עסקים שיפרו את חוקי הגנת הצרכן ייקנסו ב-50 אלף שקל

ח"כ חסון לנציגי רשתות השיווק: אתם הבאתם את הרגולציה על עצמכם בהתנהגותכם

צבי זרחיה
צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
צבי זרחיה
צבי זרחיה

ועדת הכלכלה אישרה היום סעיפים בחוק הגנת הצרכן המאפשרים לרשות לסחר הוגן במשרד התמ"ת להטיל עיצום הכספי על עבירות הליבה החמורות בחוק - בסך של על 50 אלף שקל לתאגיד ו-35 אלף שקל לבעל עסק יחיד.

העיצום על העבירות החמורות פחות יעמוד על 25 אלף שקל לתאגיד ו-10,000 שקל לבעל עסק יחיד. החוק נועד להרחיב את סמכויות הרשות להגנת הצרכן והסחר ההוגן במשרד התמ"ת, להעניק לרשות סמכויות אכיפה ופיקוח וסמכויות להטיל עיצומים כספיים על מי שיפר את החוק.

צילום: SXC

ח"כ יואל חסון (קדימה) שניהל את הישיבה אמר כי לא הגיוני שחברות גדולות שלא יסמנו מחיר על מוצר יקבלו אותו עיצום כמו מכולת שכונתית. היועצת המשפטית של הרשות להגנת הצרכן, עו"ד חנה וינשטוק טירי, הסבירה כי לשם כך נקבעו שני מדרגים לעונשים ובנוסף לכך יקבעו תקנות הפחתה, שבמסגרתן ניתן יהיה להפחית את העיצום בהתאם לקריטריונים שייקבעו בתקנות.

בעניין זה אישרה הוועדה את הצעת ח"כ חסון כי תקנות ההפחתה, שיקבע שר התמ"ת בהסכמת שר המשפטים, יובאו לאישור הוועדה. נציגת התאחדות התעשיינים, עו"ד רונית פרל, טענה כי אפשר יהיה להטיל את העיצומים גם בגין מה שכינתה "טעויות טכניות" ולדבריה, הפרות טכניות שבגינן עיצום כספי גבוה יכולות להביא לסגירת עסקים קטנים. עו"ד שוש רבינוביץ מאיגוד לשכות המסחר הוסיפה כי צריך פרופורציה בין ההפרה לסכום.

היועצת המשפטית של מגה, עירית פיליפ, טענה כי החוק דווקא חושף את העסקים הגדולים לסיכון גדול יותר שכן הם מנהלים סניפים רבים. היועץ המשפטי של שופרסל הוסיף כי הרשתות הגדולות לא יוכלו להגיע למצב של אפס טעויות. הממונה על הרשות להגנת הצרכן, עו"ד תמר פינקוס, השיבה ואמרה כי סניף אינו ישות משפטית נפרדת ואם בוצעה בו עבירה זה בגלל שמישהו בהנהלה לא תיפקד טוב.

ח"כ חסון הגיב לטענות ואמר לנציגי הרשתות הגדולות כי הם לא יכולים לקחת אחריות על הכל חוץ מטעויות. "אתם מעסיקים את טובי רואי החשבון ועורכי הדין כדי לא לשלם שקל אחד יותר ממה שאתכם צריכים למס הכנסה למשל, ואתם מאוד יעילים בעולם הזה - עכשיו מבקשים מכם להיות יעילים גם בהתנהלות מול הצרכנים", אמר ח"כ חסון. הוא הוסיף כי עולם העסקים משתנה וגם הצרכנים משתנים, וכי כיום הצרכנים מודעים לזכויותיהם ועומדים עליהן.

עוד אישרה הוועדה היום כי הפרות חוזרות ונמשכות של החוק יובילו להגדלת סכומי העיצום. כמו כן קיבלה הוועדה את עמדת ח"כ חסון כי העיצום על הפרה חוזרת, שבוצעה בתקופה של עד שנתיים לאחר ההפרה הראשונה, יעמוד על פי 1.5 מהסכום על ההפרה הראשונה.

נציגי רשתות השיווק טענו כי לא יצליחו למנוע את הטעויות החוזרות, במיוחד במקרים של פער בין המחיר על המוצר במדף למחיר בקופה, וכי הרשתות יספגו עיצומים במיליוני שקלים. ח"כ חסון הגיב ואמר כי "פער מדף-קופה הוא לא גזירת גורל - תצטרכו להשתפר מאוד אבל אתם תתגברו על זה. הבעיה שלי שהלקוח משלם על הטעויות שלכם. אתם הבאתם את הרגולציה על עצמכם בהתנהגותכם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

מ-2008 ועד היום: איך הגענו לאינפלציה הנוכחית

יוני ומיכל רכשו דירה במחיר דמיוני. כך הם איבדו שליטה על הוצאותיהם אחרי פחות משנה

ריחאניה. "מרגישים אירופה"

"יש שני יישובים בישראל שבהם הכל נקי, הולכים ברחובות ומרגישים אירופה"

גיף הסכם ממון 2

״הייתי בהלם, עורך הדין אמר לי: ׳חתמת על הסכם של כלה מאוקראינה׳"

עבודות על הרכבת הקלה בכיכר רבין, ביולי. "הולכי הרגל, ובמיוחד ילדים או אנשים מבוגרים, נתונים בסיכון יומיומי, סכנת חיים בעיר"

"אני מפחדת על חיי כשאני יוצאת לרחוב": המלחמה של תושבי תל אביב

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

קשישים בגינה ירושלים

20 אלף שקל בחודש: תתחילו לחסוך עבור מטפל זר בבית

ג'ורג'ה מלוני בנאפולי, שלשום

סערה נדירה: צירוף הגורמים שמאיים להיות חמור יותר ממשבר 2008