תנובה השמידה רבע מיליון ליטר חלב החשוד כרעיל

החלב החשוד שווק מרפת במושב כפר קיש והתערבב במחלבה עם חלב ששווק מרפתות אחרות בצפון הארץ

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

אסון כבד נמנע השבוע, לאחר שעובדי מחלבת תנובה בתל יוסף, חשדו כי חלב ששווק למחלבה מרפת ממושב כפר קיש שבגליל התחתון, מכיל את הרעל הקטלני בוטוליניום. החלב החשוד, נחלב לפי החשד, מפרות שהיו נגועות בחיידק קלוסטרידיום בוטליניום, אחר שנודע כי 59 מהפרות מהרפת בכפר קיש, מתו מהרעלת בוטליניום. על האירוע דיווח מקומון התנועה הקיבוצית "הזמן הירוק".

החלב החשוד התערבב במחלבה עם 240 אלף ליטר חלב, שהגיעו מרפתות אחרות בצפון הארץ ועל כן החליטה הנהלת המחלבה להשמיד את כל החלב שבמיכל שהכיל את החלב החשוד. החלב פונה מהמחלבה ב-10 מיכליות גדולות ונשפך לאתר טיהור השפכים בגוש דן הממוקם בחולות ראשל"צ.

בשנות ה-80 הושמדו מהרעלת בוטוליניו מאות רבות של פרות מרפתות בצפון הארץ, בהן הרפת המצטיינת בארץ של קיבוץ מרחביה. רובן של הרפתות שעדרי הפרות בהן הושמדו כליל, שוקמו במהלך השנים.

צילום: האחים פולק

חיידק הקלוסטרידיום, עשוי להתפתח בתערובות המזון לבעלי חיים, שאוכסנו שלא לפי הכללים. החיידק הקטלני גם עלול להתפתח בקופסאות שימורים שלא פוסטרו כראוי ומאות מלחים שניזונו משימורים נגועים בחיידק, מתו מהרעלת בוטליניום במאות ה-16-19 ואוניותיהם הפכו ל"אוניות רפאים".

אחת הסיבות להתפתחות החיידק בתערובות מזון לבעלי חיים, היא בתמותת יונים, נחשים, חולדות או בעלךי חיים אחרים, שהיו נגועים בחיידק, באתרי מזון לבעלי חיים שלא אוכסן כראוי.

הרפת שנפגעה במושב כפר קיש, בבעלות ישראל וטובה אדלר ובנם אבירם, דור חמישי של רפתנים במושב. ברפת נותרו בחיים חמש פרות בלבד, שגם מצבן אנוש. ניתן לחסן את הפרות כנגד המחלה, אך לדברי גורמים בענף, יש בעלי רפתות שאינן מחסנים את פרותיהן בשל עלות החיסון. לדברי אדלר הפרות ברפת שלו היו מחוסנות.

מנכ"ל התאחדות מגדלי בקר יעקב בכר, מינה רפתן ופעיל בענף ממושב הבונים, לסייע בשיקום הרפת בכפר קיש. יו"ר המועצה האזורית גליל תחתון מוטי דותן, הקים מטה פעולה לסייע לרפת שנפגעה ולדבריו כל רפתני הגליל התחתון התגייסו לתרום פרות ועגלות הרות לשיקום הרפת המשפחתית של ישראל וטובה אדלר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בית למכירה

המתווכת מצאה קונה שמוכן לשלם יותר - והרגיזה את בעלת הדירה: "קילקלתי לה את התוכניות"

לימור סוקניק. "המעבר מחיים כשכירה לעצמאית היה מטורף"

"הייתי בכלוב של זהב. איך ששמעו שאני עוזבת – מיליון איש קפצו על התפקיד"

אחרי שהריבית עלתה, הפיקדונות הבנקאיים נעשו אטרקטיביים יותר

הטבלה המלאה | מהבנק הנדיב ועד הקמצן ביותר: פערי הריביות העצומים נחשפים

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על המשכנתא

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"