הממונה על ההגבלים פתח בחקירת ההנחות בענף הספרים

רשות ההגבלים הודיעה כי פתחה בחקירה נגד סטימצקי ו"גורמים נוספים" - כפי הנראה המתחרה צומת ספרים; מו"ל: "בקרוב נראה התמוטטות של ענף המוציאים לאור"

עדי דברת
עדי דברת-מזריץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עדי דברת
עדי דברת-מזריץ

>> רשות ההגבלים העסקיים פתחה בסוף השבוע בחקירה של רשת הספרים סטימצקי, בחשד לעבירות על חוק ההגבלים העסקיים ובכלל זה הפרת תנאי מיזוג. לפי הודעת הרשות, פרט לסטימצקי נחקרו גורמים נוספים בענף - כפי הנראה, מדובר ברשת המתחרה צומת ספרים.

אחרי שנים שבהם טוענים המו"לים כי הם מתקשים לשרוד בתחרות העזה שהתפתחה בין שתי הרשתות ומתקיימת על גבם, נקטה התאחדות הוצאות הספרים צעד חריג ופנתה לרשות ההגבלים העסקיים בדרישה לחקור את המתרחש בענף. ההחלטה התקבלה פה אחד באסיפת חירום של התאחדות הוצאות ספרים בישראל, שבה נכחו עשרות מו"לים.

הרקע לישיבה, לדברי המו"לים, הוא הודעתה של רשת צומת ספרים כי מבצעי שבוע הספר יימשכו השנה, לראשונה, גם בחודש יולי - בניגוד לשנים קודמות שבהן נמשכו המבצעים חודש אחד בלבד. בתגובה שלחה סטימצקי מייל למו"לים, שבו דרשה בלעדיות על ספרים המשתתפים במבצעיה, כך שספרים אלה יימכרו במחיר מלא בלבד ברשתות המתחרות. צומת ספרים מיהרה להודיע למו"לים כי ספרים של הוצאות לאור שייעתרו לבקשה זו לא ייכללו במבצעיה.

מנכ"לית סטימצקי, איריס בראל

בישיבת התאחדות המו"לים הציגה סטימצקי חוות דעת של עורך הדין צבי אגמון, לפיה בקשתה לא היתה מנוגדת לחוק. "זוהי זכותו של כל קמעוני לבדל את עצמו מקמעונים אחרים, ובין היתר על ידי עריכת מבצעים מתוחמים בזמן קצוב ולא ארוך", נטען בחוות הדעת. "פעילות זו אין בה כדי לפגוע בתחרות; נהפוך הוא: פעילות זו מבדלת בין קמעונים ויוצרת פוטנציאל תחרותי גבוה יותר".

דקות ספורות לאחר תום הדיון הודיעה איריס בראל, מנכ"לית סטימצקי, כי היא חוזרת בה מדרישתה המקורית וכי הרשת מוותרת על תנאי הבלעדיות שהציגה.

בימים אלה מתנהל כתב אישום נגד רשת שופרסל ובכיריה בגין האשמה דומה לזו שמופנית כעת נגד רשתות הספרים. הרשת נחשדת בכך שביקשה מספקים לא לשתף פעולה עם מבצעי המתחרה רבוע כחול. לפי החשד, שופרסל אף הגדילה לעשות והורידה מהמדפים מוצרים של אותם ספקים שלא נעתרו לדרישתה.

טענה נוספת שהעלו המו"לים בפני רשות ההגבלים נוגעת להעדפה בוטה של הוצאות מסוימות בעלות עניין בתצוגת הספרים ברשתות. המו"לים פנו לרשות בבקשה לבחון אם אין בהעדפות אלה הפרת הגבלות שהטילה רשות ההגבלים על שתי הרשתות. גורמים בענף טוענים כי בצומת ספרים ניכרת העדפה לספריהן של ההוצאות לאור שמחזיקות ברשת - כנרת זמורה ביתן מודן. במקביל מקדמת סטימצקי רק את ספריהן של הוצאות הספרים ידיעות ספרים, כתר ומטר.

"מפחדים מסטימצקי"

מי אשם במצבו של ענף הספרים? הדעות בקרב המו"לים חלוקות. מחצית מהם מפנים אצבע מאשימה לסטימצקי, והמחצית השנייה - לצומת ספרים. "ידיעות ספרים, כתר ומטר הולכים יד ביד עם סטימצקי וכנרת זמורה ביתן מודן עם צומת ספרים", אמר מו"ל קטן. "להוצאות הקטנות אין כוח מיקוח, ומה שנותנים לנו, אנחנו אומרים תודה וסותמים".

עם זאת, את רוב האשמה הפנה אותו מו"ל לעבר סטימצקי: "המו"לים מפחדים הרבה יותר מסטימצקי - יש לה עדיין כוח גדול הרבה יותר, פריסה רחבה יותר והיא מוכרת יותר ספרים מהמתחרה. צומת ספרים לא היתה מעזה להוציא מייל כזה.

למעשה, מתחילת 2011 סטימצקי מבקשת בלעדיות במבצעים על הספרים שמשתתפים במבצעים לחברי המועדון. זה אמנם לא כתוב, אבל הם אומרים זאת למו"לים בשיחות סגורות. צומת ספרים, לעומת זאת, לא מבקשת בלעדיות. זה נובע מכך שבחודש ממוצע לסטימצקי יש מאות ספרים במבצע ולצומת ספרים אלפים, אז פחות אכפת לה אם ספר נמכר במבצע גם ברשת אחרת.

"אני לא יכול לחיות בלי סטימצקי או בלי צומת ספרים", מוסיף אותו מו"ל. "אף אחד לא יכול - כי יש אנשים שקונים רק ברשת הזאת או רק באחרת. אני עובד כבר חודש בלי אחת הרשתות, כי החלטתי ללכת עם השנייה. עוד חודש אחד כזה ואני סוגר את העסק. יש פה התנהלות פלילית ומניעת תחרות בוטה".

לדבריו, על הממונה על ההגבלים לבדוק את הקשר בין סטימצקי להוצאת ידיעות ספרים. "הספרים של ידיעות ספרים לא משתתפים במבצעים הגדולים של צומת ספרים כבר כמה חודשים", הוא מסביר. "הם אומרים שהם לא משתתפים בגלל המבצעים העמוקים של צומת ספרים, אבל אין באמת הבדל בין המבצעים של שתי הרשתות. במקביל, ידיעות ספרים מקבלים תצוגות בולטות בחנויות סטימצקי. מי שייכנס לסטימצקי יכול לחשוב בטעות שנכנס לחנות של ידיעות ספרים. לפחות במקרה של צומת וכנרת זמורה מודן ביתן ידוע שהם הבעלים של צומת ספרים, אך פה לא ברורה מהות הקשר".

מידיעות ספרים נמסר: "ידיעות ספרים עובדת עם כל חנויות ורשתות הספרים בישראל, מספקת לכולן ספרים ומשתתפת במבצעים כפי שעשתה תמיד".

"שוחטים את המו"לים"

ההתנהלות של סטימצקי מגיעה לאחר שבחודשים האחרונים היא זו שמובילה את התחרות העזה בענף. דווקא צומת ספרים, שהחלה את המבצעים העמוקים בענף הספרים, ניסתה לקחת צעד אחורה ולאותת לסטימצקי להרגיע את התחרות. סטימצקי מצידה לא נענתה להזמנה.

"איריס בראל, מנכ"לית סטימצקי, שאמרה לאורך כל הדרך שצומת ספרים גורמת לזילות בענף, בעצם נהפכה בחודשים האחרונים להיות צומת ספרים של הענף. הם הרבה יותר אטרקטיביים במבצעים מצומת ספרים", מספר אחד המו"לים. לדברי מו"ל אחר, סטימצקי שוחטת את המו"לים כספית: "בקרוב נראה התמוטטות של ענף המו"לים. בשנים האחרונות סטימצקי גוזרת ועוד ועוד גזירות על המו"לים - הגדולים מקבלים הנחות בגזירות ולכל השאר הם אומרים - אתה לא רוצה אל תהיה אצלנו".

אותו מו"ל מספר כי סטימצקי מרוויחה, זה שנים, יותר מ-50% ממחיר כל ספר שנמכר, כשבשבוע הספר נוספים לה עוד אחוזים בודדים. עם זאת, בשנים האחרונות הוסיפה הרשת סכומים נוספים לכיסה.

"כדי לזכות במכרז של הדיוטי פרי בנתב"ג ב-2008, הציעה סטימצקי הצעה גבוהה וחסרת תקדים", הוא טוען. "מיד לאחר מכן הודיעה למו"לים כי החל ב-1 באוגוסט 2008 תגיע לה הנחה נוספת על כל ספר שתמכור עבורם בנתב"ג של עד 15%, בנוסף ל-50% שהם כבר מקבלים. בנוסף, בינואר 2011 קיבלנו מכתב הדורש לתת עוד 4% הנחה על שינוע הספרים. רק זה נאמד באלפי שקלים כל חודש".

ניגוד האינטרסים של צומת ספרים

מנגד מפנים מו"לים אחרים אצבע מאשימה לכיוון צומת ספרים, ולעובדה כי בעלי השליטה בה הן הוצאות הספרים כנרת זמורה ביתן מודן. לדבריהם, צומת ספרים אמנם לא ביקשה בלעדיות, אך היתה הראשונה להעדיף בצורה בוטה בתצוגות בחנויות הרשת את ספרי ההוצאות שמחזיקות בה.

"הבקשה של סטימצקי לבלעדיות גם כך לא השפיעה עלינו כי גם בלי הבקשה אנחנו בקושי מוכרים בצומת ספרים. הרי רוב המכירות שם הם של ספרי כנרת זמורה ביתן. הבעיה מתחילה מזה שהממונה על ההגבלים אישר את הבעלות האנכית לפיה הוצאת הספרים הגדולה היא גם הבעלים של רשת ספרים גדולה. הממונה צריך לקום עכשיו ולהגיד שאישור המיזוג היה טעות מרה. ברשות ההגבלים טוענים שסטימצקי וצומת ספרים הן לא מונופול, כי לכל אחת מהן יש כ-40% מהשוק - אבל בפועל הן קורעות לנו את הצורה", אומר בכיר באחת ההוצאות לאור.

לדבריו, ניגוד האינטרסים של צומת ספרים הוא שורש הבעיה: "הם גם המפיץ שלך וגם המתחרה שלך. כשאתה מוכר ספרים במבצע אתה צריך למכור כמות גדולה כדי להרוויח כסף כי הרווח על כל ספר קטן מאוד. צומת ספרים לקחו את הספרים שלנו במבצע אבל בקושי מציגים אותם, כך שאנחנו מפסידים כסף".

מסטימצקי נמסר בתגובה: "בישיבה שהתקיימה בעשרה ביולי בהתאחדות המו"לים בירכה איריס בראל, מנכ"ל סטימצקי, את הודעת ההתאחדות לפיה היא פונה בבקשה אל הממונה על ההגבלים לבדוק את המתרחש בשוק הספרים. סטימצקי תשתף פעולה בכל דרך שתידרש מטעם הממונה".

מצומת ספרים לא נמסרה תגובה. ברשות ההגבלים סירבו להגיב לשאלה בדבר חקירת צומת ספרים בנוסף לסטימצקי, אך ציינו כי "הרשות מאשרת שנפתחה חקירה נגד סטימצקי בחשד לעבירות על חוק ההגבלים העסקיים ובכלל זה הפרת תנאי מיזוג. נחקרו גורמים נוספים בענף".

-

בכתיבת הידיעה השתתפה אורה קורן

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

לס נייט הכחדה אנושית מרצון

"נחיה חיים ארוכים ואז ניכחד": האיש שרוצה שלא יהיו יותר אנשים בעולם

FILE PHOTO: Twitter logo and a photo of Elon Musk are displayed through magnifier in this illustration taken October 27, 2022. REUTERS/Dado Ruvic/Illustration/File Photo

כיכר העיר המטורפת של אילון מאסק עוד עלולה להרוג אותנו