סמארט! דחתה החזרת כספי ביטול קורסי פסיכומטרי לנרשמים

המועצה לצרכנות לשר החינוך: "ריבוי תלונות הצרכנים נגד חברת סמארט! מחייב לבדוק את התנהלותה" ■ במארט!: "אנו דוחים את העולה מההודעה של המועצה לצרכנות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות תלונות צרכנים נגד חברת קורסי הפסיכומטרי סמארט! פונה המועצה לצרכנות לשר החינוך, גדעון סער, בטענה כי "ריבוי תלונות הצרכנים נגד חברת סמארט! מחייב לבדוק את התנהלותה על מנת להפסיק את הפגיעה בצרכנים".

המועצה מבקשת משר החינוך, גדעון סער, לשקול את הצעדים שיש לנקוט על מנת להגן על צרכנים שנפגעו מהחברה. זאת, מאחר שמתלונות שהתקבלו במועצה עולה כי כאשר לקוחות צעירים, רובם חיילים משוחררים או בני ובנות שירות לאומי שילמו על קורס הפסיכומטרי במענק וביטלו השתתפותם - סמארט! נמנעה מלהחזיר להם את כספם כמתחייב בחוק.

ערן שטיין, מנכ"ל סמארט!

במועצה טוענים כי למרות שמדובר בגוף פרטי, לשר החינוך מוקנות סמכויות לביטול הרישיון לקבלת כספי חיילים משוחררים. כמו כן, גרירת ההחזר הכספי מונעת מהלקוחות שנפגעו לנצל את הכספים שהושקעו בקורס ביכולת לבחור בבתי ספר אחרים בנוסף לעוגמת הנפש שנוצרת עקב אי החזרת התשלום.

במועצה לצרכנות מבקשים לציין בנוסף, כי באתר החברה מפורסם תקנון הלימודים כהוגן, ושם מודגש כי סמארט! לקחה חלק פעיל במאבק לחקיקת החוק לפיקוח על המכונים הפסיכומטריים. החוק נועד להגן על כספם של הצרכנים, ומאפשר להם לבטל את העסקה ולקבל חזרה את הכספים ששילמו או חלקם בהתאם למועד הביטול.

מנכ"ל המועצה לצרכנות, עו"ד אהוד פלג, אומר כי "התנהלותה של החברה, כעולה מהתלונות, מהווה פגיעה בזכויות הצרכנים על-פי חוק לסיים התקשרות עם מכון פסיכומטרי, ומסכלת את כוונת המדינה לסייע לחיילים משוחררים לרכוש השכלה או מקצוע כדי להשתלב בחברה".

בנוסף לפניית המועצה לצרכנות, לפני יותר משבועיים נשלל תו אמון הציבור מחברת סמארט! בעקבות כשלים חמורים בהתנהלות החברה. מארגון אמון הציבור נמסר כי החברה היתה מחויבת לכללי הארגון ונשאה את התו במשך 3.5 שנים כאשר בזמן זה לא עלו כל בעיות.

בחודשים האחרונים הגיעו לארגון תלונות דומות על אי החזרת כספי הרשמה בתווכי זמן סבירים ומאחר שהחברה לא תיקנה את התנהלותה בעקבות התלונות, החליט הצוות המשפטי בארגון על הסרת התו. על פי נהלי הארגון, ניתנה לחברה האפשרות לערער על ההחלטה בתוך 14 ימים בפני כבוד שופט בית המשפט המחוזי בדימוס, בועז אוקון, אך מאחר שזה לא נעשה בתום התקופה - שלילת התו הפכה סופית.

עו''ד יפעת שובל, סמנכ''ל ארגון אמון הציבור ומנהלת מחלקת בקרת מחויבים, טוענת כי ''אחת הבעיות הבולטות שהובילה להסרת התו היתה דפוס ליקוי ששב ועלה מתלונות צרכנים לפיו בבואם לבטל עסקות, נתקלו בהערמת קשיים וסחבת. מדובר בדפוס ליקוי חמור המהווה פגיעה קשה בצרכנים ובזכותם לביטול עסקה בהתאם לתנאי ההסכם מול החברה ועולה עד כדי הפרת דין.

"הבעיה חמורה עוד יותר לאור העובדה שמדובר פעמים רבות בחיילים משוחררים ובכספי הפיקדון שנועדו לסייע להם בצעדיהם הראשונים באזרחות לאחר השירות הצבאי - והעיכוב והסחבת עלולים לפגוע מהותית בעתידם המקצועי והאישי. גם לאחר דין ודברים עם הנהלת החברה והעברת הממצאים החמורים, החברה לא תיקנה את התנהלותה ועל כן הוחלט על שלילת התו''.

ממידע שהגיע לארגון אמון הציבור, לאחר הסרת התו ונקיטת הליכים משפטיים מצד צרכנים כנגד החברה, עולה כי החברה טרם השיבה לכלל הצרכנים את כספם וממשיכה בסחבת ובהתנהלותה הפסולה.

בין הפניות שהגיעו למועצה לצרכנות ולארגון הציבור, עולה כי יש מספר צרכנים המנסים לקבל את כספם כבר מספר חודשים ללא הצלחה. מור סימן-טוב, בת שירות בת 19 מקריית מלאכי מספרת כי היא נרשמה לקורס פסיכומטרי בינואר השנה, שעלה כמעט 4,000 שקל לאחר הנחה שקיבלה. "שלושה חודשים לאחר ההרשמה אמרו לי בחברה שאין הרבה נרשמים למועד שבחרתי ולכן אני יכולה לבחור מועד אחר או לקבל את כספי בחזרה. מאחר והזמנים לא התאימו לי בחרתי לבטל את ההרשמה לקורס. אחרי שבועיים שלושה בהם ניסיתי לייצור קשר עם האחראית על הביטולים היא מסרה לי שאוכל לקבל את הכסף תוך 45 יום, אך גם ציינה כי זו רק המלצה ושאין שום חוק שמחייב אותם לעמוד בזמנים שהם מוסרים".

סימן-טוב מוסיפה כי לאחר שעברו 45 הימים היא פנתה שוב לחברה ומאז קיבלה כל הזמן תשובה דומה בה נאמר לה שהצ'ק מוכן אך שני נציגים צריכים לחתום עליו. "ככה זה המשיך כמעט 4 חודשים נוספים לתקופה שחיכיתי וכל פעם דחו אותי מחדש, אז החלטתי לפנות למועצה לצרכנות ולאמון הציבור במקביל. שני הגופים ניסו לעזור לי אך גם הם לא הצליחו להתקדם מאחר ולא היה מענה מהצד השני כשלבסוף במועצה לצרכנות המליצו לי להגיש תביעה. בשבוע שעבר זכיתי בתביעה וקיבלתי את הכסף ששילמתי בנוסף ל-1,000 שקל פיצוי. אך חשוב לי לציין שנוצרה לי עוגמת נפש גדולה מאחר ואני יודעת שאני לא היחידה ויש עוד בנות שירות וחיילים שנמצאים באותו המצב והסיפור הזה רק ממשיך לחזור על עצמו".

ערן שטיין, מנכ"ל סמארט!, דוחה מכל וכל את האשמות המועצה הישראלית לצרכנות וארגון אמון הציבור. "אנו דוחים את העולה מההודעה של המועצה לצרכנות, שהינה חד-צדדית ומטעה. באחרונה התקבלו בחברה 3 פניות בלבד מהמועצה לצרכנות, כולן טופלו כבר מזמן, זוכו והכספים הוחזרו לצרכנים בהתאם לנהלי החברה, כאשר אף אחד מהמתלוננים לא שילם מהפקדון הצבאי ו/או נרשם לקורס אחר - בניגוד מוחלט לעולה מהפרסום. הדברים גם דווחו למועצה הישראלית לצרכנות. אם יש במועצה תלונות נוספות, שיתכבדו ויעבירו אלינו ונתייחס בהתאם.

"מוזרה לנו, בלשון המעטה, ההתמקדות של המועצה לצרכנות בנו, מקום בו קיימות בפני המועצה תלונות רבות לגבי מספר מכונים בנושאים חמורים הרבה יותר. אשר לאמון הציבור, לא קבלנו מהם שום הודעה על שלילת התו. יודגש כי הודענו לפני מספר שבועות לאמון הציבור על ויתור על התו מצדנו, בעקבות חילוקי דעות קשים עמם בקשר להתנהלותם. אין אנו זקוקים לתו בכדי להעיד על הגינותנו, המגובה במעשינו בשטח לאורך שנים. אנו נפנה לגורמים המוסמכים על מנת שיבדקו את ההתנהלות החד צדדית הן של המועצה הישראלית לצרכנות והן של אמון הציבור בנושא שלנו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נתניה פרוייקט גינדי

חשבתם שהדירות בישראל יקרות? חכו ל"מס מגדלים" של 20 אלף שקל לדירה

RUSSIA EV CHARGERS

שוד הנחושת: מה קרה ל-7,000 טונות של המתכת - ולמה זה צריך להדאיג אותנו

ג'ניפר דודנה

התגלית שלה שינתה את העולם. איך צריך להשתמש בה?

אילוסטרציה קולג' סטודנטים

מה היא הדרך להשיג חיים טובים? הנוסחה שמזעזעת את הצעירים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"