - המזגן המוכר, הקמין הרומנטי או אולי בכלל חימום תת-רצפתי ■ בדקנו בעזרת אתר מידרג מגוון פתרונות לחימום הבית ■ מומחי האתר מדגישים: "חשוב לבחון לא רק את העלות הראשונית של הרכישה וההתקנה, אלא גם כמה המערכת תעלה לנו לאורך זמן ואם היא מתאימה לבני הבית ולמבנה"

החורף אמנם עדיין לא ממש מורגש, אבל בימים הקרובים רובנו נצטרך להיערך כנראה לכמה חודשים שבהם יש לחמם את הבית. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, יותר מ-75% ממשקי הבית בישראל בחרו במזגן כאמצעי החימום לביתם, אך קיימות גם אפשרויות נוספות.

הפופולריות הגוברת של המזגן, שמתאים לכל סלון וכמעט לכל כיס, דחקה הצדה מערכות חימום ותיקות, כמו הקמין, ההסקה המרכזית והחימום התת-רצפתי, שמספקות מענה לצרכים מעט שונים.

מתכוננים לחורף

היתרון הברור של המזגן על פני שאר אמצעי החימום הוא בכך שהמזגן משמש גם אמצעי קירור, ובמדינה שבה יש בדרך כלל לא יותר מארבעה חודשי חורף בשנה, רובנו נעדיף להתמודד עם החום המייבש של המזגן בחורף, כדי ליהנות מהקור המצנן בקיץ.

נוסף על העלות הראשונית של הרכישה וההתקנה, המזגן עלול לדרוש לא מעט תחזוקה - מילוי גז, ניקוי פילטרים, החלפת קבלים וכדומה - ועלול גם לסבול מתקלות. יש להביא בחשבון גם את מחירי החשמל, שממשיכים לעלות ולייקר את העלות החודשית השוטפת.

לדברי מהנדס בכיר למערכות מיזוג וחימום, עלויות המזגן גבוהות יותר בחימום, מכיוון שמנוע המזגן נדרש לעבודה מאומצת. ואולם, לדבריו, "בחישוב שנתי, עלות המיזוג גבוהה יותר בחודשי הקיץ, כשהמזגנים צריכים לעבוד במשך ימים רבים. החורף, לעומת זאת, מתמצה בארבעה חודשי חימום לכל היותר, כשהקיץ יכול להגיע גם לשישה חודשים".

המהנדס מוסיף כי כשבוחרים מערכת לחימום הבית, יש להביא בחשבון שני פרמטרים מרכזיים: עלות המערכת ואופן החימום. עוד פרמטר חשוב הוא ההשפעה על הסביבה, ומבחינה זו המזגן עדיף באופן ברור מאלטרנטיבות החימום האחרות.

קמין עץ

אתר מידרג (midrag.co.il), שמתמחה בדירוג בעלי מקצוע, ערך תחקיר בקרב חברות המספקות פתרונות חימום לבית, ובדק מה יש למערכות החימום להציע מבחינה מעשית וכלכלית. רעות רידמן, מנהלת התוכן של מידרג: "כשבאים לקנות מערכת חימום, חשוב לבחון לא רק את העלות הראשונית - אלא גם כמה המערכת תעלה לנו לאורך זמן, כמה נשלם בממוצע עבור חימום הבית במשך חודש, האם המערכת אמינה ואילו תקלות צפויות במערכת וכמה יעלה לתקנן. מעל לכל, חשוב לבדוק שמערכת החימום מתאימה לבני הבית ולמבנה".

מזגן: מחמם בזול, אבל מייבש

לדברי מומחי המזגנים שנבדקו באתר מידרג, קיימים סוגים רבים של מזגנים, בטווח מחירים רחב. המחיר הממוצע של מזגנים עיליים הוא בין 1,500 שקל למזגן בהספק 1 כוח סוס (כ"ס) לבין 6,000 שקל למזגן עם 3 כ"ס. מזגנים מיני-מרכזיים ומרכזיים יעלו כבר הרבה יותר - טווח המחירים שלהם משתנה בהתאם למותג.

"הדור החדש של המזגנים הוא מזגן האינוורטר, שנועד לצמצם את צריכת החשמל", אומר אחד המומחים. "הייחוד של מזגן זה על פני מזגן סטנדרטי הוא המדחס, שמאפשר טווח תפוקה ומתאים עצמו לטמפרטורה בחדר - במקום מדחס שמדליק ומכבה את עצמו כשהוא מגיע לטמפרטורה הרצויה". המומחים מוסיפים כי מזגן עם טכנולוגיית אינוורטר יעלה כ-20%-40% יותר ממזגן רגיל, אבל הוא חסכוני יותר בצריכת החשמל.

לעלות הראשונית יש להוסיף את עלות ההתקנה, שנעה בין 800 שקל למזגן עילי ועד 6,500 שקל למזגן מרכזי. כך, עלות ההתקנה הכוללת של מזגן מרכזי בדירת 100 מ"ר תהיה בין 11.5 אלף שקל ל-21 אלף שקל. מחירים אלה אינם כוללים תוספות אפשריות בהתקנה, כמו תוספת צנרת (80-120 שקל למטר), חציבה בקיר (180-200 שקל) או התקנת שקע תלת-פאזי (500-600 שקל).

עלות החימום החודשית משתנה בהתאם לתפוקה, לסוג ולאופן השימוש במזגן. מזגנים עיליים של 1-2.5 כ"ס צורכים חשמל בעלות ממוצעת של 0.5-1.20 שקלים לשעה. מזגנים מרכזיים בהספק של 3.5-6 כ"ס צורכים חשמל בעלות של 1.60-3.10 שקלים לשעה.

לפי חישוב זה, למשפחה שמתגוררת בדירת 3 חדרים בשטח 60 מ"ר ומשתמשת בשלושה מזגנים עיליים כשש שעות ביום, עלות החשמל החודשית תסתכם בכ-200-300 שקל בממוצע. למשפחה שגרה בבית עם שישה חדרים, ששטחו כ-100 מ"ר ומצויד במזגן מרכזי, העלות החודשית הממוצעת היא כ-400-600 שקל. השימוש במזגני אינוורטר עשוי לחסוך 10%-30% מצריכת החשמל השוטפת.

לפי אתר מידרג, מזגן הוא אמצעי אידיאלי עבור מי שמעוניין במערכת זולה יחסית, שתשרת אותו בכל עונות השנה. הוא מתאים במיוחד למי שגר באזורים שבהם הטמפרטורה בחורף אינה יורדת מתחת לחמש מעלות צלזיוס, ולמי שלא נמצא רוב שעות היום בבית, מכיוון שהאוויר החם והייבש שמפיץ המזגן אינו נעים לאורך זמן.

קמין: בעיקר בשביל הרומנטיקה

קמינים מגיעים בשלוש צורות הפעלה: עץ, נפט או סולר וגז. קמין העץ הוא הזול מבין השלושה, ומחירו ההתחלתי כ-2,000 שקל.

בשנים האחרונות, לקמינים הפועלים באמצעות סולר ונפט אין שוק גדול בישראל, בעקבות התייקרות הדלק. עם זאת, הם עדיין מוצעים למכירה, בעלות התחלתית של כ-5,000 שקל. קמיני הגז הם המשוכללים ביותר, ולכן גם מחירם גבוה יותר - ומתחיל בכ-10,000 שקל.

לדברי מתקיני הקמינים שנבדקו באתר מידרג, עלות ההתקנה הממוצעת היא בין 2,000 ל-5,000 שקל, בהתאם לסוג הארובה, גובהה ומורכבות ההתקנה. התקנת קמין בבית עם גג רעפים יקרה יותר מהתקנה בבית עם גג שטוח, בעיקר מכיוון שגג הרעפים דורש ארובה גבוהה יותר.

עלויות ההתקנה משתנות גם בהתאם לסוג הקמין. לכל קמין דרישות יצרן משלו, המשפיעות על קוטר ועובי הארובה. כך, המחיר של קמין עץ, כולל התקנה, מתחיל ב-4,000 שקל ועשוי להגיע עד 9,000 שקל ויותר. מחירו של קמין נפט, כולל התקנה, הוא בין 8,000 ל-15 אלף שקל בממוצע. קמין גז עולה בממוצע כ-14-21 אלף שקל, כולל התקנה - כש-500 שקל מסכום זה ישולמו לטכנאי גז מוסמך, שיבצע את החיבור בין הקמין למערכת הגז.

עלות החימום החודשית תשתנה גם היא בהתאם לחומר הבעירה, כשהעץ הוא הזול ביותר מביניהם. קוב עץ יעלה לכם 300-600 שקל. לפי נתוני מידרג, בחודש חורפי אחד צורכת משפחה בממוצע עץ בשווי של כ-600-1,200 שקל.

החימום בקמין גז יקר יותר, מכיוון ששני בלוני גז גדולים הם הכמות הממוצעת שצורכת משפחה בחודש, ובלון גז גדול עולה 400-500 שקל. חימום באמצעות נפט או סולר יעלה לפחות פי שניים.

הקמין אידיאלי בעיקר עבור מי שמחפש מערכת חימום מעוצבת ואסתטית. כאמצעי חימום, ולא רק כפריט עיצובי, הקמין יתאים יותר לקוטג'ים או לבתים קטנים.

חימום רצפתי: חום נעים ומים חמים כל היום

לפי מומחי ההסקות שנבדקו באתר מידרג, ההסקה המרכזית והחימום התת-רצפתי הם מערכות דומות. ההבדל העיקרי בין השתיים הוא שההסקה מוציאה חום דרך גופי רדיאטורים המותקנים על הקירות, ואילו מערכת החימום התת-רצפתי מפיצה חום דרך הרצפה. שתי המערכות מבוססות על חימום מים באמצעות נפט, סולר או גז - או באמצעות משאבת חום, שנכנסה לשימוש בשנים האחרונות כתחליף זול הפותר את בעיית השימוש בנפט ובגז. בנוסף, קיימות גם מערכות חימום רצפתי חשמליות.

עלות ההקמה של מערכת הסקה מרכזית, לפי המומחים, גבוהה מעלות הקמה של חימום רצפתי, מכיוון שהיא כוללת גם תשלום עבור צלעות הרדיאטורים. הסקה מרכזית, כולל התקנה, תעלה 160-200 שקל למ"ר - כ-20% יותר ממערכת חימום תת-רצפתי, שעלותה 120-160 שקל למ"ר, כולל ההתקנה.

משפחה המתגוררת בבית בשטח 100 מ"ר, לדוגמה, תשלם בממוצע עבור התקנה של מערכת חימום רצפתי חשמלית כ-12-16 אלף שקל. עם זאת, יש להביא בחשבון כי עלות ההתקנה תלויה גם במספר החדרים בבית, שכן כל חדר דורש התקנה של בקר חום לוויסות הטמפרטורה, שעולה כ-300-350 שקל ליחידה.

מערכות חימום בהסקה מרכזית או חימום תת-רצפתי המבוסס על מים הן יקרות יותר, מכיוון שהן כוללות גם את עלות אביזר הקצה, שמאפשר את חימום המים. התקנתה של מערכת חימום תת-רצפתי במים, הכוללת תנור גז או נפט, בבית ששטחו 100 מ"ר, תעלה בממוצע כ-19-23 אלף שקל. עלותה של מערכת הסקה מרכזית תהיה כ-21-27 אלף שקל בממוצע.

משאבת החום, שנועדה להפחית את העלויות השוטפות, תגדיל משמעותית את העלות הראשונית, מכיוון שהמחיר הממוצע של המשאבה בלבד הוא 15-20 אלף שקל. עלות החימום החודשית במערכות הסקה וחימום רצפתי תשתנה בהתאם לצורת הפעולה של החימום ומידת השימוש. המחיר הנמוך ביותר עבור חימום חודשי יהיה במערכת שפועלת על משאבת חום.

משפחה המתגוררת בבית המשתרע על שטח 100 מ"ר וצורכת כשש שעות חימום ביום באמצעות משאבת חום, תשלם כ-400-650 שקל בחודש. לחימום בגז תשלם המשפחה כ-900-1,200 שקל, וחימום חשמלי יעלה כ-1,400-1,700 שקל בחודש. את המחיר הגבוה ביותר תשלם המשפחה עבור מערכת הסקה או חימום תת-רצפתי הפועלת על נפט, שבה עלות חימום חודשית תהיה כ-1,600-2,300 שקל.

על פי מומחי מידרג, מערכת הסקה או חימום רצפתי היא אידיאלית לבית הנמצא בשלבי בנייה, כך שאין צורך בהרמה של הרצפה כדי להתקין את המערכת. כמו כן, המערכת מתאימה במיוחד למי ששוהה זמן רב בבית במהלך חודשי החורף, ומעוניין בזרימה תמידית של מים חמים ובחימום נעים ולא מייבש לבית.

בעלי מקצוע מומלצים למערכת חימום ביתית

חלק משמעותי בהתקנת מערכת החימום בבית הוא בחירת אנשי המקצוע שיעשו זאת עבורכם. לעתים החיסכון בכמה מאות שקלים במהלך התקנה עלול לעלות בהמשך בכמה אלפי שקלים שיידרשו לתיקון תקלות. בנוסף, מלבד העלות הגבוהה, במקרים אלה ניתן גם לחוות מצבים של אי נוחות בעקבות שינויים ותיקונים שייעשו בבית, ובמקרים קיצוניים להגיע לסיטואציות מסכנות חיים.

במזגנים הבעיה העיקרית היא כלכלית, כשמתקינים עשויים לבקש מחיר בסיסי ועליו לדרוש בהמשך תוספות שיכפילו אותו, וכן להשתמש במוצרים זולים ולא תקניים. התקנה של מערכת הסקה מרכזית או חימום רצפתי בצורה לא מקצועית תוביל לתקלות חוזרות ונשנות שעלולות להוביל להרמת הריצוף בבית. חיסכון של בעלי מקצוע בחומרי בידוד ושימוש בחומרים לא תקניים מתחת לרצפה, יסכנו את בטיחות בני הבית ועלולים להוביל גם לפיצוצים בצנרת המים מתחת למרצפות.

אמינות ומומחיות חשובה במיוחד אצל מתקיני הקמין, מכיוון שהתקנה לא נכונה יכולה להוביל לשימוש בארובה שלא תעמוד בעומס החום ותתחיל להישרף מבפנים. כתוצאה מכך עלולה להיווצר שריפה בבית.

בטבלה למעלה מוצגת רשימה של בעלי מקצוע מומלצים מתוך מערכת הדירוג של אתר מידרג. האתר מפעיל מ-2003 מערכת דירוג של בעלי מקצוע, שמבוססת על חוות דעת וציונים שנתנו לקוחות מאומתים. עד היום הצטרפו לקהילת מידרג 125 אלף איש, שסיפקו המלצות על כ-1,000 בעלי מקצוע בענפים כמו מוסכים, שיפוצים וטכנאים.

הדירוג המופיע כאן מבוסס על ציון כללי שקיבלו בעלי המקצוע בכל תחום מתוך לפחות 20 לקוחות קודמים ועד מאות רבים.

דירוגים נוספים ניתן למצוא באתר של מידרג

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בנייני דירות בסין. המחירים יצאו משליטה - הגיע זמן לתיקון?

האוויר מתחיל לצאת משוק הדיור ברחבי העולם. להלן חמש דוגמאות

קומת המסחר בבורסת ניו יורק. נדרש אומץ לב גדול כדי לקנות כשהשווקים נופלים

אחרי נפילה של יותר מ-20%, הגיע הזמן לקנות מניות? זה המדד שצריך לבדוק

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?