בלעדי |

רשימת ההתייקרויות של יוניליוור: ממוצרי המזון ועד הטיפוח

מותגי המרגרינה מתייקרים ב-6%; דגני הבוקר ב-3%-6% ■ הדאודורנטים מזנקים בעד 15% ■ יו"ר ומנכ"ל יוניליוור ישראל מבטיח כי עליית המחירים תיכנס לתוקפה רק לאחר החגים: "לא נמשיך לספוג התייקרויות" ■ ארגוני המחאה: "לא ניתן לשוק המזון להתפרע - נערוך פעולות מחאה נרחבות"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

עכשיו זה רשמי: חברת יוניליוור, המחזיקה במותגים תלמה, קנור, דאב, הלמנס, בדין, סיף, בייגל בייגל, גלידות שטראוס, ליפטון, מזולה ועוד, שלחה לרשתות המזון את המחירון החדש שלה, שמציג את מחירי החברה לאחר העלייה במחיר. לפי המחירון החדש, שהגיע לידי TheMarker, העלייה תהיה במגוון רחב מאוד של מוצרים - החל ממוצרי מזון ועד מוצרי טיפוח.

מחיר בלובנד ומזולה יתייקר בשיעור של 6%, מרקי קנור ב-5%, תיבולית ב-5%, תבשילים ב-5%, רטבים ב-5%, מיונז תלמה ומיוקל ב-3.5%, רטבי הלמנס לסלט יתייקרו ב-5%, קונפיטורות ב-5%, חמאת בוטנים סקיפי ב-6%, קורנפלקס תלמה ב-3%, כריות ב-3%, דגנים דליפקאן ב-6%, קאנצ'ים וברנספלקס ב-6%, גרנולה ב-6%, דגני הבוקר של הילדים שוגי, עוגי, קוקומן ופיצי יתייקרו ב-6%, חטיפי דגנים ב-5%, תה ליפטון ב-5%, חטיפים מלוחים (כיפלי, פרפר) ב-5%, קצפת צמחית ב-5%, פתיתים ופריכיות ב-5% ובייגל בייגל וקרקרים ב-6%.

צילום: דן קינן

לא רק המזון מתייקר, כך גם שני סוגים של דאודורנט דאב סטיק מזנקים ב-15%, חומרי הניקוי סיף ניקוי רצפה או ג'ל ניקוי אסלות עולה ב-6%, מרכך כביסה בדין ב-6%, קרמים של דאב ב-6%, ואזלין קרם גוף ב-6%, סבונים של דאב ב-6%, מוצרי פינוק ב-3% ודאודורנטים של אקס 3%.

אחרי שבמשך חודשים איימו חברות המזון להעלות מחירים, ובשוק המתינו לראות מי תהיה החברה הראשונה לעשות זאת, חברת יוניליוור הודיעה לפני שלושה שבועות כי תעלה את מחירם של מגוון מוצרים בשיעור ממוצע של 5%-6% וכי ההתייקרות תיכנס לתוקף אחרי חגי תשרי.

הסברה בענף היתה שיוניליוור הרגישה בנוח להודיע על עליית מחיר עקב הדו"ח של משרד החקלאות, שהתפרסם מעט קודם לכן וצפה התייקרות של 17% בחלב ביצים ועוף כמו גם עליית מחיר הלחם המפוקח על ידי משרד התמ"ת, שגררה התייקרות של כלל סוגי הלחם.

ההתייקרויות ביוניליוור

מדובר היה במהלך יוצא דופן, שכן בדרך כלל חברות המזון מודיעות על ייקור מוצריהן ישירות לרשתות השיווק והפעם יוניליוור פנתה קודם כל לצרכנים ומסרה כי תעלה מחירים בהמשך ולא מסרה איזה מוצרים יתייקרו. בענף המזון סברו כי המהלך נובע מכך שיוניליוור רצתה לראות כיצד יתקבל מהלך של עליית מחיר בקרב הציבור אחרי המחאה החברתית.

אנג'לו טרוקיה, יו"ר ומנכ"ל יוניליוור ישראל, מסר לפני כשלושה שבועות כי "במשך תקופה ארוכה ספגה יוניליוור את עליית התשומות ונמנעה מהעלאת מחירים. אולם, הגענו לשלב שבו החברה אינה יכולה עוד להמשיך ולספוג התייקרויות אלה. מתוך התחשבות בציבור הצרכנים, עליית המחירים תיכנס לתוקפה רק לאחר החגים".

מיוניליוור נמסר בתגובה כי "יוניליוור מעלה מחירים לאחר תקופה ארוכה במהלכה ספגה התייקרות של חומרי הגלם, חומרי האריזה ועלויות ייצור כמו חשמל, מים ודלק. עליית המחירים תכנס לתוקף רק לאחר החגים. חשוב לנו להדגיש כי עליית המחיר הינה בשיעור נמוך ביחס לעלייה התלולה בהוצאות היצור של מוצרי החברה, אשר את רובה ככולה תמשיך יוניליוור לספוג כפי שספגה עד עתה".

אנג'לו טרוקיה, מנכ"ל יוניליוור ישראל צילום: ניר קידר

לאחר יוניליוור, צפוי גל של חברות המזון שיודיעו אף הן על עליית המחירים אחת אחרי השנייה. בחברת אסם אמרו לפני שלושה שבועות ל-TheMarker כי אין מנוס מהעלאת המחירים. מהחברה נמסר כי "באסם עדיין לא התקבלה החלטה. ככל הנראה, לא יהיה מנוס מהעלאת מחירים במוצרים שבהם חלה התייקרות משמעותית בתשומות מאז עדכון המחירים האחרון בינואר 2011". עם זאת, בחברה הדגישו כי "אסם עדיין בוחנת את הנושא".

משטראוס נמסר: "שטראוס כבר למעלה משנה סופגת את העליות במחירי תשומות הייצור והאנרגיה לצד מחירי חומרי הגלם, ולא מתאימה את מחירי המוצרים לעליות החדות. אנו עוקבים בדאגה אחר עליות החומרים ובהם מחיר המטרה, ובהתאם נבחן את ההשלכות-באם תהיינה כאלה".

מתנובה נמסר: "אנחנו מחכים לראות מה קורה עם עדכון מחיר המטרה של החלב הגולמי אחרי החגים ולפי זה נפעל". אלא שגם מוצרי החלב צפויים להתייקר, לאור עלייה צפויה במחיר החלב הגולמי.

מהחברה המרכזית (קוקה קולה ישראל) נמסר: "כפי שהודענו בעבר, ההשלכה של העלייה החדה במחירי התשומות נבחנת על ידנו בימים אלו. החלטות תתקבלנה לאחר החגים".

מתנועת ישראל יקרה לנו נמסר: "אנו סמוכים ובטוחים שהצרכן הישראלי יזכור ליוניליוור את המתנה לקראת ראש השנה שהוא נתן לו. גם הצרכן קורס תחת נטל עליית מחירי החשמל, המים ועוד. חבל שרשתות השיווק לא עוצרות את עליות המחירים".

רשתות השיווק לא מתכוונות לבלום את עליית המחירים

זאב וורמברנד, מנכ"ל מגה קמעונאות, אמר ל-TheMarker ש"מופעל עלינו לא מעט לחץ מצד ספקים לעלות מחירים מיד בתום החגים. במשך תקופה ארוכה בלמנו את עליית המחירים, אבל לאחר שהמדינה אישרה את עליית מחירי הלחם המפוקח, לצערי נעמוד בפני עליית מחירים מיד אחרי החגים. בחודשים אוקטובר ונובמבר נראה לדעתי עליית מחירים ורמת המחירים תהיה גבוהה בכ-3% מהיום".

משופרסל נמסר כי "שופרסל עשתה את המירב שלא להעלות מחירים עד ערב החג ואכן עמדנו ביעד זה. משא ומתן להעלאות מחירים אחרי החגים יידון בין שופרסל לספקיה ולאחר מכן תתקבל החלטה. כפי שכבר צוין על פי פנייה כללית ממספר יצרנים/ספקים - יש בכוונתם להעלות מחירים בין 3% ל-7%. כל ספק וכל מוצר יידון לגופו של עניין".

בינתיים בארגוני המחאה מתכננים את צעדיהם בעניין. "עליות המחיר שיוניליוור מתכננת לא יעברו בשתיקה ולא ניתן לשוק המזון להתפרע", אמר איציק אלרוב, מיוזמי מחאת הקוטג' הנמנה על תנועת 'הצרכנים2". אלרוב יחבור לתנועת "הגורם האנושי", יוצאי "ישראל יקרה לנו" , וביחד הם יצאו בהמשך השבוע בפעולות מחאה שונות נגד יוניליוור.

"נראה בהמשך השבוע פעילויות מחאה נרחבות שנודיע עליהן בימים הקרובים ואנחנו חוברים לשם כך לקבוצות מחאה נוספות", נמסר מהגורם האנושי. יעקב לבי, מתנועת הצרכנים, מסר כי "יוניליוור מתנהגת כאחרון הפחדנים. העלאת המחירים על ידה תגרום להורדת מוצריה מעגלת הצרכנים. יש חלופות זולות והוגנות והציבור יעדיף אותן על פני מוצרי חברה מונופליסטית וחזירית".

עשו לנו לייק לקבלת מיטב הכתבות והעדכונים ישירות לפייסבוק שלכם

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ירוחם אקסלרטור מיינדסט 2019

"סבב הגיוס הראשוני התבסס על חלום, עכשיו הוא התחבר למציאות"

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם