מי גוזר קופון על הקוטג'?

רשתות השיוק הן המרוויחות העיקריות; מחאת הפייסבוק המגוחכת תגווע במהרה

עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן
עמירם כהן, פרשנות
עמירם כהן

על השאלה מי גוזר קופון? שעולה לאחרונה בהקשר למוצרי החלב קל יותר להשיב על דרך השלילה - מי לא גוזר קופון. לאכזבת הטוקביסטים, המשחיזים כבר את המקלדות, אלו הם לא יצרני החלב.

התמורה ליצרנים ממכירת חלב גולמי למחלבות (מחיר המטרה) היא מפוקחת ונקבעת על ידי ועדה מקצועית בה שותפים כלכלני האוצר ומשרד החקלאות. התמורה מבוססת על נוסחה המשקללת את ההוצאות לייצור החלב, בתוספת רווח המקובל במגזר החקלאי - כ-10%. התמורה הזאת עודכנה בראשית אפריל והיא עומדת כיום על 2.2 שקלים לליטר.

בניגוד ליצרנים, המחלבות ורשתות השיווק לא מנדבות את נתוני ההוצאה והרווח שלהן מכל מוצר ומוצר. אבל ניתן לעשות את התחשיב באופן עקיף ברמה סבירה של דיוק.
אם עד לאחרונה נמכר לבן (3%) מסוג גיל (200 מ"ל) ב-1.4 שקלים לגביע (מחיר מפוקח) בעוד שגביע יוגורט בעל שם פלצני בכמות זהה, שמחירו אינו מפוקח, ב-3.6 שקלים לגביע, ההפרש 2.2 שקלים לגביע, תוספת של 157% נגזר מעלויות מחלבה והמשווקים ומהרווח שהן גוזרות. אך גם בלי לדעת את הנתונים המדויקים, ברור שמרבית ההפרש הענק הזה אינה נגזרת מתוספת עלויות היצור.

נתונים מדויקים בהרבה יש בראשותנו על השינוי במחירי גבינת הקוטג' מאז בוטל הפיקוח על מחיר המוצר הזה ב-2005. גביע קוטג' 5% (250 גר') נמכר ב-2005 ב-4.82 שקלים. אותו גביע נמכר בחודשים הראשונים של השנה הנוכחית ב-7.29 שקלים - התייקרות של 51.4% ובחודשים האחרונים התייקר המוצר עוד יותר.

נתונים נוספים שבידינו גם חושפים מי משרשרת היצור והשיווק של הקוטג' הזה גזר את הקופון. להלן הנתונים:

היצרן, כלומר החקלאי בעל משק החלב, קיבל ב-2005 1.48 שקלים לכל גביע קוטג', וחלקו גדל ב-2011 ל-1.92 שקלים. התוספת מבטאת את הגידול בהוצאה לייצור, בעיקר ההוצאה להזנת הפרות. המחלבות הגדילו את חלקן במחיר גביע הקוטג' מ-2.12 שקלים ב-2005 ל-2.99 שקלים ב-2011. חלק מהתוספת מוסבר בגידול בהוצאות הייצור, וחלק בגידול מתון ברווח.

הגורם השלישי בשרשרת השיווק, הקמעונאים (רשתות השיווק והחנויות), כך עולה מהנתונים, עשו את המכה הגדולה; חלקן במחיר גביע הקוטג' עלה מ-0.54 שקלים ל-1.37 שקלים, תוספת של 154%. האם מישהו יכול להאמין שרשתות השיווק וחנויות המזון רשמו גידול מדהים של יותר מפי 2.5 בעלויות השיווק שלהן מאז בוטל הפיקוח?

אם נותנים - לוקחים, וכמה שיותר. כל עוד הציבור מוכן לשלם, הוא ימשיך לשלם. מחאת הפייסבוק המגוחכת הזאת תגווע במהרה. הציבור ימשיך לשלם, ואפילו יותר. אין שום עבירה על החוק. אולי קצת מסריח מתאוות בצע, אך כל המדינה מסריחה מתאוות הבצע של הטייקונים.

את הטענות, עם כל הכבוד, יש להפנות לרגולטור - ממשלת ישראל. רק היא יכולה לעצור את תאוות הבצע חסרת המעצורים הזאת. והשיטה היא יצירת תחרות. פתיחת שוק המחלבות לכל דורש ויבוא מוגבל של מוצרים כשאין ברירה אחרת.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?

אפליקציית קלארנה. החברה נמצאת במגעים לגיוס סבב חדש לפי שווי שנמוך בכ-30% מהשווי שקיבלה לפני שנה בלבד

"היערכו לגרוע מכל": נבואות החורבן בהיי-טק מתחילות להגשים את עצמן

בניין דירות בחולון

לקחתם משכנתא בחודשים האחרונים? גם אתם כבר שילמתם על עליית הריבית

"כשבאנו לקבל משכנתא לרכישת הבית, התברר שהבעיה לא פשוטה כלל"

הריבית במשק מזנקת – מה כדאי לעשות עם ההלוואות שלקחתי?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

המשווקים של פוליסות החיסכון הם סוכני הביטוח, שנהנים מעמלות שמנות

"הציעו לי להעביר את החיסכון מאלטשולר. האם כדאי לי?"

אירוע של חברת איירון סורס. חברות שואפות למתג את עצמן כצעירות ואטרקטיביות

"אנשים חושבים לעצמם - איזה משכורות, איזה טירוף. בפועל זה רחוק מאוד מהמצב"