ארגון אמון הציבור מסיר את תו אמון הציבור מאתר המכירות דיילי סייל

האתר פעל לפי שיטה המאפשרת ללקוח לערוך הזמנה למוצר מסוים, להעביר את פרטי האשראי ולהאמין כי ההזמנה בוצעה כאשר בפועל לאחר ביצוע ההזמנה מתקשר נציג מהאתר וטוען כי המוצר אזל במלאי

ארגון אמון הציבור החליט להסיר את תו אמון הציבור שהעניק לאתר המכירות דיילי סייל הנמצא בבעלות אלקטרו קובי בע"מ. הסרת התו בוצעה בעקבות מספר תלונות שהתקבלו מצרכנים על כך שהאתר מטעה את הלקוחות בשיטת "פרסום פיתוי".

שיטה זו לפי אמון הציבור מאפשרת ללקוח לערוך הזמנה למוצר מסוים, להעביר את פרטי האשראי ולהאמין כי ההזמנה בוצעה כאשר בפועל לאחר ביצוע ההזמנה מתקשר נציג מהאתר וטוען כי המוצר אזל במלאי. בכדי לא לאכזב את הלקוח, כביכול, מציע אותו הנציג מוצר חלופי דומה שלעיתים אף נמכר במחירים גבוהים יותר מהמוצר המקורי.

לטענת אמון הציבור החברה כבר קיבלה קודם לכן מספר התרעות לגבי שימוש בשיטה זו ועל כך שזו היא טקטיקה פסולה. בנוסף טוענים בארגון כי גם הרשות לסחר הוגן ממשרד התמ"ת הזהירה כבר בעבר את העסק והוציאה צו מנהלי לגבי אופי השימוש בשיטה זו ולכן בעקבותיו הגיעה הדרישה להסרת התו.

בארגון טוענים כי ניסו לתת לאתר הזדמנות לשנות את דרכיו ולעדכן את מצב המלאי אך כתגובה טענו בחברה כי הם אין מסוגלים לערוך בקרת מלאי בכל רגע נתון בעקבות מספר ספקים רב עמם הם עובדים ואלפי המוצרים שהם משווקים. החברה גם נמנעה מלערער על הסרת התו ולכן החל מיום חמישי שעבר הוא איננו בתוקף למרות שבאתר עדיין לא טרחו להורידו. מבחינת ארגון הציבור מדובר על הטעייה נוספת שכן ההתחייבות בין הצדדים תמה כאשר הודיעו לחברה על הסרת התו באופן מיידי.

על פי חוק הגנת הצרכן בישראל אין מקום לבלבול מבחינת בעלי עסקים וטעויות דומות לא אמורות להתרחש מאחר והחוק אומר שכבר בהצעת מוצר למכירה מתחייב העסק לספק אותו ובזמן שהוא יודע כי המלאי עומד להסתיים הוא צריך ליידע על כך את קהל הלקוחות. במקרים בהם המוצר באמת אוזל מהמלאי בעל העסק אמור להסיר באופן מיידי את ההצעה לרכישה.

מארגון אמון הציבור נמסר כי "פרקטיקת "פרסום פיתוי" הינה אחת מהשיטות הפוגעניות ביותר כלפי צרכנים בתחום המסחר האלקטרוני. במסגרת שיטה זו נוהגות חברות להציג באתר מוצרים במחירים אטרקטיביים ביותר זאת על אף שמוצרים אלה אינם נמצאים במלאי. כאשר צרכן פונה לרכוש את המוצר ומגלה כי הוא אזל, מציע לו נציג המכירות מוצר אחר במחיר גבוה יותר".

גלית אבישי, מנכ"לית הארגון, מוסיפה כי קשה מאוד לזהות מתי בוחרים להשתמש בפרסום פיתוי בעסקים רבים ולכן לא מספיק צרכנים מתלוננים על מקרים דומים מאחר והם מאמינים כי אכן המוצר הספציפי בדיוק נגמר ולא מבינים שבכך מנסים למכור להם מוצרים אחרים. אבישי קוראת לצרכנים שנתקלים באירועים דומים שלא להיכנע להצעה ופשוט לערוך את הרכישה מהתחלה. כמו כן היא ממליצה לאותם לקוחות שחושדים כי בעסק מסוים מנסים להשתמש באותה השיטה, לפנות לארגון באופן רשמי בכדי לטפל בבעיה.

בעקבות התחרות הגוברת ועסקים רבים המנסים למכור מוצרים אלקטרוניים באינטרנט מתריעים בארגון כי תופעה זו רק תלך ותגדל ולכן חשוב כי לקוחות ישימו לב ולא יסכימו להצעות חלופיות.

מחברת אלקטרו קובי בע"מ נמסר: "ב-9.7 קיבלנו הודעה מטעם אמון הציבור כי החליטו לשלול את התו, בחרנו שלא לערער. אתר דיילי סייל הנו אתר ותיק המעניק ללקוחותיו חוויית קנייה אמינה ובטוחה זה שנים רבות, האתר קיים משנת 1998. על כך יעידו שלל התגובות הנמסרות ע"י לקוחות האתר בו מביעים את שביעות הרצון לשירות, למחיר ולאמינות בפרסום. באתר מוצגים אלפי מוצרים מעשרות ספקים שונים, על מנת לקיים את ההבטחה הצרכנית לה אנו מחויבים במלואה חברתנו מגדילה לעשות (בניגוד לרב האתרים הקיימים ברשת) ואף רוכשת ישירות למחסני החברה כ85% מסך הפריטים המוצעים למכירה באתר, יתר הפריטים נרכשים ישירות.

דווקא כח הקניה, האספקה המהירה והאחזקה של הפריטים במלאי אלו הם החוזקות והיתרונות שלנו אל מול יתר האתרים באינטרנט. היכולת לדעת בכל רגע נתון איזה מלאי קיים בפועל במחסני הספק נתון בשליטתו המלאה של היבואן, ומרגע קבלת ההודעה מטעמנו מוצר שאינו במלאי מוסר מהאתר

עת מתקבלת הודעה בדבר סיום המלאי (ללא צפי עתידי) מוסר המוצר מהאתר ו/או מתבצעת התאמה ביחס לימי האספקה העתידיים.

יחד עם זאת עקב ניהול מלאי של אלפי פריטים, עת מתגלה טעות כלשהי, אנו דואגים כי דווקא במקרה מעין זה יצא הלקוח נשכר. אנו מוצאים לו פתרון מיידי אל מול מוצר מקביל מבחינת הנתונים הטכניים, מודל, שנת ייצור וספק זהה לצרכיו. לכן, גם לאחר שלקוח מקליד הזמנה מתבצע שלב של אימות הפרטים מול נציג האתר ורק לאחר מכן אנו מבצעים חיוב. אין אנו מחייבים הלקוח טרם ווידא מלוא הפרטים לצורך השלמת העסקה כפי שהוצגה ללקוח, וכן אין אנו מבצעים חיוב לקוח עבור פריטים שאינם נמצאים במלאי החברה ו/או מלאי ספק.

מן הראוי לציין כי במסמך שנתקבל לידנו אף הובהר ע"י אמון הציבור כי נכון להיום משנת 2009 -2012 מצוין כי "...לא נתקבלו תלונות חדשות בארגון שעניינן שימוש בפרקטיקה של פרסום פיתוי,..." זאת לאורך 14 שנות פעילות, נתון זה מעיד כאלף עדים על איכות האתר אמינותו ורמת האמון הצרכנית לה זוכה משלל לקוחותיו.

תמוהה בעינינו העובדה כי יסודו של מסמך זה נכתב עקב "תלונה" אלמונית שנמסרה לידי הרשות להגנת הצרכן. נכון להיום חרף פניות לרשות על מנת לקבל ולו קצהו של פרט על מנת לבדוק תלונה זו העלתה חרס. במכתבנו ובפנייתנו לצורך בירור המקרה ביקשנו את פרטי ההזמנה, מיותר לציין כי נכון לכתיבת שורות אלו בחרו מי מהגופים לא להגיב.

כמו כן בצר לנו, בוחר ארגון אמון הציבור לסמוך דבריו על פניות משנת 2007-2008 , עת נלמד הנושא בשיתוף עימם צומצמו הפניות לכדי אפס. לא ברור מדוע בוחרים מי מנציגיו להישען על קנה קש רצוץ. נכון לכתיבת שורות אלו הוסר התו מאתר החברה".

עו"ד תמר גנות, ראש המחלקה המשפטית בארגון אמון הציבור ומשנה למנכ"ל מסרה בתגובה כי: "כפי שפורט בהודעת השלילה שהועברה לעסק, כנגד העסק היו תלונות רבות בשנים 2007-2008, בין היתר תלונות על שימוש בפרקטיקה של "פרסום פיתוי" בגינה נשלל התו מהעסק. חרף התחייבות העסק לחדול מפרקטיקה זו, מהמידע העדכני שהגיע לארגון, בין היתר במסגרת הצו המנהלי (אשר העובדות המפורטות בו לא הוכחשו על ידי העסק), עולה כי האתר המשיך לנהוג באופן פסול ומטעה זה, המביא לפגיעה בצרכנים. יצוין גם מייד לאחר הודעת השלילה, הגיעה לידי הארגון תלונה נוספת נגד העסק שעניינה מקרה חמור במיוחד של פרסום פיתוי באתר דיילי סייל, באופן המלמד על ההכרח בשלילת התו שבוצעה.

צילום: TheMarker

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מטוס של וויז אייר. החברה הציעה פיצוי של 600 יורו

אל על מובילה בביטולים, המטוס של וויז אייר "קיבל מכת ברק": קיץ כאוטי בנתב"ג

רכבת תחתית בספרד. הקמת המטרו בישראל מוערכת בעלות של 150 מיליארד שקל

מיליארדים מהפקעות קרקע, סמכויות אגרסיביות, ופוליטיקה קטנה: המלחמה על חוק המטרו

סטודנטים באוניברסיטה העברית בירושלים. שיעורי התעסוקה עולים בהתמדה עם העלייה ברמת ההשכלה

איך מטפסים לעשירון השכר העליון — ומי מצא דרך עקיפה כדי להגיע אליו

גמר אקס פקטור. הוחלט שלא תשמש יותר לבחירת הנציג לאירוויזיון

"הכל זה הוא": שורת עזיבות ורייטינג צונח - למה רשת מובסת בקרב מול קשת?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

עומסים בנתב"ג

מבחינת חברות התעופה, השאלה אם תגיעו ליעד עם המזוודה היא "בעדיפות אחרונה"