סלקום ופרטנר יעבירו שידורים על תשתית עיד"ן פלוס

החברות צפויות להשיק בתוך שלושה חודשים את הערוצים שיתחרו בשירותי הטלוויזיה של HOT ו-yes; סלקום ופרטנר יוכלו להחליט אם לנעול את הערוצים רק ללקוחות משלמים או לפתוח אותם לבעלי ממיר עיד"ן פלוס

אמיתי זיו
אמיתי זיו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמיתי זיו
אמיתי זיו

הפרטת תשתית השידורים עיד"ן פלוס (DTT) קרובה מאי פעם. במשרד התקשורת מתקיימים בימים אלה דיונים קונקרטיים על הפרטת המערך, ועל הפרק שלוש אפשרויות. בסופו של התהליך יוכלו מיזמי הטלוויזיה בהקמה של סלקום ופרטנר, לשדר ערוצים על בסיס אנטנות עיד"ן פלוס.

על פי האפשרות הראשונה, הפלטפורמה תישאר בידי המדינה ותופעל על ידי הרשות השנייה, כפי שנעשה כיום. מה שיופרט הן רצועות פנויות לערוצים. כיום משודרים באמצעות הפלטפורמה שישה ערוצי טלוויזיה, אך בקרוב היא תוכל לשדר כ 18 ערוצים. לא ברור כמה ערוצים יישארו פנויים, והדבר תלוי באם יקום ערוץ מורשת, אם ערוץ 1 יתחיל לשדר ב-HD ואם מספר הזכייניות יישאר דומה למצב הנוכחי. כפי הנראה, בכל מקרה יהיו שלושה ערוצים שניתן להפריט ולמכור לכל מפעילה.

לפי האפשרות השנייה, כל פלטפורמת עיד"ן תופרט. זו הפרטה יותר מסובכת, שעשויה לקחת זמן יותר ארוך. תסריט שלישי הוא שקודם יופרטו הערוצים הפנוים, ואחר כך הפלטפורמה כולה.

הכנסות שוק התקשורת הקווית במיליארדי שקלים לשנה

חברות הסלולר נכנסות בעוד חודשיים-שלושה

כפי שפורסם בעבר, סלקום ופרטנר מקימות בימים אלה מיזמי IPTV (שידורי טלוויזיה באינטרנט), שיתחרו בשירותי הטלוויזיה של HOT ו yes. סלקום מתכוונת לעלות
לאוויר בעוד חודשים-שלושה, ופרטנר מעט אחריה. החברות מכוונות לחבילת טלוויזיה שתשלב את ערוצי החינם של עיד"ן, ערוצי ילדים, ספורט וסרטים ותוכני VOD - בתעריף של כ-99 שקל בחודש.

האפשרות להעביר ערוצים על ה-DTT מצוינת למיזמים החדשים, כי ככל שהן יוכלו להעביר יותר ערוצים דרך "האוויר" - הן יצטרכו להעביר פחות תוכן דרך האינטרנט. למרות השיפורים הטכנולוגיים, השידור דרך האוויר הוא עדיין אמין יותר.

כך, למשל, כדאי יהיה להעביר ערוץ ספורט על בסיס רצועה פנויה של עיד"ן - ולא על רשת האינטרנט. סלקום ופרטנר יוכלו להחליט אם לנעול את הערוצים רק ללקוחות משלמים שלהן או לפתוח אותם לכל בעל ממיר עיד"ן. במקרה שיפתחו את הערוצים, ישולבו פרסומות בתוכן.

הדיונים על הפרטת עיד"ן פלוס הם חלק ממרתון דיונים שמשרד התקשורת מקיים בימים אלה עם אנשי אגף תקציבים של משרד האוצר, לקראת חוק ההסדרים. בשנים שעברו, חוק ההסדרים היה כלי רב עוצמה להעברת רפורמות בשוק התקשורת, והשר משה כחלון למד להשתמש בו ברפורמות תקועות או מסובכות. בין המשרדים נקבע לוח זמנים, שלפיו ניסוח פרק התקשורת בחוק ההסדרים יסתיים בעוד שבועיים. החוק כולו אמור להיות מוגש לאישור הממשלה ב-13 בספטמבר.

עוד בפרק התקשורת בחוק ההסדרים: נושא השוק הסיטוני. הסדר השוק הסיטוני, שלפיו סלקום ופרטנר (וספקיות אחרות) יוכלו לקנות קווי תקשורת מ HOT ובזק עד לבית הלקוח, נמצא כעת במשא ומתן פתוח בין החברות. ואולם, ישנם הבטים טכנולוגיים, משפטיים וכלכליים של הרפורמה שהמשרד רוצה להסדיר בכל מקרה, ולכן יעשה שימוש בחוק ההסדרים. נושאים נוספים שנשקל להכלילים בחוק: טיפול בנושא התדרים הזמינים ונייטרליות הרשת.

איך סוגרים את הפער הרגולטורי

גם מחוץ לחוק ההסדרים המשרד מרוכז כעת בשוק הטלוויזיה. כידוע בתוך ימים תציג מועצת הכבלים והלווין של המשרד את רפורמת החבילה הצרה, שתחייב את HOT ו-yes למכור חבילת ערוצים קטנה במחיר נמוך. כפי הנראה, מחיר החבילה יהיה כ-130שקל והיא תכלול את ששת ערוצי החינם וכ-10 ערוצים נוספים.

גם "איחוד המועצות" נמצא בטיפול. מדובר בחוק שלפיו יאוחדו שני הגופים המרכזיים בישראל המפקחים כיום על ענף הטלוויזיה: הרשות השנייה שמטפלת ברשת, קשת וערוץ 10, יחד עם מועצת הכבלים והלווין שאחראית על HOT ו yes. חוק איחוד המפקחים נמצא בשלבי ניסוח אחרונים ובכוונת משרד התקשורת להגיש אותו לקריאה ראשונה עם כינוס המושב הבא של הכנסת, באוקטובר.

לבסוף, בתחום הטלוויזיה, משרד התקשורת יקים בעוד כמה שבועות ועדה ציבורית חדשה לנושא IPTV, וזאת לקראת השקת המיזמים של סלקום ופרטנר. כרגע קיים חור רגולטורי סביב שידורים על בסיס האינטרנט ולמעשה הכל מותר. כך למשל, סלקום ופרטנר פטורות מהפקות מקור ומותר להן לשלב פרסומות בשידורים, וזאת מול חברות הכבלים והלווין שאסור להן לשדר פרסומות וחייבות בהפקות תוכן בשיעור של 8% מהכנסות התוכן שלהן. פערים נוספים נוגעים לסיווג תכנים, שידור תכנים פוגעניים ופורנו. ועדת IPTV תצטרך לבחון כיצד לסגור את הפער הרגולטורי הקיים כיום, והאם לאפשר הגנות ינוקא לשחקניות החדשות.

הוועדה הציבורית לא תהיה הראשונה שמקים המשרד בנושא. יו"ר מועצת הכבלים והלווין הקודם, ניצן חן, עמד בראש ועדה בתחום השידורים על בסיס תשתית האינטרנט אך לא הגיע למסקנה אופרטיבית ולמעשה המליץ להקים ועדה נוספת. יש גם שינויים טכנולוגיים שמחייבים דיון נוסף, וגם הנושא נהפך רלוונטי לאור המיזמים המתוכננים של חברות הסלולר.

ענף הטלוויזיה הרב ערוצית בישראל הוא דואופוליסיטי ונחלק 40% 60% בין HOT (מונופול בתחום) לבין yes. הענף נמצא בחדירה של 63% מבתי האב בישראל ומגלגל מחזור של 4 מיליארד שקל בשנה, אך הוא ענף רווחי פחות מהסלולר והתקשורת הקווית. בתחום הטלוויזיה ישנן עלויות גבוהות של רכש תוכן וכן של רכש ממירים ועלויות תפעול הנובעות מהצורך לשלוח מתקינים וטכנאים לבית הלקוח. כניסתן של סלקום ופרטנר לענף נובעת מהצורך למצוא מנועי צמיחה חדשים, לאור התחרות העזה בתחום הסלולר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

אלונה ודניאלה חברת SISTERS

שתי האחיות שהפכו חשבון אינסטגרם לאקזיט של מיליוני שקלים

אופן ספייס. היתרונות שלו ברורים, אבל העבודה ההיברידית מציפה את החסרונות

"כשאחפש עבודה עוד שנה־שנתיים, הדבר הראשון שאבדוק הוא שאני לא יושבת באופן ספייס"