5 מעבדות הסלולר הפרטיות שיצילו את הסמארטפון שלכם

הגלקסי נרטב? מסך האייפון נשבר? עשרות מעבדות פרטיות שפועלות בישראל מספקות שירותי תיקונים, ללא תנאים מוקדמים - ובמחירים תחרותיים לאלה של חברות הסלולר ■ מידרג ערך עבור TheMarker סקר שביעות רצון בקרב מאות לקוחות של המעבדות - ובחר את 5 המצטיינות

רותי לוי
רותי לוי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רותי לוי
רותי לוי

עד כמה אתם מכירים את האייפון שלכם? האם בחנתם לאחרונה את שקע הטעינה או שקע האוזניות? סביר להניח שלא. סביר להניח שגם מעולם לא ניסיתם לפתוח את המכשיר לבד ולגלות איך נראה לוח האם שלו. לו הייתם עושים זאת, הייתם מגלים מדבקות לבנות תמימות לכאורה. המדבקות האלה מוצמדות במקומות אסטרטגיים, שמהם עשויים להיכנס נוזלים למכשיר. ברגע שהנוזל נוגע במדבקה, היא נהפכת לאדומה ומהווה אינדיקציה לכך שהמכשיר נרטב. מדבקה אדומה מסירה כל אחריות על המכשיר, ואין זה משנה מה טיבה של התקלה שמלווה אותה.

א', למשל, הגיע עם מכשיר האייפון שלו לאחת מחברות הסלולר, ונענה כי המכשיר סובל מקורוזיה (נזק מרטיבות), ועל כן מדובר בנזק בלתי הפיך שאינו מכוסה במסגרת אחריות התיקונים שלו. ואולם בפנייה למעבדה פרטית גילה כי תמורת 400 שקל המכשיר יעבור ניקוי יסודי, שקע הטעינה יוחלף, והמכשיר יחזור לתפקוד מלא ויזכה לחיים ארוכים.

צילום: תומר אפלבאום

"לפעמים ילדים שמים את המכשיר בפה, הוא נרטב מעט, אבל לא קורה לו כלום. אחרי שנתיים המכשיר ניזוק ממשהו אחר לגמרי, אבל המדיניות שמונהגת בחברות הסלולר קשוחה מזו שיכולה להרשות לעצמה מעבדה פרטית", מסביר יניב כהן ממעבדת iLab ברמת גן. "בכל מקרה, חדירת מים למכשיר היא לא סוף סיפור. יש בעיות קורוזיה שניתן לפתור בקלות יחסית, כמו סוללה, שקע טעינה או שקע אוזנייה שנשרפו".

לפני כשבועיים פתחו יניב ושותפו, שי עמר, חנות שנייה למעבדת תיקוני הסמארטפון הוותיקה שלהם ברחוב בן גוריון ברמת גן, מול מרכז השירות של פלאפון. "על כל מה שפלאפון אומרים 'לא', אנחנו אומרים 'כן'", אומר כהן. ביקור במעבדה של כהן ועמר מבליט היטב את ההבדלים בין חברות הסלולר לבין המעבדות הפרטיות. שירות אישי על רצפת פרקט, ללא תורים מפרכים, תנאי מחיר ברורים, ובעיקר, שירותי תיקון מבלי להסיר עין מהמכשיר - קיר המעבדה הוחלף בחלון שקוף, המאפשר ללקוחות לעקוב אחר התיקון.

חמש המעבדות המצטיינות

האסטרטגיה הזו עובדת, כך נראה, ולשניים יש סיבה להתגאות: סקר שביעות רצון שערך עבורנו אתר מידרג ((midrag.co.il מיקם את מעבדת iLab במקום הראשון מבין המעבדות הפרטיות הפועלות בישראל. אחריה ברשימה מדורגות מעבדת iFix, הפועלת בהרצליה פיתוח, מעבדת פיקספון מרחוב קפלן בתל אביב, מעבדת SMS ממודיעין ומעבדת טקפון הממוקמת בגדרה (על שיטת הבדיקה - ראו מסגרת).

בזכות האייפון

בישראל פועלות כיום כ-45 מעבדות שליבת העסקים שלהן היא תיקון מכשירים סלולריים. בשוליים עומדות חנויות נוספות, שעוסקות גם בשירותי מעבדה כשירות נלווה, או חנויות ציוד סלולר שמפרסמות שירותי מעבדה, אך למעשה משמשות מתווכות בין לקוחותיהן לבין מעבדה פרטית שאתה הן מקיימות קשרים עסקיים. תופעה נוספת היא בני נוער וסטודנטים המציעים שירותי מעבדה בסיסיים בביתם.

הרווח הגולמי הממוצע על תיקונים הכרוכים בהחלפת רכיב הוא כ-65%. ההכנסה מתיקונים בלבד, למעבדה מובילה, נעה בין 40 ל-60 אלף שקל בחודש. לרוב, מעבדות מציעות גם מוצרים משלימים - כמו כיסויים, אוזניות וגאדג'טים - שמרחיבים את היקף ההכנסות.

אפיק התרחבות מקובל הוא קשרים עם חברות קטנות, שמעדיפות לא לשלם לחברות הסלולר תשלום חודשי קבוע עבור ביטוח, ומתקשרות עם המעבדות הפרטיות - שם מוצעת להן הנחה בהתאם לכמות התיקונים הנדרשת.

את הצמיחה האדירה שלהן בשנים האחרונות חבות המעבדות הפרטיות לאפל ולמדיניות הקשוחה שהיא מנהיגה מול חברות הסלולר. לפי הערכה גסה, יותר מ-60% ממכשירי הסלולר שמגיעים לתיקון במעבדות הם אייפונים. לא מדובר בשיעור מופרך לאור שליטתו של האייפון בכ-50% מהמכירות בחברות הסלולר, ולאור העלות הגבוהה של המכשיר - שהופכת את התיקון שלו למשתלם יותר מרכישת מכשיר חדש.

"צברנו פרקטיקה על מכשיר האייפון כשהוא עוד נמכר בישראל ביבוא מקביל, והרבה לפני שהגיע לחברות הסלולר", מסביר עמר. "עד לאחרונה חברות הסלולר כלל לא הורשו לפתוח ולתקן את המכשירים בישראל, והיו שולחות אותם למעבדות אפל באירופה - מה שייקר את השירות והאריך את זמן ההמתנה לתיקון. בזמן שהן הכשירו את העובדים שלהן ועידכנו את תעריפי הביטוח, הלקוחות כבר למדו לסמוך עלינו. זה פרסום שעובר מפה לאוזן".

עם זאת, ענף התיקונים של מכשירי הסלולר, והמעבדות הפרטיות בפרט, מעולם לא נבחנו באופן מוסדר. הערכה על היקף השוק, ניתן לקבל מדבריו של מעיין ברוש, בעל מעבדת iFix בהרצליה. "כששקלתי להתרחב, חישבתי שאחד מכל שני בעלי אייפון יגיע מדי שנה וחצי לתקן את המכשיר, ושתיקון התקלה שלו יסתכם בכ-250 שקל. בזמנו היו 700 אלף בעלי אייפון בישראל - ולפי החישוב, בעלי האייפונים לבדם הם שוק פוטנציאלי של כ-9 מיליון שקל", אומר ברוש.

מדובר, כמובן, בהנחה פסימית מאוד, בשל העובדה שמספר בעלי האייפון בישראל עולה בהתמדה ומוערך כיום בכמיליון משתמשים. לכך יש להוסיף את העובדה שהמעבדות הפרטיות מתקנות מגוון רחב של מכשירים, כמו אייפדים, אייפודים טאבלטים וסמארטפונים נוספים. המעבדה של ברוש החלה את דרכה לפני כארבע שנים בדירת הסטודנט שבה גר, התפתחה לחנות של 24 מ"ר בהרצליה, ולפני כשמונה חודשים העתיקה את מיקומה לרחוב אבא אבן בהרצליה פיתוח, בהשקעה של כ-80 אלף שקל.

ההשתתפות העצמית עולה כמו התיקון

בפני הלקוחות של חברות הסלולר עומדת אפשרות להצטרף לתוכנית ביטוחים שמעניקה החברה תמורת תשלום חודשי קבוע, שעשוי להתגלות לאורך הדרך כהשקעה לא ממומשת. אפשרות אחרת היא להגיע לאחת המעבדות (הפרטיות או של חברות הסלולר) לצורך תיקונים נקודתיים בעת הצורך, אם בכלל. כשהמכשיר לא נרכש בחברת הסלולר, הדילמה הזו לא בהכרח קיימת, שכן במקרים רבים החברות כלל אינן מוכנות לבטח מכשירים שלא נרכשו דרכן.

ניסיון לעריך את כדאיות הביטוח הוא מטלה מסובכת. נציגי השירות וחוזי ההתקשרות של שירותי התיקונים בחברות הסלולר אינם מפרטים בפני הלקוחות איזו תקלה נחשבת בת תיקון, ואיזו מוגדרת כנזק בלתי הפיך (למעט קורוזיה). כשניסינו לגלות כמה יעלה תיקון במעבדת החברות ללא ביטוח, גילינו כי נציגי השירות אינם חשופים ללוח תעריפים, והסתמכו בעיקר על אינטואיציה כדי להעריך את מחירי התיקונים השונים. כשאלה הם פני הדברים, ללקוח אין שום הבטחה לאופי השירות שיינתן לו, או למחיר שישלם ברגע האמת - ומכאן שאין לו יכולת להעריך את כדאיות הביטוח של המכשיר.

מהבדיקה שערכנו עולה עוד כי לעתים כלל לא משתלם לרכוש ביטוח על המכשיר בחברות הסלולר, שכן עלות ההשתתפות העצמית דומה לעלות התיקון במעבדה פרטית. כך, למשל, במקרה של החלפת מסך שבור לאייפון 4 (אחת התקלות השכיחות ביותר בענף התיקונים), העלות היא 400-350 שקל במעבדות הפרטיות. בחברת פרטנר משלמים מחזיקי ביטוח התיקונים הסטנדרטי 360-600 שקל בשנה (תלוי במועד שבו הצטרפו לתוכנית), ועל כך ייאלצו להוסיף השתתפות עצמית בסך 399 שקל עבור החלפת מסך. מי שיגיע ללא ביטוח כלל, יתבקש לשלם 499 שקל עבור פעולה זהה. בסלקום, שאינה מציעה תוכנית ביטוח למכשירי אייפון, מוצע תיקון המסך בעלות של 600 שקל.

בפלאפון, לעומת זאת, מונהגת תוכנית ביטוחים מסוג אחר, בשם iSafe. עלותה השנתית של התוכנית מסתכמת ב-599 שקל, והסכום נצבר לטובת הלקוח אם ירצה להשתמש בו עבור רכישת מכשיר חדש בתום 18 חודשים. לא ברור אם משתלם לנצל את ההטבה: המכשירים בחברות הסלולר ממילא מתומחרים בעשרות אחוזים יותר מממחירם בשוק, ולא ברור מה דינם של ההחזרים החודשיים על המכשיר הישן, או איך הלקוח יכול לתרגם למונחים כספיים את ההתניות בחוזה לצורך ניצול ההטבה.

עם זאת, בהשוואה לחברות האחרות מדובר בתוכנית הוגנת יותר, שכן היא כוללת שירות תיקונים ומענה להשבתה/גניבה של המכשיר (נהוג לשלם כמעט כפול על תוכנית מורחבת כזו). החלפת חלקים כרוכה בהשתתפות עצמית סמלית של 50 שקל, שהיא נמוכה מעלות תיקון המסך במעבדה פרטית. עם זאת, אין לשלול אפשרות שזו תהיה התקלה היחידה שיחווה הלקוח במהלך השנה, ומכאן שהעלות המקסימלית שישלם על המסך נגזרת מעלות הביטוח ועלות ההשתתפות העצמית יחדיו - כלומר 650 שקל. כדי להצדיק את התשלום השנתי, על הלקוח לחוות לפחות שתי תקלות בשנה.

זכות הקיום של המעבדות הפרטיות נשענה מאז ומתמיד על המגבלות של חברות הסלולר: האפשרות לטפל בכל המכשירים, ללא קשר למקום רכישתם, והנכונות להתעסק עם ניקוי קורוזיה - פעולות שחברות הסלולר נמנעות מהן משיקולי זהירות יתר, בנוסף לביצוע פריצה ותיקוני תוכנה במכשיר. ואולם אין זה אומר שזו ליבת העסקים של המעבדות. סביר להניח כי המעבדות הפרטיות ימשיכו לצמוח, כל עוד הן יציעו מחירים תחרותיים לחברות הגדולות.

***כך בדקנו

>> נציגי אתר מידרג פנו ל-45 מעבדות לתיקון סמארטפונים והציעו להן להשתתף בבדיקה. מדובר בכמעט כל המעבדות הפועלות בענף.

למעבדות הובטח שהבדיקה לא כרוכה בתשלום והתוצאות יישארו חסויות, במידה שיתקבל מידע מזיק או פוגעני לגביהן. כ-23 מעבדות הסכימו להיבדק, אך לא כולן נענו לדרישה להעביר רשימה של 100 חשבוניות (או הזמנות שירות) רציפות של לקוחות מהחודשים האחרונים. בסופו של דבר, נבדקו 16 מעבדות שענו על הקריטריון שיש להן קהל לקוחות מספיק גדול. הדרישה ל-100 חשבוניות רציפות נועדה למנוע מקרה שבו מעבדה תסנן לקוחות שייתנו לה ציונים גרועים.

נציגי מידרג התקשרו באופן אקראי ל-30 לקוחות של כל מעבדה. בסך הכל תוחקרו יותר מ-400 בעלי סמארטפונים שתוקנו באחרונה. הלקוחות נשאלו לגבי איכות התיקון, המחיר, היחס, העמידה בזמנים, וכן סיפקו התרשמות כללית מהשירות ומהמקצועיות, והדירוג בוצע לפי הציון הכללי שנתנו הלקוחות. כל השיחות תומללו.

אתר מידרג פעיל מ-2003 ומדרג בעלי מקצוע לפי חוות דעת של לקוחות מאומתים. עד היום הצטרפו לקהילת מידרג יותר מ-100 אלף איש, שסיפקו כ-80 אלף המלצות על בעלי מקצוע בענפים שונים, כמו מוסכים, שיפוצים, טכנאים ועוד. מידע נוסף על הדירוג ניתן למצוא באתר midrag.co.il.

חמש המעבדות המובילות:

iLab

iFix

■ מעבדת Fix Phone

■ מעבדת SMS

■ מעבדת טקפון.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

קהילת גן החיים, בקעת יבנאל. עבודת כפיים וחלוציות

"מחבקי העצים" קנו כאן אדמות ב-30 אלף שקל לדונם. היום הן שוות הון

גיף הסכם ממון

"לחתום על הסכם ממון היה הדבר הכי רומנטי שעשיתי. בזכותו קניתי לעצמי דירה"

ריטייל גנגסטר

מפורסם יותר מנשיא ארה"ב: הסיפור על הנוכל שהבריח לישראל 60 מיליון דולר

קיסריה מימין, וג'סר א-זרקא משמאל

"גם מאנדרומדה ביפו ברחו - והיום הלוואי שיכולתי לקנות שם דירה"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

ניר קורצ'ק, סמנכ"ל שיווק בפלייטיקה

הסמנכ"ל, האח הדירקטור והסטארט־אפ: העסקה המוזרה של פלייטיקה

נוריאל רוביני

חשבתם שיהיה רע? רוביני חוזה נפילה של 40% במניות ומיתון נוראי