קופות החולים מתייחסות לחוק הבריאות כהמלצה בלבד

סכומי ההשתתפות העצמית הגבוהים פוגעים בציבור החולים

חיים אורון
חיים אורון
חיים אורון
חיים אורון

>> המסד הרעיוני של חוק ביטוח בריאות ממלכתי מונח כבר בסעיף הראשון בחוק, הקובע כי "ביטוח הבריאות לפי חוק זה יהיה מושתת על עקרונות של צדק, שוויון ועזרה הדדית".

אכן הצהרה נשגבת, רק שהיא אינה מקיימת כל הלימה עם המציאות הלכה למעשה. ניתן למנות גורמים רבים שמביאים לפער הצורם בין ההצהרה הראויה לפרקטיקה המדכדכת, ואחד המרכזיים שבהם הוא תשלומי ההשתתפות הגבוהים שהמבוטחים נאלצים לשאת בהם בגין קבלת טיפולים ורכישת תרופות.

לסוגיית ההשתתפויות העצמיות השלכות הרסניות. לפי ממצאי סקר מכון ברוקדייל ב-2009, כ-22% מבעלי הכנסה נמוכה וכ-18% מקרב הלוקים במחלות כרוניות מוותרים למפרע על טיפולים ורכישת תרופות בשל ההשתתפויות העצמיות. זהו שיעור עצום של אזרחים המודרים משירותי בריאות.

בעקבות דו"ח של מבקר המדינה בנושא, הוקם צוות בינמשרדי (אוצר-בריאות) לבחינת היקף ההשתתפות והשלכותיה. ההמלצות, שעיקרן ריסון וצמצום ההשתתפות העצמית, לא אושרו או פורסמו, באורח תמוה, ולפיכך אין החלטה ומעשה בעניין.

כאשר חוקק חוק הבריאות הממלכתי ב-94', ישראל היתה במצב טוב ומתקדם יחסית למערב בתחום הבריאות: מתוך ההוצאה הכוללת על בריאות, ההוצאה הציבורית היתה כ-75% וההוצאה הפרטית היתה כ-25%. בחלוף עשור וחצי ההוצאה הממשלתית קטנה ל-64% והפרטית עלתה ל-36%, והמגמה הזו, שמרוקנת את חוק הבריאות ממהותו, נמשכת.

מנתוני משרד הבריאות עולה שהכנסות קופות החולים מההשתתפות העצמית היו ב-2008 2.2 מיליארד שקל (רכישת תרופות, אגרות ביקורים אצל רופא ובדיקות מעבדה ומכונים). המספרים האלה דוקרים את העין לנוכח ההשלכות שלהם. החלופות המוצעות אינן נשענות בהכרח על הקופה הציבורית. אפילו הגדלת מס הבריאות היא אופציה הרבה פחות ברוטלית מהמציאות הקיימת, קל וחומר שקיימים מודלים נוספים לפתרון.

אנחנו חיים במציאות מסויטת שבה החוק נהפך בפועל, פעמים רבות מדי, להמלצה או פשוט לאות מתה. אבל עדיין ראוי לזכור ולהזכיר: לא רק שתשלומי ההשתתפות אינם צודקים ויש להם משמעויות ברוטליות, הם גם לא חוקיים. הן המשפט הבינלאומי והן הישראלי אוסרים על המדינה למנוע נגישות ולייצר מחסומים כלכליים בפני שירותי בריאות. הזכות לחיים ולהגנה על הגוף מעוגנת בטבורו של חוק יסוד כבוד האדם וחרותו, והזכות לבריאות היא נגזרת טבעית שלו. התניית הזכות הזאת בתשלום מקעקעת חוק יסוד.

הכותב הוא יו"ר מרצ ויו"ר השדולה לבריאות הציבור בכנסת

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

גילה פימה. "בשיא הקושי שלי ראיתי שאני יכולה להעלות חיוך למישהו אחר שקשה לו"

"לעבודה שלי יש סטיגמות, היא לא נחשקת. אבל לא אכפת לי מה חושבים"

אילו מניות עשויות לשרוד טלטלות קשות?

"שגר ושכח": האם יש מניה ששווה להשקיע בה ל-20 שנה?

ארוחה של מקדונלד'ס. המגמה הכללית של השמנה לא יכולה להיות מיוחסת רק להתנהגות של הפרט, אלא גם לסביבה שבה כולנו חיים

בשקט בשקט, העלימה מקדונלד'ס אופציה מהתפריט – והיא יודעת בדיוק למה

כספומט ביטקוין ברומניה. רשתות בלוקצ'יין שיצליחו לשרוד את התקופה הנוכחית - ייתכן שיזכו בכל הקופה

המשבר בקריפטו נכנס לשלב הבא: מלחמת כל בכל

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

כתבות שאולי פספסתם

האי סנטוריני ביוון.
גלויות הכתובות כאגדות
עם מודרניות

"פעם, בקיץ עוד אפשר היה למצוא טיסה ליוון ב–150 דולר. היום, זה כבר 450"

כרם התימנים. "נהייתה שכונה של אנשים מפונפנים"

"יש מיליונרים מכל העולם שהוקסמו מהשכונה, רוצים כאן נכס - ולא מעניין אותם המחיר"