סיבה להשמנה |

הישראלים צורכים פחמימות פי 4 מהמומלץ

צריכת הפחמימות בישראל היא 520 גרם לנפש ליום ■ צריכת החלבונים עומדת על 117 גרם לנפש ליום - 43% בלבד מהכמות המומלצת

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

הישראלים אוהבים לחם, פסטות, אורז, תפוחי אדמה וממתקים - כך עולה מנתוני סקר הלמ"ס לאספקת מוצרי המזון בישראל ב-2011. מהפירוט שנמסר, עולה כי בישראל צורכים 520 גרם בממוצע פחמימות לנפש ליום לעומת 117 גרם המומלצים על ידי ה-RDA, ארגון המזון והתזונה במכון לרפואה בוושינגטון, שהוכר בעולם כבעל סמכות להמליץ על הצריכה האופטימאלית של אבות המזון (חלבונים, פחמימות, שומנים) וכן על סוגי המזון השונים. המכון האמריקאי טרם סיים להכין את המלצתו לגבי כמות השומנים האופטימאלית. הנתונים פורסמו היום על ידי הלמ"ס.

הצריכה המוגזמת של פחמימות בישראל, בהשוואה לכמות המומלצת על ידי ארגון ה-RDA, מתבטאת בהשמנה ומסכנת את בריאות הציבור, בעיקר את בריאותם של ילדים ובני נוער. גם הצריכה המועטה מדי של חלבונים (פחות ממחצית מהכמות המומלצת) אינה מיטיבה עם בריאות הציבור.

לחםצילום: שאטרסטוק

לגבי צריכת המינרלים, מצא המחקר כי צריכת סידן ממקורות טבעיים (לא כולל תוספת סידן שחברות מזון מכניסות למזון וזאת בשל מחסור בנתונים) הייתה בשנה שמסתיימת 911 מ"ג/לנפש/ליום לעומת כמות מומלצת של 1,200 מ"ג.

בסוגיית היבוא, מציינת הלמ"ס כי אספקת חלק ניכר מהמזונות לאוכלוסייה תלוי בייבוא. התלות הגבוהה ביותר של ישראל היא ביבוא דגנים (84% מהצריכה). כמו כן 31% מהשומנים והשמנים שצורכת האוכלוסייה הישראלית מקורה בייבוא ו-34% מהפירות והירקות. לעומת זאת ישראל מייצרת 100% מבשר העוף והודו שהיא צורכת, בעוד שהתלות בייבוא חלב ומוצריו היא 6% בלבד. מידת התלות בייבוא סוכר וממתקים היא 146% (מצב הנוצר בעת שמרכיבים במוצרי יצוא תלויים ביבוא).

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אתר ChatGPT. היכולות מרשימות ביותר

הצ'אט־בוט המדהים יחליף את גוגל וישנה את עולם הטק? לא כל כך מהר

הפגנות בוורשה, בירת פולין, נגד חוק ההפלות

התקדים הפולני: האם כך ייראה העתיד של ישראל?