המחיר הסיטונאי של העגבניות צנח ב-30%; חגיגת המחירים נמשכת

מחירי העגבנית ברשתות השיווק ערב החג: 13-10 שקלים לקילו; מחירו הסיטוני של המלפפון הוזל מ-6.3 שקלים לקילו ל-2.7 שקלים לקילו - אך בסניפי הרשתות הגדולות בהן ביקרנו מוכרים מלפפון ב-10-7 שקלים לקילו

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

המחיר הסיטוני של עגבניות חממה הוזל מ-9 שקלים לקילו בערב ראש השנה ל-6.2 שקלים בימים האחרונים. נראה כי ברשתות הגדולות לא שמעו את החדשות והעגבניות נמכרות ברשתות ב-10-13 שקלים לקילו.

גם המחיר הסיטוני של הקישואים הוזל מ-10שקלים לקילו ל-5.4 שקלים אבל החגיגה לא נעצרת והמחיר נותר כפי שהיה בשבוע שלפני החג - 13-10 שקלים לקילו. כמו כן, ניתן להוסיף לרשימה את המלפפון, שמחירו הסיטוני הוזל מ-6.3 שקלים לקילו ל-2.7 שקלים לקילו, אך בסניפי הרשתות הגדולות בהן ביקרנו מוכרים מלפפון ב-10-7 שקלים לקילו.

גורמי שיווק העריכו בתגובה, כי הרשתות נפטרות מהמלאי שנותר להם במחסנים, שרכשו מהסיטונאים, או ישירות מהמגדלים במחיר גבוה וכי בימים הקרובים, כשהמלאי יימכר, המחיר לצרכן עשוי לרדת.

צילום: ניר קידר

נשיא התאחדות האיכרים דב אמיתי, אמר בתגובה כי הנזק לציבור בכלל ולצרכני הירקות והפירות בפרט, שנגרם מפערי התיווך השערורייתיים שגוזרים לעצמם הקמעונאים הוא מקור הבעיה בשוק הירקות והפירות בישראל ובשוק מוצרי החקלאות הטריים בכלל ובמחלה הזו יש לטפל בנחרצות ובמהירות אף שאין סימנים שהממשלה עושה דבר בנידון.

מנתוני הלמ"ס לחודש אוגוסט שפורסמו לאחרונה עולה כי מדד מחירי הירקות הטריים עלה בחודש שעבר ב-15.8% - התייקרות חריגה אף בהשוואה להתייקרות האופיינית לשבועות שלפני חגי תשרי. ההתייקרויות הבולטות של ירקות טריים: הכרוב התייקר ב-57.3%, הסלק ב-41% והעגבניות ב-27.5%.

מבין הפירות הטריים התייקרו הלימונים ב-43.6%; האבוקדו ב-40%; הבננות ב-24.1%; המלונים ב-13.6%. שיעור ההתייקרות מבטא את השינוי במחירים לעומת מחירי חודש יולי.

עוד עולה מהנתונים שהיצוא החקלאי גדל בחודש אוגוסט ב-11.8% (במונחי דולרים שוטפים) ירידה קלה בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד 12.1%. העלייה בולטת ביצוא בחודש יולי נרשמה בפרי הדר ובאבוקדו, בעוד שיצוא הפרחים המשיך לצנוח וירידה חדה נרשמה בסעיף ירקות, תפוחי אדמה, מלונים ואבטיחים.

גם במדד תנאי הסחר (שער החליפין המשוקלל של היורו {75% והדולר 25%} חלקי השינוי בהוצאות ליצור התוצרת ליצוא) נרשמה ירידה נוספת של 3.8%. מאז תחילת פרסום המדד בינואר 2008, הירידה בתנאי הסחר של התוצרת החקלאית הטרייה הגיעה ל-23.88%.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"